Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

nový elektrorozvod v obývacím pokoji
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
katrops



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 107

PříspěvekZaslal: so březen 27 2021, 15:10    Předmět: Citovat

samec napsal(a):
POZOR!
Drážky do panela nemôžeš robiť hocijako najkratšou cestou od vypínača ku svetlu alebo od zásuvky k zásuvke. Drážky do stien sa musia rezať zvislo, nie vodorovne a do stropu po dlžke panela, nie priečne. Všetko ostatné ide do podlahového poteru, nad sadrokartónový strop, alebo na stenu do ozdobnej lišty.

Ak sem dáš fotku tej krabice pod vypínačom, tak ti povieme, k čomu tá krabica je.


To bych Ti rád nafotil, ale mám to zastavěné obývací stěnou. Ten vypínač nad ní nepoužívám. Dráty z této krabice, které vedou k vypínačí jsem právě z druhé strany příčky převrtal. Moje chyba.
Je to v panelu pospojovaný svorkama už 10 let. Právě i proto bych chtěl v obýváku nechat udělat nový rozvod v mědi. Ale nevím jak ta krabice ovlivňuje ostatní světla v kuchyni, předsíni a v šatně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4134

PříspěvekZaslal: so březen 27 2021, 15:49    Předmět: Citovat

S najväčšou pravdepodobnosťou sú z nej napájané všetky svetlá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
katrops



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 107

PříspěvekZaslal: so březen 27 2021, 16:26    Předmět: Citovat

A foto z druhé krabice pod vypínačem z druhého světla ti asi nepomůže ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mikras



Založen: Sep 04, 2019
Příspěvky: 545
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so březen 27 2021, 16:55    Předmět: Citovat

katrops napsal(a):
Ten vypínač nad ní nepoužívám. Dráty z této krabice, které vedou k vypínačí jsem právě z druhé strany příčky převrtal.


A k čemu ten vypínač sloužil? Jako možnost ovládat světlo v obýváku ze dvou míst? Pak by to byl vypínač (přepínač) č. 6 a pro jednu žárovku bude jednoduchý a povedou tam tři dráty. Pro ovládání jednoho světla by tam měly být dva dráty. Tím spíš, že pokud je nad vypínačem někde pod stropem krabice, měly by být fáze k vypínačům tažený z ní. Nebývá už podmínka, že jde přes krabici i fáze od vypínače. Ta je často tažena rovnou do svítidla. Existují stránky, na kterých by šel zjistit typ paneláku a pak třeba dohledat nějaké konstrukční plány. I když ze zkušenosti vím, že i byty pod sebou v jednou paneláku nebývaly stejné, co se elektroinstalace týká.
Když jsi to převrtal, přestalo něco fungovat?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
katrops



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 107

PříspěvekZaslal: so březen 27 2021, 18:10    Předmět: Citovat

Světla přestali fugovat, ale nevím kde všude, protože jsem hned vypnul jistič.
Je zajímavé, že se dají jedním vrtákem o síle 12 mm převrtat naráz 3 dráty. To nevymyslíš. Musel jsem do panelu vysekat díru, tam to chirurgicky pospojovat , zaizolovat a zasádrovat. Asi moc podle předpisu to nebylo, ale zatím to drží víc jak 10 let.
Asi to teď pěkně schytám Smile
Právě proto jsem chtěl udělat v obýváku nový i světelný rozvod, ale to mi možná nepomůže pokud ten starý je nějak propojen se světly v ostatních místnostech.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: so březen 27 2021, 18:21    Předmět: Citovat

No tak ty původní dráty odpoj, odsekni kousek za krabičkou, a chovej se tak, jako by tam nikdy nebyly, ne? Jak to asi budu dělat já? Budu snad zkoumat, kudy to dědek v 86. roce natáhnul? Akorát vím, že je to zaházený maltou, a taky jsem narazil na čokoládovej spoj zaházenej ve zdi, protože se šetřilo a napojovaly se zbytky ze staveb na hulváta tímhle způsobem. Nehledě na dost nestandardní barvy kabelů, třeba červená, tmavě modrá, bílá, žlutá… tam je tolik barev, že bys s tím rozplakal průvod buzerantů.
_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill


Naposledy upravil MetalGod dne ne březen 28 2021, 9:41, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so březen 27 2021, 19:00    Předmět: Citovat

Já mám taky celej sklep natahanej žlutou a červenou... Co jsem zdědil, to mám. Very Happy
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31830
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so březen 27 2021, 19:25    Předmět: Citovat

Tak paneláky snad tahali předpisovýma barvama ... I když jeden nikdy neví.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 3999
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne březen 28 2021, 9:39    Předmět: Citovat

Když jsem přišel nahlédnout do nedostavěného družstevního paneláku kolem roku 1967, zblednul jsem. Přívody byly natahány pod podlahou předsíně nejkratším směrem . Použité husí krky byly přeježděné a slisované od koleček s maltou. Potom to všechno zabetonovali a nalepili lino. Dnes už ten byt nemám. Jak to (snad) zrekonstruovali, už jsem naštěstí neviděl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: ne březen 28 2021, 9:43    Předmět: Citovat

Vodiče AGY se vyráběly pouze v kombinaci černá - šedá, takže od (do) vypínačů jde šedá fáze. Většinou se nikde nepřeznačovaly. Při záměně v krabici za PEN může neznalý poslat fázi na kostru svítidel. Pozdější AYKYL se sice vyráběly v provedení 2A, ale občas někde z nedostatku dali, co bylo zrovna po ruce. Barvy jednožilových vodičů v trubkách a lištách většinou odpovídají tehdy platným normám.

Na barevné značení se proto nelze spoléhat. A dělat závěry na dálku už vůbec ne, dokonce ani u nových instalací.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: ne březen 28 2021, 10:13    Předmět: Citovat

jjilek napsal(a):
Když jsem přišel nahlédnout do nedostavěného družstevního paneláku kolem roku 1967, zblednul jsem. Přívody byly natahány pod podlahou předsíně nejkratším směrem . Použité husí krky byly přeježděné a slisované od koleček s maltou. Potom to všechno zabetonovali a nalepili lino. Dnes už ten byt nemám. Jak to (snad) zrekonstruovali, už jsem naštěstí neviděl.
No a to už byla ta lepší varianta. U nás (stavba 1963) byly dráty v betonu zalité přímo, v místnostech s parketami ležely volně ve škváře. Jak se po tom chodilo, tak se na krajích lámaly. Celé to bylo zapojené jako jeden dlouhý řetěz, na kterém visely všechny zásuvky mimo jádro. Prostě nádhera.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2570

PříspěvekZaslal: ne březen 28 2021, 10:19    Předmět: Citovat

katrops napsal(a):
...kdybych měl čekat až budu mít na rekonstrukci celého bytu peníze, tak bych se toho nedožil...
IMHO když se předělává elektrika, tak největším problémem je ten bordel co nastane když se poprvé sekne do zdi. Tak pokud bych, nedej Bože, k nějaké rekonstrukci přistoupil, asi bych to udělal naráz a když bych na to neměl, tak bych si na to snad i půjčil.
_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: ne březen 28 2021, 11:01    Předmět: Citovat

Přesně, když to děláš na n-krát, akorát n-1krát uklízíš zbytečně, to samý platí i o přípravě a úklidu vercajku.
_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33897
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne březen 28 2021, 11:07    Předmět: Citovat

Neda sa robit cely byt naraz, ked v nom byvas.

Na fotke podlaha v panelaku zo zaciatku 80. rokov. Kabel je od lampy bytu na nizsom poschodi.



podlaha.jpg
 Komentář:
 Velikost:  105.78 kB
 Zobrazeno:  90 krát

podlaha.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4134

PříspěvekZaslal: ne březen 28 2021, 18:19    Předmět: Citovat

Čiže len panel bez poteru, len s nalepeným linoleom. Predpokladám, že ani steny neboli omietnuté, len otapetované. A ľudia sú ochotní kvôli tým pár kubikom betónu brať celoživotnú hypotéku...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.44 sekund