Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jakou elektrickou odsávačku cínu
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3728
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: st září 01 2021, 17:00    Předmět: Jakou elektrickou odsávačku cínu Citovat

Zdravím všechny přítomné. Dneska jsem se pustil do opravy projektoru který mi tu už dosti dlouho leží. Potřeboval jsem vytáhnout vadný IO TOP245YN který je rozstřelený ale jelikož je osazen v několikavrstvé DPS tak s obyčejnou odsávačkou ještě ke všemu z Číny která má slabou pružinu a tím pádem vznikne mizerný podtlak se opravdu nechytám.
Zběžně jsem kouknul na internet a chtěl bych poradit co vhodného koupit. Opravám se nevěnuji profesionálně pouze když nějaký známý, kamarád nebo z rodiny něco donesou na opravu.
Jako první mi padla do oka Odsávačka cínu ZD-211
Pak jsem zkusil Aliexpress a našel jsem tuto Automatickou elektrickou odsávačku ADT06, je posílána z České republiky takže do 10 dnů bych jí mohl mít doma.
Kterou by jste mi doporučili nebo s jakou máte dobré skušenosti vy? Za případné odpovědi všem předem děkuji.

Tuto jsem si pořídil před 2 léty, na běžné odsávání stačí ale na to co nyní potřebuji já je slabá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33751
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st září 01 2021, 17:27    Předmět: Citovat

Myslim, ze ti ziadna zazracna odsavacka nepomoze.
Zalej to kopou cinu, ohrievaj a vytiahni. Alebo to nahrej horucim vzduchom (zospodu).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PCmaniac99



Založen: Feb 07, 2008
Příspěvky: 783
Bydliště: Jablonec nad Nisou

PříspěvekZaslal: st září 01 2021, 17:32    Předmět: Citovat

myslí že rnbw má pravdu, občas jsem zkoušel tahat součástky např. ze základový desky ATX a opravdu zlajet cínem a součástku vytáhnout.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5639
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: st září 01 2021, 17:33    Předmět: Citovat

Z těch dvou ani jednu, je to to samé co máš, akorát s vyhřívaným hrotem.
Jinak už roky používám odsávačku ZD915 (ZD985 je to samé jen v jiné bedýnce) a jsem naprosto spokojený. Levné hroty, topné tělísko i celá ručka a běžně k dostání.
Na vícevrstvé desky s dobrým odvodem tepla to bylo psáno přede mnou a odsávačkou jen pročistit díry. Při odsávání bezolova je vhodné přidat normálního cínu, jde to pak výrazně lépe.


Naposledy upravil jezevec dne st září 01 2021, 17:50, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3728
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: st září 01 2021, 17:49    Předmět: Citovat

Ono když s tou co mám se snažím odsát cín tak musím buď trafopajkou nebo mikropájkou nahřívat a přiložit tu odsávačku která se opře o hrot a tím vznikne mezera a saje to falešný vzduch tak jsem si myslel že s tím vyhřívaným hrotem to obepne pin bez vzduchové mezery a tím pádem to lépe odsaje (vysaje) cín kolem pinu součástky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5639
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: st září 01 2021, 17:53    Předmět: Citovat

Problém je výkon topného tělesa 30W, prostě to ty vícevrstvé desky dostatečně neprohřeje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3728
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: st září 01 2021, 17:57    Předmět: Citovat

Na AUKRO úplně ta samá ale někdo se chce obohatit. Rolling Eyes
To máš pravdu, těch 30W je opravdu málo na ty vícevrstvé desky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mikras



Založen: Sep 04, 2019
Příspěvky: 524
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st září 01 2021, 18:22    Předmět: Citovat

Ahoj, pokud bych neměl pořádné vybavení, uštípal bych nožičky a pak je tahal po jedné. Pak bych se pokusil odsát z dírek co nejvíc cínu, případně bych použil jehlu na propíchnutí za současného ohřevu. Ve finále bych dírky protáhl jen v prstech přiměřeně menším vrtáčkem, než jsou dírky. Vhodná jehla mě napadá i injekční, kterou koupíš levně v lékarně a navádí mě to k postupu již zde na ebastlírně popsaném a to "odvrtat" dutou injekční jehlou zbroušenou do roviny cín mezi dírkou desky a nožičkou součástky. Dal bych sem odkaz, ale nemůžu to najít.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3728
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: st září 01 2021, 18:34    Předmět: Citovat

Tak na to uštípnutí nožiček jsem úplně zapoměl a s tou injekční jehlou bezva nápad, to určitě vyzkouším.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5103
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: st září 01 2021, 18:44    Předmět: Citovat

Tou jehlou akorát dojebeš prokovy, už to tu padlo, kydnout bobek cínu a pořádným kopytem prohřát.
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
alxa



Založen: Aug 02, 2010
Příspěvky: 265
Bydliště: kousek od Brna

PříspěvekZaslal: st září 01 2021, 19:27    Předmět: Citovat

Měl jsem několik let odsávačku ZD 915, hrozně rušil spínaný zdroj, nešlo to nijak rozumně odrušit. Nešlo měřit osciloskopem a nf mV ani zvukovkou při zapnuté odsávačce. Dlouho jsem váhal co mám koupit, pročítal recenze, nechtěl jsem utratit fůru peněz za JBC nebo Hakko. Nakonec jsem vybral QUICK 201B. Je to naprosto nesrovnatelné s tím ZD. Prostě funguje. Rychle se ohřívá, má dostatečný sací výkon (fyzicky) ne papírově. Co nešlo ZD odsát QUICK s přehledem zvládne. Odsávací pistole je vyrobena z kvalitního plastu, šroubky jsou v mosazných pouzdrech atd. Bohužel cena cca 10kkč. Na audioweb jsem před časem dával i foto vnitřku odsávačky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6569
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st září 01 2021, 21:31    Předmět: Citovat

Nejlevnější čínská mechanická odsávačka v dobrém stavu, vyčištěná, namazaná a s kouskem silikonové hadičky na odsávacím hrotu v kombinaci s páječkou dostatečného výkonu poskytuje zcela postačující sací výkon i na vyčištění otvorů v základních deskách počítačů při výměně nafouknutých kondíků. Elektrickou odsávačku ve své každodenní praxi vůbec nevyužívám, přijde mi hrozně nepraktická, mechanickou v případě potřeby bez jakékoli prodlevy na nahřívání a pod. parkrát za den něco odsaju a jinak leží v šuplíku a zabírá minimum místa. Takže něco děláš špatně, tou mechanickou to musí jít. Ještě používám odsávací lanko, to je taky dobrá věc. A samozřejmě to nejde bez vynikajícího tavidla, na tom se nevyplatí šetřit. Jak je psáno výše, zalej to bakulí cínu a IO vytáhni, případně odštípej vývody a vytahej je po jednom a pak odsaj prázdné otvory. A žádné vrtání, zničíš prokovy.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33751
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st září 01 2021, 21:40    Předmět: Citovat

Tiez pouzivam beznu plastovu odsavacku z GME. Cin okolo nohy suciastky pri prekove to nevytiahne. Ale dieru (po vytiahnuti suciastky) od cinu vycisti - za predpokladu, ze je roztaveny. To vyzaduje v pripade niektorych dosiek dost vysoky vykon.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3728
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: čt září 02 2021, 5:04    Předmět: Citovat

Zaky, já jsem odsávačku rozebral, vyčistil izopropylalkoholem, gumičky (okroužky) na pístu jsem stříknul silikonovým olejem, poskládal i tu hadičku jsem na hrot nasadil, samozřejmě jsem použil i tavidlo a nic, stále to nešlo.
Mikras mi připomenul demontáž vadné součástky tím uštípnutím nožiček, vůbec nevím jak mi toto mohlo vypadnout z paměti asi ten věk. Wink
Jinak měl jsem dlouhá léta starou dobrou hliníkovou odsávačku která měla na pístu kožené těsnění (náhradní těsnění které k ní byly tenkrát dodány byly ale z nějaké umělé kože a ty stály za h..no tak jsem nasadil vždy po vyčistění to původní a jelo se dál). Odsávačka měla silnou pružinu a dokázala ve spojení s tenkou silikonovou hadičkou krásně odsát cín i kolem těch nožek. Před pár léty mi ale v ní praskla tá pružina a tak jsem byl nucen koupit novou odsávačku a už to není ono.
Včera jsem to už zabalil a myslel jsem že dneska zajedu k jednomu do servisu zda má nějakou tu elektrickou odsávačku aby mi to odsál ale udělám to tím způsobem "odštípnutím" nožiček, pak už by neměl být problém po jedné je vytáhnout a otvory vyčistit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7808
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt září 02 2021, 9:11    Předmět: Citovat

Nemám s těmi čínskými odsávačkami zkušenost, ale v práci používám JBC.
Je mi jasné, že je to cenou mimo dosah občasného opraváře, ale musím konstatovat, že kvalita se pozná.
Jedinou nevýhodou je to, že se musí často čistit.
Jinak z těch ručních odsávaček, co mi v průběhu doby prošly rukama, bych si dovolil doporučit tuto.
A obecně, pokud se něco nedá odpájet, je příčinou většinou nízký výkon pájky, potažmo z něj plynoucí nízká teplota.
Proto je ideální si desku napřed nahřát.
Buď koupit (klidně i ten nejlevnější čínský) předehřev, nebo desku prostě prohřát horkovzduškou (nouzově by pomohl i silnější fén na vlasy, jen to bude trvat déle).

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.12 sekund