Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Termostat pro krystal - zapojení regulátoru
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so duben 24 2021, 21:32    Předmět: Citovat

Má proudové omezení. Proud nebude větší než 2A. A má hlídání teploty. On to není tranzistor ale opravdu IC. Neshoří.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: so duben 24 2021, 21:33    Předmět: Citovat

Výstupní veličinou je v tomto případě teplo. A tranzistor má v pouzdru i další ochranné obvody, je prý ultra-spolehlivý a nehořlavý. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6298
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: so duben 24 2021, 21:38    Předmět: Citovat

A jo, to je topení, to mi uniklo... Bral jsem to, že to má topení řídit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6298
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: so duben 24 2021, 21:41    Předmět: Citovat

Takže ss složka na U1 se nastaví tak aby odpovídala stejnému napětí na IC3 při požadované teplotě. A pak už to řídí jen derivace odchylek teploty. Ty kráso, to musí být citlivé i na špatný pohled. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: ne duben 25 2021, 10:11    Předmět: Citovat

To Barnodaj : samozřejmě, že tepelný model nesestavím , rád bych se pokusil alespoň zjednodušeně rozpoznat vliv jednotlivých kondenzátorů ve zpětné vazbě na funkci .
Odhadl jsem dobu ustálení celku 3 τ= 30 minut , tj. τ= 600s. Předpokládám , že je soustava ustálená tak , že jak referenční napětí, tak
napětí tep. čidla jsou stejné. Do série se signálem jsem dal sinus generátor
0,2mV / 1,7miliHerz . Průběh je na obrázku . Zelená je ten signál generátoru,
bílá proud topným tranzistorem ( max.hodnota proudu je libovolná, jen aby
operák vybudil tranzistor a bylo něco vidět).
Asi první třetina bílé křivky, tj. sepnutí tranzistoru, je ze zapojení ,kdy jsou
oba kondy v obvodu. Asi druhá třetina je bez kondu 150u a poslední je
i bez kondu 100 n . Pokud nemám někde hrubku, řekl bych, že oba kondy jsou tam celkem na prdlajs (možná tak těch 100n zamezí rozkmitání vlastního operáku ) a jak píšu někde nahoře, na výstupu operáku to lítá prakticky jen mezi H a L a zpět.
A teď mě teoretici můžete kamenovat Smile .



Simulace regulátor 1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  201 kB
 Zobrazeno:  103 krát

Simulace regulátor 1.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
barnodaj



Založen: Apr 16, 2011
Příspěvky: 748
Bydliště: Vodňansko

PříspěvekZaslal: ne duben 25 2021, 10:57    Předmět: Citovat

Celá funkce bude vidět až s tou tepelnou vazbou, je to poměrně složitý orloj a nejsem si jist že s jednoduše sehnatelnými součástkami.
V prvním kole bych zkusil něco jednoduchého. Je to z AR 10/82. Trimrem 3M3 se dá docela dobře nastavit hystereze, pro větší citlivost (rozlišení) jde napětí z termistoru zesílit třeba OZ a 723 může přímo spínat proud topným tělesem kolem 100mA.
V prvním kole bych šel spíše touto cestou.



term.png
 Komentář:
 Velikost:  12.24 kB
 Zobrazeno:  85 krát

term.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: po duben 26 2021, 18:04    Předmět: Citovat

Díky za schemátko, již jsem na něj někde narazil. Zkusím v prvním kole
to schema k ohřevu oscilátoru 130 MHz , mám na to součástky v šuplíku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: čt květen 20 2021, 19:02    Předmět: Citovat

Tak abychom jen neteoretizovali, dal jsem na destičku 35x55 mm oscilátor
přeladitelný varikapy v rozsahu cca 9-21 MHz s odděl. stupněm. Oscilátor je plánován do generátoru s násobičkou ics501 s fm a am modulací v rozsahu
cca 10 - 160MHz (násobení 2x,4x,8x) . Nebylo mým cílem zabývat se spektrální čistotou signálu , neboť jeho užití bude výhradně pro seřizování
fm dílů starých rádiích. Z toho důvodu není ani žádný extrémní požadavek na stabilitu, nějaký ujetý kHz ničemu nevadí. Ovšem teplotní stabilita problém je , bez "termostatu" oscilátor ujížděl zejména díky + TK cívky
nepřijatelně, běžné ferity z Prametu jsou nepoužitelné kvůli TK , nakonec je cívka na plastovém kroužku jako toroid. Destička oscilátoru (oboustranná folie) je sešroubována s 35x55 mm odřezkem žebrového chladiče s žebry zkrácenými na cca 3 mm , uprostřed ze strany folie je topný tranzistor TIP3055 a v jeho bočním zahloubení je epoxidem zalepen malinký termistor 10 k. Regulátor je mimo termostat , jednak jeho teplo zhoršuje regulaci, jednak přes měření Ube topného tranzistoru lze přibližně měřit oteplení čipu .
Na první fotce je měření oscilátoru v polystyrenu s regulátorem ještě
bez jeho stínící krabice. V bedně je zdroj s filtry , jejichž hlavním úkolem je zamezit průniku vf do. sítě , neboť to silně vadí při slaďování rádií. Dále pak stabilizátory 14V (topení) 9V ( displej, řízení topení a následně ještě vf zesilovače) a 5V (oscilátor, ics501) . Ladící napětí 28V je z TL431 se zdrojem proudu cca 3,5mA , byl jsem překvapen teplotní stabilitou , možná je to klika. Po zapnutí bere topení cca 180mA /14V . Doba ustálení je cca 8 minut , ke konci klesne topný proud na asi 70mA a jsou vidět krásně na odběru asi tři až čtyři dokmity regulace PI s periodou cca 2 s .Oscilátor je vyhříván na cca 48 °C, víc jsem nechtěl kvůli izolacím a polystyrénu dávat.
Výsledkem jsem byl docela překvapen , na 20 MHz max. +-200 Hz , na 10 MHz těch šest čísel drží . Napětí Ube topného tranzistoru ( při stejném Ib )
drží na 1 mV , přesněji to nemám čím změřit.
No budu pokračovat násobičkou atd. , nejhorší bude asi mechanicky(stínění) útlumový článek na výstupu .
Schema regulátoru je na obrázku stejně jako měření v polystyrenu a upevnění stínící krabice s oscilátorem ve skříni .

Možná se bude více kolegů bude ptát, proč v době PPL generátorů a řízení procesory stavím takový orloj - inu proto, že je třeba i v pokročilém věku se něčím zvláště v covidové době zabavit Smile .



P5180711.JPG
 Komentář:
 Velikost:  101.23 kB
 Zobrazeno:  98 krát

P5180711.JPG



P5170710.JPG
 Komentář:
 Velikost:  101.9 kB
 Zobrazeno:  99 krát

P5170710.JPG



Regulátor topení oscilátoru schema.jpg
 Komentář:
 Velikost:  138.89 kB
 Zobrazeno:  108 krát

Regulátor topení oscilátoru schema.jpg




Naposledy upravil Milan dne pá květen 21 2021, 6:48, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
makak



Založen: Jul 28, 2019
Příspěvky: 523

PříspěvekZaslal: čt květen 20 2021, 20:32    Předmět: Citovat

K čemu slouží druhý operační zesilovač ? Takhle to na první pohled vypadá, že je tam navíc a šlo by propojit výstup prvního operáku rovnou s tou LED.
EDIT: co to vlastně má být, LM368 vůbec není operák ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: čt květen 20 2021, 22:08    Předmět: Citovat

No jo, no . původně jsem ho z toho pouzdra chtěl pilkou vyříznout a použít jej v jiné konstrukci, ale pak jsem to nechal vcelku a zapojil jej tak, aby neškodil Very Happy . Pravdu máš v z tom , že ve schematu je překlep , patří tam ..358.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund