Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Stojanová vrtačka LIDL - nucené chlazení

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 598
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: út květen 25 2021, 9:21    Předmět: Stojanová vrtačka LIDL - nucené chlazení Citovat

Tato stojanová vrtačka je naprosto nevhodná pro zámečnickou dílnu. Pro kutilské použití na vrtání pár děr do průměru 8mm s lehkou rukou naprosto vyhovuje a za 2t, no nekup to. Největší problém je 15ti minutový, poddimenzovaný motor, který okamžitě hřeje jako bejk i při chodu naprázdno. Udělal jsem provizorní opatření, které se ukázalo jako účinné a nakonec zůstalo. Pochybuji, že to někdy učešu. Případné poznámky o kovářově kobyle, jsou oprávněné. Udělej si to lépe a třeba i podle ČSN. Větrák je připojen na 3 dráty a zapojen rovnou do zásuvky, bez zásahu do el. instalace vrtačky. Jednoduché pravidlo, když na motoru neudržím ruku, motor vypnu a větrám. Dále jsem pod motor a šrouby vložil gumu. Odstranilo to vibrace. S tím, že je to „dodělej doma“ jsem počítal.
Na druhou stranu máš u stojanovky větší cit než v ruční vrtačce ve stojanu.
Luboš



ventilátor.JPG
 Komentář:
 Velikost:  43.2 kB
 Zobrazeno:  191 krát

ventilátor.JPG



guma.JPG
 Komentář:
 Velikost:  47.27 kB
 Zobrazeno:  187 krát

guma.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12023
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út květen 25 2021, 9:46    Předmět: Citovat

hajeklubos napsal(a):
Na druhou stranu máš u stojanovky větší cit než v ruční vrtačce ve stojanu.

to je jen otázka solidnosti vrtačky a stojanu . . .
. . . kde záleží na převodu, či délce páky.



stojanek.jpg
 Komentář:
tohle je hodně dobrý stojan . . .
 Velikost:  221.05 kB
 Zobrazeno:  192 krát

stojanek.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Puda



Založen: May 20, 2005
Příspěvky: 394
Bydliště: krkonoše

PříspěvekZaslal: út květen 25 2021, 14:47    Předmět: Citovat

Dal jsem na ní třífázový MEZ 180W/2800rpm + paketový spínač obzor 10A. Oželel jsem koncák na krytu řemenů. Od té doby mám klid. Ale i tak je to krám. Vrtám na tom tak max. do 6ti mm. Bylo bohužel potřeba udělat futro do řemenice. Díry na patce pasují.


HPIM4305.JPG
 Komentář:
 Velikost:  175.28 kB
 Zobrazeno:  215 krát

HPIM4305.JPG



_________________
Absolutně korektní jedinec s extrémními názory.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: út květen 25 2021, 15:27    Předmět: Citovat

Taky něco podobného mám. Nevzpomínám si teď, kde jsem ji kupoval. Myslel jsem si, že 15 min mi bude stačit, ale občas trošku nestačí, no. Doufám, že má aspoň někde ve vinutí bimetal. Zatím jsem ten motor nijak nerozpálil, alespoň si toho nejsem vědom Smile
Stejně ale nechápu, jak ho mohli takhle zprznit. Zrovna malý není, něco i váží, vrtuli taky má, výkon snad jen něco kolem 500W, tak co na něm může tak hřát?
Jasně, když se chce, jde všechno, ale při pouźitém množství matroše si myslím že by to šlo i líp.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 598
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: út květen 25 2021, 17:47    Předmět: Citovat

Pro ok1hga.
Vypadá to na stojan Narex. Mám ho také, s velkou vrtáčkou Narex. Čistím, mažu, byla to ještě poctivá práce. Komutátorový motor při práci dost řve, proto jsem koupil tu hračku na drobotinu.
Žádnej teplotní "koncák" jsem na vinutí neviděl, když jsem dával nová ložiska. Koncákem bude asi plamen. Vrtačka uspokojí ale nenadchne, to je za ty peníze jasné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33750
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út květen 25 2021, 17:49    Předmět: Citovat

Nejaka tepelna poistka by v motore mala byt. Otazna je, ci vratna...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18639
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt květen 27 2021, 22:52    Předmět: Citovat

Většina motorů žádné pojistky nemá na co . Je to věc zapojení . A pokud má časové omezení , tak to má na štítku . Ale to platí většinou pro jednofáze . Když tam prostě točivé pole nenajdeš ......
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: út červen 01 2021, 18:58    Předmět: Citovat

Odadil som motor z pracky, tahne to vodspod vole, a idu regulovat otacky. Jedina nevyhoda je krytie motora.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 598
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: pá červen 24 2022, 12:58    Předmět: Citovat

Je to možná dva roky co jsem začal používat nucené chlazení této vrtačky. Systém se celkem osvědčil, tak jsem přistoupil k dalšímu vylepšení o nožní spínač a celé jsem to konečně učesal.
Větrák chlazení jsem připojil do instalace vrtačky a to tak, že běží i když nevrtáš. Zastavit lze pouze tlačítkem TOTAL STOP. Nožní spínač je konstrukce, kterou jsem uvedl na EB s tím rozdílem, že je připojen 5 žilovým kabelem natvrdo k vrtačce. Pod původní spínač START/STOP jsem vložil 20mm vysokou šajbu pro vytvoření místa pro přepínač NORMÁL/ PEDÁL. Sice pochybuju, že do toho někdo půjde takhle natvrdo až tak říkajíc „na plech“ tak mohu případně poslat data pro 3D tiskárnu na podložku pod spínač, záslepku a vložku pod přepínač. Protože ukázaná platí, posílám fotky jak to celé dopadlo. Docela použitelná mašinka a za pár šupů.
Luboš



motor chlazeni.JPG
 Komentář:
 Velikost:  64.17 kB
 Zobrazeno:  114 krát

motor chlazeni.JPG



spinac podlozka.JPG
 Komentář:
 Velikost:  48.6 kB
 Zobrazeno:  112 krát

spinac podlozka.JPG



ajba.png
 Komentář:
 Velikost:  63.5 kB
 Zobrazeno:  104 krát

ajba.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vasekpetr1



Založen: Jun 20, 2005
Příspěvky: 853
Bydliště: Hospoda u Třebíče

PříspěvekZaslal: pá červen 24 2022, 13:27    Předmět: Citovat

Mám podobnou stojanovku od Hechtu a dumám nad tím, zda by šel jednoduše dodělat elektrický reverz. Mechanicky by to asi šlo zkřížením řemene v převodovce, což znamená hrabat se v převodovce.Elektricky je tady asi použit klasický indukční motor, takže otočení směru na uhlících nehrozí. Jak to má vyvedené vinutí z motoru jsem ještě nezkoumal, možná je zde kondenzátor, tak by to na něm mohlo jít otočit:wink: .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 598
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: pá červen 24 2022, 13:47    Předmět: Citovat

Musíš se dostat na rozběhový kondenzátor , najít oba konce vinutí, které je k tomu připojeno a ty prohodit. Pozor při přepínání. Sled musí být: stop- motor se zastaví a pak reverze. Je na to i specialní relé. Jinak to pěkně hází pojistky. Problém může být najít ten konec vinutí co není na kondíku a nezku...............vinutí.
Luboš
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: pá červen 24 2022, 15:07    Předmět: Citovat

Mrkni na bazos, obcas se tam za babku objevi stare analogove serva s rizenim ±10V jejichz pouziti je pro moderni riridici systemy uz trochu problematicke. Vyhodil jsem z podobne male vrtacky puvodni motor a soupl tam to servo. Nastaveni pohonu je trochu komplikovanejsi nez u bezneho frekvencniho menice, ale pro takovou aplikaci neni potreba nijak zvlast tunit vsechny tri PIDky, takze to zvladne vicemene kazdy. Jen je treba si dat pozor na napajeci napeti, cim je ale podivnejsi, tim byva pohon levnejsi. Ja to nakonec resil trafem koupenym tamtez vicemene za srotovou cenu, ale nechat navijet 3f trafak s vykonem v jednotkach kW nebude zadna charita.

Vysledek byl uplne jina liga nez original. Ty serva maji plny moment i pri nulovych otackach, dovedou chvilkove "zabrat" treba i trojnasobkem jmenoviteho momentu takze otacky nepadaji pri kratkem pretizeni. Fungovalo to tak pekne, ze se mi ji nakonec podarilo vymnenit za velkou VS20 s chlapkem co na ni nemel misto Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund