Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Změna pinu z 0 na 1 zakmitá - proč?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: po únor 15 2021, 21:33    Předmět: Změna pinu z 0 na 1 zakmitá - proč? Citovat

Ahoj, zkoušel jsem měřit oscíkem pin na desce s stm32 připojeném k usb. Program mění pin z 0 na 1. Výstup je push-pull, low-speed, floating. Sondu oscíku mám na napájení (červená) a na tom pinu (modrá).

No a tak nějak mi příjde, že vlastně vůbec nerozumím tomu, proč to dělá takový zákmit. Vdd mám 3.3 V a zákmit jde 3.86V. Chtěl bych připojit displej, který má v datasheetu uvedeno, že log. 1 je max Vdd a Vdd má max 3.5V, ale bojím se abych ho nezničil. Zákmit trvá jen 10.75 ns (vzdálenost mezi svislými čarami).

Zkoušel jsem přiipojit rezistor 10K z pinu k zemi. Vpodstatě žádný rozdíl. Pak jsem zkusil 1K a překmit klesl asi na 3.6V. Zkoušel jsem dát několik 470 uF kondíků na napájení ale taky nic moc, napětí kleslo při vzestupné hraně trochu méně, ale zákmit byl ještě větší.

Jako čekal bych, že se napětí nebude vůbec hýbat. Je to jen 1 pin a není na nic připojený. Napájení je z usb notebooku. Nebo že se to výrazně zlepší když na napájení dám elektrolyty.

1. Je to takový zákmit normální?
2. Je tak rozkolísané napětí normální?
3. Může taková špička trvající 10ns zničit displej?
4. Dá se ta špička odstranit nebo to není nutné?



pin.png
 Komentář:
 Velikost:  25.79 kB
 Zobrazeno:  162 krát

pin.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
voitano



Založen: Dec 02, 2009
Příspěvky: 480

PříspěvekZaslal: po únor 15 2021, 22:12    Předmět: Citovat

nevíme co je to za oscák a sonda, jak vypadají cestičky, překmit může být ještě větší
Může to být chyba už jen připojení té sondy
Nemáš pravděpodobně dobře impedančně prizpůsobené
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
bdn



Založen: Jan 16, 2020
Příspěvky: 468

PříspěvekZaslal: po únor 15 2021, 22:26    Předmět: Citovat

Co znamená floating výstup?
citace:
Výstup je push-pull, low-speed, floating

Jaká je čas na ose x na úvodním obrázku? us, ms, sekundy?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: po únor 15 2021, 22:28    Předmět: Citovat

Je to Picoscope 2207B a na ose jsou ns.
Floating znamená, že GPIOx_PUPDR je nastavené na 0 = No pull-up, pull-down. Není tam zkrátka žádný rezistor k napájení ani k zemi.



sondy.png
 Komentář:
 Velikost:  147.28 kB
 Zobrazeno:  161 krát

sondy.png



pico.png
 Komentář:
 Velikost:  101.49 kB
 Zobrazeno:  177 krát

pico.png




Naposledy upravil p4ul dne po únor 15 2021, 22:37, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1835
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: po únor 15 2021, 22:36    Předmět: Citovat

Tiež si myslím, že to bude blbo vykompenzovanou sondou. Čo to ukazuje pri iných perifériách? Aká je šírka pásma toho pika? Skús tomu STčku zvýšiť output gain.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: po únor 15 2021, 22:37    Předmět: Citovat

Naháníš ns a dráty 10 cm ti nevadí ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5013
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po únor 15 2021, 22:41    Předmět: Citovat

Zkus to všechno zkrátit a zmenšit plochy smyčky na sondě. Ze sondy stáhni háček, zemní kablík připni jen na krátký kousek vodiče zastrčený do nepájivé desky. To samé na živém konci. Měř hrotem co nejblíž k desce.
Mělo by se to zlepšit.

Displeji to neublíží.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: po únor 15 2021, 22:48    Předmět: Citovat

No nevím, jestli to pomůže , bádat v oblasti desítek ns na nepájivém poli ,
kde jsou vzájemné kapacity mezi piny řádově pF a indukčnosti desítky až
stovky nH je slušně řečeno .......
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
teufel



Založen: Feb 09, 2017
Příspěvky: 407
Bydliště: Na dohled od Spolany

PříspěvekZaslal: po únor 15 2021, 23:21    Předmět: Citovat

Zákmit vzniká na sondě, resp. na jejím připojení do obvodu, odrazem signálu na vodičích. Zkus zapojit mezi hrot sondy a měřený signál odpor 100 Ohmů a uvidíš, nejspíš bude úplně po zákmitu. Není to způsobeno nesprávně kompenzovanou sondou - kompenzace se projevuje na mnohem nižších kmitočtech, vždyť k nastavení kompenzace se používá 1 kHz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: po únor 15 2021, 23:36    Předmět: Citovat

Tak jsem zkusil co radí PavelFF a zabralo to!
Není tam už takový překmit a ani napětí už tolik nekolísá.
Moc děkuji za radu.

Z dalších odpovědí jsem asi už pochopil, že kablíky a nepájivé pole má nějakou malou indukčnost a kapacitu. Takže jsem vlastně zapojil sériově k oběma koncům sondy R, L, C, ale pořád mi nějak nedochází proč to způsobí překmit a rozháže napětí.

Jak a nebo co si mám představit že dělá ten 12cm kablík co jsem tam měl? Existuje nějaký vzorec, který zde můžu aplikovat?



pin2.png
 Komentář:
 Velikost:  22.67 kB
 Zobrazeno:  156 krát

pin2.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: po únor 15 2021, 23:50    Předmět: Citovat

Připojil jsem zpátky drátky k sodě jak jsem to měl a zkoušel jsem přidat rezistor 468 Ohm. Zkusím pohledat ještě 100 Ohm. No vypadá to zajímavě. Takže nakonec je to impedančním přizpůsobením?

Když displej nebude impedančně prizpůsobený, muže ho ta špička zničit? PavelFF už psal, že to displeji neublíží, ale stejně mě to zajímá. A nebo mezi displejem a stčkem nevznikne odraz?



rezistor-test.png
 Komentář:
 Velikost:  32.31 kB
 Zobrazeno:  161 krát

rezistor-test.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5013
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po únor 15 2021, 23:53    Předmět: Citovat

Když má nějaké vedení indukčnost a kapacitu, tak působí zkreslení signálu. A zemní kablík k sondě už má docela nepříjemnou indukčnost, která se na stovce MHz projevuje. Takže sonda pak ukazuje něco jiného, než je v obvodu.

Na obrázku je ukázka staré sondy, která se snažila o co nejmenší parazitní indukčnost (je tvořená délkou přívodů a fyzickou plochou smyčky). Můžeš si vyzkoušet, že když zemní vodič připlácneš k tělu sondy, překmit se zmenší, než když uděláš velké oko.

Když ze sondy stáhneš háček, bývá tam zemnicí kroužek velmi blízko hrotu. Na něj je možné připevit něco podobného jako na obrázku a zmenšit parazitní jevy na minimum. Ale samozřejmě musíš mít na měřené desce zem a živou část obvodu těsně vedle sebe.



Sonda BM518.JPG
 Komentář:
 Velikost:  161.69 kB
 Zobrazeno:  148 krát

Sonda BM518.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5013
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út únor 16 2021, 0:01    Předmět: Citovat

Ty na osciloskopu ve skutečnosti nevidíš to, co se děje v obvodu, když tam sonda není. Dokonce nevidíš přesně ani to, co se děje v obvodu , když tam sonda připojená je. Vidíš to, co se dostane na vstup osciloskopu.

Ve skutečnosti tam žádné zákmity vůbec nemusejí být. Nebo jsou(na nepájivém poli není divu) ale vypadají jinak. Ale nemají energii na zničení displeje ani ostatních obvodů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: út únor 16 2021, 1:27    Předmět: Citovat

Takže jde o délku zemnícího vodiče a jeho indukčnost.
Stáhl jsem vršek sondy, kolem kroužku země jsem omotal drátek a připojil ho na zem. Hrotem jsem měřil pin a překmit zmizel.

Je to teda dost nepraktické ale funguje to.



nakratko.png
 Komentář:
 Velikost:  132.46 kB
 Zobrazeno:  146 krát

nakratko.png




Naposledy upravil p4ul dne út únor 16 2021, 1:35, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: út únor 16 2021, 1:34    Předmět: Citovat

Otestoval jsem i různé rezistory. Vypádáto, že i rezistor funguje a nebo jen utlumí ten vzniklý překmit a příčina je spíš v tom dlouhém kablíku země.

Chápu, že to co vidím nemusí být přesně to co se děje, ale mám teda dávat 100 ohm rezistor sériově k pinům displeje nebo to není nutné.



pin.gif
 Komentář:
 Velikost:  139.69 kB
 Zobrazeno:  143 krát

pin.gif


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund