Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Mikrovlnka-hlasitější bzučení při chodu magnetronu
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
zarozak



Založen: May 06, 2021
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: čt květen 06 2021, 13:38    Předmět: Mikrovlnka-hlasitější bzučení při chodu magnetronu Citovat

Zdravím
Mám mikrovlnku Daewoo KOC 960p, kterou mi věnoval kamarád a které bych se jen velmi nerad zbavil, protože je to skvělá velká trouba se spoustou funkcí a elektronikou ještě ze staré školy. Na této troubě byl vadný modul, který se projevoval pouze tím, že skoro nebyly vidět čísla na displeji, jinak vše fungovalo. Modul jsem opravil, byl tam vadný jeden odpor a dvě zenerky a trouba je tak plně funkční.
Co mě ale zaráží je poměrně vysoká hlučnost při spuštění magnetronu, takový elektrický, hlasitý brum-asi 2-3x hlasitější než běžná mikrovlnka. Troubu jsem měl skoro celou rozebranou a důkladně ji čistil už při opravě modulu-neměl jsem nikdy venku magnetron samotný, takže nevím jak vypadá jeho čepička, ale vlnovod dovnitř je čistý. Určitě to není ventilátor, motor talíře ani rezonance plechů okolo trafa. Bude to dělat něco z VN obvodu. Může takové bzučení způsobovat vadná VN dioda nebo když s ní něco je, trouba prostě vždy neohřívá?? Má to smysl vůbec preventivně řešit, když vše funguje dobře??

Takže shrnutí: Trouba je plně funkční, nic při ohřívání nejiskří ani se nepálí, jen silně bzučí při spuštění magnetronu-opravdu silně, přehluší to i zprávy na střední hlasitost. Trouba je naprosto čistá, má jen napálenou slídovou přepážku, která se mi při čištění pak ještě lehce propadla-tu vyměním. Vlnovod za ní je čistý a nenapálený. Mám kompletní servisní elektroschéma k této troubě, kdyby bylo potřeba

A nakonec ještě dotaz laika.....jakto, že troubě nevadí to, že je skoro celý vnitřek z holé nerezi vč. vlnovodu a přitom co čtu, tak se nesmí používat kovové nádobí?? Vždyť nerez je přece taky vodivý kov ne?

Díky moc za pomoc
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33905
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt květen 06 2021, 13:41    Předmět: Citovat

Nevrci nahodou trafo?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31837
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt květen 06 2021, 14:36    Předmět: Citovat

zarozak napsal(a):
...
A nakonec ještě dotaz laika.....jakto, že troubě nevadí to, že je skoro celý vnitřek z holé nerezi vč. vlnovodu a přitom co čtu, tak se nesmí používat kovové nádobí?? Vždyť nerez je přece taky vodivý kov ne?

Díky moc za pomoc
Kovový nádobí není zakázaný, jenom se nedoporučuje. Všecko souvisí s vodivostí materiálu uvnitř trouby. Mikrovlnka se chová v podstatě jako transformátor s vf přenosem energie - proud ze sítě se přetransformuje na zhruba 2kV (podle typu magnetronu), usměrní a "nakrmí" se jím oscilační obvod, ve kterým slouží jako zdroj kmitů i zesilovací prvek magnetron. Ten nepotřebuje vakuum, ale generuje vf energii v "paprsku", nasměrovaným vlnovodem do prostoru, obklopeným UZEMNĚNÝM kovem. Ty stěny se pak chovají jako zrcadlo. V tom vnitřním prostoru vznikne stojatý vlnění, známý z akustiky - prostě vinou odrážení tý vf energie od stěn tam vzniknou minima a maxima rozkmitu, proto se ohřívanej předmět musí točit, aby se lokálně neohříval jen někde. Samotnej ohřev se realizuje Jouleovým teplem, vytvářeným Foucaultovýma proudama = v podstatě jde o naindukovaný vf napětí uvnitř ohřívanýho předmětu, který se zkratuje do okolní hmoty a tím se předmět ohřívá. Vodivější předmět se ohřívá víc, míň vodivej se ohřívá míň. Kdyby se používalo kovový nádobí, kov zkratuje vf energii v sobě a nebude se ohřívat jídlo - ale nádoba se rozpálí. Hezky vidět je to na "zlatejch" proužkách na kraji porcelánovýho nádobí - v mikrovlnce to jiskří. Stejně jiskří zmačkanej Alobal - v něm přeskakujou jiskry z naindukovaný vf energie mezi okrajema, mezi kterýma není dokonalej zkrat. Samotná kovová lžička v hrnku nevadí, magnetron ji snese - ale tobě pak bude ouvej, až zkusíš rozpálenou lžičkou zamíchat studenej obsah hrnečku ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12059
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt květen 06 2021, 15:18    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Nevrci nahodou trafo?

taky může vrčet celý plechový kryt trouby vlivem nedokonalosti jádra transformátoru, kdy magnetické pole vystupuje ven z trafa a "klepe" s okolním plechem.
Při zapnutí mikrovlnky teče obrovský proud žhavením magnetronu a trafo je hodně namáhané. Žhavící proud studeného magnetronu se může pohybovat kolem několika desitek, možná i do sto ampér.
Po nažhavení se odpor žhavení zvětší a proud klesne.
Záleží na typu magnetronu kolik to skutečně je.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7937
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: čt květen 06 2021, 15:38    Předmět: Citovat

...taky může vrčet celý plechový kryt trouby vlivem nedokonalosti jádra transformátoru, kdy magnetické pole vystupuje ven z trafa a "klepe" s okolním plechem.. A tak to taky bude. Nejčastější příčina zvýšené hlučnosti. Pokud by se ve výkonové části VN zdroje a magnetronu objevila jakákoli závada, neprodleně by se to projevilo přetížením obvodu a přepálením pojistky a nebo by magnetron přestal emitovat vlny. A žhavení magnetronu je 4V 8-12A.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12059
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt květen 06 2021, 15:41    Předmět: Citovat

mi-ro napsal(a):
A žhavení magnetronu je 4V 8-12A.

když už je žhavení nahřáté, ale za "studena" je to víc . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: čt květen 06 2021, 16:14    Předmět: Citovat

Tohle mi dela mikrovlnka taky. Po zapnuti jede tise, ale po par minutach se hlucnost zacne zvysovat. Pocitove mi to prijde jako nejake rozvibrovane plechy nebo neco podobneho, proc to ale dela az po chvili provozu netusim. Jinak mikrovlnka jede pekne, takze se nemuzu dokopat k tomu abych to resil.

Pro anticinske stouraly, je to vestavna mikrovlnka vyrobena ve Francii a stala kolem 30k, takze levnym cinskym smejdem bych ji urcite nenazval.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5211
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: čt květen 06 2021, 17:20    Předmět: Citovat

Mam v praci moulinexku a ta po cca pul-minute taky vrci trochu hlasiteji. Nejspis jak se tam zahreje trafo nebo neco.. Neresim, nema vliv na funkci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kovka



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 564
Bydliště: Brumovice

PříspěvekZaslal: čt květen 06 2021, 19:07    Předmět: Citovat

V MW troubách Whirlpool, brandovaných jako Ignis nebo Bauknecht, byl na straně trafa, co je nejblíže k bočnímu plechu, nalepenej na trafo kus měkkého materiálu viz foto, opírající se o ten boční plech,určitě to bylo kvůli vibracím, jak je zmiňováno v předchozích příspěvcích


email.seznam.jpg
 Komentář:
 Velikost:  1.78 kB
 Zobrazeno:  57 krát

email.seznam.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zarozak



Založen: May 06, 2021
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: čt květen 06 2021, 21:26    Předmět: Citovat

Trafo to po pravdě dělat může, protože když bedlivě poslouchám a jezdím uchem po plechu na straně trafa a magnetronu, zdá se mi, že to jde spíše odspodu-od trafa, které je přišroubováno k podlaze a je dost daleko od bočního plechu aby se dotýkalo......ale je taky fakt, že rezonančně se to rozléhá i v horní části, kde je magnetron. Plechy jsem samozřejmě zkoušel všerůzně mačkat k sobě, jestli nerezonují, ale bez výsledku a zvuk vrčení se tím vůbec nemění. Upevňovací šroubky trafa jsou dotaženy řádně.

V tomto článku: https://www.fix.com/repair/appliance/microwave/unusual-noise/ u nějž nelze odtušit míru odbornosti, píšou v překladu toto:

Dioda vysokého napětí
Pokud vaše mikrovlnná trouba vydává neobvyklý nebo hlasitý bzučivý zvuk, můžete mít problém s vysokonapěťovou diodou. Tato součást je součástí obvodu vysokého napětí spolu s kondenzátorem a magnetronem. Přístup k diodě bude vyžadovat demontáž krytu. Odpojte napájení a vybijte vysokonapěťový kondenzátor, aby nedošlo k úrazu elektrickým proudem. Poté můžete diodu vyhledat a pomocí multimetru zkontrolovat kontinuitu. Otočte vodiče měřiče a zkontrolujte kontinuitu v opačném směru. Měla by existovat kontinuita pouze v jednom směru, a pokud ne, bude nutné ji vyměnit.

Ale vůbec netuším, jestli se jakákoliv závada na VN diodě vždy spíš projeví tak, že trouba sice hlasně bzučí, ale vůbec neohřívá, což není můž případ. Nerad bych tu troubu zkrátka jak se říká "odjebal" jen kvůli blbé chycené diůdce třeba...

Ještě bych chtěl dodat, že trouba vrčí pořád stejně a v podstatě hned jakmile sepne magnetron....prostě se rozběhne větrák s cvaknutím otevře klapka u žárovky, sepne magnetron, nějakou čtvrtsekundu za tichého brumu se nakopne ten hlasitý a ten bzučí, dokud jede magnetron.....jakmile magnetron vypne, např. když mám nastaven nižší power ohřevu, tak je poměrně klid a hučí jen ventilátor + nějaké neslyšitelné zvuky motorku talíře.....magnetron sepne a je to nanovo.....tiché zabzučení čtvrtsekundu a náběh hlasitého kraválu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7937
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: pá květen 07 2021, 5:41    Předmět: Citovat

Odbornost z výše uvedeného článku fakt přímo srší. VN diodu z MWT opravdu běžným diodovým testerem nezměříš. Zjistil by jsi pouze její zkrat ale to by jsi zjistil dávno předem i bez multimetru.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31837
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá květen 07 2021, 7:57    Předmět: Citovat

Omrkni trafo, vypadá to jako by na něm nebo v bezprostředním okolí bylo něco, co se rozdrnčí větším rozptylovým polem při zatížení magnetronem.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: pá květen 07 2021, 8:33    Předmět: Citovat

podle mýho jsi při opravě a následný montáži něco nedotáh, stará ojetina
auta taky drnční plechama, jinak se přikláním k názoru Keemo

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6064
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: pá květen 07 2021, 10:14    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Vodivější předmět se ohřívá víc, míň vodivej se ohřívá míň. ... Samotná kovová lžička v hrnku nevadí, magnetron ji snese - ale tobě pak bude ouvej, až zkusíš rozpálenou lžičkou zamíchat studenej obsah hrnečku ...
Hlásáš bludy, zkus si to.

P.S. Zkusmo jsem dal ohřát sklenici vody a vedle 3 lžičky. Nejmíň se ohřála hliníková (= ta nejvodivější), nejvíc nerezová (ta nejmíň vodivá), alpaková o něco míň. Oproti vodě ale všechny 3 byly studené.
Zkus zapřemýšlet, čím to asi bude.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31837
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá květen 07 2021, 10:29    Předmět: Citovat

Zkus ty postavit ty žlyčki do sklenice s vodou a pak spustit ohřev .... Mr. Green
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund