Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tepelné čerpadlo
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33955
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne květen 16 2021, 20:49    Předmět: Citovat

Pokym nema clovek blizky zdroj lacneho dreva, tak to vyjde este drahsie ako tepelne cerpadlo. Nehovoriac o bordeli a neustalej obsluhe.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17818
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po květen 17 2021, 7:16    Předmět: Citovat

kejki napsal(a):
kdy ten čínský výrobek dost namrzá, letos jsem ho dvakrát poléval teplou vodou.

Předpokládám, že máš svislý větráky a vodorovný žebra registru na venkovní jednotce. Já mám ještě starý poctivý PZP s vodorovnejma ventilátorama a vodorovným registrem se svislejma žebrama. Tohle nezamrzne nikdy. Sice to zabere 3-4 x víc prostoru ale při odtávání stačí 2-3 minuty reverzu a led ze svislých žeber vypadne. U vodorovných žeber musí kompletně roztát a větráky musí vyfouknout vodu ven. Podstatně energeticky náročnější. Nevím, proč všichni výrobci TČ tyhle starý vodorovný systémy opustili asi z prostorových důvodů. V průmyslových systémech to ale dělají dál, ekonomika provozu je důležitější než zabraný prostor.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Xeon_sk



Založen: Feb 02, 2011
Příspěvky: 491
Bydliště: Bratislava IV

PříspěvekZaslal: po květen 17 2021, 10:18    Předmět: Citovat

Predpokladajme, že máme obyčajné TČ so zvislým výparníkom, výkon asi 5kW. Od akej vonkajšej teploty a vlhkosti obvyklej pre nížinu už začína namŕzať výparník?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
badoch



Založen: Feb 23, 2005
Příspěvky: 592
Bydliště: SM

PříspěvekZaslal: po květen 17 2021, 10:57    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17818
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po květen 17 2021, 15:29    Předmět: Citovat

Přesně tak, fotka nezamrzajícího PZP-čka je v tom odkazu taky. Pod venkovní jednotkou je asi 70 cm prostoru. Za ty léta, co PZP-čko mám, tam za celou zimu nenarostla větší hromada kousků opadanýho ledu než asi 30 cm.
S tím odtáváním reverzem je to asi takhle: Vyfukovanej vzduch je o 5 stupňů chladnější než nasávanej. Takže námraza se začne tvořit už při + 5 stupních. Ale do teploty cca +2 stupně ještě není potřeba dělat reverz ale stačí doběh ventilátorů bez běhu kompresoru. Prostě okolní vzduch nad +2 stupně dokáže tu námrazu roztát protože větráky registrem proženou desítky kubíků vzduchu, kterej má dostatek energie na rozmražení a následný vysušení.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
radioelectrum



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 2125
Bydliště: Oslavany

PříspěvekZaslal: so říjen 09 2021, 13:38    Předmět: Citovat

Vzhledem k tomu že mi zvedli zálohy na plyn ze 750Kč na 2400Kč a že plynový kotel kterým topím i ohřívám vodu je již přes 15 let starý tak si pokládám otázku jetli by se nevyplatilo jít do tepelného čerpadla? Vzorových výpočtů úspor na netu najdu spousty, ale jednak jsou to vzorové nabídky aby pěkně vypadali a potenciální zájemxe nakoupil od toho co ten výpočet vytvořil a potom nevím co vše dalšího pokud jde o údržbu či úskalí tepelného čerpadla mohu očekávat. Rád bych slyšel názory těch co tepelné čerpadlo již mají.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17818
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so říjen 09 2021, 19:11    Předmět: Citovat

Kolika litrovej topnej systém máš? Teď dělala PZP nabídku kámošovi a 12KW sakum prásk s montáží a DPH 260 tyček. Je to vzduch-voda. Dotaci nedostal, protože má Atmose na dřevo v třídě 3. Už se huř hejbe a tak chce alternativu až mu bude hůř. Blbý je, že nestíhají, dodávka slíbená až na duben 2022.
Všecko má venku před barákem, jestli máš blízko protivný sousedy tak budeš mít asi problém s hlukem. Vevnitř má 150l vyrovnávací nádrž, sice by asi nemusela být, protože má topnej systém cca 200 litru vody z 80-tých let s litinovejma radiátorama.
U mě doma údržba PZP z půlky devadesátek v podstatě žádná, jednou za rok vyčistím filtr na topný vodě a na konci listopadu vyluxuju ležatej venkovní výparník kam přes rok nafouká vítr jehlíčí z borovic, co stojí přes ulici u sousedů. Za celou dobu jedna závada, odešel jeden ze dvou větráků na výparníku. Vyměnil jsem si ho sám, cena 6500,-
Moje PZP má 12,6 KW při venkovní nule, kompresor 4,2KW a ročně natočím kolem 800 hodin provozu. Je docela předimenzovaný, už ani nepamatuju kdy jsem musel zapínat bivalentní topný patrony za velkých mrazů, kdy má TČ mnohem menší účinnost.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: so říjen 09 2021, 21:20    Předmět: Citovat

Pokud má někdo funkční kotel na pevná , TČ zvrácenost . Ono naopak , když je někdo starý , tak by měl rozpočítat , než protopí např. těch 300 litrů v proudu . Při troše smůly a koupi nového kompresoru , či jen naplnění chladivem po opravě netěsnosti ... Sám jsem se účastnil opravy , kde odešla "deska" . 18 tisíc . Po výměně za novou se za 3 hodiny běhu zadřel kompresor . Je běžně v podmínkách : TČ dodá 40-80% topné energie . Takže po namontování TČ dojde k výraznému nárůstu spotřeby elenergie , oproti spotřebám s kotlem na PP . A to ani nechci zmiňovat případnou výměnu radiátorů ....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5137
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: ne říjen 10 2021, 0:54    Předmět: Citovat

Tak, švagerko vyhodil kotel na pevná, pobral dotaci, loni na podzim koupil tepelko vzduch - voda, na jaře dokoupil krb na dřevo s výměníkem a zatím se na spouštění tepelka nějak nechystá, bůh ví, jestli to vůbec ještě někdy zapne.
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne říjen 10 2021, 9:00    Předmět: Citovat

Krbová kamna mám celou dobu bydlení . Tehdá stála třicítku a jsou nyní jen dekorativním doplňkem . Topilo se v nich tak třikrát . Ono chtít mít sterilní obývák a topit v něm dřevem se jaksi nesetká v jednom . V kotelně nadělám bordel , občas i zasmrdím , ale jinak je všade teplo a čisto . Nyní pálím jen dřevo ze sběráku . Odvoz dřeva je zde nejenom povolen , ale je i kvitován . Stejně se tam nyní stále točím se zahradním odpadem tam , zpět mám většinou také naloženo .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17818
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne říjen 10 2021, 15:31    Předmět: Citovat

Nojo, nejlíp radí ten, co tepelko nemá a vůbec nemá páru o konkrétní realizaci případu který jsem popsal. Až ti bude 73, hrozit vozejk, jako on, tak budeš zajisté blbnout s dřívím a bydlet v kotelně. Na střeše má navíc už 8 let 28KW solár, kterej mu hnal mašiny v dílně a teď už je stále v přebytku a ten mu to tepelko většinu roku bohatě utáhne.
U krbovek se musí přemejšlet. Taky existují s oboustranným přikládáním, třeba ze sousední technický místnosti, takže obývák je zcela sterilní.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: ne říjen 10 2021, 15:47    Předmět: Citovat

Ty krbovky a topeni drevem obecne nejsou kdovijaka vyhra. Znam typka co kazdou chvili jezdi s familii na "ozdravne" pobyty do prirody na chatu kde topi v krbovkach a uzivaji si "zdraveho a obnovitelneho" stylu zivota, ale kdyz jsem mu po predchozi vymene nazoru zapnul na chajde svou meteostanicku, vyletely hodnoty poletaveho prachu v mistnosti pri topeni v krbovkach cca 20x. Takze prijede na cerstvej vzduch a vytvori si doma Ostravu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne říjen 10 2021, 15:55    Předmět: Citovat

Ano popisuješ situaci , která nemá v běžném okolí obdobu . Čili zase výjimka , čili zase kecy , které jsou pro obrovskou většinu lidí nedosažitelné .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: ne říjen 10 2021, 16:01    Předmět: Citovat

Osobne si myslim, ze spis nema beznou obdobu jezdit s dvoukolakem nekam na sberny dvur somrovat palivove drevo Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17818
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne říjen 10 2021, 16:18    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
Ano popisuješ situaci , která nemá v běžném okolí obdobu .

Nojo, jasně, v běžném okolí se lidi nedožívají 73 let. Minimálně 50% lidí, co mají tepelko, má zároveň na střeše solár. Aspoň v mým okolí. V zazobaným Rychnovsku to nebude o moc jiný. Další diskuze zbytečná.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund