Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

...aneb, jak přijít k signálu tam, kde není (odděleno)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1867
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: po duben 26 2021, 17:49    Předmět: Citovat

A u nás na K47 jede regionální vysílání. Sice jen DVBT, ale na K47
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8818
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: po duben 26 2021, 19:36    Předmět: Citovat

Mira_A napsal(a):
Ano a někde na Jížní moravě se vysílá dokonce na kanálu 22. I já ho částečně chytám, ale rozumný příjem z toho dohromady nedám. ...
Kanál 22 ovšem není žádný exot - je to naprosto běžný kanál, který se používá i u nás na Zlínsku - na prvotních vysílačích. Jak na TXu Zlín-Tlustá hora, tak i na TXu Val. Klobouky-Ploštiny: Mux22.
Takže nechytáš nic z Jižní Moravy, ale nejspíše ten Zlín Rolling Eyes

Mira_A napsal(a):
Jirka Kokun ta anténa Yagi Vaten 1028 by se mi moc na balkóně nelíbila. Kromě toho se o předozadním poměru nedá u mě hovořit. Takže místo těch tří tyček bych stejně musel nahradit plnou plochou. Pro někoho to může být určitě dobrý typ.
JInak já kromě kanálů 26,28 a 31 mám možnost ještě kanálu 42. Ten má asi nejsilnější signál i když trochu z jiného směru. Je jeden směr pro mě vyhovující, kde se dají chytit všechny čtyři multiplexy součastně. ...
Kromě toho, že jsi mně "překřtil" (ale to mně nevadí - nejsi sám), tak nwm, proč se ti nelíbí právě yagina. Když právě krátká Yagi anténa se upevňuje až za reflektorem a je tudíž celá mimo balkon (před zábradlím).
Ovšem právě Vaten 1028 je už "na hraně" i pro k.31, protože nad k.30 charka už strmě klesá a s ní i její zisk - viz ilustrační obrázek:



Takže pro příjem k.42 už je nevhodná - Vaten 1028 bude mít na něm "zisk" už jen jako dipól.
Proto pro příjem všech čtyř kanálů by musela být "pásmovka" Yagi jiná. Anebo k ní přisloučit "kanálovku" jen pro k.42 - což už předem vím, že zavrhneš.
Tady by ti zřejmě vyhověla i tato LP anténa, s potlačením 5G LTE Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1867
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: po duben 26 2021, 20:14    Předmět: Citovat

Na K22 vysílá i MUX 23z Kletě.
Jinak anténa pro DVBT2, která má potlačení nad K48 je třeba VATEN VT12.
Tady je popis i charakteristika:
https://www.antena.cz/vaten-vt-12-antena-pro-dvb-t2-lte-700-zisk-15-7dbi-p90319/#gallery
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: ne srpen 15 2021, 19:55    Předmět: Citovat

Mě jen sere, že nevysílají všechny MUXy naráz ze všech antén. Každý MUX má svou anténu a jsou tam pak rozdíly v kvalitě. A kdo chytá odrazem, tak to má ještě horší.
Jeden MUX mám síla 90 kvalita více jak 85, další mám síla taky 90, ale kvalita už jen 30 až 60 a třetí nechytám teď vůbec. Kdyby se všechny šířily ze všech antén mám vše.
Nevím, co by tomu mělo bránit než jejich blbá politika. Z technického hlediska by to nemělo mít vliv. Tak, když máme jak oslíčci stále platit koncesionářské poplatky, tak by ti pazůři měli něco dělat s tím vysíláním. Mám zprávy, že i v okolních vesnicích lidé mají problém z příjmem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8818
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: ne srpen 15 2021, 21:19    Předmět: Citovat

Jj - a popožeň to vejš Laughing

Mira_A napsal(a):
Mě jen sere, že nevysílají všechny MUXy naráz ze všech antén. Každý MUX má svou anténu a jsou tam pak rozdíly v kvalitě. ... Kdyby se všechny šířily ze všech antén mám vše.
Nevím, co by tomu mělo bránit než jejich blbá politika. Z technického hlediska by to nemělo mít vliv. Tak, když máme jak oslíčci stále platit koncesionářské poplatky, tak by ti pazůři měli něco dělat s tím vysíláním. Mám zprávy, že i v okolních vesnicích lidé mají problém z příjmem.

Těmi tvými "anténami" myslíš spíše vysílače . . . Shocked
A jak bys to chtěl docílit, když třeba MUX24 (o který ti jde především) má jiného majitele, než vysílače MUXů 21 ÷ 23 ("majitel" = ČRa) a který si "Pařeza" (rozumněj: Pařízka - i když dnes už nežije - jako majitele MUXu 24) na své stožáry (zadarmo, ani za mírný bakšiš) nepustí.
Proto ten "Pařez" hledá všemožné (i nemožné) výše položené objekty, ze kterých může (za málo peněz - a proto taky s malým výkonem) vysílat - kapišto?
A proč do toho pleteš ještě koncesionářský poplatek?
Ty z něj něco přispíváš právě tomu "Pařezovi"? Z poplatků se hradí pouze činnost ČT (vysílající zase pouze v MUXu 21) - takže "pláčeš na nesprávném hrobečku" - kapitalisti se spolu nedomluví. To máš za to, že jsi v listopadu 89´ cinkal klíčema Smile

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19495
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne srpen 15 2021, 21:37    Předmět: Citovat

Trochu tě, Miro, vyvedu z omylu: koncese na provozování přijímače, s níž je spojený koncesionářský poplatek, od zavedení znamená právo provozovat přijímač schopný přijímat vysílání, které zachytí. Bez ohledu na to, jestli sis přijímač koupil, nebo vyrobil sám.
Kam ten poplatek potom jde, je jiná věc, i když od září 1926 se platila koncese za rozhlasový přijímač 60 Kč ročně Ministerstvu pošt a telegrafů a 100 Kč, rovněž ročně, rozhlasové společnosti Radiojournal. Za tu cenu bylo 5 párů poctivých bot od Bati.
Srovnej si to dnes.

Čemu nerozumím, jak to, že na paneláku nemáte společnou anténu? Jestli ti majitel domu nezajistí příjem všech dostupných programů na účastnické zásuvce, nesmí sice nic namítat proti tomu, aby sis nainstaloval individuální anténu, ale montovat si ji na opačnou stranu, než ze které je možný příjem, to je přece zahozená šance něco spolehlivě přijímat. STA tam určitě je, tak se ptej, proč nefunguje.
STA pro dejme tomu 4 byty, když máš na střeše dostatečnou intenzitu signálu, se dá i zbastlit, když autor má aspoň nějakou zkušenost s anténami a rozvody, zvlášť, když sežene někoho, kdo změří v místě příjmu parametry všech multiplexů a doporučí vhodné antény i jejich umístění. Dům s více byty ale chce už hlavní stanici, která je schopná všechny účastnické zásuvky nakrmit rovněž signálem vyhovující intenzity a kvality. A na té střeše bývá taky daleko větší šance získat čistý signál, tím myslím signál s nízkou chybovostí.
Přitom dnes existují hlavní stanice v jednom pouzdře, programovatelné, s AGC omezujícím kolísání úrovně signálu s počasím. A pro celý dům by ty náklady rozpočítané na byt stály méně, než jediná anténa, když si ji koupíš sám.
Někdo je u vás správcem nebo vlastníkem domu, tak ho otravuj. Ať už jste bytové družstvo, nebo společenství vlastníků, ten §2247 odstavec 2 občanského zákoníku jasně jmenuje STA ve službách, které je vlastník bytového domu povinen zajišťovat. Jde o zařízení nedílně spojené s budovou, musí být jako takové uvedené v prohlášení vlastníka a platíte si fond oprav i na něj. Za svoje bys platil jen v případě, že si znehodnotíš zásuvku uvnitř bytu, ta může (ale nemusí) být ve výčtu zařízení v tvém prohlášení vlastníka.
Než se trápit s mizerným signálem chytaným navíc odrazem, nandej si plechové lokty a vybojuj, abys na zásuvce STA ten použitelný signál měl. Má povinnost tam být.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: po srpen 16 2021, 6:04    Předmět: Citovat

kokun napsal(a):
Jj - a popožeň to vejš Laughing
Ty z něj něco přispíváš právě tomu "Pařezovi"? Z poplatků se hradí pouze činnost ČT (vysílající zase pouze v MUXu 21) - takže "pláčeš na nesprávném hrobečku" - kapitalisti se spolu nedomluví. To máš za to, že jsi v listopadu 89´ cinkal klíčema Smile


A o tom to je. Protože teď mi už cca dva měsíce nefunguje právě MUX21. MUX23 mám nejlepší signál a MUX22 je obstojný.
Už to udělalo jednou volal jsem jim tam, že mi to tři měsíce šlo. Po týdnu to nějaké dva týdny zase šlo, ale pak jsem to vzdal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19495
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po srpen 16 2021, 6:30    Předmět: Citovat

Kam jsi volal? Kdo jsou ti "oni"?
Vlastně to je jedno a asi ti to bude znít příkře, co teď napíšu: "oni" za ten stav nemůžou a chyba je v místě, kde umísťuješ anténu. Při příjmu odrazem hrají podmínky šíření signálu podle počasí a denní hodiny daleko významnější roli. Anténu na to můžeš najít nanejvýš méně nebo úplně nevhodnou, ale ideální ne. Někde prostě narazíš na fyzikální limity a, kde nic není, ani parabola nebere.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: po srpen 16 2021, 6:36    Předmět: Citovat

Hill ta povinnost tam není. Můžeš si na vlastní náklady zbudovat vlastní a u nás tedy společenství vlastníků o čtyřiceti bytových jednotkách ti to musí umožnit nikoli zajistit.
Jelikož si většina nájemníků zvykla na kabelovku, tak to není řešení, i když pár lidí by se určitě našlo, co by STA chtěli. Je tu problém, že ty byty zájemců jsou daleko od sebe a na koaxu je velký útlum.
Anténu jsem dal samozřejmě na opačnou stranu než je vysílač. Jelikož ten odraz tam je.
Dokonce by se dal chytnout i MUX24 na druhou anténu nebo i bez ní, ale všemu vadí stromy před domem a ty patří městu. Už nám rostou větve do balkónů, ale pokud město stromy nepokácí, tak s tím nic neudělám.
Tahat koax na druhou stranu paneláku nemá moc smysl, kvůli velkému útlumu. Je tu možnost optická, ale to je poměrně drahé. Převodník optika DVBT2 by byl v pohodě nějakých 1200, ale ten druhý převodník na optiku nějakých skoro deset tisíc.
Obraz u MUX22 a MUX23 mám teď v pohodě bez výpadků. Až opadá listí, tak doufám, že bude zase signál ok.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8818
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: po srpen 16 2021, 8:24    Předmět: Citovat

Mira_A napsal(a):
Mě jen sere, že nevysílají všechny MUXy naráz ze všech antén. ...

A mně zase sere, že ses s tímto svým konkrétním problémem "vesral" nejprve nejen do "mého" vlákna (a když už, že jsi v něm pak nepokračoval), ale pak nenápadně i do tohoto vlákna, které je primárně ovšem zaměřeno na DVB-T příjem obecně (nikoliv na řešení jednotlivých problémů zdejších uživatelů).
Právě na tento tvůj (konkrétní) problém sis měl otevřít vlastní vlákno - bohužel už je pozdě - nwm, jestli admini jsou schopni vyjmout příspěvky (z obou vláken) a vytvořit ti vlákno nové-vlastní.

Mira_A napsal(a):
Hill ta povinnost tam není. Můžeš si na vlastní náklady zbudovat vlastní a u nás tedy společenství vlastníků o čtyřiceti bytových jednotkách ti to musí umožnit nikoli zajistit.
Jelikož si většina nájemníků zvykla na kabelovku, tak to není řešení, i když pár lidí by se určitě našlo, co by STA chtěli. Je tu problém, že ty byty zájemců jsou daleko od sebe a na koaxu je velký útlum.
Anténu jsem dal samozřejmě na opačnou stranu než je vysílač. Jelikož ten odraz tam je.
...

Njn - když vás v devadesátkách lákali na (tehdy možná levnou) Jaškovu kabelovku, která měla nabízet (na tehdejší dobu) množství programů, tak se ihned rušila STA a "hhrrr" na tu kabelovku.
No a když už "vás měli v hrsti" (když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají), tak teď pěkně (že by třeba po vzoru Skylinku? - taky kdysi nabízel příjem ze satelitu zadarmo; jen za počáteční investici), tak teď mohou šponovat cenu Sad

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19495
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po srpen 16 2021, 9:00    Předmět: Citovat

Přesně. Kabelovka je za pár šprdlíků, místo dvou programů jich budete mít sedmnáct, zrušte STA a připojte si celý dům na kabelovku. Začátkem devadesátých let dost častý, leč krátkozraký, přístup. Tam, kde ponechali stoupačkový rozvod, si už těžko mohou vybírat.
Zjisti si, kolik lidí v domě už kabelovku neužívá, to přibližně spočítáš podle individuálních antén na oknech a balkónech. Nebo si je obejdi, 40 bytů není zase tak moc.
A navrhni SVJ obnovu společné antény.

Konečně už před lety se říkalo, že jen nenapravitelný optimista se nedá otrávit prvním programem, a přepne na druhý, třetí...

My jsme asi měli štěstí na poskytovatele, který akceptoval požadavek ponechat těm, kdo kabelovku nepotřebují, možnost dál používat STA. Hvězdicový rozvod tomu nijak nebrání, ale musely se protahat kabely z každého bytu zvlášť a zásuvky vyměnit za koncové. V šestipatrových domech se všechny kabely vešly do trubky po původní stoupačce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12042
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: po srpen 16 2021, 9:40    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
My jsme asi měli štěstí na poskytovatele, který akceptoval požadavek ponechat těm, kdo kabelovku nepotřebují, možnost dál používat STA. Hvězdicový rozvod tomu nijak nebrání, ale musely se protahat kabely z každého bytu zvlášť a zásuvky vyměnit za koncové. V šestipatrových domech se všechny kabely vešly do trubky po původní stoupačce.

i my jsme měli alternativu když v devadesátém se zaváděla kabelovka, že zůstala původní STA i se zásuvkami. Zhruba do roku 2000 jsem se o to staral sám a tak fungovala kabelovka zároveň s STA.
Bohužel od té doby se už o to nikdo nechtěl starat a tak to postupně uhnilo, ale extra zásuvky na zdi pro kabel i STA tam stále máme.
A protože jsem měl pro manželku zajistit sledování seriálů, musel jsem udělat miniaturní anténu pod okno. Miniaturní proto, aby to nikoho z baráku nepopudilo . . .
Chytám na ní všechny MUXy, protože jsou z jednoho směru a ty vzdálené jsou až z Černé Hory.
příležitostně sem dám detailní fotku speciální miniaturní antény na "dálkový" příjem.
(vysílač Černá hora je 95 km daleko)



TVantena.jpg
 Komentář:
ten malý obdélníček pod oknem, to je ona . . .
 Velikost:  86.42 kB
 Zobrazeno:  104 krát

TVantena.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19495
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po srpen 16 2021, 10:30    Předmět: Citovat

Jojo, o STA se v domě taky starám já. Kdyby nebylo několikerého přelaďování v minulém roce, neměl bych s tím žádné větší starosti. Antény máme celkem nové, když jsem zjistil stav těch sít, vyměnil jsem je za yagi. Vodorovné rozvody v technickém podlaží byly tahané ještě zeleným koaxiálem, ten jsme si tu při náhradě STA s konverzí za ALCAD vyměnili za nový, protože vyzařoval po celé délce.
No, a kdyby mě nechtěla přežít hlavní stanice, tak nová, programovatelná, zase tolik nestojí, aby na ni SVJ v prasátku nemělo.
Proto si také udržuji aktuální (i když zjednodušenou) dokumentaci, jak jsme si ji zavedli s Panem anténářem Dohnalem (dnes je už poněkud výše, než na stožáru STA, zdravím ho), aby se tu v tom zorientoval i někdo další, kdo do toho po nás bude muset sáhnout. Výřez jednoho z výkresů přikládám.



detail_kombinace_STA-CATV.png
 Komentář:
Jen ukázka, že to jde. A vlastníka domu to při správně zvoleném spoření do prasátka fondu dlouhodobých záloh na údržbu a opravy nezatíží tak, aby vykrvácel.
 Velikost:  155.64 kB
 Zobrazeno:  114 krát

detail_kombinace_STA-CATV.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12042
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: po srpen 16 2021, 11:04    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
nová, programovatelná, zase tolik nestojí, aby na ni SVJ v prasátku nemělo.

u nás nejde ani o peníze, ale o domluvu.
S některými lidmi se dohodnout prostě nedá . . .
Těch co by STA chtěli, je v třívchodovém osmipatrovém paneláku jen několik,
ale všichni mají něco na balkonech a stačí jim to.
Už 15 let STA nejde vůbec a po takové době dělat rekonstrukci by bylo velmi náročné.
Už jen to, jak donutit ty co mají kabelovku, aby mě pustili do bytu kvůli protahování nových kabelů a výměně zásuvek . . .
U nás je dohromady 64 bytových jednotek a nedovedu si představit to dohadování . . .
takže ti co chtějí koukat na terestriku to každý řeší sám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7400

PříspěvekZaslal: po srpen 16 2021, 12:32    Předmět: Citovat

I to zakreslené schéma má jednu nectnost. Nelze brát od kabelovky internet a TV sledovat z STA. Naštěstí tohle kabelovky většinou pochopily a tak nabízejí základní programy v DVB-T společně s internetem za příplatek pár korun nebo v ceně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 4 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund