Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

stavoznak pro hasicskou Tatru
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
meldik



Založen: Mar 27, 2021
Příspěvky: 17

PříspěvekZaslal: so březen 27 2021, 22:12    Předmět: stavoznak pro hasicskou Tatru Citovat

Dobry den, zde na foru jsem novy, jelikoz bych rad od zkusenych uvital napady na muj obvod, ktery ne ze nefunguje, ale je co zlepsovat.

Do vozidla naseho JSDH jsem postavil vnejsi ukazatel (stavoznak) hladiny vody v nadrzi. Zaklad obvodu tvori LM3914. Jelikoz Tatra ma 24V soustavu, aktualne jsem pouzil ne moc dokonaly a vhodny "zdroj" 7812 k napajeni obvodu, nicmene pro zprovozneni staci.

LM3914 je na pinech 4 a 8 + (6+7) spojen pres trimry na GND - stelovani rozsviceni LED svetel.
SIGnalovy pin 5 je spojen s original stavoznakem nemecke fy. Votronic. Ten jsem spravil dle navodu, cili ukazuje od temer 0V (prazdno) - 10V (plna nadrz).

Puvodni zapojeni bylo vyvedeno tak, ze vystupy LM3914 c. 10, 12, 14, 16 a 18 spinaly rele, ktere samotne ma/melo spinat LED svetla. Rele bylo pouzito toto -> https://www.gme.cz/jazyckova-rele-cosmo-reles1a-120-000 <- 5ks rele tak melo byt stupnovano po 20% objemu nadrze.

Obvod alespon pri pokusech vcelku fungoval, nicmene se silne prehrival. Ackoliv proud 1 civkou rele je 12mA = 60mA/5ks pres LM3914, ktery ma vydrzet vykon az 1365mW, coz je pri mojich 12V cca 114mA. Nicmene po zapojeni trvalo cca max 1min, nez multimetr pres teplotni sondu ukazal na LM teplotu cca 85°C a na stabiku 7812 dokonce 105°C. Domnival jsem se, ze rele odebiraji prilis proudu i kdyz dle vypoctu nemaji. Odpojil jsem tedy 4ks rele a nechal pouze 1 zapojene. Svete div se, LM i stabik topi uplne stejne s 1 i s 5 ks zapojenych rele.

Pri poslednim zapojeni, jiz obvod nesvitil vubec. LM je v patici, cili pri pajeni byt spalen nemohl, ale rikam si, zda v nem nebyla nejaka chyba jiz od vyroby. Neumim si jinak topeni vysvetlit, natoz, aby topil stabik pri zapojeni temer "na prazdno". Zkusil jsem i proskrabnout prostory mezi pajenim, aby nekde nedochazelo k zkratovani, ale nic nepomohlo. Abych predesel starostem u LMka, napr v budoucnu pri vymene rele/LED svetel, rekl jsem si, ze by nebylo od veci mezi LM a rele vlozit ke spinani PNP tranzistor (LM spina k nule) a tak jsem koupil BC327-25.

Pri pocitani bazoveho odporu jsem ale dosel k vypoctu, ze by dany odpor mel byt 50k, coz se mi zda nejak silene moc a nemuzu se zbavit svedomi, ze jsem nekde udelal chybu.

Ic = 12mA (proud civkou), h(fe)=min 160;
Ib = (12/160) * 3 = 0,225mA

Urb = 12 - 0,7 = 11,3V

Rb = 11,3 / 0,000 225 = 50k

Pokud by mel neco k danemu obvodu a vypoctu (rady, opravy, napady), uvitam kloudnou reakci.

dekuji



20210327_220408.jpg
 Komentář:
Zjednodusene vypada schema obvodu takto. Stav pred budouci upravou s PNP tranzistory.
 Velikost:  284.96 kB
 Zobrazeno:  148 krát

20210327_220408.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3358
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: so březen 27 2021, 22:19    Předmět: Citovat

Máš tu 7812 blokovanou pořádně na vstupu i výstupu 100n keramikou? Dej mu alespoň nějaký elyt na výstup 100u/25V. Ještě bych k tomu mu nacpal do vstupu nějaký výkonnější odpor (2W) 22R a za něj cca 36V transil.

Nějak bych ošětřil i ten 10V vstup - alespoň RC článkem... V autech ty napěťové špice jsou dost destruktivní

Ten výpočet bázového odporu je OK, ale klidně mu můžeš dát i poloviční hodnotu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
VASEK_W



Založen: Dec 11, 2017
Příspěvky: 775
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: so březen 27 2021, 23:12    Předmět: Citovat

Odkud je omalováno to zapojení 7812-ky? Ta čísla u vývodů hmm, hmm...

Normálně se při pohledu na popis stabilizátoru (křidélko je při tom nahoře), zapojí vstupní napětí do levého vývodu, prostřední je kostra, a pravý vývod je výstup stabilizovaných 12V.

Máš to tak?

O blokovacích kondenzátorech na vstupu a výstupu stabilizátoru psal již kolega.

Vašek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3268

PříspěvekZaslal: ne březen 28 2021, 6:25    Předmět: Citovat

Na výstup z 3914 dporučuji použít oddělovací modul pro 24V relé řízených optrony.

A pro napájení té elektroniky použít raději měnič než 7812.

Zbytečně se půlka napájení "protopí".



IMG_20200315_134343_01~2.jpg
 Komentář:
 Velikost:  81.65 kB
 Zobrazeno:  69 krát

IMG_20200315_134343_01~2.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
niko231



Založen: Jun 14, 2005
Příspěvky: 418
Bydliště: Třebíč

PříspěvekZaslal: ne březen 28 2021, 7:24    Předmět: Citovat

Já bych začal obecně změřením odběru samotného relé při 12V, pak celého indikátoru při 12V a hned bych věděl s jakým napájecím proudem musím počítat a jaký pak výkon trávíš na 7812. Předchozí připomínky jsou správné, kondíky a ochrana před špičkami napětí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bdn



Založen: Jan 16, 2020
Příspěvky: 467

PříspěvekZaslal: ne březen 28 2021, 10:49    Předmět: Citovat

Jmenovité napětí jak píšeš je 24V. Olověná baterie má reálně tak 2x13.5=27V. Navíc v síti auta jsou různé kabely a indukčnosti, kde se dělají napěťové špičky. Pokud zapojíš LM7812 do auta bez ochrany na vstupu, za chvilku se zničí. Další nebezpečí jsou vibrace. Součástky můžou odletět z PCB.
Občas se objeví ve zprávách tzv. samovznícení auta, hlavě v mrazech. Příčina? Závada na elektroinstalaci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
meldik



Založen: Mar 27, 2021
Příspěvky: 17

PříspěvekZaslal: ne březen 28 2021, 19:12    Předmět: Citovat

dekuji vsem za komentare, nicmene timto smerem jsem diskuzi nechtel smerovat. 7812 je tam jen pro postaveni a vyzkouseni obvodu, zda to bude vubec takto fungovat spravne. Asi jsem to mel napsat hned, ale pro "ostre" nasazeni ve vozidle planuju nejaky "prumyslove" vyrabeny zdroj, napr k Arduinu na bazi LM2596 ... napr. https://www.vokolo.cz/lm2596/

Muj dotaz smeroval na cast za LM3914 ohledne odporu, protoze jsem puvodne chtel dat 10k do baze, ale prekvapilo me, ze odpor dle vypoctu by mel byt 50k. Jelikoz nejsem 100% bastlir, ale mam to jen jako okrajovy konicek, nechtel jsem riskovat spatnym odporem odpalit 3914 a kupovat ji znovu a pak jeste predelavat odpor.

Odbornici, staci tedy opravdu 10k odpor do baze???
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
meldik



Založen: Mar 27, 2021
Příspěvky: 17

PříspěvekZaslal: ne březen 28 2021, 19:21    Předmět: Citovat

bdn napsal(a):
Jmenovité napětí jak píšeš je 24V. Olověná baterie má reálně tak 2x13.5=27V. Navíc v síti auta jsou různé kabely a indukčnosti, kde se dělají napěťové špičky. Pokud zapojíš LM7812 do auta bez ochrany na vstupu, za chvilku se zničí. Další nebezpečí jsou vibrace. Součástky můžou odletět z PCB.
Občas se objeví ve zprávách tzv. samovznícení auta, hlavě v mrazech. Příčina? Závada na elektroinstalaci.


Nechci byt preziravy, ale kdyz jsem prisel do jednotky a otevrel vzadu u strojnika elekrabici, vypadlo na me toto... myslim, ze o zavade na elektroinstalaci mi nic rikat v tomto smeru nemusis Smile
Podotykam, ze obrazek, je originalni stav od vyrobce vozidla, ktere jezdi od r 2011. Zbytek elektroinstalace myslim nema smysl postovat, protoze to bude mlaceni prazdne slamy.

Brecim pokazde, kdyz se snazim po drobnych dilkach elektroinstalaci predelavat k normalnimu stavu.



IMG-20190912-WA0001.jpeg
 Komentář:
 Velikost:  222.79 kB
 Zobrazeno:  125 krát

IMG-20190912-WA0001.jpeg




Naposledy upravil meldik dne ne březen 28 2021, 19:30, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
meldik



Založen: Mar 27, 2021
Příspěvky: 17

PříspěvekZaslal: ne březen 28 2021, 19:28    Předmět: Citovat

Cowley napsal(a):
Na výstup z 3914 dporučuji použít oddělovací modul pro 24V relé řízených optrony.

A pro napájení té elektroniky použít raději měnič než 7812.

Zbytečně se půlka napájení "protopí".


optocleny jsem vyradil kvuli duvodu nutnosti napajeni 12V v kombinaci s cenou tusim. Nepamatuju si jiz zcela presne, ale tak nejak to bylo. LEDky jsou 12/24V s odberem 0,02A a napajeni daneho optoclenu by muselo byt 12V, coz myslim vychazelo na velkou cenu pro 5ks. Proto hodlam rele spinat PNP tranzistory.

Pokud mas jeste jiny napad/radu jak obvod vylepsit, nebranim se dobrym myslenkam Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3358
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: ne březen 28 2021, 19:58    Předmět: Citovat

Ani s tím spínákem nevyřešíš absenci nějaké ochrany proti špičkám. Tyto moduly bývají vybaveny často trimtrem pro nastavení. V případě použití venku a v autě nejlepší cesta do pekla..
Další téma bude, proč mi ruší něco rádio a vysílačku..
Obecně při spotřebě 150mA je to zbytečny hledání "nicotných" úspor za cenu vyšší složitosti tedy i horší spolehlivosti.

Psal jsem Ti, že klidně můžeš nacpat do báze hodnoty poloviční, tím spíš ten trand dostaneš do saturace,a le o rychlost tady určitě nejde Smile
Kdybys byl jo omezený prostorem, lze najít i "digitální" transistory. Tedy standard bipolár s vřazeným odporem do báze, případě i s děličem proti emitoru.
Já bych dnes už vše cpal v SMD z pohodlnosti..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 4994
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne březen 28 2021, 20:21    Předmět: Citovat

VASEK_W napsal(a):
Odkud je omalováno to zapojení 7812-ky? Ta čísla u vývodů hmm, hmm...
Má pravdu, předsedo.
Pokud to máš podle obrázku, prohodil jsi vstup s výstupem. 7812 jen tak bezdůvodně naprázdno nehřeje. Vůbec jsi neuvedl, jestlis naměřil na výstupu stabilizátoru 12V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
meldik



Založen: Mar 27, 2021
Příspěvky: 17

PříspěvekZaslal: ne březen 28 2021, 20:27    Předmět: Citovat

Kvicala_r napsal(a):
Ani s tím spínákem nevyřešíš absenci nějaké ochrany proti špičkám. Tyto moduly bývají vybaveny často trimtrem pro nastavení. V případě použití venku a v autě nejlepší cesta do pekla..
Další téma bude, proč mi ruší něco rádio a vysílačku..
Obecně při spotřebě 150mA je to zbytečny hledání "nicotných" úspor za cenu vyšší složitosti tedy i horší spolehlivosti.

Psal jsem Ti, že klidně můžeš nacpat do báze hodnoty poloviční, tím spíš ten trand dostaneš do saturace,a le o rychlost tady určitě nejde Smile
Kdybys byl jo omezený prostorem, lze najít i "digitální" transistory. Tedy standard bipolár s vřazeným odporem do báze, případě i s děličem proti emitoru.
Já bych dnes už vše cpal v SMD z pohodlnosti..


Na vystupu ze 7812 je aktualne keramika 100uF, ta je tam i nakreslena. Vstup jsem neresil vubec z duvodu, ze neplanuju ho tam nechat. V zasade nemam problem tam dat o neco malo vetsi jeste.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3268

PříspěvekZaslal: ne březen 28 2021, 20:28    Předmět: Citovat

Keramika je ale myšleno 100nF Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
meldik



Založen: Mar 27, 2021
Příspěvky: 17

PříspěvekZaslal: ne březen 28 2021, 20:33    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
VASEK_W napsal(a):
Odkud je omalováno to zapojení 7812-ky? Ta čísla u vývodů hmm, hmm...
Má pravdu, předsedo.
Pokud to máš podle obrázku, prohodil jsi vstup s výstupem. 7812 jen tak bezdůvodně naprázdno nehřeje. Vůbec jsi neuvedl, jestlis naměřil na výstupu stabilizátoru 12V.


Predseda pravdu nema. Nic jsem neprehodil, 7812 dava 12V. Cisla na papire neodpovidaji PINoutu fyzicky. Za to si zaslouzim zdrbat a priste je ocisluju lepe.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
meldik



Založen: Mar 27, 2021
Příspěvky: 17

PříspěvekZaslal: ne březen 28 2021, 20:34    Předmět: Citovat

Cowley napsal(a):
Keramika je ale myšleno 100nF Smile


Pardon, samozrejme je tam 100nF/50V Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.45 sekund