Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Plynový kotel Protherm Panther 25KTO A-1
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
VASEK_W



Založen: Dec 11, 2017
Příspěvky: 775
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: út duben 20 2021, 21:28    Předmět: Plynový kotel Protherm Panther 25KTO A-1 Citovat

Prosím o radu znalé servisní techniky těchto kotlů, pokud už se s touto závadou setkali.
Přemluvil mne dobrý kamarád, jestli bych se mu nepodíval na výše uvedený plynový kotel na vesnici u rodičů. Zítra ráno vyrážíme na místo činu...

Popis závady jak mi byla prezentována:
Poprvé při zapnutí hlavním vypínačem vždy zapálí a topí, dokud nedosáhne voda v topení požadované nastavené hodnoty, ještě o několik stupňů přetopí a vypne. Po chvíli má zapnout opět, ale většinou nenaskočí, tak v osmi pokusech z deseti se snaží, stále v něm prý něco "škrouká a cvaká", ale nakonec hlásí poruchu F.75, což je u tohoto typu podle servisního manuálu chyba v systému vody - při zapnutí oběhového čerpadla nedojde ke "skoku" tlaku v topném systému. Tato závada je tam prý již několik let a nikdo za servisáků kotlů ji nebyl schopen diagnostikovat a opravit Sad
Ještě je vypozorováno, že závada na displeji se objeví ve chvíli, kdy nastartuje odtahový ventilátor, tak nepředpokládám, že tak rychle by ta automatika zareagovala, kdyby to bylo něco s ventilátorem. Tudíž to bude někde při nějakých předchozích testech v kotli.
Během uplynulého půl roku tam různí servisáci provedli celou řadu úkonů, ale k úspěchu to nevedlo.

1) sítko na zpátečce bylo čisté, jako nové
2) snímač tlaku topné vody byl vyměněn
3) odtahový ventilátor spolehlivě spíná
4) spalovací komora je vyčištěná a všechny elektrody nastaveny
5) tlak vody v systému je 1,3 a někdy při startovacím procesu je na displeji jeho změna z 1,3 na 1,4
6) vše bylo odvzdušněno
7) bypas byl regulován bez výsledku

Když to poprvé po zapnutí napájení topí, tak je celý otopný systém včetně radiátorů teplý, takže nikde ucpaný systém včetně radiátorů asi nebude.

Několik dnů předem jsem hledal (abych se dostal do obrazu co a jak) na netu popsanou tuto případnou poruchu, ale nic zajímavého z mého pohledu elektronika jsem nenašel.

Někdo radil dokonce vzájemně zaměnit čidla na výstupu a zpátečce, že se s tím již setkal. To mám v plánu také zkontrolovat. Indicie, že studený ráno nastartuje bez problémů a pak již prohřátý nechce, by tomu mohla nasvědčovat, pokud by čidlo výstupní vody bylo "studenější" než čidlo zpátečky. Dále mám připravený měřič kapacit a náhradní kondenzátor k čerpadlu. Ještě prověřím relé pro čerpadlo, jestli po zahřátí spolehlivě spíná, ale to je asi tak všechno. Poslední možností je vyndat čerpadlo a zkontrolovat jestli je vrtulka na hřídeli pevně nasazená, jestli se po ohřátí topnou vodou neuvolní, a pak již při zapnutí neudělá ten skok tlaku.
Nic dalšího, co zkontrolovat, nebo prověřit, ale již v "zásobě" nemám.

Nesetkali jste se prosím s touto závadou a nějakým "špekem" okolo co ji "nahodí" již někdo?

Děkuji všem za případné rady,

Vašek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kutilmil



Založen: Nov 01, 2008
Příspěvky: 4178
Bydliště: Skalica

PříspěvekZaslal: út duben 20 2021, 22:07    Předmět: Citovat

Jakých 8 pokusú. veď on pokial nezapáli na prvý pokus, tak automaticky sa zablokuje plynová automatika.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
VASEK_W



Založen: Dec 11, 2017
Příspěvky: 775
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: út duben 20 2021, 22:19    Předmět: Citovat

Je potřeba si ty dvě věty přečíst ještě jednou, pořádně a hlavně pomalu, a přemýšlet nad tím, co je tam uvedeno.
Z mého pohledu je to myslím napsané správně, a tak, jak je u nás zvykem.

"Poprvé při zapnutí hlavním vypínačem vždy zapálí a topí, dokud nedosáhne voda v topení požadované nastavené hodnoty, ještě o několik stupňů přetopí a vypne. Po chvíli má zapnout opět, ale většinou nenaskočí, tak v osmi pokusech z deseti se snaží, stále v něm prý něco "škrouká a cvaká", ale nakonec hlásí poruchu F.75, což je u tohoto typu podle servisního manuálu chyba v systému vody - při zapnutí oběhového čerpadla nedojde ke "skoku" tlaku v topném systému. "

Co je na tom nepochopitelné ???

Vašek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirkati



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 1409
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

PříspěvekZaslal: út duben 20 2021, 22:22    Předmět: Citovat

Mám Proterm, ale Medvěda. A nejsem servisák kotlů.
Zkus se podívat, jestli náhodou do "škroukání" a cvakání nesouvisí přímo se systémem zapálení plynu. Někde jsem totiž kdysi četl, že v nějaké řadě kondenzačních Protermů byl problém s těžko definovatelným navlháním zapalovacího systému s následným nepravidelným výpadkem systému při nezapálení plamene. Kód chyby si nepamatuji. Byl tam popsán postup zapálení plynu tak, že nejdříve solenoid spustí malé množství plynu, které je zapáleno zapalovacím systémem. Pak teprve najíždí plné množství plynu a po dosažení teploty vody v samotném kotli postupně najíždí oběhové čerpadlo na plný výkon. Takže jsou to spojité funkce odvislé od správného zapálení startovacího plynu.
Na mém kotli je skutečně slyšet cvaknutí solenoidu a kratičké cvrknutí zapalovače. Pak už to probíhá úplně stejně jak jsem popsal s tím, že mám řízené oběhové čerpadlo na zpátečce mimo kotel a celé ústřední topení ve třech podlažích baráku mám vyladěno na radiátorech tak, že za celou sezonu nemusím nikde pohnout kolečkem na radiátoru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33753
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út duben 20 2021, 22:39    Předmět: Citovat

Tu mal niekto vadny 3-cestny ventil: https://forum.tzb-info.cz/132798-f-75-a-protherm-panther-25ktv
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kutilmil



Založen: Nov 01, 2008
Příspěvky: 4178
Bydliště: Skalica

PříspěvekZaslal: út duben 20 2021, 22:51    Předmět: Citovat

Nepochopitelné je to, že sa kotol pokúša 8x naskočiť. Vidím ale že nechceš riešiť problém tak bude asi najlepšie napísať ekkarovi. on s tebou isto podebatí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33753
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út duben 20 2021, 22:55    Předmět: Citovat

Nevies citat? 10-krat to vyskusa, z toho 2-krat to funguje a 8-krat nie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kutilmil



Založen: Nov 01, 2008
Příspěvky: 4178
Bydliště: Skalica

PříspěvekZaslal: út duben 20 2021, 22:58    Předmět: Citovat

On nemá čo 10 x zapalovať. Po prvom neuspešnom zapaleni musi spadnuť do poruchy. Jedine kedy sa snaži opätovne zapáliť tak je po strate už horiaceho plameňa. Aj to sa snaži len 1x.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1701
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: út duben 20 2021, 23:03    Předmět: Citovat

Mám úplne iný kotol (kondenzačný - Samsung) a tiež nie som servisák, ale medzi prvým skontroluj aj tlak vzduchu v expanzomate. Či tam vôbec nejaký je !!! Bez protitlaku vzduchu to v uzavretom systéme nebude poriadne fungovať.
Pri deravom vzduchovom vaku, alebo špatnom ventile na nafúkanie tam už žiadny nemusí byť, prípadne len minimum. Najprv niečo vopchaj do ventilky a skús či odtiaľ nevyfrkne voda. Pokiaľ áno je deravý vak a treba nový. Pokiaľ pôjde len vzduch, odmeraj tlakomerom ( na kolesá auta) tlak. Pri odľahčenom systéme (ako že bez vody) by tam malo byť okolo 1,3 atm.
Odľahčenie systému sa dá bez nejakých veľkých zásahov a demontáže spraviť tak, že cez bezpečnostný pretlakový ventil vypustíš vodu tak aby klesol tlak v kúrení na nulu a pri otvorenom pretlakovom ventile potom dofúkaš vzduchom expanzomat na predpísaný tlak - ten vytlačí vodu z expanzomatu a bude sa tváriť, ako keby bol odmotovaný.
Potom dopusti vodu do systému na predpísaný / používaný tlak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st duben 21 2021, 5:40    Předmět: Citovat

VASEK_W napsal(a):

Ještě je vypozorováno, že závada na displeji se objeví ve chvíli, kdy nastartuje odtahový ventilátor,

Vašek

Podle toho bych do okruhu možných závad zahrnul i problémy s napájením, buď přímo elektroniky, kabeláž nebo i celkově přívod. Ta chyba F75 nemusí být od čidla, ale jen fiktivní.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1701
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: st duben 21 2021, 6:09    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
Ta chyba F75 nemusí být od čidla, ale jen fiktivní.

Tiež mi raz detekovalo chybu - číslo už nepamätám, že je závada v prívode plynu.... a nakoniec bol pripchatý odvod kondenzu hliníkovými nakvaseninami...po vyčistení a prepláchnutí hrdla "odvodu" sa závada "opravila" Wink
Tiež som vtedy kontaktoval servisáka a povedal, že závada je v plynovom bezp. ventile - teda podľa SM a je nutná výmena.
Na nejakom fóre som sa potom dočítal, že rusi nepriškrtili plyn Laughing ale že treba vyčististiť kondenzačnú "nádobu"... to ale nie je jeho prípad. Oni nemajú kondenzačný kotol...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
VASEK_W



Založen: Dec 11, 2017
Příspěvky: 775
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: st duben 21 2021, 7:13    Předmět: Citovat

Děkuji zatím mockrát všem za rady.

dred správně napsal, že to není kondenzační kotel, ale obyčejný klasický. To jsem zapomněl napsat.

rnbw: tohle vlákno na tzb-info jsem kromě jinými dostupnými také přečetl, a mám to v záloze co vše tam zkontrolovat a udělat.
Ono toho na netu moc není, kde by člověk získal nějakou radu, asi se tyhle kotle kromě klasických závad, moc neserou. Kamarád měl jen smůlu na kus Sad

Na expanzku jsem na začátku v popisu zkontrolovaných věcí zapomněl, ta je v pořádku, měch není vadný (při otevření vypouštěcího ventilu hodně dlouho vytéká voda ze systému). Tím pádem má i tlak vzduchu, jen budu muset změřit jaký, a jestli je správný.

No nic, za chvíli vyrážíme, tak uvidím.

Vašek

Edit: na fotkách jsou moje poznámky na opravu co jsem si připravil



P4210228.JPG
 Komentář:
 Velikost:  153.24 kB
 Zobrazeno:  48 krát

P4210228.JPG



P4210230.JPG
 Komentář:
 Velikost:  139.41 kB
 Zobrazeno:  48 krát

P4210230.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18639
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st duben 21 2021, 9:18    Předmět: Citovat

Na kotli není tlakoměr ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5223

PříspěvekZaslal: st duben 21 2021, 9:30    Předmět: Citovat

BOBOBO:
VASEK_W napsal(a):
...tlak vody v systému je 1,3 a někdy při startovacím procesu je na displeji jeho změna z 1,3 na 1,4
...

_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18639
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st duben 21 2021, 11:15    Předmět: Citovat

No reaguji na prohlášení :
Na expanzku jsem na začátku v popisu zkontrolovaných věcí zapomněl, ta je v pořádku, měch není vadný (při otevření vypouštěcího ventilu hodně dlouho vytéká voda ze systému). Tím pádem má i tlak vzduchu, jen budu muset změřit jaký, a jestli je správný.
Tedy je evidentní , že nezná funkci expanzu .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund