Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pračka Electrolux 10620W, zničené ložisko / hřídel?
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
hfechs



Založen: Aug 06, 2011
Příspěvky: 24

PříspěvekZaslal: ne prosinec 23 2012, 14:54    Předmět: Pračka Electrolux 10620W, zničené ložisko / hřídel? Citovat

Zdravím,

dva roky a pár měsíců stará pračka rodičů EWT10620W se porouchala. Je to vrchem plnitelná pračka. Při praní ji spadl řemen. Zavolali opraváře z prodejny, kde pračka byla zakoupena a on (nebyl jsem u toho) řekl že jde buď o ložisko, nebo o hřídel z bubnu. Pak nějak (jak netuším) usoudil že jde o tu hřídel, která je nevyměnitelná, protože pračka má nerozebíratelnou plastovou vanu. Takže buď koupit novou vanu s bubnem za 6 tisíc nebo novou pračku.

Pračku jsem otevřel a zkontroloval řemenici bubnu, háže osmici. Hřídel určitě ulomená od bubnu není, normálně točí bubnem (přišlo mi že bez jakékoliv vůle, že by třeba na bubnu sotva držela). Řemen jsem nahodil, pustil praní a sledoval co se bude dít. Pračka byla hlučná, ale normálně prala asi hodinu než řemen znova vyskočil.

Není možné, že je hřídel v pořádku a je to pouze ložisky? Ložiska by prý u vrchem plnitelných praček měla být "jednoduše" (netřeba rozebírat vanu, což zde stejně nejde) vyměnitelná jako ložiskový domek. Pro tuto pračku to snad taky existuje, našel jsem toto:

http://www.espares.co.uk/productmodels.aspx?c=1085&ma=15&mo=971391&id=552125&ac=1085&ama=1296#

Sám ale měnit nic nejspíš nebudu (ty ložiska jsou drahá), ale spíše mi jde o to co si o této závadě myslíte a jestli mohl mít opravář pravdu, nebo se mohl zmýlit, protože se s diagnostikou poruchy prý moc nezdržoval. Pokud by byla naděje, že jsou to jen ložiska, možná by mělo smysl zkusit zavolat někoho jiného, případně ho zkusit přesvědčit ať se na to příjde ještě podívat. Ale zase zbytečně se mi to dělat nechce.

A pokud by to bylo opravdu tou hřídelí, tak jedině proto že by se nějak zkřivila, což mi příjde divné.

Pokud někdo s tímhle problémem máte jakoukoliv zkušenost, předem díky za názor / radu Smile. A jinak šťastné a veselé!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5140
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: ne prosinec 23 2012, 15:01    Předmět: Citovat

Je hnutá ta plastová vana. Osy motoru a bubnu již nejsou rovnoběžné, proto řemen spadává. Opravit se to nedá, možná jedině nahřát horkovzduškou a zkusit narovnat, pak to fixnout nějakým kusem železa, ale nevím, nezkoušel jsem.
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hfechs



Založen: Aug 06, 2011
Příspěvky: 24

PříspěvekZaslal: ne prosinec 23 2012, 15:07    Předmět: Citovat

O hnuté vaně oprávář prý nic neříkal. Navíc pračká má jen 2 roky, mamka pere na 40 (počítam že by tu deformaci měl způsobit častý rozdíl teplot). To se mi moc nezdá, že by se za tu dobu stihla nějak podstatně zdeformovat, ale tak možné je vše :/.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cabernet



Založen: Nov 26, 2005
Příspěvky: 2784

PříspěvekZaslal: ne prosinec 23 2012, 15:08    Předmět: Citovat

Neviem, ako je to u tvojej pracky, nemam dokumentaciu. Na znacke Whirlpool odchadza toto: http://www.avelmak.sk/index.php?lm=1459&pg=det&article=38512
Daj teda foto.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5223
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: ne prosinec 23 2012, 15:15    Předmět: Citovat

loziskovy domek : https://www.google.cz/search?q=loziskovy+domek+electrolux&hl=cs&safe=off&tbo=d&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=LRLXUO76C6iN4gSNkIGQBA&sqi=2&ved=0CAcQ_AUoAA&biw=1366&bih=681&sout=0


pokial osmickuje remenica na bubne tak moze byt uhnila priruba...nevieme do akej miery je ta osmicka velka... o deformacii vane som pocul prvy krat...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5140
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: ne prosinec 23 2012, 15:22    Předmět: Citovat

To pozná, až vymění tu nábu a ono to bude pořád padat. Jinak 2 roky a několik měsíců - dotaženo k dokonalosti Evil or Very Mad Ještě mě napadlo, že by možná šlo nějak šikovně vypodložkovat motor, aby se to srovnalo.
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hfechs



Založen: Aug 06, 2011
Příspěvky: 24

PříspěvekZaslal: ne prosinec 23 2012, 16:06    Předmět: Citovat

Posílám fotky a mám nový objev.

Znova jsem pořádně zkusil zda buben s hřídelí, potamžo řemenicí drží a drží jak hrom, pořád nechápu proč se tomu opraváři ta hřídel nezdála, ale když jsem tak točil tím bubnem, všiml jsem si, že na druhé straně než je řemenice ten buben vystoupá tak o půl cenťáku nahoru nahoru a když do něj zvrchu zatlačím, sletí zpátky dolů. Takže buben lítá v opačném ložisku než je uložená hřídel s řemenicí a ta se pak na druhé straně vychyluje samozřejmě taky. A právě na to ložisko se prý ten opravář díval, ale zdálo se mu dobré. Mě se teda dobré nezdá Wink, co myslíte?



pracka1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  pracka1.jpg
 Velikost:  226.92 kB
 Staženo:  235 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hfechs



Založen: Aug 06, 2011
Příspěvky: 24

PříspěvekZaslal: ne prosinec 23 2012, 16:09    Předmět: Citovat

Ještě jedna fotka


pracka2.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  pracka2.jpg
 Velikost:  197.92 kB
 Staženo:  229 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5140
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: ne prosinec 23 2012, 16:33    Předmět: Citovat

Tam nemá co lítat, buď je vadné ložisko, nebo vymletá hřídel, nebo volný domek. Budeš to muset rozebrat a posoudit Wink
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15535
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne prosinec 23 2012, 16:50    Předmět: Citovat

Vymletá hřídel ? A čím, když je tam od toho právě to ložisko, které by to logicky odneslo první. Já osobně si myslím, že ten opravář jen kecal, aby měl dobrej kšeft. Ložiska stojí 50-80 ,-Kč jedno v SKF (mají tam i těsnící V kroužky), takže máš jen dvě možnosti:
a) vykašlat se na to, ale to bych už doporučil jinou pračku
b) rozdělat to, vytáhnout buben a mrknout na zadní stranu a tam asi bude:

ba) špatné ložïsko a vymleté kuličky (dávej oboustranně krytá ložiska)
bb) prasklý domeček ložiska
bc) něco, co ještě nikdo neviděl.

Když to rozděláš, tak v klidu práce na celý den i s montáží, ale počítej i s variantou bb) kde může být jen urvané uchycení domečku (šrouby, nýty).
Bohužel to bude na 99% zmetek z výroby, ale po záruce s tím už nic nenaděláš. Samooprava se vyplatí, ale je na to třeba trochu klidného místa.
Jestli to budeš dělat sám, tak si nafoť postupně kabely a ostatní věci, abys měl pomoc při zpětné montáži, kdy najednou zapomeneš jak to bylo. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5223
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: ne prosinec 23 2012, 16:53    Předmět: Citovat

tie domecky su natocene v zavite do nadrze...takze neviem ako by mohli nedrzat... menil som ich na zanusske tak viem ako na to...ako vypadaju nytky co drzia bubon??? ci fakt nebude urvana priruba od bubnu.... su to dute zmetky...


este dodam- Nadrz je zvarena dohromady takze rozborka znaci kupu novej nadrze....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hfechs



Založen: Aug 06, 2011
Příspěvky: 24

PříspěvekZaslal: ne prosinec 23 2012, 17:13    Předmět: Citovat

Buben nevytáhnu, ta vana je nerozebíratelně lepená či co. Právě proto opravář říkal, že pokud je KO hřídel, je to neopravitelné. A i kdybych měl model, kde by vana rozebrat šla, tak pěkně děkuju, co jsem četl návody lidí co do toho šli, tak to spíše vypadalo jako příběhy z hororu Very Happy. A k ložisku jsem našel tuhle informaci:

"...U některých modelů vrchem plněných praček se ložiska dodávájí jako kompletní ložiskové domky kdy ložisko nejde samostně vymněnit a je nutné zakoupit kompletní ložiskový domek - jeho montáž do pračky je podstatně jednodušší. " (zde http://nahradni-dily.elektrometal.cz/pracky/loziska/)

Tipuju, že by to právě mohla být moje pračka. U toho domku netuším jak se vytahuje a jak případně poznat, jestli je špatný (i když pokud by byl venku a ložisko by tam bylo na cucky, asi bych to poznal rychle Wink). Nicméně teď z něj jde vidět jen nějaká bíla plastová blbost, hádám že nějaká krytka, která by se musela vypáčit a netuším co by bylo podtím. Pokud tu někdo máte tip jak na to, tak bych to možná zkusil.

Jinak ale asi zkusím najít ještě nějakého opraváře, pokud by si vzal třeba 1500 za práci a nový domek, ještě by se to dalo zkousnout. Jinak ta pračka funguje dobře a příjde mi to škoda.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hfechs



Založen: Aug 06, 2011
Příspěvky: 24

PříspěvekZaslal: ne prosinec 23 2012, 17:17    Předmět: Citovat

keemo: myslíš nýtky zevnitř bubna? Přišly mi ok Wink. A kdyby byla ta příruba urvaná úplně, tak by to podlě mě házelo podstatně víc než o půl cenťáku a nevydrželo to tu hodinu prát... spíše by se to hned se skřípáním rozletělo Very Happy. Ale nevím. Já bych si i vsadil na vysypané ložisko. Jak se ten domek vyndává?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
franta27



Založen: Nov 26, 2011
Příspěvky: 46

PříspěvekZaslal: ne prosinec 23 2012, 17:35    Předmět: Citovat

Pokial nieje rozsypane lozisko uplne,ze gulicky von,tak je to naboj loziska..dostal sa pod neho prach na pranie,nabupnalo to a postupne to vytlaca,co sposobilo,ze oska nieje rovno a preto to hadze...nemusi byt este uplne odtrhnuta..asi to tak robia schvalne,volakedy boli tie naboje z antikoriy a drzalo to donekonecna...to su tie Electrolux,Zanussi,Brandt do 300 eur...ked tak,radsej whirlpool,tam sa to da vymenit za par korun..odtoc loziskovy domec,je tam sipka a smer odtacania-OPEN..staci ti na to srobovak a kladivo a uvidis...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5223
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: ne prosinec 23 2012, 17:40    Předmět: Citovat

potrebujes na to pripravok... ja si vyrobil-drevotrieskovy sokel,do neho dve dlhsie skrutky s matkou utiahnut,vystuzit podlozkami,drevotrieska je makka... roztec a hrubka skrutiek musi odpovedat rozteci a vnutornemu priemeru otvorov v domku... nesmu byt tensie skrutky inak to bude viklat a domek nevytocis... vytocit skrutku z hriadele,do dierok vrazit "pripravok" a v smere sipky na domku pomaly vytocit... niesom doma abych vyfotil...skusim zaukolovat polovicku...

Naposledy upravil keemo dne ne prosinec 23 2012, 17:55, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund