Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Precitlively bednicky
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
eM



Založen: May 24, 2020
Příspěvky: 49

PříspěvekZaslal: po srpen 30 2021, 23:53    Předmět: Citovat

EKKAR: Ucis to? Mozna bys mel, protoze jsem to uplne snadno pochopil, vazne diky za cas se sepisovanim. Celou dobu jsem totiz zemni smycku chtel hledat jen mezi ruznyma zemema 230V napajeni.

Co je v ty magicky skatulce, optocleny? Ty pouzivame v sitovy komunikacni technice, ale ty bez napajeni asi ne, takze je to nejaky indukci prenos? Jen kondenzatory? Ptam se ciste proto, ze tu mam tuny soucastek, jestli se to da snadno spichnout, mohl bych to hnedka vestavet do tech beden a bylo by vyreseno, nemusel bych objednavat, cekat na postu apod. Cena nasvedcuje, ze to bude nejaka chytra trivka.
edit: Rychle jsem pohledal a vypada to na transformatorovou vazbu, neboli neco, co asi zas tak v rychlosti z par soucastek z krabicky nezboucham.
edit2: Ty jo, jak clovek skonci tam, kde zacal, to me fascinuje:
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=224&mode=nested&order=0&thold=-1
Tak Hillovi, a i ostatnim ucastnikum tohohle vlakna taky diky. Uz chapu, co se deje, takze uz staci jen vybrat reseni.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31784
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út srpen 31 2021, 4:12    Předmět: Citovat

Neučím, bo bych ty hajzly v lavicích musel pozabíjet ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19487
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út srpen 31 2021, 5:21    Předmět: Citovat

S tou zemní smyčkou budeš asi poněkud vedle, ta se totiž uzavírá normálně jen zemním spojením. Když tam žádné není, zemní smyčka nevznikne.
Teda ona tam vznikne, ale jen přes kapacity zdrojů (mezi síťovou a výstupní stranou), ten zvuk pak ale nemá charakter syté basy, ale spíše prskání spínáním a rozpínáním diod usměrňovače.
Jinak se mi líbí tato diskuse, přispívají sem praktici, kteří se v životě s brumem prali mockrát. Pořád ale jen jmenujeme možné příčiny a ta jediná nám nejspíše uniká...
Odporem paralelně ke vstupu jsi snížil citlivost vstupů na kapacitní indukci brumu (když na vstup sáhneš prstem, stáváš se anténou, vlastně zvětšíš kapacitu zdroje rušení vůči zemi, dodáš do vstupu vyšší proud, a proto to bručí víc, i když je mezi živým a zemí vstupu menší odpor).
No a kapacita paralelně ke vstupu, když je dostatečně velká, aby zkratovala vf rušení, ale dost malá, aby na nf signál neměla vliv, bývá užitečná. Když k odporu 1k paralelně na vstupu připojíš opět paralelně ještě kondík o kapacitě řekněme 3n3, frekvenční charakteristiku to slyšitelně neovlivní, zato vzroste odolnost vůči dalším druhům rušení nad akustickým pásmem.

Prostě mi to pořád ukazuje na ty vstupy v luftu, když odpojíš noťas z docku, a blízký zdroj síťové padesátky.
Zkus celou dokynu i s bedničkami přemístit o aspoň metr dva jinam, co to udělá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31784
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út srpen 31 2021, 13:45    Předmět: Citovat

Záleží na tom, co vlastně je v tom doku. Jestli jen propojený konektory na nějaký externí věci a celá elektronika zvostává v noťasu, nebo jestli ten dok má svoje aktivní převodníky. V prvním případě jsou vstupy po zvednutí noťasu z doku v luftě a indukuje se do nich veškerej bordel z okolí, ve druhým je závada "někde tam vevnitř" ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12039
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út srpen 31 2021, 14:31    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Záleží na tom, co vlastně je v tom doku. Jestli jen propojený konektory na nějaký externí věci a celá elektronika zvostává v noťasu, nebo jestli ten dok má svoje aktivní převodníky.

vzhledem k tomu, že dock připojuje USB-C konektorem, bude tam nejspíš všechno . . .
(obrázek z první stránky vlákna)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
eM



Založen: May 24, 2020
Příspěvky: 49

PříspěvekZaslal: út srpen 31 2021, 15:06    Předmět: Citovat

Tady uz se dostavame na moje uzemi, tak srry, kdyz se rozkecam.Smile Neco jako volne, plovouci, nebo dokonce analogove vstupy na tehle strane vubec neni. Mezi Thuderbolt dockem a notebookem je natazena PCIe sbernice, ktera je zabalena prave do TB protokolu a pripojuje se USB-C konektorem. Tohle se objevilo pred par lety, kdy tlak na velikost, hmotnost a vizual notebooku stvoril ultrabooky, ktere nemaji LAN, VGA, a vetsinu tech dalsich portu, na ktere jsme byli driv zvykli. Co si budem, 90% uzivatelu je stejne nepouzivalo a nepotrebovalo. Ale zbytek jo, no a ti si dokoupi tu "chybejici polovnu" notasu v externi krabici, coz je prave thunderbolt dock, cimz ziskaji sitovku, graficky vystupy, audio zarizeni (Realtek chip stoji asi dolar, takze je snazsi dat do docku druhy a pak se na sbernici objevi proste nove USB audio zarizeni). Do takovyho docku je mozne pripojit treba 8k display, nebo tri 4k@60Hz, a takove bitraty spolu s dalsimi zarizenimi obslouzit, to vyzaduje 40Gbps. Navic pribyla moznost powerdelivery, takze ve smeru dock->notebook muze navic tect napajeni az 140W rika specifikace, myslim. Nebylo ale treba vymyslet novy protokol, sbernici ani kabely, protoze uz tu vsechno bylo, a tak (hooodne zkracene) vznikl TB. Kvuli preslechum a take delayi na PCIe je omezena delka pripojovaciho kabelu (typicky max 70cm, i to je uprimne receno slusny vykon). Tohle se tyka hlavne Intel platformy, konkurencni AMD si ruznyma vychytavkama jako komprese signalu a podobne vystaci s 8x pomalejsim a mnohem levnejsim USB protokolem.

Ale tohle vsechno se zdejsi situaci souvisi jen okrajove, popisuju to aby byla zrejma komunikace ve smeru dock-notebook. No a v docku sedi nejaky nuzny audiocip, s minimalni filtraci, protoze audio cast je tam obvykle fakt do poctu a je to vlastne uplne normalni USB zvukovka ala ruzna sluchatka do USB a podobna bizuterie za stovku. Vyvoj dosel dost daleko na to, aby i takovyhle cip bohate stacil na pousteni mp3 nebo streamovanych radii a nebyva uzkym hrdlem kvality (zvuku), to jde typicky spis na vrub bedynek za 150,- co si k tomu uzivatele dokoupi v trznici. Co ale na frak dostava, jak vidime tady, jsou ruzny filtrace a osetreni analogove casti mezi audiocipem a zesilovacem v bedynkach, coz je ta cast, ve ktery se jak jste si uz mohli vsimnout vubec nevyznam.

Ovsem pokud se da vyresit trivialnim galvanickym oddelovacem za 150,- je to pro me samozrejme porad lepsi varianta, nez novy bedynky za 1-2.000,- ktery budou nakonec mozna brucet taky. No a to jsem tu prave poptaval hned na zacatku, nejaky filtr nebo neco, protoze ac neni audiotechnika moje silna stranka, za ty roky uz clovek neco slysel a tak vim, ze ruznyma zarizenima v signalovy ceste se zajistuje kvalita bezne. Na chvili jsem myslel, ze kdyz mam vybaveni a material ze bude nejsnazsi neco malyho stavet, objevil se tu tip na ty odpory, coz me zmatlo ale uz jste mi vcelku vysvetlili, jak/proc to funguje, ale proste ten oddelovac co linknul EKKAR vypada jako nejschudnejsi cesta, takze ho objednavam.

edit pro Hill: Budes urcite nekde blizko s tou posledni poznamkou, ale moznost to prenest o kus dal proste nemam. Je to cely vestaveny do myho pracovniho mista, kde je monitor na teleskopickym rameni, kabelovy sachty, vic pocitacu, 3D tiskarna, LAN rozvody....Vsechny ty kabely jsou vyvazany a natahany ruznyma kanalama, delal jsem to po castech par let a vyndat a vymotat z toho jenom tuhle cast by znamenalo dost prace ktery bych se rad vyhnul, pokud bude zbyti.Smile Starsi verze docku mela evidentne lip udelanou filtraci nebo neco, byla taky volne polozena na stole dal od ruznych vedeni 230V, proto se tohle zacalo nejspis objevovat az ted, s novym dockem co je prisroubovany na VESA a skutecne tam hodne tech kabelu vcetne tohohle bidaka k repro beha tema sachtama (spis "sachtama", jsou to ruzne spiraly, prichytky a pod, zas to neni zadna serverovna) tam a zpet podel sebe a tam se tedy pocitam asi bude nekde brat to zlo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19487
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út srpen 31 2021, 15:24    Předmět: Citovat

Když to bručí i ve sluchátkách, nedělám si iluze, že by ty oddělovací audio transformátory nějak významně pomohly. Ale třeba výsledek překvapí.
Některé cesty analogového audiosignálu jsou i dlouhodobě nevyzpytatelné, jakkoli se to podivné chování nakonec vždy vysvětlí a potlačí.
Tak dej vědět, jak jsi pořídil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1279

PříspěvekZaslal: út srpen 31 2021, 16:31    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
eM napsal(a):
Jako fakt? Kdyz dam na vstup bedynek 1kΩ, tak se stane co? Ziskam nejaky staly maly proud na vystupu zvukovky (ktery uz tam asi stejne je, skrze stavajici zesik v bednach? ale navyseni toho proudu ji vadit nebude?), snizim tim hlasitost, kdyz cast signalu pujde rovnou do zeme? A proc by to melo pomoct na ten brum?


Neřeš, nepřepínej, nepřemítej, udělej.

O takové trivialitě tu zase bude 15 stránek. Twisted Evil Rolling Eyes
eM: zkusil jsi to ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12039
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út srpen 31 2021, 17:43    Předmět: Citovat

to eM:


propojka.jpg
 Komentář:
jestli je tohle tvůj výtvor, udělal jsi to špatně . . .
 Velikost:  230.41 kB
 Zobrazeno:  59 krát

propojka.jpg



nahrada sluchatek.jpg
 Komentář:
. . . zkus to takto
 Velikost:  15.73 kB
 Zobrazeno:  43 krát

nahrada sluchatek.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31784
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út srpen 31 2021, 19:31    Předmět: Citovat

eM napsal(a):
Tady uz se dostavame na moje uzemi, tak srry, kdyz se rozkecam.Smile ...
No vidíš jak nám to tady umíš hezky popsat. Zkusil bych ještě jednu věc - to celý tvoje pracoviště povypínat, a to myslím odpojením přívodu 230V k jednotlivým zdrojům, ne až jejich sekundární strany - prostě natvrdo. Pak zapnout jen ty bedničky a zkusit - JE TAM BRUNDIBÁR NEBO NENÍ? A JESTLI JE, JE VELKEJ NEBO MALEJ? Pak zapojit JEDEN z dalších zdrojů - a zase zkusit JE TAM BRUNDIBÁR NEBO NE A KDYŽ JO, JAK JE VELKEJ? Udělej si tabulku jako když se kreslí pravdivostní tabulka logickýho hradla a postupně ty jednotlivý zdroje zapínej v takovejch kombinacích, který připadají při nějakým provozu do úvahy. No a pak sám uslyšíš, kterej z těch kombinačních případů dělá největší bordel ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
eM



Založen: May 24, 2020
Příspěvky: 49

PříspěvekZaslal: út srpen 31 2021, 19:46    Předmět: Citovat

ok1hga: Nepis pls, ze jsem to udelal spatne, kdyz to z ty fotky neni ani poznat. Myslel jsem, ze je poznat, ze aspon odpory na kolik napajet zvladnu. Tenhle bazmek je vyfocenej jen proto, abych ukazal jak se kolik rozpad a v textu k nemu bylo vysvetleni, ze to mela byt pruchodka a k cemu to melo cely slouzit. Odpory jsou mmch pripojeny k - v tom samym miste, kde jsou kolik a zdirka spajeny dohromady, coz je schovany za kontaktama zdirky. A v neposledni rade jsem psal, ze to pomohlo, jak bych to jinak vedel.

EKKAR: No vidis, to je ale super napad, teoreticky muzu vyklopit panel zasuvek a vyhazet vsechno ze site, nechat jen dock, vzdyt to da rozum. Ale uprime, uz na to asi kaslu, dal se v tom budu prehrabovat teprve kdyz nepomuze ten oddelovac, co jsi postnul. Uz jsem na brundibarovi stravil hroznyho casu a ted upinam vsechny nadeje ke krabicce s audiotransformatory.Very Happy Kdyz zabere, neni co resit, stejne tam vsechna ta zarizeni nakonec budu muset popripojovat zpatky, takze sice bude fajn vedet, ktery konkretne za to muze, ale nepomuze mi to moc v reseni, na to abych to pripadne tahnul jinudy tu zase neni moc mista a reseni za kilo pade je pro me uplne v poho.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19487
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út srpen 31 2021, 19:55    Předmět: Citovat

Dobře, ale, když budeš vědět, čím to začalo, až to budeš postupně připojovat, třeba se konečně vyvalí příčina. A třeba, i jak ji odstranit.
Zatím se tu jen potlačují následky něčeho, co zatím odstraněné nebylo.


Naposledy upravil Hill dne út srpen 31 2021, 20:00, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12039
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út srpen 31 2021, 19:56    Předmět: Citovat

eM napsal(a):
ok1hga: Nepis pls, ze jsem to udelal spatne, kdyz to z ty fotky neni ani poznat.

minimálně je to špatně vyfocený . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
eM



Založen: May 24, 2020
Příspěvky: 49

PříspěvekZaslal: út srpen 31 2021, 19:59    Předmět: Citovat

Hill: No dobre, vsichni bysme chteli vedet, cim konkretne to je a nevyreseny zahady jsou na prd, mas pravdu. Za par dnu to teda zkusim, ted toho mam nad hlavu.

ok1hga: No to prece zalezi, co jsem fotil, ja chtel ukazat chybejici spicku koliku co zustala ve zdirce a ta videt je.Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12039
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: pá září 03 2021, 6:41    Předmět: Citovat

ještě mě napadla další alternativa . . .
nedávno jsem řešil náhradu špatně fungující interní zvukovky
a nahradil jsem jí touto zvukovkou . . .
v té na boardu, bylo různé "škvrkání a vrčení".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 4 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund