Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zapojení motoru se soft startem
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne červenec 17 2022, 16:03    Předmět: Citovat

Pouze fázové řízení .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pospisjak



Založen: Apr 10, 2009
Příspěvky: 214
Bydliště: Blanensko

PříspěvekZaslal: ne červenec 17 2022, 17:53    Předmět: Citovat

BoBoBo: Přepnutí Y-D stykači vyhazovalo? Takže jen magnetizační ztráty u roztočeného motoru byly takový problém. Potom by mi rozběh pomocným malým motorkem se zapnutím hned na D taky nepomohl.... Nebo Ti čas přepnutí vyšel tak nešťastně, že se stykače trefily do opačné půlperiody.
Popravdě, toho přepínání se taky trochu bojím u ručního hraje roli lidský faktor, jednou to vyjde, jindy nemusí. Mám těžký litiňák s páčkou a okýnkem na 3 pojistky, co je na videu.

Měnič na zeď jde, ale je to kůlna ze dvou stran otevřená, prášit se bude i za roh, dráha má 6 m, zvenku by na to pršelo. Kabel měnič - motor píšou co nejkratší a stíněné provedení.

Zlaté staré motory s rotorovým spouštěčem, fakt už!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne červenec 17 2022, 18:04    Předmět: Citovat

Na vzdálenost se vyprdni . Co máme v práci měniče danfosy , tak mají IP56. Mne samotnému se ježí zbytky vlasů , když jsou na jednotce namontované prostě venku . Tak je jednou ročně profoukneš . Když budeš mít měnič , tak tě vypínač nezajímá . Rozběh je právě na měniči .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
misocko



Založen: Jun 26, 2009
Příspěvky: 1282
Bydliště: Hlohovec (Sk)

PříspěvekZaslal: ne červenec 17 2022, 18:12    Předmět: Citovat

termit256 napsal(a):
Co je uvnitr v tech softstartech a jak to vlastne funguje?

v dvoch fazach su tyristory (v zapojeni aby vznikol vlastne triak - takze dokopy 4 tyristory) + nejake MCU na riadenie tych tyristorov. Postupne zvysuje uhol otvorenia tyristorov a tym zvysuje napetie a prud tecuci motorom. U mna sa dali nastavit rampy a max prud ktory sa nema pri starte prekrocit. U vykonnych je potom este extra stykac ktory soft start premosti po rozbehu, pripadne dalsi (chybovy, pred soft startom) stykac ktory vsetko odpoji v pripade poruchy soft startu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne červenec 17 2022, 18:15    Předmět: Citovat

Ještě dopiš dvě ZÁKLADNÍ nevýhody těchto softstarterů proti měničům . A o nich to celé je .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pospisjak



Založen: Apr 10, 2009
Příspěvky: 214
Bydliště: Blanensko

PříspěvekZaslal: po červenec 18 2022, 14:44    Předmět: Citovat

To bude asi malý záběrový moment, díky nemožnosti změnit frekvenci. Triakem pouze usekne kus sinusovky (sníží záběrový proud), ale zůstává pořád 50 Hz do stojícího motoru - skluz, cos φ v háji, moment malý, vyšší harmonické, ztráty v železe, ...
Měnič je samozřejmě lepší, ale taky mnohem složitější, náchylnější.
Po přečtení tohoto vlákna si vůbec nejsem jistý, jestli to za 30 mA RCD char. G vůbec pojede: https://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,5190.0.html
citace:
Klidový proud měniče 5,5kW s RFI filtrem je cca 50mA.

Abych si nedovezl za 8-15 tis krabici, se kterou se můžu tak akorát vyfotit. (cena katru cca 15 tis)
Máte někdo konkrétní zkušenost s větším měničem za chráničem?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po červenec 18 2022, 17:50    Předmět: Citovat

Inu tak si pro katr uděláš (necháš udělat) zvlášť přívod bez chrániče .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pospisjak



Založen: Apr 10, 2009
Příspěvky: 214
Bydliště: Blanensko

PříspěvekZaslal: ne červenec 24 2022, 22:37    Předmět: Citovat

Dnes bylo chvíla času, tak jsem zkusil odpůrky 6,6 Ω v každé fázi z Kanthalu 1,2 mm a jede to, ale žhaví to (16 m rozděleno na 3 díly). Když už jsem to žhavení psychicky nevydržel, tak jsem to přemostil stykačem a kupodivu pojistky držely a točí se. Zopakováno 3x. Příště zkusím větší kotouč nebo ještě ubrat odpor.
Něco jsem si nahrál: https://www.youtube.com/watch?v=aL8cqMcWnpU
Nepřipadá mi to teda úplně zavrženíhodné a k ničemu. K ničemu je prostě motor Y 380V s kotvou nakrátko a v provedení 7,5 kW, to je pěkná pomsta. Nehospodárný ten rozběh je.

Bobobo: No to neudělám, táhnout zvlášť 40 m třífáz, hovadina. Ty máš jistotu, že to bude Gčko chránič shazovat?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po červenec 25 2022, 7:16    Předmět: Citovat

Ne , jen jsem se naučil chodit cestou jistoty . Pokud uděláš ten přívod bez chrániče a dáš tam měnič , tak to 100%ně pojede . No a já se snažím řešit věci na jistotu . Toto řešení jistotou je .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pospisjak



Založen: Apr 10, 2009
Příspěvky: 214
Bydliště: Blanensko

PříspěvekZaslal: ne srpen 21 2022, 0:36    Předmět: Citovat

Při návštěvě kovošrotu jsem narazil na správný elektromotor Δ 380 V , 7.5 kW, vyzkoušen, jede, rozběhl jsem ho i s těžším kotoučem, proud cca 30A na Y. Pokusný rozběh při snížených pojistkách na 10A gG, jede i na ně (mám teď delší prodlužku), zkoušeno 2x. Takže na 16A gG by měl jet o to spolehlivěji, přepnutí na Δ vypínačem SEZ Krompachy taky v pohodě.
Ještě vyrobit novou řemenici, současná je vyšmatlaná na hřídeli, či koupit hotovou na 4x 13 mm klíňák.
Jo a pořešit stykače, jejichž cívka 230V je opřená o kostru (uzemnění) stroje. Přemýšlím nad předřadným odpůrkem (možná tlumivkou) a zapojením cívky na 400 V. Jde o krátkodobý provoz (motůrek posuvu pro šířku řezu) vždy jen pár sekund (max 15). Cívka stykače bere 23 mA při 240 V, je zcestná myšlenka použít předřadný odpor tak, aby byl proud cívkou stejný i při celkovém napětí 400 V?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5115
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: ne srpen 21 2022, 2:03    Předmět: Citovat

Takové věci se řeší trafem 400/230V.
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pospisjak



Založen: Apr 10, 2009
Příspěvky: 214
Bydliště: Blanensko

PříspěvekZaslal: st srpen 31 2022, 7:17    Předmět: Citovat

Vím, takové trafo ale nemám, resp. mám provedení 300 VA.
S odpory to nejde, je stejný problém, jako s motorem, odpory topí, proud vysoký a stykač přesto nemá dost síly na přítah.

Použil jsem druhou cívku i s jádrem z malinko většího stykače na 220V do série s používaným stykačem. Jádro uzavřené (kotva), bez pružin. Proud byl stejný, 23 mA po přítahu na 400 V, ale ve dvou poukusech z 10 stykač ještě nepřitáhl.
Na jádře předřadné "tlumivky" vyrobena vzduchová mezírka, 1 vrstva textilní izolačky, proud po přítahu se zvedl na 30 mA a už to šlape spolehlivě. Je to pro mě lepší úprava, než řešit spínání trafa a hlavně to trafo nemám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan121



Založen: Dec 07, 2005
Příspěvky: 722

PříspěvekZaslal: út září 12 2023, 11:44    Předmět: Citovat

Zdravím, mám ten samý problém - motor 7,5 KW do hvězdy - 380V. Samozřejmě na katr, list 80 cm. Ale vlastním softstart 3RW40.
Původně jsem tam měl motor 11 kW/2800 ot, rozběh bez problémů hvězda trojúhelník (je tam také dost dlouhé vedení). Ale kvůli rekonstrukci jsem zvolit motor jiný. A až při připojování si všimnul 380/220.
V článku jsem se nedočetl, nebo přehlédl jestli někdo zkoušel zapojit tento softstart k motoru do hvězdy. V technických listech se uvádí trojúhelník.Za případné zkušenosti dík.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pospisjak



Založen: Apr 10, 2009
Příspěvky: 214
Bydliště: Blanensko

PříspěvekZaslal: út září 12 2023, 13:17    Předmět: Citovat

Zdar, myslím, že softstartér nemá šanci "poznat" rozdíl, jestli je připojen elektromotor 7,5 kW při 380 V do hvězdy (tvůj případ) nebo jiný motor 7,5 kW při 380 V do Δ.
Reálnou osobní zkušenost se softstartéry ale nemám, třeba se někdo ozve.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan121



Založen: Dec 07, 2005
Příspěvky: 722

PříspěvekZaslal: út říjen 03 2023, 17:41    Předmět: Citovat

Tak odzkoušeno.Motor se rozbíhá bez problémů. Jen jsem musel na softstartu nastavit dost velké napětí. Přece jenom ta osmdesátka list je dost těžký rozběh. A těch 7,5 kWh bohatě stačí na osmdesátku list. Zrovna vyřezávám trámy 20 x 26 cm z klád o průměru cca 50 cm a délky 10m - motor je vlažný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.25 sekund