Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

...aneb, jak přijít k signálu tam, kde není (odděleno)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19523
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so duben 24 2021, 19:23    Předmět: Citovat

Právě, že jsem psal, že tutoanténu jsem dělal jen jednu, a ještě mírně odlišně, než jsem ji překreslil. Ostatní jsem dělal z košíků pod kočárek.
A na polarizaci jsem upozorňoval taky, stejně, jako jsem dával tip na dvě vhodné krátké yaginy, které se za rozumný peníz dají koupit hotové.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: so duben 24 2021, 19:33    Předmět: Citovat

Hill je to tahle modifikace?

https://sites.google.com/site/dtamater/04-antena.jpg


Akorát já použil drát cca 3mm a strana pro kanály jako 26,28 a 31 by měla být cca 15cm.
Za anténou mám narovnané plechy z plechovek od piva na krabici od džusu s hliníkovým povrchem, což zvyšuje zisk antény.


Naposledy upravil Mira_A dne so duben 24 2021, 19:45, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: so duben 24 2021, 19:42    Předmět: Citovat

jopo166 napsal(a):
Skus tu antenu ktoru ti radi kokun mohla by stačiť aj ja mam podobnu.


Určitě ta anténa moc vhodná nebude. Samozřejmě na ní třeba televizi chytat bude,
ale vzhledem k tomu, že dnes jsou kanály těsně u sebe je tato širokopásmová anténa co máš na obrázku nevhodná. Může zbytečně chytat i nějaké rušení.

Lepší anténa samodomo přímo na dané vlnové délky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1872
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: so duben 24 2021, 20:38    Předmět: Citovat

Mira_A
A ty jako myslíš, že pokud bude někde blízko svítit LTE tak ta tvoje SAMO-DOMO to nechytne?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: ne duben 25 2021, 7:19    Předmět: Citovat

scorpions-cz napsal(a):
Mira_A
A ty jako myslíš, že pokud bude někde blízko svítit LTE tak ta tvoje SAMO-DOMO to nechytne?


Chytne ten LTE signal na LTE frekvenci, ale nebude
jej jako úzkopásmovka zesilovat více jak ten televizní.
Nebude třeba LTE filtru, což je jen další útlum.

Pokud by již byl LTE signál echem namodulován na kanály
DTV, což se může stát použitím nevhodné antény na LTE zařízení, pak ti stejně nic nepomůže ani ten nejdokonalejší LTE filtr. To platí i pokud se Echo vytvoří již před samotným filtrem a signál bude silnější jak televizní.

Většina prodávaných obchodových antén je ještě laděna na nejvyšší zisk pro 1 až 69 kanál a dnes je nezbytné,
aby to bylo jen pro 21 až 48 kanál.

Ty obchodové dipólovky berou signál ze všech směrů.
Takže i signál LTE budou chytat ve všech směrech
a tím se zvyšuje pravděpodobnost ovlivňování LTE.

Výhody samodomo antény jsou směrovost, kdy je lepší plná odrazná plocha a ta úzkopásmovost pro dané frekvence.

Samozřejmě úzkopásmová anténa přijmá i jiné pásma,
ale s minimálním ziskem.

Obchodovou anténu neni třeba vyhazovat, stači ji jen upravit. Takže pilka na železo zkrátí dlouhé dipóly, ty kratké nadstavit a doplnit odrazné plochy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19523
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne duben 25 2021, 8:32    Předmět: Citovat

Mira_A napsal(a):
Hill je to tahle modifikace?
https://sites.google.com/site/dtamater/04-antena.jpg


Připomínám, že v DVB-T až do hořkého konce se tu používaly z téhož směru kanály 21 i 60, takže se s nimi muselo počítat. Od té doby, co tu máme DVB-T2 jen v rozsahu K26 až K45, jsem žádnou takovou anténu nedělal, vždyť srovnatelná pásmová Yagi, jejichž optimalizace a výroba jsou dobře zvládnuté (třeba EM-116/LTE, nebo lepší BU-117/5G) se dá za rozumný peníz koupit i s upevňovací bižuterií. Škoda, že antény s lepším potlačením pásma 700 MHz/G5 jsou jako novinka poněkud předražené proti anténám se sníženou citlivostí k LTE, ačkoliv jde převážně jen o malinko větší rozměry, protože jinak jsou konstrukčně prakticky stejné.
Měl jsem rád "chlumecké" z Kovoplastu, ale nějak nám pokulhávají za vývojem, stále mají v nabídce antény pro celé TV pásmo IV+V bez potlačení "netelevizních" pásem, což je škoda. I když jejich kanálová pro K38 TAP T.0738 by v řadě míst posloužit mohla pro všechny dostupné multiplexy (ale nezkoušel jsem ji).
Je tedy na místě zvážit, jestli ztrácet čas se stavbou vlastní antény, nebo za tu dobu vydělat na hotovou jinou činností.


Ano, tuto sériovou se symetrákem jsme dělali raději. Ale reflektor jen z košíků na kočárky. Byly menší, než reflektor plzeňského síta, křížení bodovaná, podstatně hustší, než co ta anténa potřebuje, mechanicky stabilní, dobrá povrchová ochrana. A hlavně - chytili jsme je ve výprodeji za pár šprdlíků.
Kvůli šířce pásma jsme na zářič používali tlustší vodič, koeficient štíhlosti 2*d/λ vycházel pro šestnáctku hliník v celém pásmu mezi 0,65 a 0,88, tedy činitel zkrácení dipólu se pohyboval kolem 0,91. A na maximum na "nejslabším kanálu" se anténa doladila vzdáleností zářiče od reflektoru.

Na dnešní užší kmitočtový rozsah stačí slabší drát na dipól, maximum zisku by slušelo někde na K39 až K40, při použití šestky drátu (asi 2,75 mm průměr) by se štíhlost zvedla přes 100, takže i činitel zkrácení by nebyl nižší, než 0,93.
Pak těch 125 mm strany čtverce je tak akorát, aby maximum zisku měla anténa kolem kanálu 45, kde je obvykle MUX24 s menším výkonem, než ty tři "hlavní" multiplexy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: ne duben 25 2021, 9:17    Předmět: Citovat

Mira_A napsal(a):
jopo166 napsal(a):
Skus tu antenu ktoru ti radi kokun mohla by stačiť aj ja mam podobnu.

Určitě ta anténa moc vhodná nebude. Samozřejmě na ní třeba televizi chytat bude,
ale vzhledem k tomu, že dnes jsou kanály těsně u sebe je tato širokopásmová anténa co máš na obrázku nevhodná. Může zbytečně chytat i nějaké rušení.

Lepší anténa samodomo přímo na dané vlnové délky.
Já sice anténu Vaten LP mini nedoporučoval tobě, ale už. FERYACT Wink


Mira_A napsal(a):
Akorát já použil drát cca 3mm a strana pro kanály jako 26,28 a 31 by měla být cca 15cm.
Za anténou mám narovnané plechy z plechovek od piva na krabici od džusu s hliníkovým povrchem, což zvyšuje zisk antény.

Ale i pro "tvoji" skupinu kanálů lze zakoupit vhodnou (úzkopásmovou) anténu, která stejným způsobem potlačí LTE,
jako ta TVÁ samo-domo.
Třeba taková Yagi anténa Vaten 1028 - s dobrým ziskem; směrovostí; předo-zadním poměrem; snadnou montáží a dobrou životností!

Výrobce napsal(a):
Popis
Venkovní 10-tiprvková směrová kanálová anténa pro pozemní, terestrické vysílání DVB-T2, kanály 26-30. Zisk až 12,2 dBi. Nepotřebuje filtr LTE. Snadná montáž a výborná životnost.
...
Názor Anténa.cz
Hledáte malou pasivní anténu pro DVB-T2 z vysílače Praděd? Kanály 26+28+31? Tak tahle anténa je nejlepší pro vás!


Krátká Yagi anténa Vaten 1028

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: ne duben 25 2021, 9:33    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
... Škoda, že antény s lepším potlačením pásma 700 MHz/G5 jsou jako novinka poněkud předražené proti anténám se sníženou citlivostí k LTE, ačkoliv jde převážně jen o malinko větší rozměry, protože jinak jsou konstrukčně prakticky stejné.
Měl jsem rád "chlumecké" z Kovoplastu, ale nějak nám pokulhávají za vývojem, stále mají v nabídce antény pro celé TV pásmo IV+V bez potlačení "netelevizních" pásem, což je škoda. ...

Někde na NETu jsem četl, že Kovoplast Chlumec n.C. s výrobou antén úplně skončil - doprodávají pouze staré skladové zásoby. To vysvětluje, proč nemají antény jen do pásma 700 MHz!

https://www.kovoplast.cz/o-nas/
citace:
Kovoplast Chlumec nad Cidlinou, a.s.
Již několik desítek let jsme výrobci kvalitních litinových ručních pump a čerpadel, zpětných zrcátek a držáků pro automobilový průmysl, krbových kamen, sporáků na tuhá paliva, trezorů, skříní na zbraně a mnoha dalšího.

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19523
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne duben 25 2021, 10:00    Předmět: Citovat

Já jen, že občas jedu kolem a vzpomínám na ten sortiment antén, který nebylo třeba žádným dovozem doplňovat. Uměli je i jako pásmové pro skupinu kanálů.
Samozřejmě zase je to problém trhu - analog a dovoz širokopásmových polských sít se zesilovačem za polovinu ceny "holé" chlumecké antény (ale i plzeňského síta) způsobil, že na našem území prudce poklesl zájem o poctivé pasivní antény. Kdo tehdy mohl předvídat, že se zesilovače i celá polská síta budou jako pro digitál nevhodná vyhazovat? Přejít na výrobu pro automotive byla asi jediná záchrana podniku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kovka



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 564
Bydliště: Brumovice

PříspěvekZaslal: ne duben 25 2021, 10:26    Předmět: Citovat

Jenom lehce si dovolím poopravit Hilla "co tu máme DVB-T2 jen v rozsahu K26 až K45" je to až po K46 , tu na jihu Moravy šířen tuším MUX 24
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jopo166



Založen: Nov 30, 2008
Příspěvky: 1258
Bydliště: Michalovce

PříspěvekZaslal: ne duben 25 2021, 14:14    Předmět: Citovat

tu su rozmery tej smerovej anteny o ktorej pišete. http://www.ab-forum.info/download/file.php?id=116735&mode=view
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: ne duben 25 2021, 14:39    Předmět: Citovat

jopo166 napsal(a):
http://www.ab-forum.info/download/file.php?id=116735&mode=view

. . . Nemáte oprávnění ke stažení této přílohy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jopo166



Založen: Nov 30, 2008
Příspěvky: 1258
Bydliště: Michalovce

PříspěvekZaslal: ne duben 25 2021, 15:35    Předmět: Citovat

Asi sa tam musiš zaregistrovať tu je cele vlakno http://www.ab-forum.info/viewtopic.php?f=144&t=76607
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: po duben 26 2021, 17:33    Předmět: Citovat

Jirka Kokun ta anténa Yagi Vaten 1028 by se mi moc na balkóně nelíbila. Kromě toho se o předozadním poměru nedá u mě hovořit. Takže místo těch tří tyček bych stejně musel nahradit plnou plochou. Pro někoho to může být určitě dobrý typ.
JInak já kromě kanálů 26,28 a 31 mám možnost ještě kanálu 42. Ten má asi nejsilnější signál i když trochu z jiného směru. Je jeden směr pro mě vyhovující, kde se dají chytit všechny čtyři multiplexy součastně. Měl jsem quad 14 cm a na tu délku byl nejlepší signál MUX24 (k42) z Javorníku u Frenštátu, ale kanály k26 až 31 trochu pokulhávaly. Tak jsem změnil stranu na 16 cm, kanály 26-31 mnohem lepší, ale zase pokulhává ten kanál 42.
Pokud má ta Yagi Vaten 1028 celkovou délku dipólu 30 cm asi by vyhověla.
Je ale otázkou jak by byla citlivá na odrazy. Já vše chytám odrazem. Táhnout koax na druhou stranu paneláku by vyžadovalo už pořádnou anténní soustavu. Útlum na kabelu by byl značný a drahý koax s nízkým útlumem stojí balík.


To co tam mám teď je jen testovací anténa. Chci to nahradit něčím kultivovanějším.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: po duben 26 2021, 17:41    Předmět: Citovat

kovka napsal(a):
Jenom lehce si dovolím poopravit Hilla "co tu máme DVB-T2 jen v rozsahu K26 až K45" je to až po K46 , tu na jihu Moravy šířen tuším MUX 24


Ano a někde na Jížní moravě se vysílá dokonce na kanálu 22. I já ho částečně chytám, ale rozumný příjem z toho dohromady nedám. Jen když přelaďuju se to tam zastaví a snaží se to, ale zisk je velmi malý a vysoká chybovost, tak to zahodí.Možná, že na nějakou anténní soustavu s pořádným zesilovačem by se to chytlo i na Valašsku.

Je tu problém, že kanál 46 je hodně blízko novému LTE rozsahu od kanálu 50. Proto bych volil anténu která nemá na kanálu 46 maximální zisk i když tam třeba vysílání je.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 3 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund