Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Gramošasi na 78 otáček, hroty, přenosky (přejmenováno)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1730
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: po květen 24 2021, 8:29    Předmět: Citovat

Ta na mojí fotce má, (jak jsem dodatečně zjistil) zřejmě oba hroty stejné, prodává se červená, tu jsem vyfotil, a černá verze, černá má hrot pro 78 otáček.


jehla1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  35.67 kB
 Zobrazeno:  48 krát

jehla1.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po květen 24 2021, 10:11    Předmět: Citovat

Tak to bych neváhal a hrot na stereo/78 rovnou v Graledu objednal. Je jen otázka, zda k tomu hrotu je i funkční přenoska.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31855
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po květen 24 2021, 10:44    Předmět: Citovat

bu2520 napsal(a):
tak si říkám jak efektivní je řešit u šelakových desek přesnost otáček a vlastně kvalitu přenosového řetězce. Podle mě kvalita původního řešení od výrobce je při dnešní stabilitě frekvence v síti je více než dostatečná. Kdo ví jak moc akurátní byly řezací stroje. Kvalita je poplatná době tak jako vysílání AM, nebo historický automobil oproti dnešku. Dobře zrenovované a udržované kvalitní zařízení z dob kdy byl šelak na vrcholu považuji za to nejlepší čemu věnovat péči a energii. Můj názor
Tak já ten "hodinkovej krystal" použil kvůli tomu, aby mi ten kmitočet necoural s teplotou o nějakejch ±5-10%, jako by to běžně dělal s nekompenzovaným RC oscilátorem. A není to o pokojový teplotě, ve který je takovej bázmek uloženej, je to o teplotě, na kterou se to vevnitř dostane za provozu - prostě se to vohřeje vlastním teplem z pokojovejch 20-22°C ve skříňce klidně na 60-70°C za chodu a ujede ti kmitočet někam do Brusele. Prostě jsem chtěl věc zapnout a mít stabilní kmitočet, jako bych použil síť - i proto mi stačil ten 32kHz krystal a nedělal jsem to z nějakýho kompenzovanýho a termostatovanýho výbrusu ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po květen 24 2021, 11:38    Předmět: Citovat

Myslím, že tady není největší problém šasi se 78 otáčkami, ale čím tu desku rozumně sejmout. Krystalové přenosky ala VK311NMS, jsou už dávno všecky v řiti a ty, které nejsou, mají hroty naprd a nejsou náhradní.
Já mám na ten účel chlebník Paillard s elmg. přenoskou a přepínatelným korekčákem, ale to jsem měl pekelnou kliku na nepoužitou přenosku PS17, která tam šla zabudovat pohodlně. Asi je PS17 kopií některé podobné zahraniční vložky, když do toho bakelitového francouzského raménka, šla pohodlně nacvaknout do dvou ocelových pružin s drážkou.
Jako řešení bych viděl to šasi z GZ110, co má raménko HC13. Tam je vložka na konektoru, takže teď sehnat VB4301, třeba s ojetým hrotem - a nabastlit tam z nějaké chvějky standardkovým hrot - jen tu trubičku s hrotem z jiné vložky, třeba i MM. Keramickou VB4301 proto, že nesejme hluky šasi tolik, jako kterákoliv MM78 přenoska, má slušnou životnost a jde pohodlně zarazit do raménka HC13.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: po květen 24 2021, 12:03    Předmět: Citovat

Tak mně vysvětlete jak to vyřešil strýko Macušita, jedinej hrot (stylus)
pro všechny typy desek, drážek ?
Technics

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31855
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po květen 24 2021, 15:52    Předmět: Citovat

A kde na tom videu vidíš, že to hraje standartku i mikrodrážku jedním stejným hrotem?
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1730
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: po květen 24 2021, 17:13    Předmět: Citovat

Tady https://ostatni.bazos.cz/inzerat/136962111/prodam-gram-sasi-supraphon-md-020-funkcni-cena-300-kc.php je přenoska s dvěma hroty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: po květen 24 2021, 17:19    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
A kde na tom videu vidíš, že to hraje standartku i mikrodrážku jedním stejným hrotem?

ještě bych chápal výměnu cartridge 78 na principu konektoru T4P ale na videu je prokazatelně půlpalec (1/2")
a to už pologramotný technický něumětěl - uživatel svede s obtížemi a kdoví

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po květen 24 2021, 19:13    Předmět: Citovat

Především ta skořepina s přenoskou je výměnná a na konektor.
A pak pod videem se píše
citace:
Riproduzione del 78 giri THE GREAT PRETENDER dei PLATTERS con giradischi Technics SL 1210 mk7 e testina monofonica GRADO RB78
.
Nemusíš to ani dávat do překladače, abys v tom textu našel, že to přehrává monofonní přenoskou GRADO RB78.
A žádné přehrání vinylu v tom videu nedemostruje, toho si všiml už Ekkar. Prosím Kono o nešíření nesmyslů.

Leoši, taky si myslím, že tudy cesta vede. Navíc přenosky VK jsou stále v prodeji a hroty pro N78 taky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31855
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po květen 24 2021, 23:22    Předmět: Citovat

Měl jsem tohohle Technicse v roce 2018 na týden půjčenýho k recenzi. Hezká a velmi kvalitní mašina, ale za přemrštěnou cenu - tu tenkrát požadovanou částku 45 000 českejch bych za něj rozhodně nedal. I polovička by mi otvírala závěr kapesního kanónu a vysouvala náboj do komory ... Potvrzuju tu výměnnou skořepinu, lampička se zapíná vymačknutím z plochy panelu a stroboskop taky. Mnou testovanej exemplář měl vypínatelnej RIAA preamp, kvalita velmi slušná. Používal jsem půlpalcový vložky Ortophon, Grado a Shure, váhu na svislou sílu Shure. Zkoušel jsem i 78- otáčkovej režim - OK. Celkovej dojem - kvalitní, ale i tak předraženej.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út květen 25 2021, 5:44    Předmět: Citovat

Protože se tu už dlouho neřeší jen keramická přenoska, přejmenoval jsem vlákno.

Blbý je, že hrot do té přenosky, co v tom šasi nejspíš máš, je dvakrát dražší, než hrot pro mikrodrážku.
Ale pořád se to vyplatí, protože i s dobrým mechanickým vybavením do toho dříku chvějky zavrtat a vlepit trubičku s hrotem třeba pro přenosky VK a přitom to neulomit či neukroutit a ještě trefit úhly, to není pro každého, nehledě k tomu, že i ta trubičková chvějka s hrotem N78 se musí koupit.
Kdysi se to dělalo s hroty pro mikrodrážku, protože do těch dovezených gramců prostě náhradní nebyly, ba nebyly ani přenosky. A zdravím tam někam nahoru hodináře, který do dvou držáků pro jakousi věž Royal (podle tvaru dnešní přenoska ST05 Sanyo a určitě byla krystalová) někdy v půlce osmdesátých let dokázal vrazit chvějky 683 34 pro vložku VK4xxx. Ovšem ta chvějka tehdy stála 13 Kčs a originál nebylo kde koupit, ani v Tuzexu, kde prodávali tu předraženou věž vlastností už tehdy opět nijak oslnivých. A k Pazderníkovi do Norimberka (ASWO) tehdy kdekoho nepustili (tím méně mě) a, i kdyby, stejně by mi přenosku či chvějku na hranicích na zpáteční cestě zabavili, protože naši celníci šacovali důkladně a hodilo se jim leccos...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AZK401



Založen: Apr 21, 2011
Příspěvky: 177
Bydliště: Praha 4

PříspěvekZaslal: so květen 29 2021, 16:28    Předmět: Citovat

Není to rada, jenom informace. Před časem jsem tady řešil stejný problém, na čem přehrávat standardky 78 ot. Nakonec jsem to vyřešil takto: Vrátila se mi z vyhnanství (po rozvodu) NC 440 se zborceným subtalířem. Po výměně se mi podařilo sehnat větší řemeničku, najít třicet let uloženou Shurku M-75 (ještě z Tuzexu) a koupit na ní 78 ot zelenou chvějku. Tu chvějku jsem musel dvakrát vrátit, protože "inženýr" při výrobě použil chvějku s dírou pro mikro hrot a do ní vsadil ten větší hrot, takže ten koukal víc nad, než pod chvějku. Třetí dodávka, od jiného dodavatele byla už dobrá.
Hraju to přes TW 40 a bedny RS20 a nemá to chybu.

Kvalita je silně závislá na počtu přehrání, co vyryla ocelová jehla už se nedožene, ale klasika, málo hraná je perfektní - tak 150 - 6 kHz samozřejmě, ale bez zkreslení. Mimochodem mám i standardky o průměru 30cm, jako LP

Kdybych to dneska řešil "pro starého pána", tak bych koupil NC-470, přesadil šasi do rádia, sehnal větší řemeničku, koupil 78ot chvějku pro Shure nebo Ortofon a RIAA předzesilovač za tři stovky a vymalováno. Zdvojovač napětí z 6,3V žhavení by to určitě zvládl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: pá červen 11 2021, 7:24    Předmět: Citovat

Velmi staré desky vinylky jsou někdy nahrané rychlosti 16 rpm (pohádky, básně, próza, knihy, projevy státníků éry minulé...) jak je přehrat ha ? jediné naše slušnější šásko 16-33-45 ot/min s MM přenoskou je Tesla HC14.20,
piezoelektrické (příkladem poloautomat MC13) to umí všechny. Neřeším použitou přenosku jenom úpravu pohonu.

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá červen 11 2021, 8:15    Předmět: Citovat

Desek, nahraných na 16 a 2/3 otáček je naprosto marginální množství. Zabýval bych se tím jen tehdy, pokud bych měl v nějakém, opravdu slušném gramofonu motor s řízením, dovolujícím nastavit prakticky libovolnou rychlost - a takových je též naprosté minimum.
Jsou to desky s mikrodrážkou a přehrávají se tedy zcela běžným hrotem pro mikrodrážku.
Kromě všeho jiného, musí být gramofon s volbou této rychlosti opravdu kvalitní, neboť při reprodukci převážně mluveného slova, nahrávaného touto rychlostí, ruší hluk pohonu opravdu násobně víc, než při reprodukci jakékoli muziky.
Že měla stará, hlučná gramošasi s mezikoly možnost volby této rychlosti, bylo dáno především tím, že sama mizerná vložka, mizerný zesilovač v gramorádiu i 16-20cm širokopásmový reproduktor gramorádia, prostě hluky těch šasi téměř nepřenášely a počítalo se s tím.
V dnešní době je velký předpoklad, že se bude taková archivní nahrávka reprodukovat přiměřeně kvalitním aparátem, na kterém je ale slyšet každé šustnutí talířového ložiska, přetok gumy na řemínku či zachvění motorku s volnějším ložiskem.
Dnes má skoro každý takové možnosti volby techniky, o jaké se nám dřív ani nesnilo. Od plastového šrotu z Koreje se ss motorkem až po zákaznické úpravy SL-1210.
Mají-li pro dotyčného týpka desky na rychlosti 16 2/3 až takovou cenu, pak se vybaví odpovídající technikou, případně si ji nechá vyrobit - stačí k tomu trochu peněz. Netřeba pracně shánět či improvizovat, jako dřív.
P.S.:
Šasi HC14.20 je dneska už zcela neprůchodné, neboť jeho původně znatelně měkčí mezikolo, je už ztvrdlé na úroveň ostatních běžných, případně je zcela ztvrdlé a už nepoužitelné.
NZC142 a NZC143 jsou už dnes využitelné jen jako zesilovače, mám oba.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: pá červen 11 2021, 8:33    Předmět: Citovat

ano, pravdu díš, marginální...její aplikace je stejná pitomost jako rychlost 2.4cm/s u cívkáče
řady B4 kterou NIKDY a NIKDO nepoužíval Sad

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 4 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund