Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Domovní fotovoltaiku svépomocí nebo dodavatelsky?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
zachranar



Založen: Jan 19, 2019
Příspěvky: 157

PříspěvekZaslal: čt srpen 12 2021, 12:11    Předmět: Citovat

Díky za názory a rady. Asi je to opravdu špatná investice.
Myslel jsem, že chytře utratím úspory před žroutem = inflací. Asi je vrazím do bitcoinů. S těmi jsem se ale také na jaře napálil.
Zatepleno mám, tepelné čerpadlo vzduch-vzduch také. Vlastní studnu,... v podstatě utrácím jen za el.energii a za údržbu nemovitosti. Co dál?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7571
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: čt srpen 12 2021, 12:42    Předmět: Citovat

Cestovat. Zážitky ti nikdo nevezme.
_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: čt srpen 12 2021, 13:27    Předmět: Citovat

Alzheimer.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
passion



Založen: Jul 22, 2005
Příspěvky: 900
Bydliště: Žilina

PříspěvekZaslal: čt srpen 12 2021, 13:27    Předmět: Citovat

Kúrim splyňovačkou na drevo do 800L akumulačnej nádrže, odtiaľ cez 4 cestný ventil do podlahy. Z akumulačky celoročne ohrievam 160L TÚV. Cez zimu rozkurujem každé poobedie, ak je viac nad nulou, tak aj obdeň, v lete každý 5 až 6. deň podľa toho, ako míňame TÚV. Dlhodobo sa pohrávam myšlienkou využiť slnko. Pri montáži kúrenia mi firma spackala dodávku akumulačky, ktorú som chcel mať už s hadom pre pripojenie teplovodného solárka. Avšak firma dodala len holú akumulačnú nádrž bez hada, čo som zistil až po niekoľkých mesiacoch. Tak teraz aby som nemusel prerábať kúrenie a využil stávajúcu techniku v kotolni, špekulujem nad elektrickými panelmi a nimi priamo napájať elektrickú špirálu v bojleri TÚV a pri prebytku napájal špirálu/špirály v akumulačnej nádobe, ktoré sa dajú do akumulačky domontovať, prípadne z dôvodu korózie pri = prúde, cez nejaký striedač. Je to reálne? V podstate by som akumulačnú nádrž využil namiesto batérií. Ide mi hlavne o letné obdobie, kedy by som nemusel ohrievať TÚV drevom. Prečo neohrievam elektrikou či plynom, prosím teraz nerozoberajme, mám na to momentálne nejaké dôvody.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: čt srpen 12 2021, 13:57    Předmět: Citovat

Jdi do toho. Já léta nahříval teplou vodu v bojleru plynovým kotlem. Spínalo to několikrát za den, plynu to za rok „sežralo“ jen na tu teplou vodu kolem 10 MWh. Loni na jaře jsem si pořídil nový velký bojler, připojil na něj soláry, napojil na to i kotel na dřevo, co se jím topí v zimně a letos jsem měl spotřebu plynu 0,394MWh. V zimě teplá voda ze dřeva, od jara do podzimu ze solárů. Těch pár set kW tam natočil plyn, jen když bylo opravdu několik dní po sobě v létě zataženo, nebo na podzim, na jaře, kdy se ještě netopilo dřevem.
Více zde: http://www.jova1.cz/ostatni/ohrev_vody/ohrev_vody.html
Letos jsme kupovali novou myčku, tak jsem rovnou vzal typ, co snese na přívodu 70st. C. Už je napojená na tu teplou vodu z bojleru. Tak jsem zvědav, jestli se to takhle nepřímo promítne i do ceny elektřiny. Rolling Eyes


Naposledy upravil jova1 dne čt srpen 12 2021, 14:48, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4137

PříspěvekZaslal: čt srpen 12 2021, 14:33    Předmět: Citovat

passion napsal(a):
špekulujem nad elektrickými panelmi a nimi priamo napájať elektrickú špirálu v bojleri TÚV a pri prebytku napájal špirálu/špirály v akumulačnej nádobe, ktoré sa dajú do akumulačky domontovať, prípadne z dôvodu korózie pri = prúde, cez nejaký striedač.
Presne takto to má roky jeden môj známy cez to zapojenie, čo som tu dal. Signál do druhého tranzistora je invertovaný cez nejaké CMOS hradlo. Striedač kvôli korózii nepotrebuješ, špirála je izolovaná. Elektrický solár má oproti teplovodnému výhodu, že neriešiš trubky, tepelnú izoláciu, nemrznúcu zmes, len natiahneš 2,5mm² dvojlinku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: čt srpen 12 2021, 14:44    Předmět: Citovat

Střídač se většinou používá z několika důvodů. U stejnosměrného proudu se strašně špatně zháší elektrický oblouk, takže se nemůžou použít přímo původní termostaty a pokud se proud propálenou spirálou dostane do vody, začne se voda rozkládat na kyslík a vodík. Dalším důvodem je, přizpůsobení zatížení panelů použité topné spirále. Získá se tím vyšší výtěžnost z použitých panelů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5227

PříspěvekZaslal: čt srpen 12 2021, 17:08    Předmět: Citovat

Jova1: to máš hezký orloj Smile
zachranar: Ty musíš vědět co chceš a jak to využít a tedy jestli to pro tebe má smysl. V mém případě 4-5 lidí v domácnosti. Měsíčně jsem v teplé vodě cca utopil 200kWh elektřiny. Takže před 8mi lety došlo k instalaci 30trubic pro ohřev vody. Ty jsou schopné ohřívat vodu od cca 6tého měsíce do 9 samy. Od konce mrazů do začátku mrazů s přípomocí elektřiny. Nicméně s regulací je to bída.

Asi 3týdny zpět jsem zakoupil panely které uvádíš. Mám jich 6ks orientovaných na jih. Mám vždy dva panely v sérii a toto staženo do rozvaděče. Tam tyto dvojice spojuji aktuálně paralelně (přes diody aby se nemohly ovlivňovat) a vedu do měniče.... už teď vím že toto je slepá cesta takže půjdou všechny do série a do měniče od BEL pro bojler. Možná když natopím bojler tak si je popřepínám pro normální měnič, ale to je jen myšlenka...
Co mám vyzkoušeno tak FV je schopna tlačit byť omezený ale tlačit výkon i když vodník vedle je studený...
Jinak ostrov znamená, že nemáš výstup FV spojen se sítí.

_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5227

PříspěvekZaslal: čt srpen 12 2021, 17:10    Předmět: Citovat

Dívám se a pan Nevřela má odkaz na svůj systém online.
http://46.174.61.40/emoncms/dashboard/view/fotovolt

_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zachranar



Založen: Jan 19, 2019
Příspěvky: 157

PříspěvekZaslal: čt srpen 12 2021, 18:25    Předmět: Citovat

To teda čumím co někdo dokáže svépomocí. Klaním se např. panu "jova1"
Máte pravdu, musím promyslet co vlastně chci.
Moje původní představa dodávat energii ze solárů do sítě a pak mít odběry zadarmo je asi naivní. Uspořil bych proti současnosti cca 20 tis.Kč/rok. To asi nestojí za to.
Promyslím si, jestli bych nedosáhl větší komfort např. trvalým el.topením v podlaze, což využívám jen nouzově a jen na nízký tarif. Nebo prodloužit si koupání v krytém bazénu na podzim i jaro. Nevím jestli mi to stojí za to.
Při malé zimě topím tepelným čerpadlem vzduch-vzduch, pak přitopím podlahou, když víc mrzne, topím dřevem.
Také jsem přemýšlel jak zhodnotit úspory. Asi je dám na charitu, možná se pak dostanu do nebe a ne do pekla Smile Nevím si rady. Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: čt srpen 12 2021, 18:31    Předmět: Citovat

Rozmýšlej dobře, v pekle bys měl teplíčko zajištěné Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: čt srpen 12 2021, 18:32    Předmět: Citovat

Jeste je varianta koupit pouzite panely za par kacek (pokud mas teda dost mista) a smirit se i s nizsi ucinnosti. V inzerci jsem videl pouzite 100W panely za cca 2kila se zarukou funkcnosti. Jestli se to ale vyplati i bez dotaci jsem ale nepocital, protoze to stejne nemam kam dat. Jen to stoji za uvahu, pri porizovani teto zalezitosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TomasX



Založen: Aug 12, 2005
Příspěvky: 638

PříspěvekZaslal: čt srpen 12 2021, 19:15    Předmět: Citovat

Vše co tady bylo napsáno mě také vrtalo hlavou. Zvážil jsem pro a proti a šel jsem do použitých panelů (vyřazených někde v D). 9 ks do série tj. 315V naprázdno a 8,6A při zatížení. Střídač jsem vyrobil podle p. Nevřela, ale nějak jsem ho neuměl udržet ve 100% spolehlivosti. Poslal do křemíkového nebe dvě sady výkonových fetů za cca 2500Kč. To byl jeho konec. Evil or Very Mad Další měnič jsem upravil a vyrobil dle nápadu p. Oplockého. Výsledek je ten, že tři roky můj bojler neviděl ani kW od ČEZu. V současnosti přemýšlím jak využít přebytky, těch mám asi 5 kWh denně.

P.S. Největší položka byl instalační materiál na střechu (ten jsem koupil) za cca 15tKč.

_________________
Machr jsme každý, ovšem vždy v oboru někoho druhého ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milosak



Založen: Nov 27, 2018
Příspěvky: 485
Bydliště: Praha zapad

PříspěvekZaslal: čt srpen 12 2021, 19:23    Předmět: Citovat

bu2520 napsal(a):
můj osobní názor, fotovoltaika mi přijde jako ekonomický nesmysl, snad leda při dotované dodávce do sítě


Před 2 lety jsem měl tendenci nakoupit věci (nové) a tlačit solární energii do baterek.
Potom další využití jsem už moc nepromýšlel, samozřejmě bez připojení do stávající
sítě ČEZ Smile
Tehdy mně to švára počítal a byli jsme překvapeni, že náklady si stály hodně vysoko.
Takže jsem provedl dodatečné zateplení krovu ...

Tohle vlákno je hodně zajímavá věc Mánička
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5227

PříspěvekZaslal: čt srpen 12 2021, 20:11    Předmět: Citovat

TomasX: jo přemýšlím co budu dělat s přebytky když budou. Nápad je po nahřátí bojleru přepnout pomocí relátek ze sériového spojení na sérioparalelní a to protlačit přes Epever xtra 4415n do aku + nějakého malého měniče. A živit tím např. router a takové malé věci v domě které mají stálou spotřebu a dají se snadno přecvaknout na síť. Jenže ukládat do olova je blbost a cokoliv jiného je cenou mimo... jediné co mě napadlo je celkem snadno dostupné aku z EV. Nejčastěji z BMW i3 kde jsou bloky aku Samsung SDi60Ah...
_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
Strana 2 z 10

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund