Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Výpočet průřezu Cu licnového kabelu.
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Bruttus



Založen: Oct 26, 2012
Příspěvky: 41
Bydliště: Osek, Ústecký kraj

PříspěvekZaslal: po červenec 26 2021, 11:14    Předmět: Výpočet průřezu Cu licnového kabelu. Citovat

Dobrý den.
Zajímalo by mne jak se vypočítá průřez licnového vodiče, protože výpočet průřezu jedné licny x počet licen nesouhlasí s označením průřezu na kabelu.
vychází mi menší průřez než je na označení.
Jedná se o čtyřžilový licnový kabel s použitím na 240V.
Děkuji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6057
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: po červenec 26 2021, 11:30    Předmět: Citovat

V dnešní době je obvyklé, že skutečný fyzický průřez kabelu je menší než jmenovitý. Výrobci šetří na materiálu a jednak se drží u spodní hranice tolerance, a druhak to vysvětlují použitím čistší (vodivější) mědi s tím, že rozhodující je odpor vodiče/m a ten prý dodržují.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mluno



Založen: Apr 18, 2011
Příspěvky: 234
Bydliště: Benešov (u Prahy)

PříspěvekZaslal: po červenec 26 2021, 12:08    Předmět: Citovat

Ono to nesouhlasí ani u plného jádra. Když nám v práci dělali rekonstrukkci, tak jsme pojali podezření, že nám tam dali tenčí kabely - pán, který to měl na starosti namísto správce budovy (t.č. v pracovní neschopnosti) to řešil opravdu důkladně (měla tam být 2,5 ale nevypadalo to tak). Změřili jsme průměr 1,6 čímž padlo podezření že to je jen 1,5 (u 1,5 vychází průměr 1,4). Ale na kabelu bylo 5G2,5 takže v pořádku, i když průřez je jen 2 mm².
Taky mě napadlo něco jako ekvivalentní průřez (díky vyšší vodivosti). Prostě šetří se na všem a měď je drahá (přitom si to kabelovny nechají zaplatit, nedávají to ze svého). Odpor definovaného úseku kabelu se jistě (minimálně nám elektrikářům) měří snáze, než průřez, takže určitou logiku to má.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2551
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: po červenec 26 2021, 12:38    Předmět: Citovat

mluno napsal(a):
...(přitom si to kabelovny nechají zaplatit, nedávají to ze svého).
S žrádlem roste apetit, tak proč neokrádat rovnou dvakrát Wink
_________________
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2641

PříspěvekZaslal: po červenec 26 2021, 13:53    Předmět: Citovat

Jo, tohle jsem v roce 2017 taky řešil, tady je přepis mé komunikace s výrobcem:
****************
Dotaz:
Dobrý den,

v prodejně xxx jsem si v pátek zakoupil vámi vyráběný kabel k žehličce, typ (podle samolepky na pytlíku) „V302/73 3109-3-1/2 oplet B/S vzor zehlicka“, ostatní údaje viz obrázek v příloze.
Hned v prodejně se mi nějak nezdál průřez jednotlivých vodičů. Tak jsem si telefonicky na jednom z vašich telefonních čísel ověřil, že se jedná o průřez 1mm2. Nicméně se mi to stále nezdálo, tak jsem při zapojování odstřihl kousek jedné ze tří žil kabelu, změřil průměr jednoho drátku a spočítal počet drátků. V žíle je 30 drátků, každý o průměru 0,18mm, což mi celkově dalo průřez 0,76mm2. Na vidlici kabelu je označení V302 a 16/250V.

Myslíte, že je v pořádku, aby kabel s deklarovaným průřezem 1mm2 měl fyzický průřez žíly jen 0,76mm2 a byl přitom určen k zatížení proudem 16A?
****************
Odpověď:
Dobrý den ,

Váš dotaz přeposílám kolegům z výroby,
V nejkratší době se Vám ozvou
Děkuji za dotaz a věřím, že se vše vysvětlí
Pohodový den přeje xxx

****************
Odpověď:
Dobrý den , předem vás chci ujistit , že vám flexo přívod vyměníme , nebo spíše nahradíme , pokud mi dáte svou adresu , obratem vám pošlu náhradu .

Bohužel mi přímo do prodejny xxx nedodáváme ( pravděpodobně tam jde zboží z nějakého velkoobchodu , který u nás nakupuje). Na fotografii je náš štítek přelepen dalším štítkem s čárovým kódem , který není náš – naše firma takové štítky nepoužívá
Pod tímto štítkem bohužel není vidět původní značení .

V každém případě vám náhradu zašlu.

****************
Odpověď:
Dobrý den,

Opletený flexo přívod V302/73 3109-3-1/2 oplet B/S vzor žehlička, který jste si zakoupil je vyrobený z vodiče H05RN-F 3G1.
V každé žíle tohoto vodiče je Cu lanko třídy 5 dle ČSN EN 60228, která pro jmenovitý průřez 1mm2 udává hodnoty maximálního průměru drátu v jádře 0,21 mm a maximální odpor jádra při 20°C 19,5 Ω/km.
Pro výrobu výše uvedeného vodiče H05RN-F 3G1 byla použita konstrukce jádra 30 x 0,195 mm. Tyto hodnoty jsou ověřování vstupní kontrolou.

Vzhledem k těmto skutečnostem Vás ujišťujeme, že jste si opravdu zakoupil flexo přívod s jmenovitým průřezem žil 1 mm2.

Hezký den

****************
Dotaz:
OK, díky za odpověď.
Nezkoušela jste třeba spočítat, jaký průřez dá 30 kusů drátků, každý o průměru 0,195mm? Podle mě je to 0,8955mm2.
A nezkoušela jste se podívat na normu ČSN EN 60228? Je třeba tady: http://www.lamelaelectric.com/technicka.podpora/PDF/konstrukce-jader-lanek-dle-csn-en-60228-vde-0295-hd383-8.pdf. Podle této normy je pro Cu lanko třídy 5 potřeba 32 drátků á 0,2mm. To pak dá průřez 1,0048mm2. Ale normu jsem nečetl celou, možná je tam nějaká výjimka.

Nevím jak měří vaše vstupní kontrola např. průměr jednotlivých drátků, ale já jsem použil klasický mikrometr firmy Somet a za svým údajem 0,18mm si stojím.

Přeji Vám osobně i celé vaší společnosti hezké Vánoce.

****************
Odpověď:
Počítat průřez z konstrukce není relevantní, protože jde hlavně o činný odpor jádra. Normu samozřejmě znám a mám ji k dispozici!
Jak jsem Vás již informovala, použité jádro zcela odpovídá předpisům normy ČSN EN 60228 pro třídu 5, kde jsou pro všechny dané průřezy uvedeny pouze 2 podmínky, a tím je maximální průměr drátu v jádře a maximální odpor jádra při 20°C pro holé a pokovené dráty.
Přesnou konstrukci jádra norma neuvádí, toto je na samotných výrobcích jader nebo na výrobcích kabelů, kteří si ji mohou a nemusí pevně stanovit. To v praxi znamená, že se může stát, že jednou bude lanko například s 30 drátky a jindy s 31 drátky apod., toto je v pořádku pokud jádro splňuje předepsaný odpor, který je pro vodič nejdůležitější.
Tabulku Lamely znám a ta je pouze informativního charakteru, resp. udává konstrukci jader používaných v jejich výrobcích.

Doufám, že Vám tyto dodatečné informace a vysvětlení budou dostačující.

Děkujeme a i Vám přejeme klidné a veselé Vánoce.
*******************

Takže asi tak.

PF
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po červenec 26 2021, 16:44    Předmět: Citovat

Tomu máme věřit, že tahle doba vyrábí čistší měď než třeba v 1960 nebo 1985?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po červenec 26 2021, 16:56    Předmět: Citovat

Pokud nekupujes cinsky recyklat, tak urcite.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po červenec 26 2021, 16:57    Předmět: Citovat

petrfilipi napsal(a):
Jo, tohle jsem v roce 2017 taky řešil...

A co ten odpor, merils?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po červenec 26 2021, 17:03    Předmět: Citovat

Tak proč té zázračně čisté mědi nepřizpůsobili tabulky jištění a povoleného oteplení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pepik9



Založen: Aug 31, 2010
Příspěvky: 2407

PříspěvekZaslal: út červenec 27 2021, 13:10    Předmět: Citovat

Když výčepní natočí 0,45 l místo 0,5 l; nebo prodavač kaprů "nedováží" , tak ho hned vosolej. Když se kabel 2,0 prodává jako 2,5 , nikoho to nevzrušuje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út červenec 27 2021, 13:34    Předmět: Citovat

Otazka zni, jestli vyrobce opravdu pise ze ten kabel ma prurez 2.5mm² a ne neco ve smyslu ze odpor odpovida kabelu s prurezem 2.5mm² dle CSN... apod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5012
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út červenec 27 2021, 18:09    Předmět: Citovat

V ktalogových listech dvou našich namátkových výrobců kabelů CYKY je vždy uveden průřez v mm2.

Řeči o menším odporu jsou jen finta na odvrácení první vlny šťouralů, co mají doma mikrometr. Na rozdíl od průměru se odpor s potřebnou přesností měří o hodně složitěji a 98% šťouralů odpadne a spokojí se s báchorkou o kvalitnější mědi.
Kdyby byl nějaký velkoodběratel neodbytný a doložil údaje o naměřeném odporu, asi by se objevil kabel se silnějšími žílami.

Výrobci jsou dnes nuceni podvádět, aby byli konkurenceschopní. Ten co by nelhal by zaostal za těmi drzejšími. Naštěstí původní normy byly velkorysé a ošizené kabely ještě stále vyhovují pro praxi. Výrobci na to hřeší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út červenec 27 2021, 18:50    Předmět: Citovat

Když se velký odběratel, např. nejmenovaný stavitel pražského metra, dohodne s výrobcem jak jemně sundat náklady, přejímkou to projde a koncový odběratel to schroupne.
Pamatuje někdo když se stavěl tunel, jak se měnily všechny kabely protože najednou nevyhověly?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rudolf02



Založen: Sep 05, 2012
Příspěvky: 509
Bydliště: ústeckoorlicko

PříspěvekZaslal: st červenec 28 2021, 11:47    Předmět: Citovat

No, já si myslím, že je toto mudrování zbytečné.
Na jedné straně norma se vyjadřuje jasně, na druhé výrobci šidí. To si vážně myslíte, že nějaká chudák ženská sklapne podpadky a vystoupí proti zaměstnavateli? Zvlášť když tomu třeba nerozumí?
Jak si někteří zvykají, že 250 W tranzistor nevydrží ani 150 W, tak si zvykejte na průřezy, které nejsou předepsanými průřezy. A příště pro zásuvkový rozvod nebudete dávat 2,5 mm2, ale 4 mm2. Možná proto, že si revizák vezme šupléru a revizi nepodepíše (protože drát nebude 2,5 mm2, ale pouze 2 mm2).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: st červenec 28 2021, 12:20    Předmět: Citovat

Kdyz si koupis v Cine padelek 250W tranzistoru za desetinu ceny, tak musi byt kazdemu se zdravym rozumem jasne, ze 250W nevydrzi. Kdyz si ale koupis kabel s evropskymi certifikaty, tak ocekavas ze ty parametry bude mit. Nechce se mi handrkovat s vyrobcem jen kvuli tomuto vlaknu, ale nedokazu si predstavit, ze by takovy kabel prodavali aniz by to meli nejakym zpusobem osefovane.

Cinan zadne reklamace neresi, ale kdyby nektery z velkych odberatelu reklamoval kabely v hodnote desitek milionu a pripadne pozadoval slevu od evropskeho vyrobce, mohlo by mu to dost zamichat s ekonomikou firmy. Tohle si podle mne nikdo nedovoli. Jakym zpusobem to ale pravne ojebavaji netusim, jestli maji v obchodnich podminkach nejakou toleranci ci co se mi nechce zjistovat, protoze tohle mne osobne netrapi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund