Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Color 416 - RGB vstup

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
urbanek



Založen: May 01, 2005
Příspěvky: 556

PříspěvekZaslal: ne prosinec 10 2006, 23:14    Předmět: Color 416 - RGB vstup Citovat

Zdravím všechny.
Rozhodl jsem se do své Color 416 zabudovat konektor scart s R,G,B vstupy (kvůli lepšímu obrazu z DVD). Výstupy R, G, B z DVD jsem přivedl přímo na externí video vstupy modulu G (vývody 8,9,10). Vývod 7 (přepínání) jsem přes spínač a odpor 1k připojil na 12V. Kompozitní videosignál (kvůli synchronizaci) jsem připojil takto: mezi vývody 2 a 3 modulu O jsem zapojil tranzistor (KC238) emitorem k vývodu 2, kolektorem k vývodu 3 a bází přes odpor 1k na zem. Mezi odpor a bázi tranz. jsem přivedl kompozitní video (obdobné zapojení používá třeba Color Oravan). Po zapojení se objevil silně rozsynchronizovaný obraz.
Zjistil jsem ale zajímavou věc:
Můj DVD rekorder (Philips DVDR75) má kromě scartu s RGB ještě cinche (audio/video). Když kompozitní video nepřivádím ze scartu ale z toho cinche, je obraz jako víno. Když ale využívám kompozitní video ze scartu je obraz rozsynchronizovaný. Čím to je? je to závada DVD?
Kompozitní signál z toho scartu má asi nízkou úroveň (bohužel nemám takový osciloskop který by to byl schopen změřit). Zajímavé je, že když to připojím k nové televizi tak to funguje správně. Je to ale normální aby ze scartu lezl jiný komp. videosignál než z cinche?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po prosinec 11 2006, 0:33    Předmět: Citovat

jaké jsou vnitřní odpory těch RGB vstupů ve 416? nehlídá si ten obvod podle úrovně RGB úroveň černé a přes ni pak úroveň sync? možná bude problém tam. Za časů Sinclair Spectrum jsem měl problémy s připojováním k C439(?), taky si to nechtělo rozumět s úrovní na scartu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19531
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po prosinec 11 2006, 5:54    Předmět: Citovat

Televize by měla být především přepnutá do režimu AV (a RGB jaksi navrch), jinak ti ze scartu ten kompozitní signál nepůjde do modulu S a jsi bez synchronizace. A celé vstupy RGB jsou ti na nic.
Zřejmě není v pořádku cesta FBAS signálu ze scartu do OMF. Zkontroluj úroveň jasovéh signálu pro modul S.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
urbanek



Založen: May 01, 2005
Příspěvky: 556

PříspěvekZaslal: po prosinec 11 2006, 8:37    Předmět: Citovat

Televizi mám pochopitelně přepnutou do režimu AV, to jsem zapomněl napsat. Jak říkám prostě když kompozitní video vytáhnu z cinche na přehrávači, tak to normálně funguje. Když ale na tom samým přehrávači vytáhnu kompozitní video ze scartu (tuším pin 19 nebo 20) tak to nefunguje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19531
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po prosinec 11 2006, 9:31    Předmět: Citovat

Kompozitní video se ti musí objevit na výstupu 3 modulu O, přesněji na vstupu 2 modulu S, a to negativní, tedy synchronizačními impulsy do plusu, o amplitudě 3,5V (nutno dodržet!). A nesmí ty impulsy ořezávat.
Osciloskop a zkontrolovat. To je základ. Jinak nezasynchronizuješ.
Ještě mě napadá, že patrně nemáš v pořádku stejnosměrný pracovní bod toho přidaného tranzistoru. Připojením 75 ohmů výstupního odporu přímo do báze ho přece musíš totálně rozhodit.
Zkopíroval jsi to zapojení přepínače videosignálu celé, nebo sis něco odpustil?
Co když na cinch-výstupech je signál stejnosměrně oddělený a na scartu není? Scart mimo jiné vyžaduje vstupní impedanci v TVP 75 ohmů. Když je vyšší, zkřiví každá černá plocha obraz, případně vypadne synchronizace úplně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
urbanek



Založen: May 01, 2005
Příspěvky: 556

PříspěvekZaslal: po prosinec 11 2006, 10:41    Předmět: Citovat

Zapojení toho kompozitního vstupu včetně přepínání je prakticky kopie zapojení z Oravanu a jako kompozitní vstup mi to už funguje několik let. Bez problémů mi to chodilo s různými typy VCR. I s tím DVD rekorderem, když jsem kompozitní video tahal z cinche (ale u těch VCR jsem kompozit tahal normálně ze scartu).
Zjistlil jsem ale další zajímavou věc: zkusil jsem ten DVD rekorder připojit k TVP Color 451, která má scart už od výroby a chová se to úplně stejně. Tzn. ze scartu je obraz rozsynchornizovaný, z cinche perfektní.
Ale když jsem ten DVD rekorder přpipojil přes ten samý scart k asi 5 let starýmu Mascomu, tak to chodilo normálně. No ještě se na to zkusím podívat tím oscilem a uvidím... zatím díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33939
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po prosinec 11 2006, 11:45    Předmět: Citovat

Pozri, ci v menu DVD nie je prepinanie modu SCARTU - RGB/S-Video.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
urbanek



Založen: May 01, 2005
Příspěvky: 556

PříspěvekZaslal: po prosinec 11 2006, 11:48    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Pozri, ci v menu DVD nie je prepinanie modu SCARTU - RGB/S-Video.

Je ale to mám nastaveno správně
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
urbanek



Založen: May 01, 2005
Příspěvky: 556

PříspěvekZaslal: po prosinec 11 2006, 11:52    Předmět: Citovat

Už jsem na to asi přišel. Nevím proč, ale z toho scartu leze signál s asi 1/3 úrovní oproti signálu z cinche. Takže potom na vstupu modulu S dostanu sotva 1Všš, což samozřejmě pro synchronizaci nestačí. Asi to vyřeším tak, že potáhnu ze scartu jen R,G,B a kompozit vezmu z cinche, tak to totiž funguje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19531
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po prosinec 11 2006, 12:11    Předmět: Citovat

A nemá náhodou to DVD po přepnutí do módu RGB synchronizaci na zelené? Pak by bylo celkem jasné, že kompozitní výstup je zatlumený, protože výrobce ušetřil a v RGB módu ho nějaký kompozitní výstup nezajímá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
urbanek



Založen: May 01, 2005
Příspěvky: 556

PříspěvekZaslal: po prosinec 11 2006, 16:33    Předmět: Citovat

S tou zelenou mě to taky napadlo, ale nemá. Navíc v menu DVD se dá nastavit jen "RGB+CVBS" nebo "CVBS only". Ať nastavím co nastavím tak úroveň kompoz. videa ve scartu se nemění.
Nakonec jsem vytáhl ze scartu jen RGB a kompozit jsem napojil z cinche. Není to sice moc elegantní řešení ale pořád lepší než do televize bastlit nějaký zesilovač, se kterým bych měl potom jenom problémy kdybych tam chtěl připojit jiný DVD nebo VCR...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund