Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jak ochránit obvod Modul relé ochrany přepětí/podpětí
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Klob1



Založen: Mar 18, 2014
Příspěvky: 321

PříspěvekZaslal: čt červenec 29 2021, 15:57    Předmět: Jak ochránit obvod Modul relé ochrany přepětí/podpětí Citovat

Jde nějak ochránit, doufám, že zase to nebude stále to stejné čepejření a odsuzování.

https://www.gme.cz/modul-rele-ochrany-prepeti-podpeti

Ochránit NE555? Stane se, že nedoléhne kontakt na akumulátoru a v té chvíli odejde NE555. Je možné to něčím ochránit?

Napojeno na takovou jednoduchou, ale dobrou nabíječku. Jenže není dobrá v tom, že když to nebude mít dobrý kontakt, tak odejde NE555.

A ještě, abych nezakládal zbytečně další otázku Led sraženo přes rezistor, počítá se, že je to napájeno cca 12-14V, jenže se tam náhle dostane od někud 125Vstř. Dá se také ochránit, aby se nespálila?

Vím, že to zní hloupě, ale už se mi to stalo, tak jestli to je možné ochránit obojí?



verze 2.jpg
 Komentář:
Jen teď nevím v té nabíječce jestli ten přepínač je před rezistory nebo za nimi. Buď přepíná hned z přívodu nebo až po nich. Musel bych se podívat.
 Velikost:  36.71 kB
 Zobrazeno:  139 krát

verze 2.jpg



Jedna verze.jpg
 Komentář:
Jen teď nevím v té nabíječce jestli ten přepínač je před rezistory nebo za nimi. Buď přepíná hned z přívodu nebo až po nich. Musel bych se podívat.
 Velikost:  37.02 kB
 Zobrazeno:  105 krát

Jedna verze.jpg




Naposledy upravil Klob1 dne čt červenec 29 2021, 17:59, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5651
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: čt červenec 29 2021, 16:23    Předmět: Citovat

Z toho popisu moc moudrý nejsem, ale všeobecně:
Bez schématu té nabíječky těžko radit.
Totéž platí i u druhé otázky, co za napětí a jak tvrdé je těch 125V, když by tam vlastně nemělo být víc jak 14V?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6587
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt červenec 29 2021, 16:26    Předmět: Citovat

Začni tím, že sem dáš celé schéma toho, co chceš vlastně řešit. Klidně namalované od ruky na papír a vyfocené. Dá se ledacos, ale je třeba mít k tomu kompletní zadání. Obecně, čím má chráněný obvod větší vlastní odběr, tím je řešení ochrany komplikovanější. Ochranné prvky jsou zejména transily a varistory, nastuduj si použití.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4118

PříspěvekZaslal: čt červenec 29 2021, 17:54    Předmět: Citovat

Pomôže predradený rezistor cca 1Ω pred NE555 a paralelne k NE555 výkonnejšia zenerová dióda.

Čo za inteligentnú nabíjačku používaš?

EDIT:
Aha, tak po zhliadnutí tej schémy zabudni, čo som ti napísal a ďalej sa k tomu nemám chuť vyjadrovať. Nič v zlom, ale tu jednoduchá rada nepomôže. Teda pred akýmkoľvek riešením si najprv musíš uvedomiť, v čom robíš chybu, čo si nepochopil... No a to je na dlho...

Ináč, tých voltov tam máš bez baterky 230 aj viac, len to meráš blbým voltmetrom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Klob1



Založen: Mar 18, 2014
Příspěvky: 321

PříspěvekZaslal: čt červenec 29 2021, 18:15    Předmět: Citovat

samec napsal(a):
Pomôže predradený rezistor cca 1Ω pred NE555 a paralelne k NE555 výkonnejšia zenerová dióda.

Čo za inteligentnú nabíjačku používaš?

EDIT:
Aha, tak po zhliadnutí tej schémy zabudni, čo som ti napísal a ďalej sa k tomu nemám chuť vyjadrovať. Nič v zlom, ale tu jednoduchá rada nepomôže. Teda pred akýmkoľvek riešením si najprv musíš uvedomiť, v čom robíš chybu, čo si nepochopil... No a to je na dlho...

Ináč, tých voltov tam máš bez baterky 230 aj viac, len to meráš blbým voltmetrom.


Jasně, že většina uživatelů by to nepoužila, protože jejich život je jinde. A není to pro většinu lidí. Ale měl jsem tam i normální nabíječku s trafem, jenže ta dává klidně bez zátěže 16V - 18V místo třeba dvanácti.
U té mi to také odešlo a musel jsem NE555 měnit. NE555 je do 16V, takže při 18V hned KO.

Mám dvě nabíječky, jednu s trafem a druhou bez trafa.

Jinak nabíjení je super, ale to hlídání už bohužel, ne. Tak jsem chtěl ještě s tím modulem mít spolu. Ale bez toho, aby NE555 bylo KO při nějakém nedotyku.

Hlavně, to nabíjení bez trafa není návod samovrahům!!!


Naposledy upravil Klob1 dne čt červenec 29 2021, 18:33, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33857
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt červenec 29 2021, 18:25    Předmět: Citovat

Radsej si kup nabijacku z Lidlu, ta apon nikoho nezabije.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Klob1



Založen: Mar 18, 2014
Příspěvky: 321

PříspěvekZaslal: čt červenec 29 2021, 18:31    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Radsej si kup nabijacku z Lidlu, ta apon nikoho nezabije.


Rada je mimo moji potřebu. Kup si sám. Já nabíječku mám.
A zabíjet se můžeš sám.

To je jako, kdyby jsi mi napsal, že, když budeš chtít opravit zámek u auta, tak půjdeš na šroťák a koupíš si tam nové auto. Protože auta mají na silnicích nehody a jezdí tam i sebevrazi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5651
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: čt červenec 29 2021, 19:04    Předmět: Citovat

To přirovnání zrovna nesedí.
Chceš radu a když ji dostaneš, tak se čertíš, protože to není podle tvých představ.
Provozovat nabíječku galvanicky spojenou se sítí může jedině neznalý amatér nebo kandidát Darwinovy ceny.
Pokud se ale nemíníš řídit dobře míněnými radami, tak je veškerá snaha marná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Klob1



Založen: Mar 18, 2014
Příspěvky: 321

PříspěvekZaslal: čt červenec 29 2021, 19:20    Předmět: Citovat

jezevec napsal(a):
To přirovnání zrovna nesedí.
Chceš radu a když ji dostaneš, tak se čertíš, protože to není podle tvých představ.
Provozovat nabíječku galvanicky spojenou se sítí může jedině neznalý amatér nebo kandidát Darwinovy ceny.
Pokud se ale nemíníš řídit dobře míněnými radami, tak je veškerá snaha marná.


Se nečertím, jen mi šlo o to jestli je to možné prostě ochránit Ne555 a i tu Ledku. A také popř. jak. V těch situacích. Tak zněla otázka, a ne kde si mám koupit nabíječku. Když si ji budu chtít koupit, tak si ji koupím a nepotřebuji tady o tom polemizovat.
Jsem to dal jen kvůli tomu, jestli to je možné nebo ne.
Jistě, že beru, že to není zrovna bezpečné, ale mi to vyhovuje a zatím už dlouhou dobu je k mému užitku.
A zrovna ta z Lídlu a podobné, neumí úplně od nuly nabíjet, ty už jsem zkoušel.


Naposledy upravil Klob1 dne čt červenec 29 2021, 19:22, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4118

PříspěvekZaslal: čt červenec 29 2021, 19:20    Předmět: Citovat

Naštuduj si teóriu o napäťových a prúdových zdrojoch, potom pochopíš, kde robíš chybu.
Vyriešiť problém môžeš len samostatným napájaním toho NE555. Napríklad cez X2 kondenzátor a zenerovú diódu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31794
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt červenec 29 2021, 20:02    Předmět: Citovat

Když odmítáš bezpečnostní hledisko (nabíjet baterku natvrdo ze sítě přes odpor a usměrňovač je poněkud mimo obvyklý bezpečnostní zvyklosti definovaný normama požadavků na ochranu před nebezpečným dotykovým napětím = PŘED ÚRAZEM ELEKTRICKÝM PROUDEM), tak to vem z pohledu ceny. Ty totiž při nabíjení ze zásuvky 230V na předřazeným odporu DOSLOVA ZBŮHDARMA PROPÁLÍŠ asi 95% napětí, zatímco trafo kromě galvanickýho odděleni obvodů (a tím i jistýho stupně BEZPEČNOSTI PROVOZU) doslova garantuje prakticky minimálně ztrátovou přeměnu napětí ze sítě - účinnost běžnejch traf je vyšší než 95%. To už by mělo mít vliv na tvoje mektání o tom, co ti vyhovuje a co ne ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Klob1



Založen: Mar 18, 2014
Příspěvky: 321

PříspěvekZaslal: čt červenec 29 2021, 22:34    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Když odmítáš bezpečnostní hledisko (nabíjet baterku natvrdo ze sítě přes odpor a usměrňovač je poněkud mimo obvyklý bezpečnostní zvyklosti definovaný normama požadavků na ochranu před nebezpečným dotykovým napětím = PŘED ÚRAZEM ELEKTRICKÝM PROUDEM), tak to vem z pohledu ceny. Ty totiž při nabíjení ze zásuvky 230V na předřazeným odporu DOSLOVA ZBŮHDARMA PROPÁLÍŠ asi 95% napětí, zatímco trafo kromě galvanickýho odděleni obvodů (a tím i jistýho stupně BEZPEČNOSTI PROVOZU) doslova garantuje prakticky minimálně ztrátovou přeměnu napětí ze sítě - účinnost běžnejch traf je vyšší než 95%. To už by mělo mít vliv na tvoje mektání o tom, co ti vyhovuje a co ne ...


Já se ptal právě tenkrát jednoho elektronika a ten mi tvrdil, že trafo je více ztrátovější 80% a 20 %, než rezistor a lepší srážet rezistorem. Prý lepší je rezistor nežli trafo.

A trafo sčadlo, když jsem napájel ohradník.
A takové trafo, co tam bylo, těžko se shání a bylo by moc drahé. Jo, nabíječka z Lídlu. Mám koupit.
Ono to s tím trafem dost vařilo.

Já to teplo z rezistoru odvádím do systému. Takže chladím ho a to teplo je využité na ohřev. No ne , že by to vytápělo topení, to ne. Ale nezamrzá to.


Naposledy upravil Klob1 dne čt červenec 29 2021, 23:04, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Klob1



Založen: Mar 18, 2014
Příspěvky: 321

PříspěvekZaslal: čt červenec 29 2021, 22:50    Předmět: Citovat

Klob1 napsal(a):
Jde nějak ochránit, doufám, že zase to nebude stále to stejné čepejření a odsuzování.

https://www.gme.cz/modul-rele-ochrany-prepeti-podpeti

Ochránit NE555? Stane se, že nedoléhne kontakt na akumulátoru a v té chvíli odejde NE555. Je možné to něčím ochránit?

Napojeno na takovou jednoduchou, ale dobrou nabíječku. Jenže není dobrá v tom, že když to nebude mít dobrý kontakt, tak odejde NE555.

A ještě, abych nezakládal zbytečně další otázku Led sraženo přes rezistor, počítá se, že je to napájeno cca 12-14V, jenže se tam náhle dostane od někud 125Vstř. Dá se také ochránit, aby se nespálila?

Vím, že to zní hloupě, ale už se mi to stalo, tak jestli to je možné ochránit obojí?


Jo a ještě se tam dá kondík na výstup pseudonabíječky na vyhlazení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31794
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá červenec 30 2021, 0:11    Předmět: Citovat

Klob1 napsal(a):
...Já se ptal právě tenkrát jednoho elektronika a ten mi tvrdil, že trafo je více ztrátovější 80% a 20 %, než rezistor a lepší srážet rezistorem. Prý lepší je rezistor nežli trafo.

A trafo sčadlo, když jsem napájel ohradník.
A takové trafo, co tam bylo, těžko se shání a bylo by moc drahé. Jo, nabíječka z Lídlu. Mám koupit.
Ono to s tím trafem dost vařilo.

Já to teplo z rezistoru odvádím do systému. Takže chladím ho a to teplo je využité na ohřev. No ne , že by to vytápělo topení, to ne. Ale nezamrzá to.
A ten elektronik se učil kde, prosím tě? Nejspíš v nějakým lágru imigrantů a učil ho nějakej yndžynír z Afriky, ne? Já jsem sice ateista, ale když tohle čtu, nelze říct nic než "Bože, do čehos to duši dal?" !!!
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5115
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: pá červenec 30 2021, 0:29    Předmět: Citovat

Smažte to tu, než se to někdo neznalý pokusí napodobit.
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund