Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zapojení motoru se soft startem
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Debi



Založen: May 25, 2021
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: út květen 25 2021, 20:51    Předmět: Zapojení motoru se soft startem Citovat

Zdravím, potřeboval bych poradit se zapojením kompresoru Orlík s motorem Mez Mohelnice 5.5kw 2910 ot. Motor (zapojený do trojúhelníku) vyhazuje jističe 16A, kdy hl. jistič je 25A s charakteristikou B. Teď mám motor připojený přes tento motorový spouštěč, kde je připojen i vodič z tlakového spínače jako ovládáni.
https://www.puhy.cz/stykac-gmc-18-3x400v-18a-3p-na-din-listu-54374.html
Dočetl jsem se zde, že bych měl použít soft start, aby motor neměl při zapnutí takový velký odběr a pozvolna najížděl a nevyhodil jističe. Koupil jsem tento soft start.
 https://www.conrad.cz/p/siemens-3rw3038-1bb04-3rw30381bb04-soft-starter-vykon-motoru-pri-400-v-37-kw-480-v-jmenovity-proud-72-a-1746699.
Kdyby mi někdo kdo tomu rozumí nakreslil schéma zapojení soft startu s tlakovým spínačem uvedeným mot. spouštěčem a co jsem zjistil, tak budu ještě potřebovat nějaký DC zdroj 24V jako ovládáni. Hlavně potřebuji vědt na které kontakty soft startu mám připojit vodiče od tlakového spínače a hlavního vypínače. Našel jsem k soft starteru toto schéma. Děkuji



utf-8''Snímek obrazovky 2021-05-25 v 21.42.20.jpg
 Komentář:
 Velikost:  72.96 kB
 Zobrazeno:  279 krát

utf-8''Snímek obrazovky 2021-05-25 v 21.42.20.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5227

PříspěvekZaslal: út květen 25 2021, 21:04    Předmět: Citovat

Ten softstartér máš předimenzovaný a za brutální balík peněz. Najdi si nějaký na 5,5kW motor. A jsou i s ovládacím napětím 230V tedy vyměnil bys to jen kus za kus bez dalších kravin. Nicméně spouštění orlíka není tak snadné. Sám jsem s tím válčil. Odfukový ventil musí chodit na 110% jinak to nepůjde. Sral jsem se s tím tak dlouho až jsem tam dal pneumatický s časovačem... ale to je zas něco jiného. Startuji 7,5kW na 16C jističe a nadřazený je 20B
https://youtu.be/bbEk9mkosao

Edit: Něco takového by ti stačilo softstart

Edit2: aha už jsi ho koupil... tak to potřebuješ ještě zdroj 24V DC, nějaké jeho jištění...

_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Debi



Založen: May 25, 2021
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: út květen 25 2021, 21:15    Předmět: Citovat

Ten soft starter už mám koupený, tak to chci pořešit s ním. Zítra koupim ještě ten DC zdroj 24V na ovládání, ale jak jsem psal potřeboval bych poradit s tím zapojením. Nikdy jsem nic takového nezapojoval a nechci, abych třeba ten soft starter odpálil. Jinak odfuk na Orlíku jsem řešil jako první. Kompresor jsem koupil s 3Kw motorem, ale ten se na dvouválci trápil, tak jsem sehnal motor, který je na ten typ.

Edit: Díval jsem se na ten tvůj soft starter a cenově mě vyšel ten můj na Aukru na 2500,-
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
patrikvarga



Založen: Apr 24, 2007
Příspěvky: 1123

PříspěvekZaslal: st květen 26 2021, 6:37    Předmět: Citovat

https://inverterdrive.com/file/siemens-sirius-3rw30-3rw40-manual
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Debi



Založen: May 25, 2021
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: st květen 26 2021, 8:22    Předmět: Citovat

Tak manuál jsem si taky stáhnul a našel i nějaká zapojení na youtube. Jestli chápu správně zapojení ovládáni (viz obrázek), tak bych měl jeden vodič z tlakového spínače kompresoru připojit na svorku 14 druhý vodič na první svorku s označením A2 (první zleva). Tak by měl softstarter spínat el. motor podle ventilu automaticky. Je to tak správně?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
palmalsport



Založen: Dec 21, 2012
Příspěvky: 545
Bydliště: HK

PříspěvekZaslal: st květen 26 2021, 15:04    Předmět: Citovat

Tak to nebude fungovat. Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5227

PříspěvekZaslal: st květen 26 2021, 15:13    Předmět: Citovat

Nemám to u sebe neznám. Číslování. Podle zkráceného manuálu bych to viděl na svorky A1 A2. Jenže na ty svorky potřebuješ dostat 24V. Tedy zem zdroje 24V na jednu svorku a + ze zdroje přes tlakový spínač na druhou svorku. A1 ,A2. (možná je tam podle verze i tepelná ochrana ta se připojí mezi tlakový spínač a softstartér)
Nicméně pokud se takto ptáš nechal bych to někomu znalému.

_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Debi



Založen: May 25, 2021
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: st květen 26 2021, 15:40    Předmět: Citovat

No, než ten soft starter odpálit špatným zapojením, tak se asi pokusím sehnat někoho fundovavaného, kdo to zapojí nebo mi přímo uvede co mám kde zapojit, aby vše správně fungovalo. Přesto děkuji za reakce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt květen 27 2021, 22:17    Předmět: Citovat

Patrik ti dal odkaz , hned na druhé straně je schema . Tam je malováno ovládání 230 . Takže potřebuješ jen stykač a ten tlakáč .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Debi



Založen: May 25, 2021
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: pá květen 28 2021, 6:56    Předmět: Citovat

Patrik dal odkaz na kompletní manuál k soft starteru, ale to zapojení na druhé straně, jak uvádíš nějak nevidím Rolling Eyes
Včera byl u mě soused (není to elektrikář) a když se díval na ten motor, tak si myslí, že to je motor, který jde zapojit jenom do trojúhelníku. Motor jsem koupil z druhé ruky, prý byl používán na mlátičce a nebyl na něm štítek pouze na deklu od svorkovnice bylo vyraženo 5.5.kw a 2830 ot. Z druhé strany toho deklu je ale výlisek se zapojením jak do hvězdy, tak i do trojúhelníku. Motor byl zapojen do trojúhelníku a když jsem jej zapnul na kompresoru, tak jeho výkon neodpovídal těm 5.5.kw,, kompresor měl malé otáčky a bylo vidět, že se motor trápí a proto jsem jej přepojil na trojúhelník. Takto zapojený mi ale vyhazuje jističe a to i kdy je motor na volno bez zátěže. Proto jsem to chtěl vyřešit soft starterem, kdy jsem si myslel, že motor ma při zapojení do trojúhelníku velký počáteční odběr a proto vyhodí jističe. Je možné, že by motor jističe vyhazoval proto, že je zapojen do trojúhelníku a jeho konstrukce takové zapojení neumožňuje, jsou vůbec takové motory na 380V? Pomohl by soft starter motoru dostat se do otáček při zapojení do trojúhelníku?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá květen 28 2021, 8:00    Předmět: Citovat

A- pořádně si to od patrika prostuduj , tzn. i odkazy z jeho odkazu
B- však softstarter nahrazuje právě přepnutí hvězda trojuhelník .
Také by jsi sem mohl dát štítek přímo z toho softstarteru , tam bude ovládací napětí uvedeno .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5227

PříspěvekZaslal: pá květen 28 2021, 8:22    Předmět: Citovat

Zde je vše o konkrétním typu. Není třeba procházet odkazy. Zrovna Siemens má mall.industry
_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá květen 28 2021, 8:27    Předmět: Citovat

Tak sem dej schema zapojení .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
palmalsport



Založen: Dec 21, 2012
Příspěvky: 545
Bydliště: HK

PříspěvekZaslal: pá květen 28 2021, 8:30    Předmět: Citovat

Vnitřní schéma zapojení.
Podle tohoto, lze zapojit celou ovládačku.
Je to brnkačka.

https://mall.industry.siemens.com/mall/en/us/Catalog/Product/3RW30381BB04 Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Debi



Založen: May 25, 2021
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: pá květen 28 2021, 8:42    Předmět: Citovat

Tady je štítek softstartu, kdy ovládací napájení je těch 24V


IMG_3084.jpg
 Komentář:
 Velikost:  235.93 kB
 Zobrazeno:  253 krát

IMG_3084.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund