Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tepelné čerpadlo
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Xeon_sk



Založen: Feb 02, 2011
Příspěvky: 491
Bydliště: Bratislava IV

PříspěvekZaslal: pá květen 14 2021, 12:34    Předmět: Tepelné čerpadlo Citovat

Rád by som sa spýtal, či je na našom fóre možné v niektorej rubrike podiskutovať o výbere tepelného čerpadla vzduch-voda?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2565
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: pá květen 14 2021, 14:35    Předmět: Citovat

Je to možné. Tak se ptej, co tě zajímá Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dremarcus



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 232
Bydliště: Okres F-M

PříspěvekZaslal: pá květen 14 2021, 14:37    Předmět: Citovat

Přidám hodnocení, mám vzduch-voda od De Dietrich 6kw s 9kw elektrokotlem blokovaným od -5°C. Za mě super. Ročně spotřeba i s celým domem cca 13MW. Ohřívám vodu a podlahové topení. Čerpadlo je splitovka. Otec dělá instalatéra a montují třeba do domů s radiátory TČ Nibe vzduch-voda. Už jsem jej viděl v praxi a taky super. To už ovšem bere otopnou vodu z venkovní jednotky. Vodu nahřívá až na 65°C. A do -20 jede bez elektrokotle. Za mě bych do ničeho jiného než TČ nešel. Možná topný kabel ale tam nevím spotřebu a životnost.
_________________
Dremarcus
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2565
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: pá květen 14 2021, 14:56    Předmět: Citovat

Taky se přidám.
Mám Panasonic Aquarea 7kW vzduch -voda, split. Ohřívám TUV a taktéž topím do podlah. Spotřeba za rok i s domácností 10MWh. Bivalenci mám vypnutou a topí v pohodě i při -20°C. Čerpadlo mám 4roky a bez jediný závady šlape 24-7. COP mám 5,2 a mám to i spočítaný podle elektroměru a sedí to. Podlahový topení a TČ je to pravé ořechové Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1640
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: pá květen 14 2021, 15:24    Předmět: Citovat

Jináč - na vytápění všeho druhu je velmi dobrý web tzb-info.l
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17802
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá květen 14 2021, 16:22    Předmět: Citovat

Já jedu už od roku 1994 na vzduch-voda od PZP Semechnice. Je poskládaný z italskejch a americkejch komponentů. Je to připojený na starej radiátorovej samotížnej systém s litiňákama. To znamená nejhorší instalace jak se dá, jen ten velkej objem je výhoda že nemusí být vyrovnávací nádrž.
V roce 2002 se akorát důkladně zaizoloval barák postavenej 1934. Lepší by byla samozřejmě podlahovka, byl by skoro dvojnásobnej topnej faktor. Ale rozmlátit kvůli tomu celej barák s parketama se mi nechce. Letos jsem bivalenci ani nezapnul a natočil kompresorem za celou sezónu 780 hodin.
Myslím, že jsem skoro životnostní reference, už to za chvíli pojede 30 let. Náplň je stále stejná, údržba v podstatě nulová. Jen se na venkovní jednotce loupe komaxit ale pod ním je ještě zinek. Zatlumení vnitřní jednotky z molitanu se už před několika lety rozpadlo a zatím nebyli lidi, co by tam dali nový. Všichni strašili, že to bude za 10 let na šrot a ono to furt maká. Wink
Otázka je, jak budou za 30 let makat ty součastný tepelka. Jestli to nebude jako se vším, vokradený čínský srá če.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Xeon_sk



Založen: Feb 02, 2011
Příspěvky: 491
Bydliště: Bratislava IV

PříspěvekZaslal: pá květen 14 2021, 18:05    Předmět: Citovat

Ďakujem za odpovede. Momentálne kúrim drevom (Atmos) s vyrovnávacou nádržou do radiátorov. Kotol nechám na spaľovanie dreva z orezu ovocných stromov. Je to fajn, mám za sebou 17 sezón, baví ma to, ale sú strašné trable s drevom. Nedá sa spoľahnúť na dovoz, špatne sa to meria, takže ma vždy oj..ú o 10..15%. Už to nejde takto ďalej.
Potreboval by som TČ na úvod a záver zimy. Tých pár týždňov s teplotami pod 0℃ (2-3) by som jel na drevo, aby som nepoužíval TČ v nevýhodnom režime.
Radiátory mám ploché (Korad) pomerne veľké. Pri 0℃ (vonku, nie v dome Smile )
potrebujem na výstupe do radiátorov 38℃ a výkon cca 5kW. Od vonkajšej jednotky k vnútornej jednotke treba bohužiaľ až cca 12m prívod. Ja by som chcel najradšej také jednoduché TČ, ktoré by sa chovalo ako elektrokotol. Teda bez nejakého prehnaného komfortu a príslušenstva, som furt doma zvyknutý na obsluhu.
Prosím Vás poraďte mi aké TČ by bolo pre mňa vhodné, čo by som mal zohľadniť pri výbere?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: pá květen 14 2021, 18:34    Předmět: Citovat

Osobne topim kombinaci TC vzduch-vzduch a plynovy kotel. Je to klimatizace kde se da provoz otocit a v zime s ni topit. Ja mam zn. toshiba ktera ma i pri -10C topny faktor mezi 2-3 podle vykonu na kterem zrovna jede.
Nevim jestli to pro tebe bude vhodne nebo potrebne, ale za zvazeni to stoji. V lete je klima k nezaplaceni.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17802
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá květen 14 2021, 18:50    Předmět: Citovat

No jestli chceš jet do radiátorů, tak musíš vybírat tepelko co umí teplotní spád 50/45 stupňů. To znamená dívat se po tepelkách pro rekonstrukce starších domů. Podlahový jedou se spádem na podstatně nižších teplotách, 35/30 nebo i níže. Na radiátory nebrat!
Jestli to chceš provozovat jen jako doplněk, tak to žádnej bivalentní elektrokotel nepotřebuje. Tu vyrovnávací nádrž taky použiješ. Sháněj něco s topným výkonem cca 5KW, při 0 stupňů venku to bude mít při spádu 50/45 topnej faktor kolem 4. To znamená něco s kompresorem o příkonu cca 1,2-1,5KW. Teplou vodu bych do toho nemotal.
Na netu je pár firem, co mají poptávkový formuláře. Zkus nějaký vyplnit, uvidíš, jak to vyjde finančně. Hlavně vybírej zavedený fy. Ono se tu prodává taky spousta srá čů dovezených z Číny prodávaný po kontejnerech s nulovým servisním zastoupením a neseženeš na to žádnej N.D. Tohle není věc na 4 roky jako PC nebo mobil.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: pá květen 14 2021, 19:14    Předmět: Citovat

Ty vysoke topne faktory jsou celkem k nicemu, uspora nakladu za vytapeni neni v zadnem pripade primo umerna velikosti topneho faktoru, jak si spousta lidi mysli. Nekde bych o tom nasel obsahle pojednani, pokud s tim nejsi srozumen. Tusim ze nad 2-3 uz to nedavalo prilis velky ekonomicky smysl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5136
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: pá květen 14 2021, 19:15    Předmět: Citovat

Švagr si to pořídil do nezateplený vlhký chalupy, protože dotace, za měsíc to sežralo 3800 kWh a v baráku tahá nudli u nosu. Teď má v dílně místo kotle krbovky, protože to jediný mu k tomu dovolej.
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5229

PříspěvekZaslal: so květen 15 2021, 6:52    Předmět: Citovat

Termit256: Nějak nechápu. Čím větší topný faktor tím větší zisk. Proč tedy 2-3 a víc nemá smysl.?
_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: so květen 15 2021, 7:05    Předmět: Citovat

Takhle se ptát po republikách je problém . Spíše se ptej sousedů . Problém je v tom , že hodně lidí lže . např. můj švagr . Nejprve koupil od firmy sluneční kolektory a třikrát reklamoval výkon , prd platný . Tak nyní nakoupil velkýho daikina , kombinováno s vodou , nad 100 litrů Kč . Doma kotelna s počem a až jeho synátor mi bokem sdělil , že stejně nejsou spokojeni . Jde o celkový přínos vzhledem k cenně . Ono když tě okradou o 10% na dřevě , jsou náklady na teplo stále nedohledně nejnižší . Až budeš zadávat údaje firmě , tak jim neříkej o tom přitápění dřevem . Potom budeš topit v pohodě . V zimě totiž žádné vzduchové TČ nestačí , dotápí se elektrikou , dokonce v opravdové zimě musíš topit většinově elektrikou , tj. tak 5x dráž , než dřevem . I včera jsem pěkně naložil kotel dřevem a užil si trenýrkovky v podstatě zdarma i s ohřátou vodou v boileru pochopitelně . Za práci . Tedy možná 3Kč za čerpadlo .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Xeon_sk



Založen: Feb 02, 2011
Příspěvky: 491
Bydliště: Bratislava IV

PříspěvekZaslal: so květen 15 2021, 7:27    Předmět: Citovat

Celeron napísal:
No jestli chceš jet do radiátorů, tak musíš vybírat tepelko co umí teplotní spád 50/45 stupňů.
Predpokladám, že máš na mysli tepelný spád na radiátore, resp. tepelné hodnoty výstupu na okruh kúrenia a spiatočky. V mojom prípade to robí typicky 35/25℃. Tu v Ba sú také zimy, že máme celé týždne inverziu, teploty cez deň 2-4℃ a v noci 0-2℃.
Ohrievanie teplej vody zatiaľ neuvažujem, vychádza potrubie dlhé asi 8m.
Som rád, že výkon TČ stačí tých 5kW, myslel som si, že bude potrebné o hodne priplatiť za väčší výkon. Na uvedenom webe je niekoľko značiek, dobré by bolo vedieť, ktoré akceptovať, alebo aspoň, ktoré sú nevhodné.
Ako sa realizuje nákup? Objedná sa z webu, alebo je vhodnejšie kontaktovať zastúpenie firmy?

https://teplozima.sk/kategoria/tepelne-cerpadla/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: so květen 15 2021, 7:33    Předmět: Citovat

Jak ti píše olchor , : na vytápění všeho druhu je velmi dobrý web tzb-info.l Je spousta firem , kteří jen prošly zaškolením a ti lidé nejsou servisáci , jen namontují , seberou prachy a pryč . Za pokec se zastoupením nic nedáš . Na čtení na tzb si zadej alespoň celý 1 den . Ideální je mít známého-známého a s tím si k tomu sednout .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund