Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Korekce pouze s jedním OZ a jen výšek někde u 10-12 kHz ?
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
padik



Založen: Jan 02, 2015
Příspěvky: 347

PříspěvekZaslal: po září 06 2021, 8:41    Předmět: Korekce pouze s jedním OZ a jen výšek někde u 10-12 kHz ? Citovat

Načrtl by někdo? Odkaz? Děkuji. Bude to k LM 3886.
Děkuji. Do měsíce možno příspěvek smazat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po září 06 2021, 9:06    Předmět: Citovat

Upřesni, jestli to má být jen zdvih výšek, nebo jen tónová clona, případně presenc filtr (zdůraznění jen té oblasti 10 - 12 kHz a pod ní i nad ní zase pokles), o kolik, atd.
Jinak v podstatě můžeš použít jakýkoli aktivní korektor, v němž basovou větev nahradíš dvěma stejnými odpory.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
padik



Založen: Jan 02, 2015
Příspěvky: 347

PříspěvekZaslal: po září 06 2021, 11:48    Předmět: Citovat

No jo, zkusím to s tou basovou větví nahradit odpory. To jsem myslel jako radu č. 1. Jako 2. by bylo, že neslyším generátorem nad 10 kHz, takže asi nemá smysl používat korekce zesilovačů u 15 kHz. Jde tady o to, že se zaprvé- jedná o normální/noční poslech a zadruhé-o různý přednes (ostrost) zvuku CD/flac přehrávač. A to mám ještě dva páry reprobeden na přepínání...
Zvláštní, že basy mne netrápí v žádné kombinaci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po září 06 2021, 14:42    Předmět: Citovat

Z toho ponekud zmateneho popisu netusim co chces resit, ale tady mas nastroj ktery ti navrhne filtr jaky budes chtit.
https://www.ti.com/design-resources/design-tools-simulation/filter-designer.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
padik



Založen: Jan 02, 2015
Příspěvky: 347

PříspěvekZaslal: út září 07 2021, 15:58    Předmět: Citovat

termit256 napsal(a):
Z toho ponekud zmateneho popisu netusim co chces resit, ale tady mas nastroj ktery ti navrhne filtr jaky budes chtit.
https://www.ti.com/design-resources/design-tools-simulation/filter-designer.html

Ano, máš pravdu. Zmatené. Řeším regulaci výšek, aniž by to ovlivnilo kvalitu zvuku průchodem touto korekcí. Už jsem se zaregistroval na TI. Dík.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
padik



Založen: Jan 02, 2015
Příspěvky: 347

PříspěvekZaslal: út září 07 2021, 16:09    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Upřesni, jestli to má být jen zdvih výšek, nebo jen tónová clona, případně presenc filtr (zdůraznění jen té oblasti 10 - 12 kHz a pod ní i nad ní zase pokles), o kolik, atd.
Jinak v podstatě můžeš použít jakýkoli aktivní korektor, v němž basovou větev nahradíš dvěma stejnými odpory.

Jak tedy vyřadit basy? Děkuji.



pre-tone-control-stereo-by-ic-ne5532.jpg
 Komentář:
 Velikost:  49.74 kB
 Zobrazeno:  197 krát

pre-tone-control-stereo-by-ic-ne5532.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út září 07 2021, 17:19    Předmět: Citovat

To jsem ti přece už psal: z basové větve odstraň potenciometr, kmitočtové závislý prvek a vyjde ti toto


pre-tone-control-stereo-by-ic-ne5532_198.png
 Komentář:
korekce jen výšek, basy a středy vyrovnané
 Velikost:  80.33 kB
 Zobrazeno:  169 krát

pre-tone-control-stereo-by-ic-ne5532_198.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
VASEK_W



Založen: Dec 11, 2017
Příspěvky: 783
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: út září 07 2021, 21:56    Předmět: Citovat

Asi mám "delší vedení", ale nějak mi stále uniká smysl tohoto upravování korekcí, a co si od toho tazatel vlastně slibuje. Nějak mám v paměti zafixováno, že podobné dotazy na úpravy signálu zde od uživatele již nedávno byly Sad

Pokud nechci korigovat basy, tak nechám poťák na nule.
Něco jiného jsou ovšem některá zapojení korekcí, a v nich použitých hodnot součástek, kdy se basy a výšky vzájemně ovlivňují podle natočení potenciometrů, ovlivňuje to i středy, a i jinak jsou ty průběhy prapodivné.
Řešením je nastavit součástky tak, aby se ovlivňovaly jen okraje pásem, a do středů to "nekecalo". Pak mají takové korekce smysl.
Jinak proměření jakýchkoliv korekcí a jejich vliv na přenosovou charakteristiku lze udělat s pomocí tónového generátoru, dobrého mV metru, nebo osciloskopu. Tam je velmi dobře vidět jak se mění přenos při přelaďování nf generátoru.

Vašek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st září 08 2021, 9:59    Předmět: Citovat

Asi nemá pro poťák na basy místo, některé bedýnky mají vyvedené jen potenciometry na hlasitost a tónovou clonu, tak místo ní.
Jiný důvod mě nenapadá.

Jestli bych ale kvůli nevyváženosti nahrávek požadoval korekce jen na výškách jak do mínusu, tak do plusu, a neměl dostatečnou rezervu zesílení na pasivní korektor, neplýtval bych na zdvih nějakých ±12 dB zbytečným počtem tranzistorů v operáku. Použil bych tranzistor s jednotkovým zesílením zapojený asi tak, jak je v příloze.
Teprve, pokud bych během protáčení potenciometru nenašel zvuk, který by mému uchu lahodil, pohrál bych si s oběma kondenzátory na jeho koncích (patrně použil menší hodnotu, ale u obou stejnou). Kdyby to zakmitávalo, připojil bych běžec potenciometru přímo na zem bez odporu. A rozsah regulace případně omezil dvěma stejně malými odpory, každým v sérii s kondenzátorem 15n.
Teď nemám možnost to vyzkoušet a proměřit, jen jsem to spočítal, aby to určitě hrálo.
Jsem umírněný, tedy neortodoxní, příznivec fyziologického řízení průběhu v závislosti na hlasitosti bez dalších korekcí, ale, když se řízení hloubek nepožaduje...



preamp_kor_V.png
 Komentář:
Kombinace pasivního korektoru se zpětnovazebním
 Velikost:  21.71 kB
 Zobrazeno:  834 krát

preamp_kor_V.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Radim



Založen: Aug 17, 2013
Příspěvky: 305

PříspěvekZaslal: čt září 23 2021, 8:53    Předmět: Citovat

Taky je možné signál nejdřív jedním tranzistorem zesílit , použít pasívní korektor a potom dalším tranzistorem dle potřeby znova zesílit. Nebo kolektorovým sledovačem oddělit, aby bylo možné výstup zatížit i nějakým nižším odporem.
A pro zamezení zkreslení, pokud je k tomu možnost, využít co nejvyšší napájecí napětí, co trand ještě snese nebo co napájecí zdroj může dodat, ne mizerných 12 V.
Pro jednoduché korekce bych takové řešení preferoval.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
padik



Založen: Jan 02, 2015
Příspěvky: 347

PříspěvekZaslal: pá říjen 22 2021, 11:17    Předmět: Citovat

Já děkuji za návrhy. Opravdu už jsem se jednou ptal.....Trocha studia by neuškodila. Měl bych k tomu zásadnější dotaz. Zakoupil jsem si už dřív korekce sestavené u Dexhal. Dokud jsem je napájel z vlastního trafa a pak připojil ke konci se svým toroidem, vypínal jsem celek na prodlužovačce palcem nohy. Embarassed Z repra se ozvalo jen tenké lupnutí. Jak jsem ale na korekce použil pomocné vinutí toroidu pro konce, už to dává pecky. Rád bych věděl, co se tam honí za duchy... Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
padik



Založen: Jan 02, 2015
Příspěvky: 347

PříspěvekZaslal: út listopad 16 2021, 9:36    Předmět: Citovat

Velmi se omlouvám za svůj asi zvláštní způsob dotazování. Už jsme mnoho let mimo obor.. Kdybyste byli té ochoty, nějak jsem to ještě nedořešil:
Jak by vypadalo schema zdůraznění pouze na 1 kHz a 4 kHz? Když jsem si to zbastlil bez úprav, nefunguje to. Pokud jsem nezapomněl obsluhovat osciloskop, reaguje to mnohem výš než na 4 kHz. Vy už budete vědět. Děkuji.



10x ekvalizer.jpg
 Komentář:
 Velikost:  248.66 kB
 Zobrazeno:  240 krát

10x ekvalizer.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út listopad 16 2021, 10:21    Předmět: Citovat

Podivej se na stranky texas instruments, maji tam webovou aplikaci na navrh filtru. Zadas pasmo, strmost, zesileni apod. a vyjede ti primo schema i se soucastkama co mas pouzit, vcetne vyslednych charakteristik. Maji to pekne zpracovane a nemusis u toho moc premyslet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31839
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út listopad 16 2021, 10:44    Předmět: Citovat

A jestli to chceš pochopit, stáhni si z Uložto "Punčocháře" neboli bichli "Operační zesilovače v nf technice" a najdi si tam kapitolu nazvanou "Syntetická indukčnost neboli gyrátor" - tam najdeš vztahy potřebný k výpočtu hodnot pro takovej filtr podle zadanýho kmitočtu. Mohlo by to bejt i v Belzově knížce "Operační zesilovače pro obyčejné smrtelníky", akorát si nejsem jistej, jak podrobně to tam je vysvětlený - zmínka o gyrátoru tam ale určitě je.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
barnodaj



Založen: Apr 16, 2011
Příspěvky: 748
Bydliště: Vodňansko

PříspěvekZaslal: st listopad 17 2021, 14:45    Předmět: Citovat

Napadá mně jednoduchý důvod, proč máš vyšší pracovní kmitočty filtrů - jak čteš hodnoty kondenzátorů ve schématu, např. ve filtru 1kHz - C18, C24 mají kapacitu 33nF...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund