Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

VCO MC1648 - teplotní stabilita

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: so srpen 24 2019, 6:16    Předmět: VCO MC1648 - teplotní stabilita Citovat

Zabývám se návrhem VCO s obvodem MC1648 v rozsahu cca 50-150 MHz blokové schema viz obrázek z katalogu obvodu v příloze . Řídící napětí pro varikap Vin je opřeno o zem . Protože je pak na varikapu napětí Vin minus Vbias ( vývod 10) , obávám se, že napětí na varikapu bude s teplotou kolísat , neboť to Vbias na vývodu 10 jsou vlastně dva přechody proti zemi.
Nebo je to jinak ? Nebylo by lépe opřít řídící napětí pro varikap o napětí
Vbias , tj. například operák jako sledovač a spodní konec potenciometru
ladění připojit na výstup tohoto operáku - tím by ladící napětí na varikapu nezáviselo na Vbias ,ale jen na skutečně nastavené hodnotě napětí na potenciometru a chovalo by se to podobně , jako kdybych místo varikapu použil proměnný kondenzátor v katalogovém zapojení obvodu.
Má někdo praktickou zkušenost s tímhle obvodem ? Díky za tip.



mc1648.jpg
 Komentář:
 Velikost:  42.26 kB
 Zobrazeno:  326 krát

mc1648.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: út srpen 27 2019, 23:41    Předmět: Citovat

Pro začátek bych se spíš zeptal, jestli to fakt přeladíš 50-150MHz? To je totiž docela dost.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: st srpen 28 2019, 5:27    Předmět: Citovat

Myslím, že ano , samozřejmě ne v jednom rozsahu Smile . Event. rozsahy dolů
by neměly být problém, výše už to nepůjde kvůli vlastnostem obvodu a parazitních prvkům, které klasickou konstrukcí s THT součástkami navyrábím. Ptám se proto, protože mám generátor do 30 MHz s podobně v emitoru vázánými tranzistory jako je to v MC1648, a ten před použitím musím nechat delší dobu prohřát . Tady to bude jezdit také, ale rád bych to minimalizoval , a nikde jsem o problému teplotní stability oscilátoru s MC1648 nic nenašel - resp. v katalogu je zmínka , že je to dáno jen závislostí L a C na teplotě , tak o tom mám silné pochybnosti , už jen vst.
tranzistor oscilátoru ( dle katalogu 6 pF vst. kapacita) nějakou odchylku s teplotou vyvolá.
Cílem snažení by mělo být něco podobného https://www.nutsvolts.com/magazine/article/june2014_Reed ,
jen já hrozně nerad bezhlavě kopíruji , on ten článek má pokračování následně u jiných podobných "vynálezců" Smile .

Pozn. U toho mc 1648 mě zaujala možnost řešit konstantní velikost výst.
napětí v jednotl. pásmech přepínáním jednoho odporu (na ss úrovni) současně s indukčností ( vstup AGC) . To se mi u generátoru do 30 MHz moc nedařilo a nakonec bylo vyhovující řešení frekvenčně závislá vazba v odděl. zesilovači před modulátorem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: po září 23 2019, 9:28    Předmět: Citovat

Vidím, že s tímto obvodem zkušenosti nejsou . Já jsem zkusmo postavil dva vzorky oscilátoru , jeden na plechu s klasickými součástkami (ten se mi podařilo posléze odprásknout škrtnutím nabitého tantalu o správnou nožičku , u blok. kondů zkrácenými tak na 1,5mm, druhý na desce FR4 s použitím smd kondů pro blokování ( 1n C0G, 10n X7R vel.1206 a 100n malé polštářky X7R zkrácené na minimum, řazeno paralelně, obvody letovány přímo na nožičky IO).Varikapy v druhém vzorku smd.
Výsledek je žalostný - tak do 50 MHz se chovají oba vzorky stejně včetně možnosti řídit amplitudu kmitů přes vstup AGC, první vzorek na plechu kmital tak do max 80 MHz bez reálné možnosti amplitudu řídit , druhý jde i přes 150 MHz , ale stabilita amplitudy při ladění je bídná a AGC už nefunguje , neboť amplituda kmitů je už na oscilátoru vývod 12 malá a proměnná. Jo cívka toroid 6mm materiál N01 Pramet.
Když to shrnu, nemá smysl se zabývat teplotní závislostí něčeho , co pořádně nefunguje . Vypadá to na problém malé impedance rez.obvodu, tj. malé Q jak cívky, tak varikapů. Předepsáno je QL větší než 100 , to se ovšem v hodnotě cca 100 nH na třeba 100-150MHz koupit nedá a namotáno doma na toroidu N01 to asi není ono. Žil jsem v omylu, že lepší Q budou mít vzduchové cívky bez jádra ( je to pár závitů), opak je zřejmě pravdou, vzduchové cívky končí s kmitáním někde na 70 MHz.
Ještě jsem pojal podezření, zda ty MC1648 nejsou nějaké mizerné čínské kopie , když někomu fungují viz odkaz výše , a to si myslím, že mám
"nežádoucí dráty" podstatně kratší než autor onoho generátoru . Je podivné, a s tím jsem se nesetkal u jiných IO, že když ztenčenou část nožičky ohnu o 90°, okamžitě se ulomí , do patice by to tedy nacpat nešlo.
Takže bádání zdar a přeji krásné babí léto. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fitor



Založen: Jan 21, 2013
Příspěvky: 50

PříspěvekZaslal: čt březen 11 2021, 20:51    Předmět: Citovat

Už je to dva roky, ale kdyby's chtěl pokračovat:
kód:
https://www.nutsvolts.com/magazine/article/december2013_Reed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: pá březen 19 2021, 7:55    Předmět: Citovat

Nějak jsem nepochopil, v čem se to má lišit od odkazu , který jsem dával v třetím příspěvku odshora , resp. čemu by to mělo pomoci. Ten obvod , co mám , není vhodný resp. možná je to nějaká čínská kopie s bůhví jakými
vlastnostmi . Ten zásadní problém bude zřejmě požadavek na QL větší než 100 resp. samozřejmě vliv má i jakost varikapu atd . - tam je zakopaný pes . Autorovi jeho nádherné výsledky v oblasti nad 100 MHz vzhledem k délce drátů , přepínači atd. moc nevěřím, nakonec to známe z mnoha konstrukcí v AR a PE, jak jsou tyto věci reprodukovatelné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund