Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Alkalické AAA, AA, baterie tečou
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
pepik9



Založen: Aug 31, 2010
Příspěvky: 2397

PříspěvekZaslal: čt březen 25 2021, 21:30    Předmět: Citovat

Kalkulačky jsme začali používat ve druhém roce na průmce, tj. 1976. Můj soused v lavici si v cizině koupil jednoduchou kalkulačku s LCD, aktivní segmenty měly stříbrnou barvu a na displeji byl odklápěcí kryt.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: čt březen 25 2021, 21:45    Předmět: Citovat

pepik9 napsal(a):
... aktivní segmenty měly stříbrnou barvu
Jako že byl otočený polarizační filtr. S tím jsme si občas hráli, ale nic tak prodávané jsem neviděl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: čt březen 25 2021, 22:13    Předmět: Citovat

Nemá ta EL230 fóliovou klávesnici a integrák netypického tvaru který byl do kalkulačky jenom vložen a nezapájen? Nebylo kam, v kalkulačce nebyl žádný tišťák, jen IO, fólie a display.
Jestli jo, tak to byla moje první kalkulačka a jednodušší z těch dvou fólií jsem nahrazoval kouskem fólie kterou jsem průběžně polepoval staniolovými pásky, podle toho jak jsem postupně odhaloval maticové zapojení tlačítek postupným propojováním vývodů toho IO.
Důvodem bylo, že origo fólii rozstříhal jeden blbounek ještě na ZŠ a ani rozstříhaná už se ke mě nedostala. Nicméně fungovala i se staniolem Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Klob1



Založen: Mar 18, 2014
Příspěvky: 320

PříspěvekZaslal: pá březen 26 2021, 22:38    Předmět: Citovat

Michal22 napsal(a):
Jo, všimli, už to tady bylo v nějakém tématu.
Zatím jsem tedy nenatrefil na Panasonic ani Vartu, které dost používám, ale jednu už jsem měl vyteklou Ikeáckou (což není zase tak hrozné, když si uvědomím, kolik jsem jich už použil).

U nás snad vytékají všechny. Mezi, nimo to byl i Panasonic a Varta. Takže baterek vyteklých, celá parta.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4914
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: pá březen 26 2021, 22:52    Předmět: Citovat

Varta vyteká bežne a už dávno, ale nedávno ma fakt dostala Energizer AAA. Používaná ale dobrá batéria odložená medzi ostatnými, a zrazu počujem nejaké PUK! a šššššhhhhhh. Energizer AAA ešte dobrá a pošťala sa, bola okolo nej slušná mláčka. Píše sa rok 2021 a na batérii je spotreba do 2027. Jednoducho úžasné.

Čo sa batérií týka, sme úplne v prdeli. Kedysi alkalinky vydržali aj 5 rokov po dátume spotreby a normálne fungovali bez náznaku vytečenia. Dnes vytečú samé od seba ešte ďaleko pred dátumom spotreby, a je jedno či sa používajú alebo nie, a koľko je v nich ešte energie.

_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9657
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: so březen 27 2021, 6:36    Předmět: Citovat

Dodnes mám sčot Sharp elsi mate EL-5806 (z dob studii) pořízení asi tak tuzex 1978, LCD displej a 2 tabletkové
baterie, původní krmivo maxell G13 po jedny dobrovolný výměně foto Varta, ten příkon 0.0005W potvrzuji

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so březen 27 2021, 8:21    Předmět: Citovat

Když země jako Německo odevzdá výrobu do asijských prdelí a naopak pozve připrchlíky z prdelí, konce jsou takové.
Zajímavé by mohlo být, kdo dodává články lidem, co nejsou zvyklí aby jim funkci elektroniky ovlivňovalo tečení baterií, a můžou si to zaplatit.
Na obecné konzumenty sere pes.
Varta vyrábí i autobaterie a tam snad není ještě situace tak v řiti. I když zavedená bezúdržbovost je taky na palici. Odpařování vody z elektrolytu je zákonitý proces, ale tady se tváříme, že není a že obnažování desek a ničení článků je eko a hepy. Hlavně se neosírat s nějakou zastaralou destilkou jak kok.ot děda. https://www.mjauto.cz/pece-o-bezudrzbovou-autobaterii
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4476
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: so březen 27 2021, 8:30    Předmět: Citovat

Kupoval jsem baterky IKEA, ale po té co mi vytekly do ovladače na TV jsem s nimi skončil.
_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8801
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: so březen 27 2021, 9:40    Předmět: Citovat

pepik9 napsal(a):
Kalkulačky jsme začali používat ve druhém roce na průmce, tj. 1976. Můj soused v lavici si v cizině koupil jednoduchou kalkulačku s LCD, aktivní segmenty měly stříbrnou barvu a na displeji byl odklápěcí kryt.

Tak to už bylo 10let po mé maturitě.
Sorry za trošku OT (jsme ve vlákně o "vytékajících bateriích" - ne kalkulačkách). Patřilo by to spíše do Historie a vzpomínky na doby dávno minulé.

Za dob mých studií na SPŠE (ve Frenštátě p.R. - 1962÷66) kalkulačky ještě zdaleka nebyly - používali jsme vrchol tehdejší techniky logaritmické pravítko.
Základní učební pomůcky se tehdy ještě (na začátku šk. roku, či v prváku pro celé studium) "fasovaly". Třeba i obyčejné celuloidové pravítko (rovné: 30cm; a úhlové: 90-60-30); taky to logaritmické pravítko: LOGAREX 27403-II (ještě ho mám); rýsovací soupravu - tuším Kinex 111 (taky by měla být ještě někde na chalupě); anevímcoještě . . . a jo - třeba šupleru, . . .
A technické výkresy se tehdy ještě rýsovaly na pauzák tuší. Za pomoci té rýs. soupravy, anebo taky redisper, lépe pomocí trubičkových per (taky se s nimi kreslívaly spoje DPS). Movitější si zakoupili třeba soupravu Rotring.
Ve čtvrťáku jsme měli kompletně spočítat a navrhnout konstrukci třífázového el-motoru (tuším 10kW). Včetně kompl. výkresové dokumentace.
Ve škole jsme rýsovali na rýs. prknech, ale na intru jsme prkno neměli. Sestava motoru byla na formátu A1.
Když už se "honil" termín odevzdání, tak se výkresy kreslili i na intru. Na konci chodby byl rozšířený prostor s velkými stoly (na nich se to rýsovalo). Téměř do rána - končilo se třeba v 1, či ve 2 v noci. Zůstávaly tam do rána - než tuš řádně zaschla.
Tyto výkresy byly často terčem kanadských žertíků. Na výkres se postavila sklenička s tuší a od ní se položilo několik "kapek" (tuší natřený papír na černo - po zaschnutí se vystříhaly ty "kapky"). Vypadalo to velmi věrohodně.
Jednou se stalo, že borec tuto fintu ještě neznal. Ráno, když přišel k výkresu a uviděl tu "pohromu", zařval a vrhl se na výkres, který v mžiku zmuchlal a roztrhal. To bylo halooóó.

Taky jsem tu už kdysi vzpomínal příhodu hned z prváku.
Hodina technického kreslení - odevzdávaly se výkresy (formát A4). Kantor (ing. Kula - potrpěl si na přesnost) první co udělal, sklepal tu sesbíranou hromádku výkresů a jeden (co přečníval), aniž se podíval čí je, vytáhnul a ihned roztrhl vejpůl. Byl to můj výkres!
Musel jsem mu dokázat, že ne já, ale všichni ostatní nedodrželi přesný rozměr.
Jak jsme totiž fasovali ta pravítka (podotýkám celuloidová), tak já si tehdy koupil nové - plexisklové. Poněvadž ta celuloidová se časem smrštila (při jeho délce 30cm, tak cca o 3mm), tak můj výkres byl o ty 3mm větší z obou stran.
Zašel jsem do dílen a donesl pravítko ocelové. Moje (nové pexi) mělo míru správnou - celuloidová byla kratší.
Ale poněvadž jsme je fasovali, tak na to nemohl nic říct. A i můj výkres mně tehdy, byť roztržený, oznámkoval - tuším "1-" Smile



Logarex-27403-II.jpg
 Komentář:
Logaritmické pravítko LOGAREX 27403-II
 Velikost:  175.54 kB
 Zobrazeno:  29 krát

Logarex-27403-II.jpg



1507019546.jpg
 Komentář:
Rýsovací souprava KINEX 111
 Velikost:  38.17 kB
 Zobrazeno:  43 krát

1507019546.jpg



stažený soubor (6).jpg
 Komentář:
Rýsovací souprava ROTRING
 Velikost:  26.51 kB
 Zobrazeno:  22 krát

stažený soubor (6).jpg



11882373_5_549900567.jpg
 Komentář:
Trubičkové pero.
První výrobky byly celokovové (ne jak toto plast. tělísko). Při kreslení DPS (třeba nitrolakem) to mělo výhodu, že se mohlo vymývat ředidlem a nerozpouštělo se to tělísko.
 Velikost:  25.87 kB
 Zobrazeno:  43 krát

11882373_5_549900567.jpg



552210.jpg
 Komentář:
Sada redisper
 Velikost:  50.45 kB
 Zobrazeno:  24 krát

552210.jpg



_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali


Naposledy upravil kokun dne so březen 27 2021, 12:38, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5103
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: so březen 27 2021, 12:31    Předmět: Citovat

Kreslím s tím nitroředidlem a nic se nerozpouští...
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8801
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: so březen 27 2021, 12:46    Předmět: Citovat

Tak možná to byl aceton - ten bude agresívnější - Nevím
Rozhodně byla ta celokovová trubičková pera lepší. I po zaschnutí (nejen tuše, ale třeba i toho nitrolaku) se to pero nad plamenem ze zapalovače dalo zase uschopnit - bylo zase k použití.
Tohle bys s tím plastovým provést nemohl - po zaschnutí nitra uvnitř (když se zapomnělo vymýt) už bylo pero na vyhození.
Prioritně byla ta pera navržena a určena k rýsování tuší, nikoliv ke kreslení spojů DPS nitrolakem. To jen "chytří amatéři" vymysleli tuto techniku Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3327

PříspěvekZaslal: so březen 27 2021, 13:05    Předmět: Citovat

Ani aceton tomu peru nijak neublíží.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Klob1



Založen: Mar 18, 2014
Příspěvky: 320

PříspěvekZaslal: so březen 27 2021, 16:33    Předmět: Citovat

kokun napsal(a):
pepik9 napsal(a):
Kalkulačky jsme začali používat ve druhém roce na průmce, tj. 1976. Můj soused v lavici si v cizině koupil jednoduchou kalkulačku s LCD, aktivní segmenty měly stříbrnou barvu a na displeji byl odklápěcí kryt.

Tak to už bylo 10let po mé maturitě.
Sorry za trošku OT (jsme ve vlákně o "vytékajících bateriích" - ne kalkulačkách). Patřilo by to spíše do Historie a vzpomínky na doby dávno minulé.

Za dob mých studií na SPŠE (ve Frenštátě p.R. - 1962÷66) kalkulačky ještě zdaleka nebyly - používali jsme vrchol tehdejší techniky logaritmické pravítko.
Základní učební pomůcky se tehdy ještě (na začátku šk. roku, či v prváku pro celé studium) "fasovaly". Třeba i obyčejné celuloidové pravítko (rovné: 30cm; a úhlové: 90-60-30); taky to logaritmické pravítko: LOGAREX 27403-II (ještě ho mám); rýsovací soupravu - tuším Kinex 111 (taky by měla být ještě někde na chalupě); anevímcoještě . . . a jo - třeba šupleru, . . .
A technické výkresy se tehdy ještě rýsovaly na pauzák tuší. Za pomoci té rýs. soupravy, anebo taky redisper, lépe pomocí trubičkových per (taky se s nimi kreslívaly spoje DPS). Movitější si zakoupili třeba soupravu Rotring.
Ve čtvrťáku jsme měli kompletně spočítat a navrhnout konstrukci třífázového el-motoru (tuším 10kW). Včetně kompl. výkresové dokumentace.
Ve škole jsme rýsovali na rýs. prknech, ale na intru jsme prkno neměli. Sestava motoru byla na formátu A1.
Když už se "honil" termín odevzdání, tak se výkresy kreslili i na intru. Na konci chodby byl rozšířený prostor s velkými stoly (na nich se to rýsovalo). Téměř do rána - končilo se třeba v 1, či ve 2 v noci. Zůstávaly tam do rána - než tuš řádně zaschla.
Tyto výkresy byly často terčem kanadských žertíků. Na výkres se postavila sklenička s tuší a od ní se položilo několik "kapek" (tuší natřený papír na černo - po zaschnutí se vystříhaly ty "kapky"). Vypadalo to velmi věrohodně.
Jednou se stalo, že borec tuto fintu ještě neznal. Ráno, když přišel k výkresu a uviděl tu "pohromu", zařval a vrhl se na výkres, který v mžiku zmuchlal a roztrhal. To bylo halooóó.

Taky jsem tu už kdysi vzpomínal příhodu hned z prváku.
Hodina technického kreslení - odevzdávaly se výkresy (formát A4). Kantor (ing. Kula - potrpěl si na přesnost) první co udělal, sklepal tu sesbíranou hromádku výkresů a jeden (co přečníval), aniž se podíval čí je, vytáhnul a ihned roztrhl vejpůl. Byl to můj výkres!
Musel jsem mu dokázat, že ne já, ale všichni ostatní nedodrželi přesný rozměr.
Jak jsme totiž fasovali ta pravítka (podotýkám celuloidová), tak já si tehdy koupil nové - plexisklové. Poněvadž ta celuloidová se časem smrštila (při jeho délce 30cm, tak cca o 3mm), tak můj výkres byl o ty 3mm větší z obou stran.
Zašel jsem do dílen a donesl pravítko ocelové. Moje (nové pexi) mělo míru správnou - celuloidová byla kratší.
Ale poněvadž jsme je fasovali, tak na to nemohl nic říct. A i můj výkres mně tehdy, byť roztržený, oznámkoval - tuším "1-" Smile

Moc hezké, škoda, že se už to nedá koupit, nevyrábí to. Sháněl jsem ten kalíšek, práve na kreslení DPS, jenže nikde už nemají na obchodě. Ani to neznali většinou, a, když náhodou někde někdo to znal, tak jen řekli, že už min 15let to není nikde. Mám starý, ale synovci jej stíhli rozbít, protože mamak jim to dala na hraní, když jsem nebyl doma. Akorát v jednom zapadlém skládku měli násadky s redispery. Ale kalíšky ne. A už ani ten skládek se vším možným není tam.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so březen 27 2021, 16:44    Předmět: Citovat

A jak souvisí kreslení výkresů tuší v roce 1965 s blbýma alkalikama??
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4914
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: so březen 27 2021, 16:53    Předmět: Citovat

Práve som sa chcel opýtať to isté.
_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.40 sekund