Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Stříkání nitrobarvou Celox

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17756
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so květen 01 2021, 22:52    Předmět: Stříkání nitrobarvou Celox Citovat

Vážení, nemáte někdo zkušenost se stříkáním Celoxu vzduchovou pistolí? Já to dělal naposled před cca 28 lety a už si moc nepamatuju jak se to má dělat. Protože barva velice rychle schne, musí se celá stříkaná plocha rychle "nadojit" a už se do ní nevracet. Pokud se totiž pistolí vrátí, tak se na přechodu mokrá-suchá vrstva vytvoří taková jakoby "hrubá mouka". Kdysi se tahle "mouka" dala zabrousit-zaleštit červenohnědou brusnou / leštící pastou ale tu už nikdo léta neprodává. Byly tři hrubosti. Pokud se na to veme brusnej papír pod vodu cca 400-1000 tak povrch zmatovatí.
Jak se tý "mouky" dnes nejlíp zbavit aniž by se přišlo o lesk vedle "mouky"?
Díky!

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mikras



Založen: Sep 04, 2019
Příspěvky: 545
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so květen 01 2021, 23:14    Předmět: Citovat

O jak velký plochy se jedná? Já jsem s úspěchem použil na starou Felicii, které lak už bělal a to bílé i zůstávalo na prstech, oživovač laku.
Vyleštil jsem s tím i zašlý matný lak na přístrojích, používám to pro obnovu sklíček displeje u vysílaček, které podle míry poškrábaní brousím smirkem od hrubosti cca 600 do 2500 pod vodou a matný výsledek se krásně rozleští.
U nového nátěru bych se ale bál, že pro broušení nebude dostatečně vyzrálý a ztvrdlý, nicméně by to mělo fungovat.
Funguje to i jako sidol, prakticky to bere vše a čím je materiál tvrdší, tím je účinek lepší. Nefunguje to akorát na sklíčka, která mají dodatečnou ochrannou vrstvu proti poškrábání. I ta se poškrábe, ale ta leštěnka ty škrábance jen rozšíří. Ale to už je jiné téma.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18672
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne květen 02 2021, 7:01    Předmět: Citovat

Však ji musíš taky fest naředit a stáhnout vzduch . Jelikož se vrstvy supr spojují , nemusíš se dalších vrstev bát .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2559
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: ne květen 02 2021, 8:08    Předmět: Citovat

Tý krupice se zbavíš broušením za mokra papírem 600, 1000, 2000 a pak rozleštíš pastou na laky. Používám pasty od Koch Chemie a začínám pastou Heavy Cut, Micro Cut, a Finish Cut.
Nejhorší je, že to všechno stojí tisíce, tak to zbruš těma papírama a zalešti Tempem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17756
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne květen 02 2021, 9:19    Předmět: Citovat

Celox byl naředěnej dost, kapal jak voda, jednotlivý kapky bez vocásků. Přídavnej vzduch byl povolenej jen tak 10 stupňů na kolečku a redukčák nastavenej jen na 1,8 barů a jehla průtoku barvy byla na maximu, stříkáno křížově. A to nebylo žádný teplo, takže Celox zasychal pomalu. Bohužel, vrátit jsem se párkrát musel a hned se tam "mouka" objevila.
S tím broušením to nebude tak jednoduchý, je to letecká technika, dříví a Ceconite potah přes žebra a šprdličky trupu. Několik metrů čtverečních. Takže se do toho nedá moc opřít a musí se dávat bacha, aby se na hranách žeber a šprdliček neprobrousilo. Pod Celoxem je šedej plnič Body 1K P980 a pokud se víc brousí, tak vyleze skrz barvu. No a vrstvit z důvodu hmotnosti není moc ideální. Namáčet do vody je taky trochu problém.
Před chvílí mi jeden nátěrka poradil koupit autolakářský brusný molitany tl. 4 mm Rotolo Foam od Nortona P400-P1500. Pokud se prý použije s No-Fill úpravou, tak se nezanáší ani při použití na sucho, jen se vypráší. Prý se s tím nedá na hranách probrousit. No a na finál si mám koupit leštěnku Motip podle barvy leštěnýho povrchu.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17756
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne květen 02 2021, 13:52    Předmět: Citovat

Tak jsem od nátěrky přinesl dva kusy 15 x 15 cm Rotolo Foam P600. Jemější neměl. Strhl jsem s tím za sucha "mouku". Opravdu se to nezacpává, stačí po pár tazích vybouchat o druhou ruku. Chtělo by to asi jemnější, broušenej povrch je hodně matný a trochu poškrábaný. Našel jsem v garáži tubu Silichromu a zkusil broušený místa přeleštit. Jde to velmi dobře, lesk se na tmavých barvách vrátil. Protože je ale Silichrom hnědej, na světlý barvy si ho nelajznu, na to koupím zítra bílej Motip. Nebo ještě prohrabu úklidovku, bývala tam nějaká bílá tekutá leštěnka.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Radim



Založen: Aug 17, 2013
Příspěvky: 305

PříspěvekZaslal: ne květen 16 2021, 14:59    Předmět: Citovat

Na Celox potřebuješ dobré pomaleji schnoucí ředidlo a stříkat to tehdy, pokufd je nízká vzdušná vlhkost. Do ředidel dnes výrobci hodně vrážejí aceton, protože aceton má menší množství uhlíku (VOC) než jiná ředidla a výrobci tak za ředidla s acetonem platí Bruseli menší poplatky. Zvláště do ředidel na nitrocelulózové barvy se aceton hodně používá.
Při stříkání tak nesmí být příliš vysoká letní teplota, potom právě ten povrch velmi rychle zasýchá.
Bohužel aceton je jako velice těkavý, vypařuje se při nějak 56 st C a při tom vypařování se silně ochlazuje. Pokud je tedy vlhčí vzduch, na povrchu barvy se tak snadno vysráží vlhkost a vzhled povrchu barvy jde tak vepsí.
Takže je třeba mnohem víc než kdysi dříve sledovat i vzdušnou vlhkost i teplotu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17756
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne květen 16 2021, 15:28    Předmět: Citovat

Celoxem jsem za bolševika, kdy stál pár kaček, stříkal velice často tak si něco trochu pamatuju. Ale spíš jsem stříkal nitrokombinačkama, ty krupici nedělaly.
Jinak s tím nitroředidlem s tebou souhlasím, stará C6000 Severochema měla 10 -20% acetonu a 50-70% toluenu , novější Color Lak má 24% acetonu a Siga Pro má skoro 35%. Výsledek je, že za vlhka zbělá...

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Radim



Založen: Aug 17, 2013
Příspěvky: 305

PříspěvekZaslal: ne květen 16 2021, 15:51    Předmět: Citovat

No, pokud má člověk možnost nakupovat přes IČO, šlo by na IČO koupit čistý toluen a na to původní složení s menším množstvím acetonu potom ty ředidla domíchat.
Jinak ale Celox je hodně zastaralá barva, novější barvy by už měly mít mnohem lepší parametry, tvrdost, stálost odstínu atd. Bohužel už dlouho v oboru nedělám, takže se neodvažuji přímo konkrétně poradit. Snad něco z polyuretanových barev. Ale stříkání konkrétní barvy s konkrétní pistolí se nejdřív musí na něčem málo významném naučit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18672
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne květen 16 2021, 15:52    Předmět: Citovat

Nitrokombinačka=celox! Vzhledem k vývoji se čříve používal i samotný aceton . Před 50ti a více lety se těmto barvám říkalo acetonové .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17756
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne květen 16 2021, 16:43    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
Nitrokombinačka=celox!

A to chceš tvrdit komu? Celox C 2001 zaschne za 5 minut. Nitrokombinace C 2018 za několik hodin. Nitrokombinace byla směs nitrocelulózový a syntetický barvy.
Poradce Dener z fy Barvy Laky Hostivař píše:
Nitrokombinační email C 2018 se již řadu let nevyrábí. Je možné si jej připravit smícháním vypalovacího emailu S 2053 Autobal a spec. nitrocelulozového laku C 1145 jilkolín v poměru 4:1 hmotnostních dílů.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Radim



Založen: Aug 17, 2013
Příspěvky: 305

PříspěvekZaslal: ne květen 16 2021, 17:03    Předmět: Citovat

Ovšem vypalovací email S2053 se už taky dávno nevyrábí. Stejně jako jeho náhrada S2124.
Což je škoda, byla to dobrá barva na střechy, vypalovala se tam teplem a slunečním zářením.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17756
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne květen 16 2021, 18:32    Předmět: Citovat

Koukám, že od tý doby, co Barvy Laky schramstla polská Telurie zařízli kupu starejch dobrejch barev. Jó to tak bejvá...
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund