Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Domovní fotovoltaiku svépomocí nebo dodavatelsky?
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
zachranar



Založen: Jan 19, 2019
Příspěvky: 157

PříspěvekZaslal: st srpen 11 2021, 13:48    Předmět: Domovní fotovoltaiku svépomocí nebo dodavatelsky? Citovat

Přátelé poraďte prosím jak na to.
Protože stát nabízí další dotace, chtěl bych zachránit nějaké své úspory před inflací a rozhodl jsem se napevno pro instanci fotovoltaických panelů na rekreační objekt s trvalým bydlištěm. Nemám s tím žádnou zkušenost a pokusy o nastudování sklouzávají vždy k nějakým dodavatelům „na klíč“.
- chtěl bych to zvládnout nejlépe svépomocí, což bych měl jako už dávno vyučený elektrikář zvládnout (?). Od řemesla jsem sice už dávno zběhl jinam, ale nejsem úplně blbý. Jak by to pak bylo s dotací?
- přinejhorším dodavatelsky, ale koho vybrat a jak to zařídit, aby to nebylo předražené a z dotace by pak těžil především dodavatel (jako promrhal kamarád na tepelných čerpadlech. Sad
- mám 2 vhodné střechy (6x2m a 6x3m) a pro umístění 5 plus 6 panelů cca 1x2m – ty lze koupit např. zde https://shop.geosun.cz/https-shop-geosun-czfotovol_panely/fotovoltaicky-panel-renewsys-deserv-3s6-galastic-390/
- jaké další zařízení budu potřebovat? Lze ho vyrobit - koupit?
- co všechno je nutné k tomu zařídit (vím že novou kompl. revizi elektrorozvodů objektu). Musím mít asi nějaký projekt ke schválení? Kým? Kdo mi ho udělá?
- mám představu, že budu muset uzavřít smlouvu s distributorem el. energie (ČEZ) a pak dodávat přebytky do sítě. Baterie nechci, to považuji za vyhozené peníze pro špatnou životnost baterií a jejich velkou cenu. Rád bych potom přidal nějaké el. vytápění objektu (např. přímotopy)
- Co dál?
Díky předem za každou pomoc a radu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
palmalsport



Založen: Dec 21, 2012
Příspěvky: 545
Bydliště: HK

PříspěvekZaslal: st srpen 11 2021, 14:05    Předmět: Citovat

No v prvé řadě oslovit distributora, a domluvit se s ním.
V případě FVE, ve formě zelený bonus,(maximum výroby spotřebovat doma a do sítě posílat přebytky), je potřeba souhlasu ČEZ, dále počítej s tím, že stávající elektroměrový rozváděč určitě nebude vyhovovat, takže předělávka.
Je toho daleko víc, ale vše se dá dohledat.
Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: st srpen 11 2021, 14:12    Předmět: Citovat

V kazdem pripade pokud chces dotaci, tak nejaka svepomoc nehrozi. Musis to mit od firmy ktera pak vsechnu byrokracii zaridi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zachranar



Založen: Jan 19, 2019
Příspěvky: 157

PříspěvekZaslal: st srpen 11 2021, 14:26    Předmět: Citovat

Myslíte oslovit s poptávkou přímo distributora (u mě ČEZ), nebo nějakou externí firmu co to umí rychle a dobře?
Je tu někdo kdo už to na baráku má?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zachranar



Založen: Jan 19, 2019
Příspěvky: 157

PříspěvekZaslal: st srpen 11 2021, 14:48    Předmět: Citovat

překopat rozvaděć by neměl být problém, místa mám dost
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5226

PříspěvekZaslal: st srpen 11 2021, 15:08    Předmět: Citovat

Zrovna se plácám v tom samém. Ale šel jsem do toho svépomocí a mám ostrov. Panely přesně ty z odkazu 6ks v zapojení 2S3P přes diody. Bude použito k ohřevu vody v bojleru max záloze nějakého routeru.
Podmínky jsou jasně a přehledně dané zde v záložce mikrozdroj. https://www.cezdistribuce.cz/cs/pro-vyrobce/#pruvodce
Pokud máš ostrov jako já vůbec ČEZ nezajímáš. Posílat přetoky do sítě mi přijde jako blbost - nic z toho krom problémů nemáš.

_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4108

PříspěvekZaslal: st srpen 11 2021, 15:32    Předmět: Citovat

Jednoznačne svojpomocne, lebo dotácie, čo ti dá štát, zožerie certifikovaná firma a tebe zostanú len starosti. A dodávať pár Wattov do siete fakt nestojí za tie problémy okolo fakturácií, zazmluvnených harmonogramov a kontrol. Oveľa viac ušetríš na paneloch kupených od ruky ako zarobíš na nejakej odpredanej energii.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
palmalsport



Založen: Dec 21, 2012
Příspěvky: 545
Bydliště: HK

PříspěvekZaslal: čt srpen 12 2021, 8:34    Předmět: Citovat

Tak svépomoc je sice fajn, ale je třeba si uvědomit, že síť za těma FVE panelama, nesmí v žádném případě dojít ke styku, se sítí napájenou z distribuce. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zachranar



Založen: Jan 19, 2019
Příspěvky: 157

PříspěvekZaslal: čt srpen 12 2021, 8:58    Předmět: Citovat

Díky za reakce.
rezis + samec - to jsem předpokládal, že dotace sežere někdo jiný. (co to je "ostrov"?)
Takže co doporučujete?:
- nakoupit panely RENEWSYS DESERV 3S6-GALASTIC 390 Wp 434 (koupit panely pod rukou=kradené, použité?)
- jak je propojit a jaké k tomu mám koupit zařízení?
- co je "2S3P přes diody" ?
- když se mi na střechy vejde 11 panelů, co s nimi pak budu honit? Ohřívat vodu? Té moc nespotřebováváme (50l/den). Ohřívat bazén? To je tak pro manželku, já to moc nežeru. Snad v zimě když by svítilo, tak více topit přímotopy? To by bylo asi jen sporadické. Mám časté výpadky dodávky (cca 1xměs.), tak by byly asi dobré baterie. Pak bych měl zbytečný a na prodej benz. agregát.
- mezitím jsem udělal pís. poptávku na kompl. řešení na ČEZ a další 2 firmy. Uvidím s čím příjdou.
- fakt nevím jak na tom vydělat. Myslel jsem si naivně, že budu dodávat pro sebe a do sítě a potom to zadarmo čerpat zpět. Že pak budu platit za spotřebu el.energie úplný minimum. Asi je to všechno jinak že?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4228
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: čt srpen 12 2021, 9:06    Předmět: Citovat

můj osobní názor, fotovoltaika mi přijde jako ekonomický nesmysl, snad leda při dotované dodávce do sítě , ale ani to nezaplatí věci přímo i nepřímo investované do instalalce a provozu funkčního EV systému. Dlouhodoběji mi přijde výhodnější ty peníze investovat třeba do zateplení ty budovu zhodnotí podstatně víc než panely na střeše. Ale jak říkám , je to můj názor a debata na toto téma je vlastně jen o tom, že každá liška svůj ocas chválí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
palmalsport



Založen: Dec 21, 2012
Příspěvky: 545
Bydliště: HK

PříspěvekZaslal: čt srpen 12 2021, 9:25    Předmět: Citovat

Tak já jsem si s kolegou, někdy v roce 2005 zakoupil 3 ks panelů pro bádání.
Měli jsme tam připojen i celkový záznam s pamětí, jak to přesně funguje. 1 panel měl Pmax = 240Wp/Voc =37V/Imp=7,95A.
Průměrná doba provozu FVE, byla cca 1100 – 1200 hodin za kalendářní rok.
Ale kalendářní rok, když počítám 365 dní, ma celkem 8760hodi.
Tehdá měli panely účinnost cca 19 %. Každý rok šlo jedno procento účinnosti dolů. Po 5 letech provozu byla účinnost na 14 %. V době kdy slunce pražilo nejvíc, se panely ohřály, a výkon šel dolů. Při teplotě panelu 75oC, napětí spadlo na 27 V, proud klesl na 4,5A.
No a kdy se v domácnosti potřebuje nejvíc elektřiny? V převážné míře večer. No a to ta FVE většinou chrápe. Respektive by rozsvítila tak akorát žárovku do kola.

Takže jsme po 5 letech konstatovali, že v našich podmínkách, je to technickej blábol, zelenejch ekoteroristů a zprofanovaných politiků.
Je to to samé, jako e auta. Taky špatnej směr.

Ale je to každého jednotlivce jeho volba. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Miyuki



Založen: Jan 07, 2016
Příspěvky: 93

PříspěvekZaslal: čt srpen 12 2021, 9:32    Předmět: Citovat

palmalsport napsal(a):

Takže jsme po 5 letech konstatovali, že v našich podmínkách, je to technickej blábol, zelenejch ekoteroristů a zprofanovaných politiků.
Je to to samé, jako e auta. Taky špatnej směr.

Ale je to každého jednotlivce jeho volba. Very Happy

Pokud lidi neperou a nevaří o víkendu
Případně rovnou nepracujou z domova, pak to samozřejmě vychází úplně jinak.

A domácnost kam se chodí lidi jenom vyspat na noc, má tak malou spotřebu, že to asi moc smysl nemá. Leda tak na ohřejvání vody. To vlastně taky může bejt dost, jestli jí spotřebuješ hodně.

Hlavně dneska cena panelů klesla na úplně směšný ceny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33841
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt srpen 12 2021, 9:50    Předmět: Citovat

Teoreticky by sa to dalo pouzit v lete na napajanie klimatizacie.
A v zime tou klimatizaciou kurit, akurat asi uz nie zo solaru ale zo siete.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4228
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: čt srpen 12 2021, 9:55    Předmět: Citovat

ale ano cena panelů šla dolů, jenže , nějak se zapomíná na to ostatní, jak bych parafrázoval postavu Roberta Kosa ze Samoty u lesa " to máte držáky, průchody střechou, kabely, měniče, prostor pro rozvaděč,......... atd Udělat to tak aby se neznehodnotila střešní krytina , spousta věcí které stojí peníze a nakonec máte investici třeba 200 tisíc a než těch 200 tisíc solár vydělá aby se zaplatil najednou máte přes deset let účinnost jde do kopru ať už kvalitou panelu či znečištěním krytina poškozená pnutím držáků při povětrnosti a co dál perpetuum mobile dát se do oprav zjistit, že by bylo dobré dát při tom nové panely s lepší účinností měnič pochopitelně mohou být i kabely poddimenzované etc.. je to určitě k zamyšlení
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
palmalsport



Založen: Dec 21, 2012
Příspěvky: 545
Bydliště: HK

PříspěvekZaslal: čt srpen 12 2021, 10:00    Předmět: Citovat

Tak připojit motor jsme nezkoušely. Nevím zdá by to ta FVE utáhla, vhledem k záběrnýmu proudu toho motoru. Ona ta FVE není tak tvrdej zdroj, jako generátor v elektrárně. Mimochodem když jsem prováděl pravidelnou revizi elektro v kotelně opatovické elektrárny, a viděl jsem štítek motoru pohánějícího ventilátor vzduchu do kotle, a tam byl rok výroby 1958, tak taková FVE, nemá tak dlouhou životnost. Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
Strana 1 z 10

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund