Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jaký Imax může protékat kontaktem napájecího konektoru BS?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
nonius



Založen: Nov 27, 2019
Příspěvky: 154

PříspěvekZaslal: út srpen 03 2021, 20:38    Předmět: Citovat

Klob1:

citace:
MAh jsou Ampéry dané za hodinu nebo v určitém čase, kolik je v tomto čase dát max. Ampéry a miliA. je proud právě jen v tuto chvíli co teče, nebo je schopné téci.


Docela zajímavá definice, jenom ji vůbec nechápu. Co takhle se podívat například do české Wikipedie, myslím si, že je to tam docela dobře vysvětleno.

MAh = Megaampérhodina
mAh = miliampérhodina

Ampér - jednotka elektrického proudu (okamžitého, průměrného, maximálního, středního, efektivního), udává velikost elektrického proudu

Ampérhodina - jednotka kapacity akumulátorů a baterií, udává velikost kapacity zdroje
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st srpen 04 2021, 15:51    Předmět: Citovat

Popravdě, i já jsem úplně zapomněl na ty 6V a 9V krabicové baterie s patentkama, skládané z AA článků.
Asi u nikoho jsem je neviděl, připáskovaný gumičkama k tranzistoráku, to spíš jednu-dvě klasické placatky.
I taková IN70, když nebylo tužek, tak hrála i na 4,5V z přigumičkovaný placatky. Ploché baterie byly k dostání vždy a všude, za 2,80,-Kčs.
Nejspíš proto jsem tyhle "speciály" v naší Elektře viděl snad 1x-2x, na maloměstě tyhle výstřelky moc nebyly.
A je i možný, že se vyráběly jen krátce - zahlédl jsem je v tom klasickém, žlutozeleném provedení, ale v novějším černobílém, nebo červenobílém už ne. A stejně tak 6V - 71D - jiné, než žlutozelené jsem neviděl a taky zřídka, asi se nedělaly dlouho.

Zato ty zvonkové baterie, ty byly k dostání skoro furt.
Párkrát jsem si je koupil, pro svoje "zařízení", přídavný 1W zesilovač k Dolly 3, který normální placatky 3R12 vyžral dost brzo.
Musel se ale dávat pozor na datum výroby. Někdy ty zvonkové baterie ležely v obchodě i dost dlouho.
Kolikrát do roka člověk mění zvonkovou baterii? Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31997
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st srpen 04 2021, 16:08    Předmět: Citovat

Právě, lidfi většinou doma měli zvonkový trafo a baterku jen ti, co potřebovali nahonem zvonek jako nouzovku. Ale pamatuju si je právě z místní Elektry a to jak žlutozelený, tak pozdější červenobíločerný.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17861
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st srpen 04 2021, 16:35    Předmět: Citovat

Pamatuješ Karle málo. Laughing Já ještě kupoval 90V anodovky. Asi tušíš do čeho.
Někdy koncem 70-tek je přestala Bateria dělat a tak se zapojilo 20 ks placatejch 4,5V do série a protože to bylo těžký jako sfiňa, tak se to šouplo do "chlebníku" a připojilo k tý lampičkový strojovně na fotce káblíkem. Smile Ta "anodka" z placatejch měla napětí asi 5 let a pak vytekla.
Na tý originál anodce byl takovej podivnej dvoudírkovej konektor, snadno se dal přepólovat. Naštěstí to ničemu nevadilo, pokud strojovna nešla, tak se zapíchl opačně. Wink



BS 90V.png
 Komentář:
 Velikost:  239.75 kB
 Zobrazeno:  62 krát

BS 90V.png



_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12343
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st srpen 04 2021, 17:01    Předmět: Citovat

Já pamatuju, že jsme vyhazovali obaly na 90V a 120V anodky. Kromě plného napětí tam byly ještě nějaké odbočky asi 1,5-3-6-9-15V ? Na krabici byly naznačené dírky s vyznačeným napětím.
Předpokládám, že při dopravě byly vývodní dráty smotány uvnitř a teprve před instalací si člověk tu krabici otevřel, nadělal díry do papíru a požadované dráty protáhnul příslušnými otvory?

Tady je na 6. obrázku jedna podobná...

http://www.retrofotr.cz/archiv/katalog-baterii-ze-slaneho_1126/#prettyphoto[]/5/

_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17861
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st srpen 04 2021, 17:15    Předmět: Citovat

U tý 90V anodky se ty dírky propíchly tím štekrem na káblíku dole vlevo. Ten katalog Palaba je docela zajímavej, pamatuju i ty suchý černý škatule ještě u telefonů na kličku.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kbulda



Založen: Oct 23, 2007
Příspěvky: 1527
Bydliště: u Mělníku

PříspěvekZaslal: st srpen 04 2021, 20:45    Předmět: Citovat

Katalog 1965 a ceník 1961 - Domácí potřeby Praha


1 baterie - katalog 1965.jpg
 Komentář:
 Velikost:  289.58 kB
 Zobrazeno:  66 krát

1 baterie - katalog 1965.jpg



2 baterie - katalog 1965.jpg
 Komentář:
 Velikost:  291.38 kB
 Zobrazeno:  66 krát

2 baterie - katalog 1965.jpg



3 baterie - katalog 1965.jpg
 Komentář:
 Velikost:  287.83 kB
 Zobrazeno:  79 krát

3 baterie - katalog 1965.jpg



4 baterie - ceník 1961.jpg
 Komentář:
 Velikost:  288.93 kB
 Zobrazeno:  80 krát

4 baterie - ceník 1961.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8824
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: st srpen 04 2021, 21:37    Předmět: Citovat

Jj - (už jsem to tu kdysi psal) -
BATERIE PRO KAPESNÍ SVÍTILNY: (poslední foto: 4 baterie - ceník 1961.jpg) - hned na 2. řádku:

typ 220; malá válečková 3V: -,96 Kčs (tj. 96 haléřů)
Taková:


A to vám skutečně v obchodě vrátili nazpět 1 trojhaléř a 1 jednohaléř - to byla doba Exclamation
To dnes se pro "jednokačku" ležící na chodníku sehne tak snad jeden z deseti procházejících Shocked Sad

ANODOVÉ BATERIE S PATENTY: (destičkové)

Typ51D  9V - ta tehdy stála 6,50Kčs

Typ ???  22,5V  v ceně 8,50Kčs
jsme ve fabrice (v 60. letech) používali do nějakých dovozových dotykových ručičkových teploměrů (byla v něm jako zdroj anod. napětí pro nějakou subminiaturní elku + nějaký monočlánek 1,5V pro žhavení).
Těch měřáků bylo po fabrice několik (v různých odděleních - jako např. "vývoj"; OTK; ale i ve výrobě; ...).
Když pak v 70. letech jejich výroba skončila, tak měřáky byly nepoužitelné - zato citelně chyběly.
Poněvadž se zřejmě nepoužívaly pouze jen u nás, ale byly v ČSR zřejmě dost rozšířené, tak se pak najednou objevil ve "sdělovačce" (čas. Sdělovací technika) článek s návodem, jak tuto baterii nahradit - resp. napájet anodu (pomocí tranzistor. měniče) z již použitého žhav. monočlánku. Zhotovený měnič pak zabral prostor po anod. baterii.
Když jsem ten článek objevil, hned jsem podal "zlepšovák" (Zlepšovací návrh) a po jeho přijetí jsem rovnou ten měnič do všech měřáků i vyráběl. Tak jsem si přišel k dvojí odměně - jednak za podaný zlepšovák a pak i za tu realizaci. Měřáky pak ve fabrice sloužily ještě řadu let Rolling Eyes



800px-VARTA_72_22,5_V_IEC_15F20_-_1.jpeg
 Komentář:
Tohle byla ta baterie 22,5V
 Velikost:  56.05 kB
 Zobrazeno:  37 krát

800px-VARTA_72_22,5_V_IEC_15F20_-_1.jpeg



_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali


Naposledy upravil kokun dne pá listopad 19 2021, 0:23, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2581

PříspěvekZaslal: čt srpen 05 2021, 9:10    Předmět: Citovat

Já jsem kdysi ubastlil tohle rádio

taky jsem tam použil nějakou anodovou baterku. Snad měla taky nějaké patentkové vývody, ale větší a já jsem k nim připájel dráty.
Teď mne napadlo, tehdy jsem dostal stavebnici co se z ní daly postavit krystalky a jednoelektronková rádia.
http://web.quick.cz/jarda.kucera/jednolamp.html
Jako zdroj anodového napětí tam byl držák na deset plochých baterií zapojených do série a jeden žhavicí monočlánek, proč jsem místo těch baterek nekoupil jednu anodovou baterii? Asi jsem ještě nebyl dostatečně odborně na výši.

kokun napsal(a):
... tak se pak najednou objevil ve "sdělovačce" (čas. Sdělovací technika) článek s návodem, jak tuto baterii nahradit - resp. napájet anodu (pomocí tranzistor. měniče) z již použitého žhav. monočlánku...:

Když jsem začínal svou pracovní kariéru, dostal jsem za úkol ubastlit nějaký přípravek s TTL logikou a třemi digitrony (tehdy jsem o dostupných LED segmentovkách nesnil ani ve vlhkých snech). Zdroj 5V jsme v kanclu měli, ale zdroj napětí pro digitrony ne. Tak jsem k oživení zbastlil podle nějaké příčurky jednotranzistorový zdroj napájení digitronů ze zdroje 5V.

_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1685

PříspěvekZaslal: čt srpen 05 2021, 20:17    Předmět: Citovat

No jo, staré baterie - hezká nostalgie…
Vzpomínám, když mě matka poslala nakoupit, občas mi řekla, ať si za odměnu, na zpáteční cestě koupím dvojitou zmrzlinu, co v té době stála 1,40 Kčs. Svého synáčka znala. Předem věděla, že místo do cukrárny zamířím do elektry. A když jsem se vrátil, u kapsy na kalhotách, viděla charakteristický obrys modré ploché baterie, vzor 310. Předem věděla, že před spaním si v pokojíku budu „tajně“ svítit a blikat svou žárovičkou…
Později přišla zelená série, tuším typ 313 za 2,- Kčs a po ní bíločerná, typ 314 za 2,80 Kčs.
Ještě si vzpomínám na „ekologickou akci“. Za odevzdání asi pěti vybitých baterií, byla v elektře nabízena jedna nová baterie zdarma. Jak dlouho ta akce trvala, si však nevzpomenu…
Měl jsem i anodku 45V a vyblbnul se s audionem se zpětnou vazbou (elka 1F33 a SV cívka, snad fy JIskra.) To pak sousedovi občas večer hvízdal i jeho oblíbený „Laxík“...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6
Strana 6 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.29 sekund