Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Obrubníčky z betónu
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33916
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po září 06 2021, 14:16    Předmět: Citovat

Este by mohol premyvat piesok.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: po září 06 2021, 14:26    Předmět: Citovat

Der Tag wird kommen
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7824
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po září 06 2021, 19:21    Předmět: Citovat

No, trochu se to tady zvrhává, ale zkusím se ještě ozvat - blbě jsem to napsal, potřebuji udělat 12m zahradních obrubníků (které už tam máme, ale jen strčené do země, tak se rozjely). Tloušťka asi 4 - 5 cm, teď už se tam nepůjdu dívat.
Hele, jako syn kameníka jsem se suchého betonu nadělal dost, i teraco jsem vyráběl, ale všechno pěkně v dílně.
Tu už teď nemám k dispozici, jen zahradu vedle bytovky.
Takže nemám ani plac, kde bych si beton mohl namíchat na zemi.
Proto se ptám na odhad, kolik pytlů hotového betonu by to pokrylo.
Není třeba zdůrazňovat, jak je beton v pytlech drahý, to vím.
Ale technologicky je pro mě přijatelnější.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po září 06 2021, 19:41    Předmět: Citovat

Tloušťka je samozřejmě 5 cm. Už jsem ti to napsal, ale počítej raději 1,5 pytle (20 kg) na 1 m obrubníku. Samozřejmě na jednu stranu chodníku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
adakar



Založen: Sep 16, 2020
Příspěvky: 394

PříspěvekZaslal: út září 07 2021, 10:41    Předmět: Citovat

Pokiaľ viem, nikto tu nerieši výhodu či nevýhodu vlastného výrobku voči ponuke na internete. Niekto si to tu asi pomýlil s ekonomickým oddelním, luky a spol. Čomu ďalší drukujú blbými narážkami a osobnými srdcovými výlevmi. Nemám nič proti tomu, že niekto uvedie ekonomickosť, treba prejsť aj to, ale niekoho z pohľadu svojej jedinečnosti zhovaďovať sa mi už zdá nevkusné.

Vážim si každého rozumného argumentu! ktorý tu padol. Aj keď bol diskutabilný, veď o tom to je. Stačí napríklad napísať, že je dobré zakopať obrubník aspoň 10 cm do zeme, lebo hrozí vymrznutie, a neznalý je zasa o kus ďalej.

Michal si svoje určite obháji; za mňa: až niekto nepochopil, z ekonomického hľadiska sa mi nevidí znovu dávať okolo záhonov drevo, keďže by ma to o chvíľu čakalo zasa. Naviac v dobe príslušnej cene. Obrubníky si chcem vyrobiť čo najviac k svojej predstave, a súčasne sa chcem vyvarovať chýb. Rozumné príspevky mi v tom určite veľa napomohli.

Zatiaľ: Forma bude pre hrúbku 5 cm. Do vrchnej časti poločím doštičku 1,5x3cm, čiže navrchu sa bude javiť obrubník ako 3,5cm, čo je naskúšaním pre oko najviac "líbivé". Prechod medzi 3 a 5 cm bude šikmý, čo získam zrazením hrany u spomínanej doštičky. Do spodnejšej 5cm časti dám ten roxor v tvare obráteného U, jednako kvôli zaarmovaniu, jednako pre získanie nožičiek. Roxor bude položený na 2cm styrodure na vonkajšej strane formy, čiže sa nezvrtne a bude presne v strede hrúbky odliatku. Samozrejme poučený "možným vymrznutím" budem dimenzovať a osadzovať obrubníčky hlbšie, nožičky len poistia možné vyvrtnutie, 20:10 je pri nechcenom našlapnutí predsa len páka.

Zmes nakoniec použijem obyčajnú, je predsa len tretinovej ceny od rýchloschnúcej, pri tom množstve radšej chvíľu na ztuhnutie počkám, tvrdosť píšu rovnakú, možno to bude lepšie: aj získať čas pre zhutnenie. A možno aj pre priestor pre vyrobenie ozdobnej odtlačky, ktorú na náhľadnú stranu plánujem (pre rýpalov: nie vlastného loga, ale možno tam vpasírujem po krajoch dve nášlapné oválne lišty na káble, čím po vybraní vzniknú dve vkusné zahĺbenia/zvlnenia.

Včera som bol v Obi, videl 10cm tvárnice debnenia. 3cm steny, medzi nimi 4cm fuga na výplň. Tie 3cm tam postačujú na to, aby sa to neprasklo. Dúfam že zasa nebude argument že veď tie steny sú tam dve, čo je spolu 6 cm; verím, že keby som to rozpolil karboškou, získal by som dva obrubníčky dostatočnej kvality. Pre ekonómov: dokonca aj ceny. Obrubníky výrobca vyrába 5cm. Ak by 3cmx1m obrubník chytil nejaký trotl a praskol mu pri trotlovskej manipulácii, bol by blbý výrobca. Za určitých podmienok by možno tie 3 cm inak aj ustáli. Snažil som sa teda o kompromis medzi výrobcom ktorý zaručuje kvalitu a konkrétnym použitím, aj s prípadnou pripustenou možnosťou, že jeden kus niekedy možno praskne.

Som obyčajný človek, nie som našťastie ešte prinútený vyberať kontajnery, mám dokonca ešte aj svoje životné plány, nepíšem excelentne, určite tak ani nerozmýšľam, chcem sa tu len poradiť,

čo je na tomto všetkom blbého??
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
_luky_



Založen: Jan 28, 2009
Příspěvky: 626
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

PříspěvekZaslal: út září 07 2021, 11:15    Předmět: Citovat

Zajímavý, kolik nesmyslů dokáže člověk navršit v jednom příspěvku. Pokud sis přišel pro poplácání po zádech, tak odě mě to nebude:
- 3,5cm silný obrubník podle mého skromného názoru nepřežije prvního chodce
- roxor v 5cm silném betonu je nesmysl. Ten obrubník se v tomto místě rozdělí na dvě poloviny
- roxor, který bude mimo beton bude korodovat, koroze bude postupovat po roxoru dovnitř betonu a tím jej rozpůlí, jak jsem uvedl v předchozím bodě (pokud se to nezopadne už při vyndavání z formy.

Abych to shrnul - nevíš jak na to, nemáš na to prostor ani nářadí a plánuješ něco, co bude drahý, pracný a výsledek k ničemu? Tak směle do toho!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7824
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út září 07 2021, 12:08    Předmět: Citovat

Armatura v 5cm není blbost, ale přímo nutnost.
Ale nesmí to být drážkovaný roxor o průměru 8mm.

Jak už jsem psal, moji předci byli kameníci.

Zcela běžně se u nás vyráběly z teraca příčky na hroby, ty byly 5cm tlusté, 12 cm vysoké, a klidně 2m dlouhé.
Toto by bez armatury nešlo zvednout ani ze země.
Proto se tam dával surový drát s průměrem 3mm.

A podstatné je formování - jako forma sloužily dva dlouhé vingly, které se položily na beton, na koncích se přidaly kousky fošen o stejné tloušťce (prostě "čelíčka").
Přes vingly se na ta čelíčka použilo na každém konci ztužidlo, tím se forma zpevnila.
Petrolejem nebo hydraulickým olejem se forma celá vytřela, i podkladový beton.
Pak se nasypala první vrstva mírně vlhkého betonu (1 ku 1 písek a kamenná drť o frakci 4 - 8mm), lžícou rozprostřela po celé délce formy a pak zavibrovala.
Dřív se to dělalo ručne (těžká ocelová tyč s navařenou patkou - štesl), později už jen narexáckým kangem, kterém mělo na SDS trnu uchycenou zase ocelovou patku.
Na zavibrovanou vrstvu se daly dráty, znova nasypalo, zase zavibrovalo,
A takhle pořád dokola, dokud se forma nezaplnila.
Drát musel být o kousek kratší, aby nevylezl na konci a nezačal rezivět.
Samozřejmě pak v případě teraca následovalo špachtlování, broušení, a to pořád dokola, dokud nebyl povrch hladký, bez důlků.

Těchto příček bych určitě na hřbitovech našel dost v ucházejícím stavu, ač je můj taťka už skoro 10 let pryč.
A možná by se našla nějaká i po dědovi, který tady už není skoro 40 let...

Takže ano, obrubníčky se dají doma vyrobit, tak, aby byly použitelné.
Mě by to ale mohlo dnes políbit, kurvit si záda kvůli nečemu, co se dá koupit doslova za pár šušňů.

Ovšem pokud si autor chce vyrobit něco vlastního, já osobně mu v tom nebudu bránit.



Forma.jpg
 Komentář:
 Velikost:  30.08 kB
 Zobrazeno:  76 krát

Forma.jpg



_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: út září 07 2021, 17:10    Předmět: Citovat

Shodou okolností jsem jednu dobu dělal na brigádě v betonárce (dělali jsme i rámy hrobů, kolumbária, a tak, ale hlavně "normální" sortiment), ale myslím, že k příspěvku od Michala už není co dodat.

Hlavně k těm posledním dvěma odstavcům.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kejki



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 2462
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

PříspěvekZaslal: pá září 10 2021, 10:10    Předmět: Citovat

Pro termita, jedná se o chlév a kůlnu vedle a dělal jsem jen chlév. Nejsem magor, abych dělal pokusy, jen prostě opravuji podle možností.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tempreader



Založen: Jan 24, 2011
Příspěvky: 89

PříspěvekZaslal: ne září 19 2021, 12:46    Předmět: Citovat

Neví někdo proč jsou podhrabové desky (k plotu) násobně dražší než zahradní obrubníky, i když je to podobná záležitost (2 až 3x delší betonová deska)?
např:
www.levne-pletivo.cz/podhrabove-desky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
adakar



Založen: Sep 16, 2020
Příspěvky: 394

PříspěvekZaslal: so říjen 16 2021, 12:09    Předmět: Citovat

Musel som to odložiť pre práce iné, idem pokračovať. Odfotil som formu: vyjde mi naraz urobiť 6 tvárnic. Pri stredovej lište budú vrchy tvárnic, posunom ľavých (a pravých) líšt určím výšku tvárnice. Po vytvrdnutí povolím zadný šraub bočníc, vysuniem bočnicu nasadenú na tiploch, a tým tvárnicu uvoľním na vybratie. Pri stredovej lište vidno lištičky (a krátky zbytok z nich), ktoré zabezpečia zúženie vrchnej časti na požadovaných cca 3,5 cm, čo bude zvnútra hriadky. A šikmý tvar prechodu. Zarovnaním betónu získam pohľadovú vonkajšiu rovnú stranu.

Na styčné plochy dreva s betónom chcem dať pevnejšiu fóliu, aby sa odliatok neprilepil o drevo. Vrchnú stranu formy, keďže bude nerozoberateľná a teda si to môžem dovoliť, chcem natrieť bežným silikónom z tuby, rozotrieť štetcom, s vierou že to vydrží pre viac kusov odlievania. Aký máte názor na silikón vs betón, myslíte že to bude vhodná medzivrstva na pekné odlepenie, prípadne nezohavenie povrchu, odliatku? Nebude silikón svojimi vlastnosťami nevhodne vplývať na betón?



obrubnicky_forma.jpg
 Komentář:
 Velikost:  131.53 kB
 Zobrazeno:  50 krát

obrubnicky_forma.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17753
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so říjen 16 2021, 18:57    Předmět: Citovat

Ptal jsem se ti kámoše, co dělal technologa v Beton Brož. Pod 5 cm by bez vibrace z obyčejnýho betonu namíchanýho doma rozhodně nedělal. Prý jen BN30 od Knaufu a podobný. Jenže ty stojej 3-4 x víc než obyčejnej.
Jo a na formy je separační bednící olej.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kejki



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 2462
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

PříspěvekZaslal: so říjen 16 2021, 20:26    Předmět: Citovat

tempreader napsal(a):
Neví někdo proč jsou podhrabové desky (k plotu) násobně dražší než zahradní obrubníky, i když je to podobná záležitost (2 až 3x delší betonová deska)?
např:
www.levne-pletivo.cz/podhrabove-desky

Protože ocelová výztuha a mnohem horší manipulace? A možná i lepší materiál.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kejki



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 2462
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

PříspěvekZaslal: so říjen 16 2021, 20:27    Předmět: Citovat

tempreader napsal(a):
Neví někdo proč jsou podhrabové desky (k plotu) násobně dražší než zahradní obrubníky, i když je to podobná záležitost (2 až 3x delší betonová deska)?
např:
www.levne-pletivo.cz/podhrabove-desky

Protože ocelová výztuha a mnohem horší manipulace? A možná i lepší materiál.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
adakar



Založen: Sep 16, 2020
Příspěvky: 394

PříspěvekZaslal: so říjen 16 2021, 22:03    Předmět: Citovat

Ďakujem veľmi pekne. Okrem 3,5 cm krátkeho vršku inde hrúbka tých 5 cm bude.

Tiež za tip: akurát na zháňanie menšieho 1l balenia (videl som od SIKA) toho oleja už nie je čas, tak asi nabudúce.... Teraz napustím aspoň fermežou drevo proti nasiaknutiu. A dám asi nejakú tenkú fóliu, keď so silikónom tu skúsenosti nie sú...

Ak by som chcel dostať z betónu vzduch aspoň nejaký, principiálne by pomohla napr. bežná ručná vibračná brúska?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 4 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund