Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

prodej výrobku napájeného pomocí USB - požadavky, normy...?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
meron



Založen: Apr 01, 2021
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: čt duben 01 2021, 17:24    Předmět: prodej výrobku napájeného pomocí USB - požadavky, normy...? Citovat

Zdravím vespolek,

má zde někdo zkušenosti s výrobou a prodejem vlastních výrobků jejichž součástí je napájení slaboproudem?

Jako příklad uvedu, že bych chtěl vyrábět a prodávat např. lampičku (např. vyrobenou na 3D tiskárně apod.) která by byla napájena přes micro usb konektor, uvnitř. např. tři běžné ledky s resistory zapojené paralelně + spínač ON/OFF.

Otázka zní, co všechno v takovém případě musí výrobce a výrobek splňovat?

-předpokládám, že je nutné mít založenou živnost, přičemž by měla postačit živnost volná - (29. Výroba elektronických součástek, elektrických zařízení a výroba a opravy elektrických strojů, přístrojů a elektronických zařízení pracujících na malém napětí)

-ale co výrobek? je např. nutné, aby splňoval nějaké normy, specifikace, je třeba ho poslat někomu k posouzení z hlediska bezpečnosti zapojení apod. (i když se jedná v podstatě o triviální obvod)? nebo není nic takového nutné řešit, pokud bych chtěl takový produkt někomu nabízet a postačí výše zmiňovaná živnost?

Za případné podměty a odpovědi děkuji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt duben 01 2021, 20:48    Předmět: Citovat

Pokud to budeš napájet zdrojem 12V, který není součástí zařízení, tak to žádnej papír nepotřebuje. Ty ale potřebuješ papír k tomu zdroji. Samozřejmě s výjimkou, jako jsou vysílače atd.

Ono celý to posuzování tady funguje divně. Stánkaři si prodávají, co chtějí, a na druhou stranu živnostníka by sežrali.

Pokud by to vyžadadovalo prohlášení o shodě, můžeš si to na vlastní triko napsat sám. Ale třeba u těch vysílaček je lepší mít papír, že to nesvítí někde mimo základní kmitočet.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: čt duben 01 2021, 21:11    Předmět: Citovat

Podmínky pro napájení z USB portu se snad dají najít tady:
https://www.usb.org/document-library/usb-power-delivery
ale jen pro nějakou LED lampičku se to studovat nevyplatí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mysteri



Založen: Mar 12, 2008
Příspěvky: 2931
Bydliště: Považie - Vorošilovo

PříspěvekZaslal: čt duben 01 2021, 22:11    Předmět: Citovat

Kto by si kúpil lampičku napájanú cez mechanicky labilné mikroUSB.... Scared Kto chce lampičku, tak si kúpi normálnu. Napájanú zo siete. Evil or Very Mad Alebo som niečo ,,inovatívne" pre ľudstvo nepochopil ???!? Teda, okrem toho, že niekto si zaobstaral 3D tlačiareň a dostal génius nápadus.... Neutral

Naposledy upravil Mysteri dne čt duben 01 2021, 22:19, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7546
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: čt duben 01 2021, 22:16    Předmět: Citovat

Hlavně podobných cetek je plný aliexpres a podobné...
_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
meron



Založen: Apr 01, 2021
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: pá duben 02 2021, 0:01    Předmět: Citovat

ZdenekHQ:

Zdroj napájení by byl vlastně na zákazníkovi, ne součástí výrobku. Na lampičce by byl microUSB (popř. USB, usb-c...) konektor, takže lampa by brala 5V z připojeného usb kabelu, který je přiveden ať už z pc, mobilní nabíječky atd. Jde mi hlavně o to, jaké náležitosti takový výrobek musí splňovat, aby mohl být uveden do prodeje, na koho se v takovém případě obrátit atd. I když ledky teda zapojit na usb zvládnu a jedná se v podstatě o triviální elektronický obvod, přecejenom nerad bych něco podcenil, hlavně z hlediska legislativy, bezpečnosti (nejsem z oboru) a pak to někomu nabízel....takže sbírám informace, na co si dát pozor atd. Na prohlášení o shodě mrknu, právě takové informace hledám, díky

Bernard:
jasně, nějaké technické specifikace napájení z usb portu jsem studoval, takže nějakých pár obyč ledek připojených na usb by neměl být problém, spíš mi jde teď o ty legislativní věci, jestli si jen tak na volnou živnost můžu prodávat nějaký vlastní výrobek, který má v sobě elektronický obvod, i když triviální, nebo jestli si to musí projít nějakým kolečkem schvalování, posuzování, či co. každopádně díky za odkaz

Mysteri, Hubert_79: pánové, vaše komentáře nebyly moc k věci, snad jen, že bych se teda měl vyvarovat použití mikroUSB, protože je to shit Very Happy no třeba nějaké 3D tiskárny mám a i potencionální odběratele (a třeba taky ne Very Happy) jasně, cetek je plný net, ale na to jsem se úplně neptal Evil or Very Mad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15512
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá duben 02 2021, 7:58    Předmět: Citovat

meron napsal(a):
Zdroj napájení by byl vlastně na zákazníkovi, ne součástí výrobku.
Co bych ti asi jako první poradil, tak začni rozlišovat mezi výrobkem a zbožím. To, že něco vyrobíš a bude to napájené přes USB, tak je hezké, ale pokud to zabiješ hned tím, zdroj napájení necháš na zákazníkovi, tak to je nesmysl.
Při prodeji výrobku musíš zajistit, aby ten zákazník (další prodejce) měl možnost ten zdroj k tomu získat. Je samozřejmě jeho věcí, že bude mít pramen schválených síťových zdrojů s výstupem na USB, které bude k danému výrobku přiřazovat, že si ho může další zájemce od něj kupovat jako komplet zboží nebo zvlášť podle potřeby.
Pokud chceš ale prodávat jednotlivé výrobky koncovému spotřebitel jako zboží a bez zdroje napájení, až si to sám sežene, tak to úspěch určitě mít nebude.
To je asi tak vše, na co ses vlastně ptal. Na tzn. bezpečné napětí nepotřebuješ mít žádné extra povolení. Na živnost stačí zkontrolovat, jestli máš na tu výrobu, jestli tam je i prodej a příp. i zprostředkování. Když si dáš volnou živnost na 10 věcí, tak těch 9 nemusíš používat, ale nemusíš je znovu platit, kdybys je potřeboval. Hlavně si v těch volných živnostech přečti, co nemůžeš, na to se často zapomíná.

meron napsal(a):
Mysteri, Hubert_79: pánové, vaše komentáře nebyly moc k věci, snad jen, že bych se teda měl vyvarovat použití mikroUSB, protože je to shit Very Happy no třeba nějaké 3D tiskárny mám a i potencionální odběratele (a třeba taky ne Very Happy) jasně, cetek je plný net, ale na to jsem se úplně neptal Evil or Very Mad
Pleteš se, jejich komentáře byly pro tebe právě hodně důležité. Až začneš, tak to pochopíš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4120

PříspěvekZaslal: pá duben 02 2021, 8:57    Předmět: Citovat

Z pohľadu zariadenia na malé napätie asi nebudeš potrebovať žiaden papier.
Ale z iných pohľadov sa môže stať, že tých papierov bude treba tak veľa, že ťa rýchlo prejde chuť niečo také vyrábať. Napríklad, či výrobok neobsahuje malé časti nebezpečné pre deti, či nemá ostré hrany, či je výrobok netoxický, či splňa predpisy na požiarnú bezpečnosť, CE elektrická kompatibilita, vyjadrenia o recyklácií a likvidácií výroobku,... Zrejme od teba budú vyžadovať platby do recyklačného fondu. Budeš musieť deklarovať a dokladovať nakladanie s odpadmi a nebezpečnými odpadmi z výroby. ... Určite som ešte veľa veci zabudol, na ktoré ťa úradníci skôr či neskôr upozornia oznámením o pokute.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4120

PříspěvekZaslal: pá duben 02 2021, 9:01    Předmět: Citovat

SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY 2001/95/ES
ze dne 3. prosince 2001
o obecné bezpečnosti výrobků
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/?uri=CELEX%3A32001L0095
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
meron



Založen: Apr 01, 2021
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: pá duben 02 2021, 13:52    Předmět: Citovat

No jednalo by se v podstate o neco ve smyslu "vyroby reklamnich predmetu na zakazku" v mnozstvi jednotek nebo desitek kusu, kdy vyrobek bude vzdy postaven na stejnem zakladu (napajeni pomoci usb, ledky, spinac), ale design se da prizpusobovat aktualnim potrebam nebo pozadavkum zakazky (dejme tomu napisy, barvy, potisk). Takze jestli o to bude zajem nebo ne bych zatím nechal stranou(ale samozrejme nikomu to nezakazuju), jde mi opravdu spis o tu technickou a legislativni stranku, co takovy vyrobek musi splnovat, abych jej mohl nekomu prodavat (at uz firme nebo koncovemu zakaznikovi), kdyz do toho "tece nejaky proud" .. Zda existuje nejaka ofiko instituce nebo odbornik na posouzeni, kde se mohu/musim obratit, aby mi rekli ok, tohle je v pohode, takhle to byt nemuze, tady musi byt nalepeny stitek na kterem je uvedeno X,Y,Z jinak to nesmi na trh, v baleni musi byt navod, v nem uvedeno tohle a tohle...kdo mi urci a posoudi, ze vyrobek ma ostre hrany, je nevhodny pro deti apod? Za kym ohledne toho zajit...

Priznam se, ze cim vic ty odkazy smernic procitam, tim vic me ta chut opravdu prechazi, to je horsi, nez samotny vyvoj nejakeho produktu. Jedine, co jsem zatim pochopil, ze prohlaseni o shode si tedy muzu napsat sam na zaklade platnych smernic statu nebo eu, o kterych ovsem nemuzu rict, ze bych jim nejak do hloubky porozumnel, prijde mi to jako same obecne fraze o bezpecnosti a nezavadnosti.
Jinak zivnost volnou mam (primarne pro jinou oblast), ale nedavno jsem si rozsiroval i o obory, ktere by mohly s onim vyrobkem souviset (mimochodem rozsireni je zdarma).

Co se tyce toho produktu samotneho, tak ten uz mam v podstate v nejake funkcni forme pripraveny, ted mi jde spis o to, jak jej pripadne zlegalizovat, nebo se na to vy...a schovat to do supliku na veky.

Jinak predstava byla, ze soucasti bude pouze usb kabel k napajeni, at uz kvuli vysledne cene nebo z toho duvodu, ze nevyuzitych usb portu v domacnosti, na ktere se to da pripojit se v dnesni dobe nachazi plno..., Precejen jedna se spis o dekoraci postavenou nekde u pc nebo na policce, ne o lampu u ktere si budete cist. kazdopadne diky za podnety a odkazy. I ten zdroj jeste zvazim a beru tedy v potaz i nazory, ktere jsem oznacil za "offtopic".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirkati



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 1411
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

PříspěvekZaslal: pá duben 02 2021, 17:06    Předmět: Citovat

Teď mě napadlo se podívat na nabíječky v domácím "telefonním cenru" a zjistil jsem, že tu jsou zdroje sice 5 V, 0,2 A, jiné 0,3 A, jeden 0,5 A a k tabletu 2 A.
To je docela velký rozptyl. A co všechno se dá na netu najít o napájení z USB z některých PC a notebooků, to je taky pěkný guláš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Behemot
Pod dozorem moderátorů


Založen: Nov 01, 2013
Příspěvky: 1666

PříspěvekZaslal: so duben 03 2021, 13:59    Předmět: Citovat

Nejhorší a nejdražší je dycky zkušebna na elektromagnetický vyzařování. Ne, že by to taky nějakej prodejce drobnejch cetek řešil, že.

Každopádně uUSB je největší hovadina, seber aspoň tu trochu rozumu, esli nějakej máš, a dej tam minimálně mUSB, nejlíp USB B, to je aspoň konektor Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
meron



Založen: Apr 01, 2021
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: po duben 05 2021, 20:37    Předmět: Citovat

Tak dokazu si představit, ze dost cetek na nejake normy s**e, ale rad bych to mel samozrejme vsechno legislativne v poradku i kdyz to mozna ekonomicky nemusi davat nakonec smysl. Ale za kazdou radu zkusenejsich diky.

Takze elektromagneticke vyzarovani, hm, no pisu si to do poznamek, muzu se zeptat co ta zkouska obnasi, ze to nazyvas jako "nejhorsi" a v jakych cenovych relacich se to tak orientacne muze pohybovat?

Teda necekal jsem takovou kritiku microUsb. No pro me ucely jsem to zvolil jako nejidealnejsi variantu vzhledem k uchyceni do vyrobku, velikosti a k tomu, jak jsem psal vyse, je to asi v soucasnosti nejbezneji pouzivana koncovka v domacnostech...ten konektor by zase nemel byt tak exponovane misto, spis jsem to zamyslel jako moznost zapojit misto dodavaneho usb kabelu i vlastni prebytecny zdroj...nicmene nad klasickym USB se urcite zamyslim, pokud pouziti microusb tedy hranici az s mym rozumem Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4120

PříspěvekZaslal: po duben 05 2021, 20:57    Předmět: Citovat

Nerieš to. Mikro USB je normálny konektor. Každá nabíjačka na mobil ho má.

Ale ešte jedna pripomienka. Ak to chceš vyrábať doma, tak je možné, že ti zvýšia niektoré poplatky z výšky pre domácnosť na výšku pre podnikateľov.

Asi pred dvoma rokmi sme mali v paneláku oznam, že nám zvyšujú platby za spoločné priestory, alebo za elektrinu v spoločných priestoroch (nepamätám už presne), lebo nejaký z obývateľov má na svojej domácej adrese vedené aj svoje podnikanie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
meron



Založen: Apr 01, 2021
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: čt duben 08 2021, 19:07    Předmět: Citovat

ok, no konektor stejně není to, kde mě aktuálně tlačí bota (i když každý názor se hodí). Zajímají mě ted hlavně zkušenosti ostatních, legislativa, normy, právní aspekty...

Jinak živnost na svoji adresu mám již několik let, žádné navýšení poplatků jsem nezaznamenal, asi to taky souvisí s typem živnosti nebo zda tam má někdo vedenou firmu apod. Každopádně určitě dobré vědět.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund