Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

nový elektrorozvod v obývacím pokoji
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
pepik9



Založen: Aug 31, 2010
Příspěvky: 2409

PříspěvekZaslal: st duben 21 2021, 9:00    Předmět: Citovat

Že by se při stavbě paneláku zasekávaly kabely vodorovně ve výšce zásuvek a vypínačů je naprostý nesmysl. Je to tahané od podlahy.
https://uloz.to/file/auXJrcZ1kQfJ/t06b-zip
2 .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
katrops



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 107

PříspěvekZaslal: st duben 21 2021, 16:12    Předmět: Citovat

Když jsem vytrhával parkety, které byl přilepené asfaltem, tak nebylo na podlaze nic vidět.
To jsou ty dráty zalité v podlaze betonem?
Několikrát jsem vrtal díry na hmoždinky, pro připevnění dveřních prahů. To jsem měl asi také štěstí, že jsem nepřerušil nějaký kabel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4136

PříspěvekZaslal: st duben 21 2021, 17:03    Předmět: Citovat

Lezie to z teba jak z chlpatej deky. Keby si sa pochválil, že máš krabicu pod každým vypínačom, už si mohol mať odpoveď na prvej strane. Áno, podľa výkresu je to presne ten byt s parketami na asfalte. Strop je z dutých panelov s okruhlými dierami po celej dĺžke (takýto). Všetky káble sú v podlahe v tom betóne pod asfaltom, Nie, to nie je panel, to je betónový poter. Panel je pod nim. A ak sa pozrieš na ten výkres elektrorozvodu, tak kábel od zásuvky č. 2 k zásuvke č. 3 (rátané od ističov), na 99% nejde dookola izby, ale najkratšou možnou spojnicou. Rovnako najkratšou cestou idú ostatné káble. Krabice pod vypínačmi slúžia na odbočku k vypínaču a pokračovanie k ďalšiemu, lebo svetlo sa bez krabice nedá reťaziť tak, ako zásuvky (Vypínač má len jednu prípojnú skrutku.).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
katrops



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 107

PříspěvekZaslal: st duben 21 2021, 17:36    Předmět: Citovat

V tom mým nákresu je to vedení kabelů zakresleno od krabice a zásuvky na stropě šikmo.
To by tak nemohlo být pokud tam jsou takové dutiny v panelu jak na tvým obrázku.
Takže vůbec nepadá v úvahu, že by se nové měděné kábly tou cestou starých káblů ke světlům nějak protáhlo?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pepik9



Založen: Aug 31, 2010
Příspěvky: 2409

PříspěvekZaslal: st duben 21 2021, 21:18    Předmět: Citovat

Když se smontoval dům z panelů, nastoupili elektrikáři a instalatéři. Elektrikáři natahali kabely po podlaze, zásuvkový rozvod byl přímo v bytě, světelný rozvod v podlaze horního bytu. Boha jeho, je to tu napsaný už 20x.
Pak zedníci "hrobečkovali" - zakryli kabely trochou betonu, aby je při provádění podlah nerozjezdili kolečky. Ty husí krky ze stěnového panelu do dutiny stropáku byly jen vzorový návod, v praxi se to tak moc nedělalo.
Ale je to marný..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
katrops



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 107

PříspěvekZaslal: čt duben 22 2021, 17:32    Předmět: Citovat

Takže protáhnout to s velkou pravděpodobností nepůjde.
Nějakou radu jak tedy ty nové světelné rozvody v panelu (hlavně ve stropě) udělat? Lišty nechci.

Existuje pro laika nějaký jednoduchý měřák se signalizací, kde vedou kabely? Případně, že ano, jaká tam může být odchylka v přesnosti určení v centimetrech?

Snažím se hledat v historii diskuzí, ale asi zadávám nevhodná slova pro vyhledávání.
Omlouvám se všem za možná nesrozumitelná vyjádření. Děkuji za snahu pomoci.
Vážím si toho.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4136

PříspěvekZaslal: čt duben 22 2021, 18:59    Předmět: Citovat

pepik9 napsal(a):
...světelný rozvod v podlaze horního bytu.
Ale nie v tomto prípade. Tu ide aj svetelný obvod podlahou toho istého bytu a od vypínača ku svetlu akousi dutinou.

katrops napsal(a):
Takže protáhnout to s velkou pravděpodobností nepůjde.
Nějakou radu jak tedy ty nové světelné rozvody v panelu (hlavně ve stropě) udělat? Lišty nechci.
Jedine improvizovať. Z výkresu máš jasné, že je v strope nejaká dutina. Musíš sa pri lustri dostať do tej dutiny a zistiť, kam ide, ktorým smerom. Pri stene sa potom pri rekonštrukcií musíš nejako dostať do tej dutiny. Či je v stene trubka, alebo sú kable len zahádzané pod omietkou, musíš zistiť vo vypínači. Kým neotvoríš krabice, vypínače, nepozrieš prívod k lampe, dovtedy nevieš, na čom si. Občas k tomu treba aj majzlik a kladivo a osekať vrstvu omietky, aby bolo jasné čo je pod ňou. Aj tak to tam ideš rekonštruovať.

Čo som raz montoval luster v byte s tými dutými panelmi, tak luster visel na dreve vloženom do tej dutiny. Jak to bolo zahladené omietkou, tak bol vidieť len hák. Pri pokuse navrtať vedľa dieru pre hmoždinku sa to drevo v dutine nadvihlo, vakovka odpadla a v strope bola diera jak dlaň. Hák bol obyčajný vrut zavŕtaný do toho kusu dreva.

Ak chceš lusterr na inom mieste, možno tam máš inú dutinu. Alebo možeš dať znížený strop, sadrokartónový, kazetový, rustikálny... Alebo, novinkou sú napínacie stropy dokonale rovné, hladké. Je to fólia, ktorá sa pripevní po obvode a teplom sa napne. Aalebo rezať drážky. Po dĺžke panela samozrejme. Nie priečne. Alebo vyžiť medzeru medzi panelmi. Alebo nalep LEDkové pásy, nepotrebuješ lustér.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pepik9



Založen: Aug 31, 2010
Příspěvky: 2409

PříspěvekZaslal: čt duben 22 2021, 19:52    Předmět: Citovat

citace:
Z výkresu máš jasné, že je v strope nejaká dutina.
To vůbec jasné není. Doteď nevíme, co je to za barák. Slovo panelák má stejnou informační hodnotu jako "běžný prací prostředek". Ty panely s dutinami byly v systému T-08B s rozponem 6m. Ale protože z výkresu od katropse jen odhaduju, že tady je rozpon nosných stěn 3,6m, potom je to T-06B. Ten jsem v praxi nezažil, ale podle dokumentace v mém druhém odkazu žádný stropní panel dutinu nemá. A to, co je v učebnici v prvním odkazu, vypadá jako instalační trubka. Pokud by došel na schody a změřil tloušťku podlahy vedle schodů, tak při tl. do 20cm je jisté, že tam dutiny nejsou.
Kromě toho, vzhledem k množství výztuže v panelech toho s hledačkou asi moc zjistit nepůjde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: čt duben 22 2021, 21:09    Předmět: Citovat

Stropní panely v T08B jsou předpjaté železobetonové a mají odlehčovací dutiny. Naopak panely v soustavách s malým rozponem předpjaté nejsou, je to normální železobeton bez dutin. Trubka pro instalaci tam být může.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
katrops



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 107

PříspěvekZaslal: čt duben 22 2021, 21:37    Předmět: Citovat

Rozpon nosných stěn je 3,45 m.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
katrops



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 107

PříspěvekZaslal: čt duben 22 2021, 21:37    Předmět: Citovat

???

Naposledy upravil katrops dne čt duben 22 2021, 21:50, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
katrops



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 107

PříspěvekZaslal: čt duben 22 2021, 21:44    Předmět: Citovat

To samec:
A ty ledkové pásy místo lustru, to je co? To je něco bez káblů na dálkové ovládání Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4136

PříspěvekZaslal: pá duben 23 2021, 8:37    Předmět: Citovat

LEDkové pásy sú zúfalstvo tejto dnešnej pseudomodernej doby.

Myslím, že k tomuto vláknu už niemám viac čo napísať. Všetky potrebné informácie už boli dodané a kreativita sa dodať nedá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: út květen 18 2021, 17:05    Předmět: Citovat

Pro hledání kabelů rozvodu jsem použil tuto netradiční metodu.
Kdysi dávno, kolem roku 1970, jsem vedl radiotechnický kroužek. Kluci měli v rámci nějaké soutěže sestavit sledovač signálu. Dostali tišťák, součástky a letovali. Sledovač měl VF vstup s diodou a NF vstup. Občas jsem jej použil při opravě nějakého radia.
Jeden takový sledovač mi zůstal od té doby v šuplíku. V roce 2007 jsem potřeboval zmapovat v mém paneláku z roku 1975 rozvod elektřiny.
Vyhrabal jsem ten sledovač, přibastlil na něj nějakou atypickou baterii 6 V (původně tam byl držák na baterii 4,5 V). Na NF vstup jsem dal cívku vymontovanou z relé.
Na předpokládaný konec vedení světel nebo zásuvek jsem dal žárovku 40 W připojenou jen na fázi. Nulák jsem vedl samostatným vodičem zpět do rozváděče. Příslušný konec vedení jsem někdy musel upravit podle výsledků hledání.
NF zesilovač poslušně bručel ve sluchátkách 50 Hz indukovaných do zesilovače ze snímací cívky na trase kabelu. Citlivost byla tak 15 cm od hlednaného kabelu. Spolehlivě se našly i kabely zabetonované v podlaze.
Před 4 lety jsem hledal stejně kabely u vnuka v Brně v paneláku asi z roku 1955.
Mám doma i hledač vedení a potrubí z LIDLU, ale tím mým postupem to bylo přesnější a spolehlivější, i když příprava byla pracnější. Ten můj hledač je na obrázcích.



Sledovač signálu 1.JPG
 Komentář:
 Velikost:  227.5 kB
 Zobrazeno:  75 krát

Sledovač signálu 1.JPG



Sledovač signálu 2.JPG
 Komentář:
 Velikost:  200.08 kB
 Zobrazeno:  70 krát

Sledovač signálu 2.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
Strana 4 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund