Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Dektekce zapnuté TV - ovládání zapnutí zesilovače
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Gaucman



Založen: May 17, 2021
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: po květen 17 2021, 17:35    Předmět: Dektekce zapnuté TV - ovládání zapnutí zesilovače Citovat

Ahoj všem.
Měl jsem LCD TV od LG a k ní připojen starší zesilovač (Pioneer VSX D-512). Zesilovač nemá HDMI, nanejvýš SPDIF. Abych nemusel používat dva ovladače k zapnutí TV a zesilovače, udělal jsem si z XOR hradel obvod, kterým jsem detekoval napětí na USB portech TV a na každou náběžnou i sestupnou hranu mi udělal krátký impuls do relé (simulátor stisku tlačítka zesilovače).

Koupil jsem novou TV, tentokráte SONY (KD 43XH8096 BAEP).
Bohužel, tato Androidí TV má USB porty pod napětím i při vypnutí TV (do stand-by). Takže můj stávající obvod na spínání zesilovače nelze přes USB použít.
Alternativu jsem hledal v HDMI, které by mělo taky obsahovat napětí 5V, konkrétně na pinu č.18. Bohužel, tohle napětí není standardní výbavou každýho zařízení a moje TV tam taky nic nemá (střihnul jsem HDMI kabel, měřil patřičný vodiče).

Takže hledám způsob, jak detekovat zapnutí a vypnutí TV. USB porty použít nejde, HDMI taky ne. Zvuk vyvádím skrze sluchátkový výstup TV, ale tam nevidím jednoduchý způsob detekce.

Máte někdo nějaký nápad? Koupě novýho zesilovače s HDMI je až poslední (a nejdražší) možnost.

Díky předem za pomoc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: po květen 17 2021, 17:48    Předmět: Citovat

Ak je stlačenie tlačítka na diaľkovom taká strašná drina, tak odporúčam nič nevypínať, ušetrí to dokonca ďalšiu strašnú drinu pri opätovnom zapínaní Wink Laughing Neskutočné Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7444

PříspěvekZaslal: po květen 17 2021, 17:51    Předmět: Citovat

Měl by se ti objevit digitální zvuk. Buď jako blikající LED na optickém výstupu nebo jako obdélníky na SPIDIF. U obojího stačí detekovat jen přítomnost - LED svítí, impulzy jsou.
5V na HDMI je obvykle u zařízení, které mají HDMI výstup - DVD, STB, PC. Ne u TV a monitorů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Gaucman



Založen: May 17, 2021
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: po květen 17 2021, 18:14    Předmět: Citovat

xsc: Nejsem si jist, zda to půjde použít, protože se zapíná v TV zvlášť a nevím, zda to pojede zároveň se zvukem ze sluchátek (tam beru audio do zesíku). Ale byla by to asi jediná možnost, jak to brát přímo z TV. Ještě to převést z optiky do elektriky.
Ale před chvílí jsem dostal tip na použití zásuvky Master-Slave, což asi vyřeší můj problém. Stačí dát TV do Master zásuvky a do Slave strčit třeba nabíječku na mobil, která bude dávat těch kýžených 5 V, takže do toho strčím ten můj stávající obvod bez nutnosti bastlení. Až to koupím a zapojím, dám vědět.

PeteBurns: Je to otrava, když si chceš pustit TV a pokaždý hledat dva ovladače, totéž při vypínání. Je to otrava jak cip. Proto jsem si udělal bastl, proto hledám řešení.
Nehledě na to, že ovladač od zesilovače je tak opotřebován, že bych ho raději hodil do šmelcu. A samotnej zesilovač žere asi 40 W v klidu, takže to není něco, co bych chtěl nechat běžet nonstop.
Knížecí rady, to je mor každé poradny.[/b]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34000
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po květen 17 2021, 18:23    Předmět: Citovat

Univerzalny dialkovy ovladac s podporou makier.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: po květen 17 2021, 18:55    Předmět: Citovat

No ak je použitie diaľkového naozaj taká strašná oštara, tak sa nemôže použiť ani na telku, a pokiaľ nevypínanie nie je možné, tak v tom prípade jedine niečo na spôsob Raspberry Pi 4 a rozoznávanie hlasových pokynov a nezávisle ovládané zásuvky pre telku a zosík cez Wi-Fi Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1751
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: po květen 17 2021, 19:03    Předmět: Citovat

Nemá TV SCART? Tam se objevuje 12V při zapnutí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Gaucman



Založen: May 17, 2021
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: po květen 17 2021, 19:11    Předmět: Citovat

jardafiala napsal(a):
Nemá TV SCART? Tam se objevuje 12V při zapnutí.

Bohužel nemá, to už bych měl dávno hotovo. Dnešní TV mají ze starých technologií čím dál míň, Samsung už ani nedává sluchátkový Jack, sluchátka u Samsungu jen přes BT. Proto jsem vybral Sony, že má Jack, ze kterýho beru zvuk do zesilovače - přes sluchátka lze totiž regulovat hlasitost zvuku přímo z TV, zatímco přes SPDIF bych musel opět sahat po druhým ovladači, kterej je jednak neergonomický a pak už značně opotřebovaný (už ho mám asi 22 let, leč zesík stále hraje).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po květen 17 2021, 19:37    Předmět: Citovat

Taky mne to sralo, koupil jsem novy zesilovac a tim se to vyresilo. Klasickou TV uz nepouzivam, beru obraz z PC ktery kdyz uspim, vypne se jak zesik, tak i TV a subwoofer. Pri zapnuti se vse zase automaticky zapne. Pohodka. Ovladace nepouzivam vubec.
Pokud chces pouzivat stary zesilovac, bude asi nejmin pracnejsi kuchnout telku a vytahnout z ni napeti hlavniho zdroje, podsviceni apod, ktere se ve standby vypina.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Gaucman



Založen: May 17, 2021
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: po květen 17 2021, 19:49    Předmět: Citovat

termit256 napsal(a):
Taky mne to sralo, koupil jsem novy zesilovac a tim se to vyresilo. Klasickou TV uz nepouzivam, beru obraz z PC ktery kdyz uspim, vypne se jak zesik, tak i TV a subwoofer. Pri zapnuti se vse zase automaticky zapne. Pohodka. Ovladace nepouzivam vubec.
Pokud chces pouzivat stary zesilovac, bude asi nejmin pracnejsi kuchnout telku a vytahnout z ni napeti hlavniho zdroje, podsviceni apod, ktere se ve standby vypina.

No, kuchat TV, kterou jsem zrovna koupil, se mi zrovna nechce. Navíc už to má externí zdroj, takže do samotné TV jde pouze DC napětí a to jde ze zdroje trvale.
Zkouším dohledat zásuvku master/slave zásuvku za rozumný peníze, ale nikde v obchodech nejsou, což je docela divný.

Novej zesik je až krajní řešení, to je dalších 8 litrů. Už tak byl ta nová TV mimo plán, protože té původní začaly chcípat diody na podsvícení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18683
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út květen 18 2021, 7:17    Předmět: Citovat

No a snímat ss proud to telky ? Kolik bere naprázdno a v provozu ? Jen přerušit vodič , pár závitů na jazýček a fertig . Vodivě oddělené .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan_F



Založen: Oct 03, 2005
Příspěvky: 1538
Bydliště: nedaleko Humpolce

PříspěvekZaslal: út květen 18 2021, 16:17    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 5013
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: út květen 18 2021, 16:58    Předmět: Citovat

Kedysi som mal spravené zapojenie, ktoré automaticky nahrávalo telefónny hovor. V podstate stačil jeden operačný zosilňovač (LM311), nejaká tuším 74LS04, a k tomu pár kondenzátorov, tranzistor a relé. Keď sa na vstupe objavil akýkoľvek signál (audiosignál, minimálna úroveň sa nastavovala trimrom), tak to zaplo, a udržiavalo sa to zapnuté až do doby keď bolo dlhšie ticho, vtedy to vyplo. Tu by sa to snáď tiež dalo použiť, a napájané by to mohlo byť z USB portu. Skrátka je zvuk - zosilňovač zapne. Je dlhšie ticho - zosilňovač vypne. Skrátka detekcia audio signálu.
_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9786
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: út květen 18 2021, 20:42    Předmět: Citovat

Master-slave prodlužkou jsem ovládal PC reproduktory, který jsem měl připojený na TV. Bohužel ale se zapínaly i v situaci, kdy TV aktualizovala kanály u DVBT, nebo hledala nový firmware. Je třeba s tím počítat
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18683
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út květen 18 2021, 20:47    Předmět: Citovat

Komu není rady tomu není RVHP .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund