Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Změna pinu z 0 na 1 zakmitá - proč?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út únor 16 2021, 1:49    Předmět: Citovat

Kdybys neměl osciloskop, nepřemýšlel bys o nějakých překmitech a o odporech a zapojil to podle doporučeného schématu. A ono by to asi fungovalo. U nepájivého pole je možné cokoli. Nějaké odpory navíc snad vylepší zdánlivý překmit , ale fungování obvodu můžou klidně zhoršit.

To, cos udělal se sondou, je pŕesně to, co je potřeba pro měření na vysokých kmitočtech.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: út únor 16 2021, 7:58    Předmět: Citovat

Když vidíš na osciloskopu zákmity , které mají frekvenci cca 100MHz , a máš dráty dlouhé cca 10 cm , což představuje na hrubo indukčnost asi 100nH , tak snadno dopočteš kapacitu, s kterou ta indukčnost zakmitává
- tady asi 25 pF . A jakou má vstupní kapacitu tvoje sonda ? A připojené
nebo na nepájivém poli kapacitně navázané okolí ?
Z vlastních zkušeností vím, že bádat nad něčím, co je frekvenčně přes pár MHz, na nepájivém poli ,je zbytečná práce, vše je na tom poli jinak , než by mělo být .
Co se týče "vylepšení" těch zákmitů seriovým odporem, pak tím neodstraňuješ příčinu ( parazitní kapacity a indukčnosti), ale následek - vlastně ten signál vstupující do sondy integruješ RC členem , přičemž
C je vstupní kapacita sondy .Co se tyče možnosti zničení součástek takovými drobnými zákmity (ve skutečnosti mohou být mnohem větší,
nebo menší , nebo žádné oproti obrázku na osciloskopu - podle el. a mech. uspořádání) , tak ta je nepatrná , každý ten polovodič má obvykle nějaké buď přímo integrované ochrany nebo nejméně parazitní diody oproti substrátu, a ty toto likvidují ( netýká se ale určitě dávnověkých FETů jako třeba KF520 apod., nebo speciálních polovodičů pro desítky GHz atd. viz katalogy výrobců ). Takže nebudeš-li tam mít metrové dráty nebo budeš mít mizerný osciloskop třeba do 10MHz , nemusíš se s tím trápit , nic se nestane nebo to , jak píše Pavel, vůbec neuvidíš Smile a budeš v pohodě .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: út únor 16 2021, 12:32    Předmět: Citovat

To je ta nevýhoda digitálů, umožňují se pitvat v nesmyslech, který neexistují. Kalibrační výstup pro sondu to asi nemá.

Kdybych chtěl něco měřit na mým analogu na stovkách MHz, tak mám možnost přepnout vstup na 50ohm. Pak to píchnu koaxem do odbočky na umělé zátěži a můžu se třeba podívat, co mně na 70cm dělá nosná.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: út únor 16 2021, 13:23    Předmět: Citovat

Díky moc - máte skvělé komentáře! Zničení displeje tedy nehrozí a rezistory k němu jsou na nic.

Teď už to víceméně chápu, ale tohle jsem nedal: "snadno dopočteš kapacitu, s kterou ta indukčnost zakmitává - tady asi 25 pF". Jak můžu vypočítat kapacitu C, když znám f=100Mhz, d=10cm a L=100nH a co si mám představit pod tím, že indukčnost zakmitává s kapacitou? Cítím, že je důležité vědět jak to spolu souvisí, mít představu, ale nevím jak na to.

Jedna věc je, že oscík to špatně ukáže protože jsem mu nevědomky přidal do cesty indukčnost a kapacitu, ale je vidět, že se rozkmitá i napětí a to měří druhá sonda nezávisle na té první. Jak to že kablík od jedné sondy ovlivní druhou? A nebo zdroj napětí z usb je tak strašně měkký, že neustojí sepnutí pinu? To by ale padalo a rozkmitávalo se i když zkrátím zemnící kablík sondy a vyřeším překmit. Když to ale udělám tak napětí je už ok.

citace:

A jakou má vstupní kapacitu tvoje sonda?

Měřím se sondou TA132 a x10 takže by to mělo být 15pF. Přiložil jsem obrázek se specifikací sond od firmy Pico.

citace:

A připojené nebo na nepájivém poli kapacitně navázané okolí ?


To netuším, ale pokusil jsem se alespoň změřit kablíky pomocí LCR metru.

kód:

Propojovací kablík - od pinu k hrotu sondy.
d=12.5cm
f = 100hz,  Ls = 0.000uH, ESR = 0.100 Ohm, Rs = 0.10 Ohm, D = 558, Q = 0.001
f = 1khz,   Ls = 1.700uH, ESR = 0.000 Ohm, Rs = 0.003 Ohm, D = 0.334, Q = 2.970
f = 10khz,  Ls = 0.150uH, ESR = 0.011 Ohm, Rs = 0.114 Ohm, D = 11.810, Q = 0.084
f = 100khz, Ls = 0.058uH, ESR = 0.016 Ohm, Rs = 0.167 Ohm, D = 4.610, Q = 0.216
R = 0,1 Ohm (multimetrem)


Podle měření ale moc vliv nemá. Největší vliv má ten zemnící kablík ze sondy.

kód:

Zemnící kablík od sondy s krokodýlkem.
d=15.5cm
f = 100hz,  Ls = 0.000uH, ESR = 0.000 Ohm, Rs = 0.030 Ohm, D = 772, Q = 0.001
f = 1khz,   Ls = 1.900uH, ESR = 0.140 Ohm, Rs = 0.138 Ohm, D = 11.45, Q = 0.087
f = 10khz,  Ls = 0.250uH, ESR = 0.020 Ohm, Rs = 0.028 Ohm, D = 1.801, Q = 0.554
f = 100khz, Ls = 0.152uH, ESR = 0.000 Ohm, Rs = 0.138 Ohm, D = 0.097, Q = 10.13
R = 0,1 Ohm (multimetrem)


citace:
Kalibrační výstup pro sondu to asi nemá.

Nemá, ale každá sonda má trimr v kompenzačním rozsahu 10-35pF.



kabliky.png
 Komentář:
 Velikost:  70.05 kB
 Zobrazeno:  101 krát

kabliky.png



sondy-spec.png
 Komentář:
 Velikost:  49.17 kB
 Zobrazeno:  116 krát

sondy-spec.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út únor 16 2021, 17:00    Předmět: Citovat

No prostě se snaž, když měříš desítky či stovky MHz nebo adekvátně strmé pulsy dodržovat pravidla pro práci s VF signály. To jest co nejkratší přívody pro snížení vlivu parazitních prvků v obvodu. To neplatí jen pro přívody k sondě! Na svém obrázku máš nesmyslně dlouhé fousy, které se přičítají k parazitní indukčnosti i kapacitě. I k odporu, ale tady ten nehraje roli.

Ohledně sond najdeš spoustu materiálu. Třeba tady "02_ABCs-of-Probes-Primer.pdf" (zadej do gůglu) je asi na třech místech uveden zásadní vliv indukčnosti zemního kablíku na rozkmitání průběhu. A způsob řešení nástavcem zkracujícím zemní kablík. A taky vliv sondy(a osciloskopu) na snížení strmosti náběžné hrany. Takže to, co vidíš na obrazovce, je jen výsledek souhry všech možných negativních vlivů. Čím kvalitnější komponenty a menší chyby metody, tím větší shoda obrázku se skutečností.


Když na obvod LC pustíš strmý pulz, tak má snahu se rozkmitat na svém rezonančním kmitočtu. Pulzy jsou tlumené a ustanou. Ale pár zákmitů tě ještě před odezněním stačí zneklidnit.
Kalkulačka je například tady:http://ok1tvl.nagano.cz/rezonance.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: út únor 16 2021, 17:20    Předmět: Citovat

Nemám bohužel pedagogické nadání, byl jsem v tomto směru vždy spíše nakloněn nějakému tomu jak je teď moderní říkat "flákanci" a moji učitelé také (obrazně) . Prosím tě , máš nějakou elektrotechnickou školu a nějakou praxi v oboru ? Pokud ti nic neříká Thomsonův vztah mezi kapacitou , indukčností a frekvencí u laděných obvodů, pak to máš opravdu těžké .
Co se týče tvého měření těch kablíku, jsou to zhovadilosti . Znáš nějaký fyzikální děj, který dokáže změnit indukčnost kusu drátu při dvou blízkých frekvencích o řády ? Já tedy ne, bůhví cos a jak měřil . Je z toho vidět , že ti chybí úplné základy a z toho důvodu i schopnost posoudit, jestli to , co jsi naměřil , není pitomost ( i třeba proto, že spadl krokodýlek přívodu do měřáku z měřeného pinu). Nějak moc se spoléháš na měřáky - to je v mnoha oblastech elektrotechniky cesta do pekel , pokud chybí představa,
co a jak měřit a co bych asi tak naměřit měl . Je to podobné, jako se spoléhat v autě na navigaci bez ohledu na okolí ....a skončit třeba v řece.
Ale nezoufej, po delším samostudiu a tak 50 letech praxe už budeš vědět
více Smile .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: st únor 17 2021, 1:09    Předmět: Citovat

Pavle, děkuji moc! Budu se snažit a děkuji za tip. Vypadá to na pěknou příručku. Přelouskám ji.

Milan: jsem v tomto malinko amáter a možná proto mě to i tak baví. Thomsonův vztah jsem už viděl i s ním počítal jen jsem si ho zkrátka nevybavil a jeho název si, se přiznám, nepamatuju.
Jak jsem měřil je ukázáno na fotkách nahoře. Hodnoty jsou opsány z displeje LCR metru DT-9935 - "It provides high accuracy with four or five terminal Kelvin measurements." Smile
Ty "hausnumera" tak zkrátka naměřil, asi není dost přesný na měření malých hodnot káblíků.
V autě používám navigaci zásadně a rád Laughing
A nezoufám, vrhnu se na tu zajímavou příručku o sondách!

Ještě jednou díky Vám všem, za osvětlení toho co se mi vlastně stalo při měření.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st únor 17 2021, 11:01    Předmět: Citovat

Jsi tak pozitivní a zvídavý, že na všechno časem přijdeš, pokud tě to nepřestane bavit a neupneš se zase na jiné bohulibé záliby (ženské, chlast, sázení,...).

Článků o osciloskopických sondách jsou všude mraky a všechny víceméně stejné. Kdysi nějací studenti přeložili do češtiny pojednání od Tektronixu a bylo tam vše podstatné. Ale nemůžu to už najít.
Tady je třeba něco v češtině: https://vyvoj.hw.cz/teorie-a-praxe/jak-spravne-pouzivat-osciloskopicke-sondy.html
Je to sice trochu reklamní článek, ale vidíš tam opět vliv dlouhých přívodů a taky vliv zatížení obvodu sondou s reálnou impedancí.

Co se týče měření kablíku měřákem při různých kmitočtech, to má Milan pravdu. Nechal jsem to bez reakce. V podstatě ses dozvěděl o vlastnostech a limitech měřicího přístroje na různých kmitočtech, ale ne o kablíku. Měřicí metoda musí být zvolena rozumně s ohledem na možnosti měřáku. Tvoje měření je jako vážit pomeranč na váze pro vážení náklaďáků u sila s obilím. Kablík má zkrátka příliš nízké hodnoty, srovnatelné s rozlišovací schopností a nepřesnostmi DT-9935.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mahoney



Založen: Oct 26, 2019
Příspěvky: 381

PříspěvekZaslal: po únor 22 2021, 20:13    Předmět: Citovat

P2 p4ul: Protože měřit nezatížený plovoucí pin je z principu blbost (a řešit 100MHz zákmit s přesahem 0,4V při f=1kHz taky).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund