Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jakou nahradu za AV 1.27 6CC3 MKP 5uF?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
TomasHav



Založen: Nov 26, 2012
Příspěvky: 37

PříspěvekZaslal: ne leden 14 2024, 21:38    Předmět: Jakou nahradu za AV 1.27 6CC3 MKP 5uF? Citovat

Ahoj,
nedari se mi najit datascheet primo na tenhle kondik, dokazete mi nekdo rici, jestli existuje nahrada v nasich podminkach ?

https://www.rajce.idnes.cz/vecnystudent/album/mycka-li685plus-evo3/1622867491

Zajima mne proc ma ctryri vstupy je kombinovanej s prubeznym kondezatorem a ktery je zapojen prubezny/provozni nebo rozbehovy?

diky za rady
Tomas
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vaseks



Založen: Apr 09, 2008
Příspěvky: 149
Bydliště: Okolí Ostravy

PříspěvekZaslal: ne leden 14 2024, 22:06    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6604
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne leden 14 2024, 22:07    Předmět: Citovat

Je to běhový kondík čerpadla mycí vody? V tom případě třeba toto: https://www.kondik.cz/kondenzator-rozbehovy-5uf-450v-mksp-5p-b
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TomasHav



Založen: Nov 26, 2012
Příspěvky: 37

PříspěvekZaslal: po leden 15 2024, 0:04    Předmět: Citovat

Zaky napsal(a):
Je to běhový kondík čerpadla mycí vody? V tom případě třeba toto: https://www.kondik.cz/kondenzator-rozbehovy-5uf-450v-mksp-5p-b


Ahoj,
jj je to na mycku Smile
Takze behovy a ne startovaci ? Aha no protoze ja musim vzdy motoru mirne pomoci, aby se roztocil "tak jsem myslel , ze je to rozbehovy" a pak jede.

Sorry mam gulas v nazvoslovi, ted jsem se dival, ze jste mi dali oba odkaz na rozbehovy - takze slovo behovy znamena rozbehovy/startovaci nikoliv prubezny?

Diky za vysvetleni

Tomas
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TomasHav



Založen: Nov 26, 2012
Příspěvky: 37

PříspěvekZaslal: po leden 15 2024, 0:16    Předmět: Citovat

Vaseks napsal(a):
Třeba
https://www.kupaoprav.cz/kondenzator-rozbehovy-8-f-4x-faston-pracek-univerzalni/ Shocked


Ahoj,
jen se zeptam jak moc se zmeni fazovy posuv , kdyz misto 5uF dam ten tvuj 8uf ?
Tomas
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6604
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po leden 15 2024, 7:38    Předmět: Citovat

Jestli tam byl 5µF, tak dej zase 5µF, 8µF může přetížit vinutí. Kondík je běhový, pokud se po rozběhu něčím neodpojuje, což se u těhle malých motorů neděje. Rozdíl je v podstatě v tom, že rozběhový kondík je připojen jen pro rozběh, bývá potřeba s dost velkou kapacitou, protože se používá pro větší motory a po tu krátkou chvíli může být dost přetížen, tedy lze použít levnější kondík. Běhový je připojen stále a musí být tudíž dimenzován na trvalé připojení na pracovní napětí. Starý kondík by zasloužil změřit kapacitu. Točí se čerpadlo jinak zlehka? Pokud by mělo mechanický odpor, nemusí se rozbíhat kvůli tomu, kondíkem to nemusí být.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vaseks



Založen: Apr 09, 2008
Příspěvky: 149
Bydliště: Okolí Ostravy

PříspěvekZaslal: po leden 15 2024, 9:02    Předmět: Citovat

Dával jsem to víceméně pro inspiraci, když se podíváš na náhradní díly pro myčky, tak je toho i u nás spousta. Ten rozdíl kapacity se pro jeví hlavně při rozběhu, ale jsi si opravdu jistý, že ten kondenzátor je KO? Jinak pokud jde o počet fastonů - jsou to dvě dvojice. Dej si do vyhledávače tohle a můžeš si vybrat.

https://www.google.com/search?q=Kondenz%C3%A1tor+rozb%C4%9Bhov%C3%BD+5+%C2%B5F%2C+4x+faston&rlz=1C1VFKB_enCZ605CZ605&oq=Kondenz%C3%A1tor+rozb%C4%9Bhov%C3%BD+5+%C2%B5F%2C+4x+faston&aqs=chrome..69i57j0i512i546l2j0i546i649j0i512i546j69i60.8575j0j4&sourceid=chrome&ie=UTF-8#ip=1
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TomasHav



Založen: Nov 26, 2012
Příspěvky: 37

PříspěvekZaslal: po leden 15 2024, 10:39    Předmět: Citovat

Zaky napsal(a):
Jestli tam byl 5µF, tak dej zase 5µF, 8µF může přetížit vinutí. Kondík je běhový, pokud se po rozběhu něčím neodpojuje, což se u těhle malých motorů neděje. Rozdíl je v podstatě v tom, že rozběhový kondík je připojen jen pro rozběh, bývá potřeba s dost velkou kapacitou, protože se používá pro větší motory a po tu krátkou chvíli může být dost přetížen, tedy lze použít levnější kondík. Běhový je připojen stále a musí být tudíž dimenzován na trvalé připojení na pracovní napětí. Starý kondík by zasloužil změřit kapacitu. Točí se čerpadlo jinak zlehka? Pokud by mělo mechanický odpor, nemusí se rozbíhat kvůli tomu, kondíkem to nemusí být.


Ahoj,
jj taky jsem si myslel, ze to muzou byt loziska, ale tahle hridel nema axialni ani radialni vuli, tak chci zkusit C protoze je to levnejsi nez cely motor Smile Kazdopadne, motor se chova tak, ze staci jemne tuknout do hridelky od rotoru a motor se roztoci, tak si rikam, ze by to mohl byt C, nedokazu posoudit jak moc se ma hridelka tocit z lehka, protoze nejaky odpor ma, ale roztocim je snadno dvema prsty bez nejakeho odporu.
Ja si prave, myslim, ze to bude behovy C, jelikoz jsem nikde prave nenasel na motoru z venku odpojovaci odstrediv. mechanismus, ale nemam zadnou zkusenost s timhle motorem, takze se radeji hloupe ptam nez neco pokazit vic nez je Smile
Navic clovek se porad uci a zrovna metoda pokus omyl, neni moje domena, proto se radeji zeptam nekoho kdo vi vic nez ja Smile
Takze mam spise hledat kondik behovy 5uF na 420 nebo 470V?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TomasHav



Založen: Nov 26, 2012
Příspěvky: 37

PříspěvekZaslal: po leden 15 2024, 11:54    Předmět: Citovat

Vaseks napsal(a):
Dával jsem to víceméně pro inspiraci, když se podíváš na náhradní díly pro myčky, tak je toho i u nás spousta. Ten rozdíl kapacity se pro jeví hlavně při rozběhu, ale jsi si opravdu jistý, že ten kondenzátor je KO? Jinak pokud jde o počet fastonů - jsou to dvě dvojice. Dej si do vyhledávače tohle a můžeš si vybrat.

https://www.google.com/search?q=Kondenz%C3%A1tor+rozb%C4%9Bhov%C3%BD+5+%C2%B5F%2C+4x+faston&rlz=1C1VFKB_enCZ605CZ605&oq=Kondenz%C3%A1tor+rozb%C4%9Bhov%C3%BD+5+%C2%B5F%2C+4x+faston&aqs=chrome..69i57j0i512i546l2j0i546i649j0i512i546j69i60.8575j0j4&sourceid=chrome&ie=UTF-8#ip=1


Ahoj,
no muzu ho zmerit klasickym PUeckem, ktery ma moznost merit kapacitu, ale ona se muze zrejme menit v zavislosti na teplote, protoze kdyz je to studene tak to jede lepe nez kdyz je teplo v oblasti motoru (chova se to podobne jako elektrolyt). Taky to muzou byt loziska, ale za studena v nich vuli nevidim. Predpokladam, ze u takovych kondiku je to spise jen o kapacite nez o vnitrnim odporu podobne jako u ne elektrolytickych C. Jenze ja nemam ten datasheet takze ani nevim co je to za kondik, jestli behovy nebo rozbehovy, vim jen kapacitu a jednotlive tridy a ze ma 4 fastony. To chovani je takove, ze lehce opravdu skoro neznatelne 2-5 stupnu max. pootocim s hridelkou rotoru a motor misto bzuceni se rozbehne. Je to 1F motor a jak jsem psal nikde jsem nenasel na motoru rozpinani, takze asi bude ten kondik behovy. Prave proto se radeji ptam, znas to trikrat mer a jednou rez. Jinak kondik je pripojen tak, ze jeden faston naprimo ze zasuvky a pak je napajen z vnitrku/vinuti motoru. Jelikoz je to vse stridavina a tece tam z ridici desky 220V, tak si myslim, ze je 1. jedno jak ho zapojim, ktery faston z tech dvou a 2. ze mereni pres PU stejnosmer. jen zkontroluji jestli se nabiji a pak po saturaci se obvod rozpoji. Nebo jak by jsi ho meril, pomoci te zarovky, jak to delaji mistri od elektriky ?
Tomas
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 627
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: po leden 15 2024, 12:19    Předmět: Citovat

Nevím proč se tady rozlišuje běhový a rozběhový kondík. Ten kondík je typem pořád stejný. Pokud jde o 230V, tak v hliníkové flašce je většinou bipolární elektrolyt plusama k sobě na 275Vac.(20cm přívodní kabel) Při kapacitě do 10mikrofarad jde klidně použít svitkový kondenzátor ze zářivky vhodné kapacity, který je také na 275Vac. Nebo nějaká naměřená paralelní kombinace. Teplotu bych neřešil. Nikdy s tím nebyl problém. Každý ale podle svého.
Pozn: Kondík 5 mikrofarad na 600 až 1000Vdc tam bude chodit také.
Nejdůležitější na tom všem je správné jištění motoru a to často není, běží to natvrdo a pak velký údiv,že to hoří.
Luboš
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vaseks



Založen: Apr 09, 2008
Příspěvky: 149
Bydliště: Okolí Ostravy

PříspěvekZaslal: po leden 15 2024, 12:52    Předmět: Citovat

Pokud je zájem, tak tady jsou katalogové listy od firmy KEMET/Arcotronics,
ale na rozběh motoru to nebude mít vliv. V žádném případě elektrolyt !

https://www.tme.eu/cz/katalog/motorove-kondenzatory_100263/?params=2:142;118:1438035_vyrobce:kemet;kapacita:5uf

Howgh
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TomasHav



Založen: Nov 26, 2012
Příspěvky: 37

PříspěvekZaslal: po leden 15 2024, 21:08    Předmět: Citovat

hajeklubos napsal(a):
Nevím proč se tady rozlišuje běhový a rozběhový kondík. Ten kondík je typem pořád stejný. Pokud jde o 230V, tak v hliníkové flašce je většinou bipolární elektrolyt plusama k sobě na 275Vac.(20cm přívodní kabel) Při kapacitě do 10mikrofarad jde klidně použít svitkový kondenzátor ze zářivky vhodné kapacity, který je také na 275Vac. Nebo nějaká naměřená paralelní kombinace. Teplotu bych neřešil. Nikdy s tím nebyl problém. Každý ale podle svého.
Pozn: Kondík 5 mikrofarad na 600 až 1000Vdc tam bude chodit také.
Nejdůležitější na tom všem je správné jištění motoru a to často není, běží to natvrdo a pak velký údiv,že to hoří.
Luboš


Ahoj,
hmm zajimavy pohled, ja prave myslel, ze rozbehovy versus behovy je o kvalite, protoze rozbehovy nebezi porad a odepina se. No nevim jake ma mycka jisteni motoru, spina se to triaky na ridici desce a taky vypina, zadne velke jisteni motoru tam rozhodne neni, ze to kontrolovalo odber atd... proto jim mam rad, protoze ty virtualni cidla v podobe snimani otacek, odberu atd je jen prozlost. Smile A popravde ani nevim jestli se da zjistit neco vic z motoru, jestli to ma pomocne buzeni atd, protoze je to motor a cerpadlo dohromady + kondik , kde zasuvka je resena, tak ze jen privod jde na kondik , druhy privod jde do motoru a zneho na kondik a treti privod jde na snimac klapek v cerpadle a ctvrty je vystup, ktery dava informaci o pozici klapek na cerpadle, jestli jedou obe vrtule nebo jen jedna a ktera. Nic vic, takze nejlevnejsi a nejednodussi oprava je zkusit vymenit kondezator, ale nikdo z obchodu mi nechce dat ruku do ohne, ze je to nahrada za stavajici 4 faston kondik (a original jsem nasel jen na Aliexpressu a stoji mnohem vice, nez nabizena nahrada - proto jsem vnesl dotaz na co si dat pozor pri vymene za nahradu ) az od Vas slysim , ze je to jedno. To jsem vubec netusil, porad jsem zil v predstave ze prubehovy musi byt kvalitnejsi aby to vydrzel protoze se neodepina. Jinak jsem merenim zjistil, ze mi jde stava do kondiku po celou dobu behu motoru, tzn. jedna se o prubehovy a stredi hodnota peaku (mereno PU) nikoliv osciloskopem je 316V stridavych. Takze zkusim najit Kondenzator 5uF 470VAC a melo by to stacit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TomasHav



Založen: Nov 26, 2012
Příspěvky: 37

PříspěvekZaslal: po leden 15 2024, 21:11    Předmět: Citovat

[quote="Vaseks"]Pokud je zájem, tak tady jsou katalogové listy od firmy KEMET/Arcotronics,
ale na rozběh motoru to nebude mít vliv. V žádném případě elektrolyt !

https://www.tme.eu/cz/katalog/motorove-kondenzatory_100263/?params=2:142;118:1438035_vyrobce:kemet;kapacita:5uf

Howgh[/quote

Ahoj,
super a meli by teda vydrzet spicky pri staru motoru a pak jsou pripojene po celou dobu behu motoru?
Tomas
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vaseks



Založen: Apr 09, 2008
Příspěvky: 149
Bydliště: Okolí Ostravy

PříspěvekZaslal: po leden 15 2024, 21:38    Předmět: Citovat

Při startu motoru tam žádné napěťové špičky nejsou - maximálně proudové.
Kondenzátor na uvedené napětí to musí bez problémů vydržet. Ještě ale může existovat ta možnost, že kondenzátor je dobrý a motor má mezizávitový zkrat, ale to na dálku zjistit nepůjde. Já bych osobně nejdříve použil na zkoušku rozběh s prvním lepším kondenzátorem a pokud to nepůjde, tak je "načnutý" motor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TomasHav



Založen: Nov 26, 2012
Příspěvky: 37

PříspěvekZaslal: po leden 15 2024, 22:12    Předmět: Citovat

JJ to je i muj cil, proto shanim ten kondik Smile Pri startu motoru tam vyskoci na svorkach C napeti na 316V a pak klesne na 291V, ale je to obyc mereni pomoci PU. Nic moc presneho i sondy jsou levnejsi z GEM Smile Proud jsem bohuzel nemeril. Koupim ten kondik a uvidim Smile I tak je posun , protoze puvodne mi servisak chtel menit topnou spiralu, protoze hazi error code topneho telesa , to je ale jasne kdyz nebezi motor, tak se ta voda prehreje a vystreli ochrany termostat (voda uplne vre), pak chtel menit zakladni desku a ted motor Smile Takze jsem mu podekoval a trapim se s tim sam , ale uz vidim svetlo na konci tunelu Smile Navic ta potvora, kdyz odpojim a pripojim ten kondik pak po spusteni 2x-5x jede bez problemu az pak zacne blbnout Smile A tenhle workaround uz mne nebavi Smile Ps: Svorky jsou pekne ciste zadna oxidace nikde neni.

diky za radu
Tomas

Odstraněna citace předcházejícího příspěvku, viz bod 4f "Pravidel". jimirek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund