Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Úprava televizoru Color Oravan na GRM 4423

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
solis123



Založen: Nov 30, 2020
Příspěvky: 46
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne červenec 18 2021, 17:02    Předmět: Úprava televizoru Color Oravan na GRM 4423 Citovat

Zdravím,

nedávno se mi dostal do ruky televizor Tesla Color Oravan 2. Na první pohled se jedná o relativně nevyužitelnou věc v dnešní době, avšak narazil jsem na jednu možnou úpravu.

Milovníci československých počítačů určitě znají monitor Tesla PMD 60 nebo PMD 60.1, ten je vlastně jen očesaný televizor Tesla Merkur. Každopádně existuje i něco zvané GRM 4420 a GRM 4423 (Grafický Rastrový Monitor), se kterým jsem se na internetu setkal pouze na dvou místech a to zde:
https://www.high-voltage.cz/forum/pc-retro-sestavy/zvt-pp06/
a zde:
https://svetelektro.com/phpbb/?w3=dmlld3RvcGljLnBocD90PTQ3Nzc3
Přičemž se má prý jednat o CGA monitor odvozený od Oravanu, podobným stylem jako PMD 60 od Merkuru (bez modulátorů a je tam jedna speciální karta navíc).

Na internetu jsem dokonce nalezl návod, jak si upravit Merkur na PMD 60: https://wait-state.blogspot.com/2019/12/monitor-pmd601-z-tv-merkur.html
Ale pro GRM 4420/GRM 4423 ne. Asi pro to, že je GRM vzácnější a nemá ho zas tak moc lidí. Naopak Oravan je celkem běžný.

První věc, která mě celkem zarazila na vzhledu GRM 4423 je to, že Oravan vůbec nepřipomíná (Oproti tomu podoba mezi PMD 60 a Merkurem je očividná). Má kompletně odlišnou skříň a navíc rozměr obrazovky také působí rozdílný. I když, to bych dokázal vysvětlit tak, že okraj obrazovky je skrytý pod plastovým rámem a nevyužívá se pro zobrazování. To je celkem chytrý krok, jelikož na okraji obrazovky je text většinou nečitelný a výrazně se projevuje soudkovitost.


Můj dotaz je tedy následující:
1. Je opravdu GRM 4423 jen očesaný Oravan nebo se jedná o internetový "blaf", který se rozšíříl? Jako třeba zde, kde tvrdí, že Consul 2715 má procesor MHB8080 http://www.kompjutry.cz/soubory/pocitacecssr_html/zbrojovkabrno_consul2715.html

2. Byl by někdo ochotný mi poskytnout servisní manuál monitoru GRM 4423 nebo alespoň schéma?

Předem děkuji,
solis123
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: ne červenec 18 2021, 17:17    Předmět: Citovat

Však na tom soplwebu píše už. miroja, že oba servismanuály má.
Poněvadž je registrován i tady na EB, co ti brání mu napsat a požádat ho, jestli by ti je neposkytnul?

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33939
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne červenec 18 2021, 17:25    Předmět: Citovat

Oravan mozes pouzit bez upravy k 8-bitovym pocitacom.
Neviem, ci ma zmysel z neho robit CGA monitor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
solis123



Založen: Nov 30, 2020
Příspěvky: 46
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne červenec 18 2021, 19:11    Předmět: Citovat

to kokun:

Děkuji za radu, už jsem mu napsal.

to rnbw:

Ano pro mě má určitě smysl televizor upravit. Jednak protože jsem jej chtěl použít jako externí monitor k počítači Compaq Portable. A také pro to, že by mě zajímalo, zda je možné stejně snadno upravit Oravan na GRM, jako Merkur na PMD 60. Eventuálně bych se pak mohl o postup úpravy někde podělit.
Jednalo by se o probourání hranice mezi něčím co je vzácené a možná i drahé (GRM 4423) a nečím co je běžné a levné (Oravan).


Naposledy upravil solis123 dne ne červenec 18 2021, 19:47, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33939
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne červenec 18 2021, 19:41    Předmět: Citovat

Original GRM z toho nikdy nebude, kedze design. Ale uznavam, ze by to mohlo byt zaujimave.

Video vstup do Merkuru je jednoduchy, pred par rokmi som robil tiez. Toto bude iny level. Keby bola schema toho noveho modulu G, tak by sa dal vyrobit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
radioelectrum



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 2124
Bydliště: Oslavany

PříspěvekZaslal: ne červenec 18 2021, 20:51    Předmět: Citovat

GRM monitor má na rozdíl od Oravanu desku RGB která má vstupy RGB v úrovni TTL logiky, tak předělání Oravanu na RGB monitor bude potřebovat vytvořit tišťák s touto logikou a připojit to na RGB desku. Pokud by se toho někdo ujal, jsem přesvědčen že by se mezi zájemci o historické počítače byl zájem o tento tišťák popřípadě o celou osazenou desku. Schéma GRM monitoru nemám, uvítal bych je.


P1590802.jpg
 Komentář:
 Velikost:  201 kB
 Zobrazeno:  148 krát

P1590802.jpg



P1590785.jpg
 Komentář:
 Velikost:  171.27 kB
 Zobrazeno:  139 krát

P1590785.jpg



P1590808.jpg
 Komentář:
 Velikost:  112.11 kB
 Zobrazeno:  111 krát

P1590808.jpg



P1590799.jpg
 Komentář:
 Velikost:  198.2 kB
 Zobrazeno:  125 krát

P1590799.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7413

PříspěvekZaslal: ne červenec 18 2021, 21:57    Předmět: Citovat

Osobně si myslím, že tu úpravu lze udělat přímo, bez záměny modulu G. Podle mě stačí doosadit do modulu G RGB vstupy (3501 i 3505 je umí) a před ně dát jen odporové děliče 1:4. Stejně tak upravit úroveň H synce a ten zavést na A255, V sync přímo na modul V - oba invertovat. Režim se smíšenou synchronizací (H+V) by možná jel taky, pokud by se ta zavedla též invertovaná na A255D místo samotného H. Takže to vidím na pár odporů a 2x KC.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
miroja



Založen: Feb 28, 2006
Příspěvky: 1803
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

PříspěvekZaslal: po červenec 19 2021, 7:48    Předmět: Citovat

Oravan ide bez velkych zasahov do samotneho TV upravit tak, aby sa dal pouzivat aj ako TV aj ako CGA monitor. Mal som to tak spravene v minulom tisicroci k 286-ke ked nebolo dostatok penazi na PC monitor.
Niekde som tu upravu daval, mozno sem, mozno na paralelne elektroforum (tu sa pren vzil nazov tusi soplweb ci ako ....).
Vyskusaj najskor tu upravu,nie je to nic zlozite, nakoniec na to by si prisiel aj sam co treba urobit. Satci vediet zakladne veci okolo Oravanov a CGA signalov.
Mne to chodilo v pohode...
Ak by sa ti to nezdalo ako to funguje, mozem pomoct aj SM od GRM-ek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
solis123



Založen: Nov 30, 2020
Příspěvky: 46
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po červenec 19 2021, 8:12    Předmět: Citovat

to radioelectrum:

Děkuji za fotografie, velmi je ocením. Nebylo mi totiž jasné, jak by se deska elektroniky Oravanu vešla do GRM, jelikož je asi 2x tak široká. Ale samozřejmě že deska GRM je kratší, jelikož na ní nejsou modulátory.

to miroja:

Také děkuji za odpověď, už jsem Vám poslal osobní dotaz, jestli byste byl ochoten mi poslat schéma GRM 4423. Nejspíš ale ještě nedorazil, jelikož jsem si všimnul, že na tomto fóru dochází pokaždé ke dvoudennímu zpoždění, než zpráva dorazí. Nejsem zde ještě moc pečený vařený, proto nevím, jestli je to běžné.

Každopádně bych poprosil i o to schéma úpravy. Na fóru Svetelektro jsem nejspíš našel ten dotaz, na který jste odkazoval:
https://svetelektro.com/phpbb/?w3=dmlld3RvcGljLnBocD90PTU0Mzk5
Ale schéma tam není nafoceno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
miroja



Založen: Feb 28, 2006
Příspěvky: 1803
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

PříspěvekZaslal: po červenec 19 2021, 8:41    Předmět: Citovat

Tu je skica ako som to mal zapojene. Staci zapojit vypinac na +12V pre odporovy delic, ktorym sa 3505 prepina do RGB modu a mas z toho kombinaciu TV/Monitor.
Bohuzial vyssiu kvalitu orazku sa mi pre obmedzenia poriloh nepodarilo vtesnat.



Oravan_CGA_res.jpg
 Komentář:
 Velikost:  188.5 kB
 Zobrazeno:  227 krát

Oravan_CGA_res.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33939
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po červenec 19 2021, 8:41    Předmět: Citovat

solis123 napsal(a):
jelikož jsem si všimnul, že na tomto fóru dochází pokaždé ke dvoudennímu zpoždění, než zpráva dorazí.

Sprava nikam nejde, adresat si ju moze hned po odoslani precitat. Lenze ked sem prijde az o dva dni, tak dovtedy ju vidis v "nedorucenych".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
radioelectrum



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 2124
Bydliště: Oslavany

PříspěvekZaslal: po červenec 19 2021, 17:02    Předmět: Citovat

to Miroja : takže pokud jsme to správně pochopil synchronizace se spojí dohromady a přes ten tranzistor se vedou na videovstup toho Oravanu ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
miroja



Založen: Feb 28, 2006
Příspěvky: 1803
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

PříspěvekZaslal: út červenec 20 2021, 11:40    Předmět: Citovat

Ano. Na tej scheme je v baze tranzistora nespravne pokus o odpor, z ktoreho nakoniec vznikla poistka....ale berte tu skicu ako skicu, kreslenu narychlo pre mna.
Na modul S sa este privadzalo jsm napatie, ktore mu menilo casovu konstantu synchonizacie presne tak ako ked sa prepol Oravan do AV modu.
Oravany mali AV vstup, o com nie vsetci vedeli,mozno prave preto, ze ako vstup/vystup konektor nebol pouzity SCART, ale DIN 6 pin 240. Asi im nevychadzalo mesto na SCART.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ickx



Založen: Mar 11, 2017
Příspěvky: 85

PříspěvekZaslal: so únor 11 2023, 19:08    Předmět: Citovat

Můžu se zeptat jak to dopadlo s tou úpravou Oravanu na monitor- povedlo se?
Má někdo tu dokumentaci ke GRM?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19531
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so únor 11 2023, 20:20    Předmět: Citovat

Teprve teď jsem si všiml, o jakých modulátorech tu byla řeč - v televizích se dal za modulátor označit jen modulátor korekce poduškovitosti na desce K.
To, co v GRM chybí, je tuner, obrazová a zvuková mezifrekvence. Na té straně desky žádné modulátory nejsou.
Tolik na upřesnění.
A nějak tak, jak to sem postnul Miroja, jsem před lety dodělával RGB vstup do 4337A Brožíka. Bylo to pro ZX Spectrum (ten počítač modulátor měl a musel se obejít), bylo taky třeba zajistit invertování alternujícího signálu barvy, protože v IO ULA Spectra nejsou barvové signály přímo přístupné, k dispozici jsou jen zakódované U a V pro PAL modulátor, a teprve z nich signály RGB udělat, a signál Y použít k synchronizaci. Co z toho ještě existuje, netuším, druhý kus (pro sebe) jsem nakonec nedodělal.
Ale ta sestava fungovala, tak proč by to nešlo i teď?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.44 sekund