Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Bakelit
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Historie a vzpomínky na doby dávno minulé
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt září 09 2021, 19:38    Předmět: Bakelit Citovat

Staré špatné časy aneb Když normy nebyly harmonizované, průřez 2,5 byl 2,5 a ne 2,15 a z hliníku se nevyráběly licny.

Zobrazené "přístroje" jsou použité, očištěné, demontované z instalace v zrušené textilní fabrice.



photo 012.jpg
 Komentář:
 Velikost:  292.04 kB
 Zobrazeno:  162 krát

photo 012.jpg



photo 014.jpg
 Komentář:
 Velikost:  293.64 kB
 Zobrazeno:  152 krát

photo 014.jpg



photo 016.jpg
 Komentář:
 Velikost:  289.12 kB
 Zobrazeno:  147 krát

photo 016.jpg



photo 018.jpg
 Komentář:
 Velikost:  298.78 kB
 Zobrazeno:  141 krát

photo 018.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 3999
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: čt září 09 2021, 20:26    Předmět: Citovat

Mám toho plnou krabici. Kdyby někdo měl zájem a snad dělal instalaci LP 1940-1955 Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: čt září 09 2021, 20:32    Předmět: Citovat

V Třešti tento materiál stále používáme pro nové instalace, nic moderního by se tam nehodilo. Jediná slabina je, že průchodky jsou dělané na staré tlusté hliníkové kabely, moderní se musí omotat, aby to těsnilo. Acidurky se stále vyrábí, buď černé nebo šedé. Obě verze jsou ale z plastu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19518
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt září 09 2021, 20:34    Předmět: Citovat

OT: Míro, prošvihl jsem Tvoje narozeniny, ale jsem u moře, tak mě kalendář příliš netrápí. Tak gratuluji dodatečně.
A k tématu:
toto poctivé příslušenství v elektroinstalacích mám rád, bohužel dnes s tím mají někteří mladí revizáci problém v nových instalacích, protože na něj není Prohlášení o shodě, prostě papír, jakkoli jsou tyto svorkovnice, zásuvky, vypínače a jiné přístroje mnohdy bezpečnější a spolehlivější, než to, co se dnes dá koupit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 3999
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: čt září 09 2021, 20:36    Předmět: Citovat

Lukas-Peca napsal(a):
V Třešti tento materiál stále používáme pro nové instalace, nic moderního by se tam nehodilo. Jediná slabina je, že průchodky jsou dělané na staré tlusté hliníkové kabely, moderní se musí omotat, aby to těsnilo. Acidurky se stále vyrábí, buď černé nebo šedé. Obě verze jsou ale z plastu.

Tam pomohou gumové těsnící kroužky s menším vnitřním průměrem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
mojza



Založen: Sep 01, 2006
Příspěvky: 338
Bydliště: Frýdek-Místek

PříspěvekZaslal: čt září 09 2021, 22:14    Předmět: Citovat

Jojo, hodně těch starých dobře vyrobených bakelitových přístrojků slouží dodnes a dobře, i když už je křehčí.. Jinak bakelit jsem s úspěchem lepil EPOXY 2000?, prostě epoxindlem..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
eleferner



Založen: Jun 04, 2016
Příspěvky: 546
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt září 09 2021, 22:43    Předmět: Citovat

Neprodal byste mi nekdo samostatne kryty na stare bakelitove Acidury? Potreboval bych jich 5 ks a k tomu alespon 3 ks Acidur rozdvojek. Nabizim 50 Kc/kus. A jak je to dnes do techto krabic s tesnenim? Nahradni jsem nikde nevidel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá září 10 2021, 5:46    Předmět: Citovat

Jestli myslíš rozdvojení vývodek, ty nabízejí různí prodejci.
https://www.elektro-svestka.cz/detail/10253/vyvodka-dvojita-21-2-x-16

https://www.elima.cz/obchod/6624-35_12-10000619_00-vyvodka-tesnici-dvojita-ip67-1x-pg-21-2x-pg-16-sez-p-18931.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá září 10 2021, 5:52    Předmět: Citovat

jjilek napsal(a):
Kdyby někdo měl zájem a snad dělal instalaci LP 1940-1955 Very Happy

To byl jinačí sortiment. Bakelit je o generaci mladší, až do 70tek, patří k němu AYKY, často v barvách m-č-r-z.
Předtím byly plechové krabice vystlané impregnovaným papírem, malé kulaté s naklapávacím víčkem, větší zinkalové hranaté na šroubky, trubky plechové s papírovým vnitřkem, vodiče jednotlivé, značení neznám. Jádro hliník, na tom guma, navrch opředení. Barvy už dneska dost splývají.
Za války asi ještě většinou opředená měď, dost uškrcených průřezů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 3999
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá září 10 2021, 6:45    Předmět: Citovat

eleferner napsal(a):
Neprodal byste mi nekdo samostatne kryty na stare bakelitove Acidury? Potreboval bych jich 5 ks a k tomu alespon 3 ks Acidur rozdvojek. Nabizim 50 Kc/kus. A jak je to dnes do techto krabic s tesnenim? Nahradni jsem nikde nevidel.

Máš-li fotky, co potřebuješ, dej je sem nebo na mail. O víkendu pohledám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
eleferner



Založen: Jun 04, 2016
Příspěvky: 546
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá září 10 2021, 18:50    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
Jestli myslíš rozdvojení vývodek, ty nabízejí různí prodejci.
https://www.elektro-svestka.cz/detail/10253/vyvodka-dvojita-21-2-x-16

https://www.elima.cz/obchod/6624-35_12-10000619_00-vyvodka-tesnici-dvojita-ip67-1x-pg-21-2x-pg-16-sez-p-18931.html


Tohle jsou vyvodky na vetsi typ krabic se zavitem PG21. Ja potrebuju, aby ta rozdvojka mela hlavni zavit PG16, aby sla zkombinovat s malymi krabicemi, ktere mas na prvni fotce "photo 012.jpg". Tu jsem nasel jen zde a dost pochybuji, ze mi objednaji jen 3 kusy: Confused

https://www.elektrotechnika-shop.cz/pg-162x135-vyvodka-dvojita-kalhotky-bakelit-6623-2612

Nahradni tesnení jsem pak nenasel vubec, ale nastesti je potrebuju jen pro par oprav/uprav stavajici instalace, takze to opatlam silikonem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kbulda



Založen: Oct 23, 2007
Příspěvky: 1524
Bydliště: u Mělníku

PříspěvekZaslal: pá září 10 2021, 19:21    Předmět: Citovat

Těmhle vývodkám se běžně říkalo " kalhotky ".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17725
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so září 11 2021, 3:23    Předmět: Citovat

A může se dneska vůbec bakelit ještě používat v nových instalacích? Třeba černý bakelitový elektroměrový desky jsou léta přímo zakázaný. Setkal jsem se i s tím, že při změně majitele nechtěli ČEZáci na černý desce vyměnit elektroměr, musela se vyměnit za šedivou.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 3999
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: so září 11 2021, 7:29    Předmět: Citovat

Před časem, kdy jsme koupili starou chalupu s elektroměrem venku na zdi. tak byl s takovou deskou problém. Byly v ní vypálené drážky a měla někudy takový svod, že točila elektroměrem. Very Happy Psal se rok 1964.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12329
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so září 11 2021, 7:33    Předmět: Citovat

Bakelit je jako elektroizolant docela prevít, pamatuji hodně zdoutnalých motorových svorkovnic nebo i krásně kopající kulatý vypínač, kde se uvnitř volný hliníkový drát dotýkal obalu. Majitel domku říkal "kopanec nebo potmě", když šel do sklepa Twisted Evil Rolling Eyes .
_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Historie a vzpomínky na doby dávno minulé Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 1 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund