Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Obrazovka 25QP20 (do TV 4002A)
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Jarda-k



Založen: Feb 16, 2011
Příspěvky: 138
Bydliště: Kaznějov

PříspěvekZaslal: út květen 18 2021, 20:57    Předmět: Obrazovka 25QP20 (do TV 4002A) Citovat

Ahoj,
mám takovej dotaz na probíjení u obrazovky do první čs TV 25QP20.

Mám renovovanou tuto telku a stávající obrazovka funguje přijatelně. Mám ještě vrak této telky ze které jsem vymontoval šasi s obrazovkou a to jsem na stole oživil. Překvapilo mě, že obrazovka má výborný jas.

Tak jsem ji namontoval do renovované 4002A a zjistil jsem, že je opravdu ve výborné kondici. Je patrně nějaké novější výroby, už nemá označení typu na hrdle, ale má klasickou zlatou nálepku na kuželové části.

Jenže se po nějakých 15 - 20minutách chodu začne dít to, že obraz začne pocukávat a z prostoru vychylovacích cívek je slyšet slabé praskání. V knížce jsem se dočetl, že může být jako jedna ze závad elektricky vodivé hrdlo a napětí z urychlovací anody probíjí do vychylovaček. Na hrdle viz. foto je opravdu vnitřní grafitový povlak v jednom místě narušenej.

Nesetkal jste se s tím někdo? Je možný to nějakým způsobem odizolovat? Problém je opravdu v obrazovce, protože když jsem tam vrátil tu původní, tak cukání a praskání je pryč.

Ta obrazovka je opravdu ve výborné kondici, takže je k vzteku, že má tuhle vadu. Děkuji za případné rady nebo nápady.



IMG_20210518_212840.jpg
 Komentář:
 Velikost:  154.68 kB
 Zobrazeno:  145 krát

IMG_20210518_212840.jpg



IMG_20210518_213019.jpg
 Komentář:
 Velikost:  127.62 kB
 Zobrazeno:  163 krát

IMG_20210518_213019.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ivan_Ryger



Založen: Mar 02, 2005
Příspěvky: 1273
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

PříspěvekZaslal: st květen 19 2021, 6:16    Předmět: Citovat

niekoľko vrstiev izolacnej pásky? typujem, že i ta kancelárska PET aj žltá polyimidova by to mohli dokázať spraviť. pozrite si ich elektrickú pevnosť a budete prekvapení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: st květen 19 2021, 6:53    Předmět: Citovat

Jako že by to probíjelo skrz sklo? To snad ne. Spíš bude mít špatný kontakt mezi tím povlakem a některou elektrodou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Jarda-k



Založen: Feb 16, 2011
Příspěvky: 138
Bydliště: Kaznějov

PříspěvekZaslal: st květen 19 2021, 7:39    Předmět: Citovat

No pohledem skrz hrdlo za provozu nejsou žádné přeskoky vidět.
A to poškození vnitřní grafitové vrstvy není v místech kde se jí dotýkají kontaktní pacičky urychlovací anody.

Zkusím to něčím odizolovat - stojí za to experimentovat, protože jinak jede fakt perfektně. Ani bych se nedivil kdyby stínítko bylo pokovený, jako měl třeba Ametyst, nebo polská obrazovka bez pasti do Mánesa. Jede totiž srovnatelně.

Začne se to projevovat po nějakých 15 minutách - začnou se nepravidelně objevovat tenké vodorovné bílé čárky. později sebou obraz lehce šikmo cukne a z prostoru vychylovaček to slabě praskne. Zkusil jsem to natočil na mobil, ale tam to není moc patrný. A nejvíc to dělá když je tmavá scéna, tedy když je menší odběr VN.

V každým případě to souvisí s teplotou vychylovaček, protože i když telku na čtvrt hodiny vypnu, tak po zapnutí to dělá hned. A jak známo, s teplotou jsou podmínky pro přeskok napětí lepší...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19488
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st květen 19 2021, 7:55    Předmět: Citovat

A co když je ta obrazovka ve výborné kondici právě proto, že nemá moc naběháno? Asi v ní docházelo od počátku k přeskokům, proto se televize brzy přestala používat.
A nemusí jít o teplotu vychylovacích cívek, ale o teplotu elektronového děla. To se vzduchem nechladí, tak mu to vydrží déle.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jarda-k



Založen: Feb 16, 2011
Příspěvky: 138
Bydliště: Kaznějov

PříspěvekZaslal: st květen 19 2021, 8:27    Předmět: Citovat

Tak samozřejmě je to možný. Ale minimálně jedna další vada v té televizi byla a to přerušený primární vinutí výstupního trafa vertikálu. Stejně jako u té co jsem renovoval. Když jsem k tomuto trafu hledal nějaké informace, tak jsem přišel na to, že už se to tady řešilo, zřejmě to nebyla ojedinělá vada. Naštěstí trafo z Kriváně tam funguje bezchybně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vombat



Založen: Aug 18, 2005
Příspěvky: 747
Bydliště: Chrudimsko

PříspěvekZaslal: st květen 19 2021, 12:13    Předmět: Citovat

Na bastlírně je příspěvek, že v 4002 je osazena obrazovka 20QP44. Bral jsem to jako překlep, ale minulý týden ke mě doputovala originál krabice s nepoužitou obrazovkou, která má rozměry 20QP20, ale bohužel nemá výrobní štítek. Na krabici tužkou rukou napsáno 20QP44. Existovala obrazovka tohoto typu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: st květen 19 2021, 12:36    Předmět: Citovat

Kde na bastlírně? Jediný příspěvek, ve kterém by ten typ byl zmíněn, je ten tvůj. Ani na internetu není o takové obrazovce ani zmínka. Ani o 20QP20.

V prvních kusech 4001A byla obrazovka 250B1, což je ale to samé jako 25QP20.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
vombat



Založen: Aug 18, 2005
Příspěvky: 747
Bydliště: Chrudimsko

PříspěvekZaslal: st květen 19 2021, 13:21    Předmět: Citovat

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=52625 příspěvek od PAVKO3
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: st květen 19 2021, 15:08    Předmět: Citovat

Psal jsi o 20QP44, ne 25QP44. I tak mi to nic neříká.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
vombat



Založen: Aug 18, 2005
Příspěvky: 747
Bydliště: Chrudimsko

PříspěvekZaslal: st květen 19 2021, 19:53    Předmět: Citovat

Špatná paměť, jedná se o 25QP20 a 25QP44. Znovu jsem podrobně prozkoumal krabici a objevil jsem ještě další nápis tužkou 25QP47. Je to to samé balení, co se dražilo na aukru https://aukro.cz/obrazovka-k-televizoru-tesla-4001a-6987202926 ,lepící páska s nápisy Tesla, ta moje nemá žádný zlatý obtisk s vyznačeným typem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Jarda-k



Založen: Feb 16, 2011
Příspěvky: 138
Bydliště: Kaznějov

PříspěvekZaslal: st květen 19 2021, 20:56    Předmět: Citovat

Ta obrazovka na Aukru co je tady na ní odkaz jsem vydražil já. Po vydražení jsem si jen tak detailně prohlížel fotky a všiml jsem si označení 25QP21. To je ale označení obrazovky s dlouhým dosvitem určenou např. do radarů. Naštěstí paní byla rozumná a na obchodu netrvala.

Jinak tam patří obrazovka jak píše Lukáš 25QP20 příp. starší označení 250B1.



IMG_20210519_163036.jpg
 Komentář:
 Velikost:  134.62 kB
 Zobrazeno:  137 krát

IMG_20210519_163036.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vombat



Založen: Aug 18, 2005
Příspěvky: 747
Bydliště: Chrudimsko

PříspěvekZaslal: čt květen 20 2021, 7:58    Předmět: Citovat

Z toho mám obavy, že je to radarová obrazovka nebo jiná obrazovka, ale dostal jsem ji za odvoz, takže se celkem nic neděje. Ještě ji důkladně prohlédnu, nevěděl jsem, že mohou být značeny i na hrdle, viděl jsem jen ty, co mají zlatý obtisk na konusu. Co je zač, vyjde najevo až ji zapojím. Jak máš vyřešeno připojení telky na signál? Já mám připravený modulátor a do něho signál buď ze settopboxu nebo z přehrávače. Ještě jsem to nezkoušel, telka čeká na restaurování v polici.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Jarda-k



Založen: Feb 16, 2011
Příspěvky: 138
Bydliště: Kaznějov

PříspěvekZaslal: čt květen 20 2021, 9:51    Předmět: Citovat

Signál to dostává ze STB přes modulátor MD-5. Mám stereofonní i monofonní verzi a s oběma to chodí výborně.

Zajímalo by mě na jaký narazíš problémy při restaurování. V každým případě platí, že když je telka pečlivě sladěná, čemuž se patrně nevyhneš, tak funguje naprosto stabilně a se synchronizací nejsou žádné problémy. Poťáky pod víčkem prostě jednou nastavíš, víčko zaklapneš a telka šlape. Já jsem hodně bojoval s nestabilitou nastavení diskriminátoru. Nakonec jsem to ale vyřešil a zvuk je perfektní, bez vrčení při titulcích.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: čt květen 20 2021, 11:02    Předmět: Citovat

Hlavně ty obrazovky v původních krabicích neskladujte tak, jak je to vyfoceno v tom inzerátu Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund