Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Co je to za stroj ve filmu Kde alibi nestačí ?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Historie a vzpomínky na doby dávno minulé
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5020
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út březen 02 2021, 10:06    Předmět: Citovat

V 50. až 80. letech cigareta pomáhala hrdinovi vypadat mužně a když herec a režisér chtěli vyjádřit mentální úsilí, duševní vypětí hrdiny, když herec nevěděl co s rukama a tváří - tak cigareta zaručeně pomohla. Taky se tím vyjadřovalo chlapské přátelství, když si nabízeli cigaretu. Za dalších 30let se tyto filmy dostanou do trezoru, protože zobrazují ilegální aktivitu.Smile Ale třeba ne, protože stát má z hulení příjmy.

Je vidět, jak se společnost změnila a mění ohledně přístupu ke kouření (kromě dalšího). Tehdy jsme si těch cigaret vůbec nevšímali. Dneska na to taky čumím, jak to bylo časté. Asi bychom byli v šoku, kdybychom znovu vešli do poctivé čtyřky putyky z 80.let. Tam skoro nebylo vidět na konec místnosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17788
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út březen 02 2021, 10:33    Předmět: Citovat

forbidden napsal(a):
Dnes si to težko představím, jaká to musela být námaha, prosít cca 10M štítků. To museli nosit krabici za krabicí tam a zas do regálů...

Jedna krabice děrnejch štítků obsahovala 2000 osmdesáti nebo devadesáti sloupcových štítků. Devadesátky byly starší s kulatejma kódovacíma dírama, to je ta třídička na fotce. Kodování bylo stejný jako na pětistopý děrný pásce. Pak byly ještě Alfabety na pořizování údajů do štítků a tabelátory na zpracování dat štítků a tisk sestav ze štítků.
Osmdesátky byly obdélníkový díry, kódování bylo EBDIC používaly se na IBM a JSEP počítadlech. Krabice měla kolem 36 cm dýlku a vážila cca 5 kg. V 80-kách stála krabice rovný 2000,- Kčs. Pár krabic tu ještě mám, ideální na poznámky ale i jako podložky při frézování. Ten papír byl kalibrovanej, 0,18 mm přesně.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2575

PříspěvekZaslal: út březen 02 2021, 16:03    Předmět: Citovat

Kdysi se ke mně dostala nějaká knížka o Batmanovi. Ze svého počítačového centra měl přístup do databází všech tajných služeb, kromě sovětské. Ne, že by jeho programy nebyly dokonalé, ale ani nejdokonalejší program nedovede otevřít šuplík a vyndat z něj děrný štítek.

EDIT:
Vybavilo se mi, kdysi jsem četl článek o výpočetní technice - maďarský dopravní podnik Volán koupil od Aritmy nějaké stroje na zpracování děrných štítků a když je tam rozběhli, tak tak ty stroje bonzly, že podnik platí mzdy lidem co už tam nepracují a platí spotřebu nafty pro auta co tam taky už nejsou.

https://www.youtube.com/watch?v=UDBoCiK5fi4


_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.


Naposledy upravil Yarda1 dne st březen 03 2021, 11:48, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: út březen 02 2021, 20:15    Předmět: Citovat

V letech 1972÷82 jsem dělal technika-mechanika v SPS (Strojně početní stanice) - děrnoštítková technika; později se přecházelo na magnetické pásy a disky - název se pak změnil na Výpočetní středisko.

Valnou většinu let jsem servisoval ty děrnoštítkové mašiny: děrovače a přezkoušeče Honeywell-Bull (Francie); Soemtron (DDR) a ruské. Dále pak třídičky Soemtron; násobičku, reproduktor, zakladače a tabelátory H-B.
Používaly se ty 80-kové štítky, které popsal výše Celeron - (ty 90-kové se používaly v čs technice Aritma).
Na tomto webu je sice popsána převážně technika IBM, ale je tam i snímek "naší třídičky Soemtron 434 (1968)" - to byla nejrychlejší mašina v celé SPS. Jela vyšší rychlostí, než dnešní "počítačka bankovek".
citace:
Mechanici – později technici - jejich úkolem bylo udržet v chodu strojový park pravidelnou údržbou a opravami což byl mnohdy nadlidský výkon a notná dávka kutilství. Mnohdy si vypomáhali vlastnoručně vyrobenými náhradními díly, ale vždy si dokázali poradit.

Ještě mám ve sklepě asi půl krabice čistých DŠ a několik proděravěných dvěma řadami, pro uskladnění převážně (menších) rezistorů (podle hodnot). Ty mám takto založeny doposud Rolling Eyes

Moc se toho dnes na NETu o této technice nenajde - o té "naší" téměř nic Sad
https://www.czso.cz/csu/stoletistatistiky/kdy-statistici-vymenili-tuzku-a-papir-za-vypocetni-techniku
http://sas.ujc.cas.cz/archiv.php?art=1120

EDIT:
Nakonec se mně podařilo najít alespoň něco z té DDR techniky - viz foto níže:



unnamed (1).jpg
 Komentář:
80-tisloupcový děrný štítek a odpichovátko
 Velikost:  51.15 kB
 Zobrazeno:  81 krát

unnamed (1).jpg



daro_soemtron 1.jpg
 Komentář:
Děrovač Soemtron 415
 Velikost:  292 kB
 Zobrazeno:  42 krát

daro_soemtron 1.jpg



Soemtron_425,_pt._2_(2231624413) a.jpg
 Komentář:
Přezkoušeč Soemtron 425
 Velikost:  282.5 kB
 Zobrazeno:  32 krát

Soemtron_425,_pt._2_(2231624413) a.jpg



2009sommerda002thumb.jpg
 Komentář:
Třídička děrných štítků Soemtron 434
 Velikost:  46.74 kB
 Zobrazeno:  40 krát

2009sommerda002thumb.jpg



_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali


Naposledy upravil kokun dne ne březen 07 2021, 23:44, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4151

PříspěvekZaslal: út březen 02 2021, 23:41    Předmět: Citovat

Vraj bolo veľa prípadov, že sa tie dierovačky(pracovničky) zbláznily.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: st březen 03 2021, 7:37    Předmět: Citovat

A na tuto blbost jsi přišel sám, anebo ti někdo poradil? Že to sice byla "oblbovačka" o tom žádná, ale to by se pak musela zbláznit třeba každá druhá účetní.
Dělal jsem u toho 11 let, ale o ničem takovém jsem nikdy nikde neslyšel, a to jsem pobýval několikrát i ve VS (SPS) v Ostravě (Vítkovické železárny; NHKG; "Dusíkárna"-Moravské chemické závody), anebo třeba v MEZu Vsetín Rolling Eyes


EKKAR napsal(a):
Děrnoštítkový třídičky na Centrální evidenci obyvatel.
Hill napsal(a):
Třídička děrných štítků.

Na snímku (z filmu) není třídič/ka, bude to spíše zakladač - Aritma!?
Třídič/ka je podlouhlá mašina s 12-ti přihrádkami (pro "80 štítky" - podle počtu řádků na štítku); pro "90 štítky" vidím na třídiči IBM ("nulkový" systém jako u Aritmy?) těch přihrádek 13. "Nulkový" proto, že konfety (ten vyražený odpad) není obdélníkového tvaru, ale kruhového (těm se údajně říkalo "nulky").
Aritma (opajcovaný IBM, možná ještě starší Hollerith) systém neznám - ve všech VS (SPS), která jsem já měl možnost navštívit, se používal "náš", 80-kový systém.
Něco málo (co o něm vím), tak jen z vyprávění techniků z Ostravy. Ti byli kmenovými zaměstnanci Kancelářských strojů a v těch ostravských (výše vyjmenovaných) firmách byli jen coby externí pracovníci (ti prošli mnoha jinými SPS-kami po republice) Wink



punched90.gif
 Komentář:
90sloupcový štítek
 Velikost:  18.73 kB
 Zobrazeno:  71 krát

punched90.gif



_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali


Naposledy upravil kokun dne čt březen 04 2021, 19:01, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17788
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st březen 03 2021, 20:17    Předmět: Citovat

Když jsem nastoupil do STS-ky, už se přecházelo na ruskej EC1033. Děrnoštítky tam byly funkční souběžně asi jen dva měsíce a pak se rozebíralo a šrotovalo. Zůstaly tam jen pořizováky Soemtron 425. Ty jsem dokonce uměl trochu oprašovat. Dodneška z nich tady mám krabici relátek podobnejch našim LUNům. Jsou ale na 48V, takže k prdu. Někde se mi válí i zdroj. Mělo to dvoupatrovej rošt na desky s diodovejma maticema pro popisovač, ten jsem použil v dobách osmibitů jako rošt pro desky zbastlenýho počítače SAPI 1Z.
Z tabeláku jsme vykuchali kabelovej svazek a v dílně techniků ho pověsili jako "draka" na zeď. Tabelák byl vydrátovanej vše lankem 0,35 mm jen žlutou barvou. Svazek měl v nejširším místě průměr cca lidskýho stehna a vybíhaly z toho prameny 2-4 metry dlouhý, celkem to na zdi zabralo plochu cca 7 x 2 metry. Nedovedu si vůbec představit jak v tom kluci hledali závady když se něco někde utrhlo. Tiskárna v tom tabeláku totiž dělala takovej rachot a vibrace, že to poškozovalo tabelák. Nevím, jestli jste měli stejnej systém ale tady bylo vedle sebe 80 šavlí na každý byla celá abeceda, čísla a znaky. Tabelák výškově nastavil na těch šavlích správný znaky celýho řádku a pak to prásklo přes barvící pásku a papír proti podložce. Ty hmoty tiskárny byly celkem velký a nevyvážený, takže když jel tabelák, věděl o tom celej barák s 200 lidma od sklepa až na půdu. Smile

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: st březen 03 2021, 21:41    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Když jsem nastoupil do STS-ky, už se přecházelo na ruskej EC1033. ...
A to jsi jezdil na traktoru Praga, Škoda, Zetor, anebo ještě na nějakém na dřevoplyn Question Laughing
To jenom na odlehčení - za ten překlep STS (Strojně traktorová stanice) Laughing

I u nás byly tabelátory největší, nejsložitější a nejhlučnější mašiny - měli jsme 2 (Honeywell-Bull). Oba jsem servisoval - tak jako všechny ostatní mašiny v celé SPS. Ze začátku, po instalaci a rozběhu celé SPS (asi 3, či 4 roky) sám, později jsem dostal k ruce (na zaučení) mladšího kolegu.
Tabelátory byly naštěstí docela spolehlivé (ostatně tak jako i všechny ostatní mašiny Honeywell-Bull) - inu "kapitalistická, spolehlivá kvalita". Jediné (co mně u těchto mašin) neskutečně smolilo, byly obyčejné, pitomé šroubky (už jsem tu kdysi o tomto problému psal, ale to vlákno nějak nenávratně zmizelo).

Všechny použité šroubky totiž měly sice metrický profil závitu, avšak vyšší stoupání, než naše základní řada Exclamation
Např. šroubek M4 neměl (u nás i ve světě) běžné stoupání 0,7mm, ale měl ho 0,8 - čili až jako naše M5-ka; atd. Tj. všechny šroubky měly větší stoupání a byli tudíž nekompatibilní s našimi výrobky.
V důsledku to znamenalo, že každý pitomý šroubek se musel nakupovat (a ND byly neskutečně drahé, za valuty a s dlouhými dodacími lhůtami, protože nákup musel být nejprve schválen "těmi nahoře")!!!
A po technické stránce to taky bylo "na hlavu". Při těch vibracích a otřesech za provozu to mělo za následek časté uvolňování-povolování, v důsledku toho vysokého stoupání závitu!
Proto bylo nejčastějším úkonem při (třeba jen preventivním servisu) dotažení povolených šroubků na kritických místech. A při snaze "dotáhnout" se to nesmělo (zvláště u těch malých rozměrů: M3 a M4) přehnat, páč se lehce za hlavičkou utrhly a to pak nastal teprve "horor" - jak vyndat zalomený šroubek (většinou z nějaké Al-slitiny) bez poškození závitu ven, když pak nebyla žádná možnost ten závit opravit (prořezat) - nebyl závitník. Exclamation
U větších (a krátkých - zvláště ve slepé díře) zase hrozilo stržení závitů (ta měkká Al-slitina) Twisted Evil
Proto ten výše mnou odcitovaný odstavec z článku:
citace:
Mechanici – později technici - jejich úkolem bylo udržet v chodu strojový park pravidelnou údržbou a opravami což byl mnohdy nadlidský výkon a notná dávka kutilství. Mnohdy si vypomáhali vlastnoručně vyrobenými náhradními díly, ale vždy si dokázali poradit.
platil u nás snad dvojnásobně Wink

Jinak k nejporuchovějším patřily (jak taky jinak) ruské děrovače a přezkoušeče (chvála bohu jsme žádné jiné ruské stroje neměli). Po nich pak ty Soemtron (DDR) třídiče!
To jsou dnes už jen 40÷50 let staré vzpomínky Rolling Eyes

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali


Naposledy upravil kokun dne st březen 03 2021, 22:19, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17788
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st březen 03 2021, 22:11    Předmět: Citovat

Však jsem tu "traktorku" už organizačně nezažil a tak ten překlep názvu. My jsme měli hrdej název VS ČSAD, závod 592. Laughing
Jo a skutečná traktorka byla od VS vzdálená asi 100 metrů. Smile
Traktorka z jedný strany, nádvoří plný Karos, Ikarusů, Matesů a Fňuken, to když v zimě nechali za mrazu všechno přes noc blafat, to bylo žrádlo na stříbřený štekry, to jsme se naleštili když byly černý jak bota.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: st březen 03 2021, 23:14    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
... Tiskárna v tom tabeláku totiž dělala takovej rachot a vibrace, že to poškozovalo tabelák. Nevím, jestli jste měli stejnej systém ale tady bylo vedle sebe 80 šavlí na každý byla celá abeceda, čísla a znaky. Tabelák výškově nastavil na těch šavlích správný znaky celýho řádku a pak to prásklo přes barvící pásku a papír proti podložce. Ty hmoty tiskárny byly celkem velký a nevyvážený, takže když jel tabelák, věděl o tom celej barák s 200 lidma od sklepa až na půdu. Smile

Tiskárna v "našich" tabelátorech měla celou abecedu, čísla a znaky na tenkých kotoučcích (kalených) se znaky po obvodě. A k jakému natočení došlo, takový "znak" (písmeno, číslice, či znak) se pak tisknul (rovněž přes barevnou pásku, jako do psacího stroje). Kolik bylo těch znakových kotoučů v řadě si už nepamatuju - role papíru (či šíře "skládačky) mohla mít (odhadem - po těch letech) cca 30÷35cm, čili tisk do těch max. 30-ti cm Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31873
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st březen 03 2021, 23:32    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
...
Traktorka z jedný strany, nádvoří plný Karos, Ikarusů, Matesů a Fňuken, to když v zimě nechali za mrazu všechno přes noc blafat, to bylo žrádlo na stříbřený štekry, to jsme se naleštili když byly černý jak bota.
Nj, tenkrát motorová nafta plná síry z ruský ropy (jeden pablb ze Škodahome tohle tvrdil ještě o naftě z roku 2005!!!), ještě než se to začalo ve velkým odsířovat, to musel bejt zážitek ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: čt březen 04 2021, 8:29    Předmět: Citovat

Jak už napsal výše celeron, děrný štítek byl zhotovený z kvalitního, kalibrovaného papíru tl. 0,18mm. Jakýkoliv nárust jeho tloušťky by strojní zpracování znemožnil. Podávací nože, které umožnily pohyb štítku ze zásobníku, se štelovaly na přesnou výšku 0,12mm pomocí tzv. "léry" (měrky - z německého: Die Lehre)!
Přesto občas docházelo (obzvlášť při vysokých rychlostech v třídičkách) k tzv. "salátu" (nabourání a nahromadění několika štítků na sebe a k jejich poškození). Takové se musely pak znovu ručně naděrovat (a přezkoušet) na děrovači (přezkoušeči). Pokud byl už starší soubor štítků hodně opotřebený (mnohanásobným průchodem mašinami), tak se zhotovoval jejich (nový) duplikát na "reproduktoru".

Policie - po válce SNB (Sbor národní bezpečnosti), později VB (Veřejná bezpečnost - lidově zvaná: "kluci z páté B", anebo "mlíkaři" - podle bílého vodorovného pruhu na Volhách) měli svoji evidenci delikventů. Přestože určitě využívali i děrnoštítkovou (strojovou) techniku, měli i kartotéku na děrných kartách. Na takovou se snad lepilo i to foto - na děrný štítek rozhodně ne!



images (1).jpg
 Komentář:
Děrná karta nebyla určena ke strojnímu zpracování - byla založena v kartotéce.
 Velikost:  8.18 kB
 Zobrazeno:  72 krát

images (1).jpg



_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17788
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt březen 04 2021, 15:39    Předmět: Citovat

kokun napsal(a):

Tiskárna v "našich" tabelátorech měla celou abecedu, čísla a znaky na tenkých kotoučcích (kalených) se znaky po obvodě. A k jakému natočení došlo, takový "znak" (písmeno, číslice, či znak) se pak tisknul (rovněž přes barevnou pásku, jako do psacího stroje).

No to už asi byla rychlotiskárna jako v pozdějších sálových počítačích. Ten buben měl tolik kroužků se znakama, kolik bylo sloupců na papíře. Já jsem zažil 80 a 120. Ten buben se točil konstantní rychlostí, kolem 500 ot/min na boku byl znakovej optosnímač. Proti válci byla pod papírem řada kladívek, pro každej sloupec jedno. Ty kladívka během jedný otáčky bubnu v okamžiku, když byl ve sloupci zrovna správnej znak. klepla (to znamená každý kladívko v jiným okamžiku) a vytiskla znak. Když to bylo blbě seřízený, tak řádky byly zvlněný nebo se vytiskla jen půlka znaku a část následnýho znaku na kotouči. Pak se přes spojku a brzdu papír posunul na další řádek a celý se to opakovalo. Ve výsledku to tisklo s hrozným rachotem asi tak rychle jako dnešní laserka. Běžnej člověk se k tiskům z rychlotiskárny dostal třeba u složenek z tehdejšího VAKUSu.
S tím systémem tiskovejch šavlí ses možná setkal v elektromechanických kalkulačkách, co tiskly na ruli papíru šířky asi 60 mm. Tam byly krátký šavle, jen 0-9, +,-. V sedmdesátkách to bylo skoro v každý účtárně. Výrobce možna Elwro nebo dederón.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: čt březen 04 2021, 16:15    Předmět: Citovat

Pochybuji, že to byla rychlotiskárna (já se v podstatě k jiné technice nedostal, tak nemohu srovnávat), ani nebylo použito žádných optosnímačů. Celé to byla mechanická záležitost.
Do těch (ostravských, či Vsetína) firem jsem se dostal v podstatě jen kvůli školením, příp. k získání praxe a zkušeností. Stroje Honeywell-Bull totiž nikde jinde v republice (než na ostravsku) nebyli. Kromě těch ostravských (které jsem už výše vyjmenoval) byly pak snad už jen ve Vratimovských papírnách a snad ještě v Třinci. I k nám se dostaly odněkud z Prahy-Zličína, už jako použité. Takže pak už v Praze nebyly vůbec.

A ani žádné kalkulačky jsem neopravoval - to spadalo do referátu Kanclstrojů , kteří do fabriky buďto dojížděli, příp. se to k nim (do Gottwaldova-Zlína) vozilo.
Naše SPS-ka byla plně v režii fabriky, čili jsme byli jejími zaměstnanci (ne jako ti technici třeba v Ostravě).

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8977
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: pá březen 05 2021, 10:23    Předmět: Citovat

No, byla to obdivuhodná technika, já to už nezažil. Možná by stálo za to, přesunout to do rubriky vzpomínek na starou techniku, nebo jak to tam je napsáno. Docela se tu sešlo zajímavých informací.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Historie a vzpomínky na doby dávno minulé Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 2 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund