Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Potenciometry Tesla TP280 a spol
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17811
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po únor 08 2021, 11:01    Předmět: Potenciometry Tesla TP280 a spol Citovat

Mám tady tyristor nabíječku kde se nastavuje proud a vypínací napětí potenciometrama 5K/N TP280. Nabíječka ležela kolem 40 let v garáži, vedro, zima, vlhko, prach, výpary kyseliny při nabíjení. Poťákama už nešlo pořádně nastavit napětí a proud, oboje různě poskakovalo.
Poťáky jsem vymontoval, rozebral a vyčistil Kontox 10. Pak jsem je změřil a narazil na divnou věc. Jeden měl odpor samotný dráhy pouze 3K48 a druhej 6K49.
Setkal jste se někdo s takovou tolerancí? Ta vyšší hodnota by mohla být oxidací v nýtkách dráhy ale snížení hodnoty? Shocked
Tak jdu hledat jestli někde nevyhrabu nový kusy nebo aspoň samotný dráhy, co mi kdysi přinesl kámoš z Lanškrouna.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1739
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: po únor 08 2021, 11:10    Předmět: Citovat

Obávám se, že měříš správně. Nedávno jsem měřil dva tandemové potenciometry 100k/n a naměřil 70 + 80k a 80 + 90k. Takže potenciometry v nabíječce bych moc neřešil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6003
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: po únor 08 2021, 11:46    Předmět: Citovat

U nových má být tolerance ± 20% do M25, větší hodnoty až 30%.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4023
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: po únor 08 2021, 12:00    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
potenciometrama 5K/N Pak jsem je změřil a narazil na divnou věc. Jeden měl odpor samotný dráhy pouze 3K48 a druhej 6K49.
Defacto je to v pořádku, aritmetický průměr obou potenciometru je skoro přesně 5k Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1333
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: po únor 08 2021, 12:42    Předmět: Citovat

Je to úplně normální u těchto potenciomertů , často naměřím ve starých rádiích podobné odchylky, i když potenciometr vyčistím a napružím pérka.
A je to podobné i u jiných výrobců z té doby , např. Philips . V rádiu je to ale obvykle "poslechově" úplně jedno , v nějakém děliči , třeba v reg.zdroji, to vadit může , ale lze to změnou odporů kolem jistě snadno napravit.

P.S. Velmi zřídka se stává, že úplně nebo zčásti zaoxiduje některý nýtek upevňující odporovou dráhu k destičce a vývodu ( dá se to odhadnout z měření mezi nýtky a mezi jezdcem a nýtky ) . Vždy se mi to podařilo opravit tak, že jsem nejdříve okolí spoje dráhy, destičky a nýtku důkladně vyčistil(namočil) lihem a pak to opatrně podložené nýtoval jemnými údery na důlčík. Pozor, dráha bývá velmi křehká, takže raději mnoho velmi slabých "ranek" kladívkem, jinak to může prasknout.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17811
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po únor 08 2021, 15:39    Předmět: Citovat

Hmm, takže normální. Nevím, jestli ty ujetý odpory jsou úplně od začátku, co jsem nabíječku pobastlil. Napěťovej poťák je na komparátoru se 741 a trimr tam je, takže můžu nastavit znova. Proudovej poťák je v RC členu UJT tranzistoru, z jeho hodnoty se moc nestřílí, proud se nastavuje podle ampérmetru kdysi cejchovaným tepelným ampérmetrem kvůli průběhu proudu.
Spíš jde o to, zda po vyčištění poťáky mazat a čím a jestli je lepší suchá dráha či mastná od Kontox 10 i za cenu časem vytvoření blátíčka na dráze. Při čištění byl totiž hadřík černej jak bota.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 628
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: po únor 08 2021, 17:46    Předmět: Citovat

Pro ty, kteří chtějí zachovat vzhled zařízení s TP280 přikládám další možnost jak tyto potenciometry opravit. Je to jasné z fotky. " Prasklej nejtek" vytlačit, říznout závit M2 přes pertinax do vývodu. Šroub s válcovou hlavou, našroubovat matku M2 a utáhnout s citem co to jde. Dremelkou částečně ubrousit hlavu a matku aby to nešlusovalo. Musíš upilovat také kousek hliníku těla v místě matky. Je tam všude fakt málo místa. Šroub s matkou mosaz jsem neměl, nerez bude chodit také.
Luboš



TP280opraVA.JPG
 Komentář:
 Velikost:  43.91 kB
 Zobrazeno:  52 krát

TP280opraVA.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po únor 08 2021, 18:13    Předmět: Citovat

Do nabíječky jsou z hlediska životnosti i spolehlivosti nejvhodnější TP195, pokud jimi neteče velký proud, tak TP190.
Ty druhý, TP190, používala Tesla Elektroakustika Bratislava jako dlouhodobě stálé nastavovací prvky v obvodech, které bylo potřeba čas od času dostavit např. kvůli stárnutí součástek, opotřebení hlav studiových strojů, nebo přenastavení na jiný záznamový materiál.
TP280 vypadají "robustně", ale robustní a stálý je na nich jen ten průměr 28mm. Robustní a stálé jsou možná ve spotřebce a bastlech, kde se jimi neřídí např. vyšší proudy či napětí.
Do všech nabíječek a zdrojů, co jsem kdy postavil, jsem dával tyto dva druhy.
Do výkonných PA zesilovačů, kam z nepochopitelných důvodů dávala Tesla Vráble chatrné typy TP160, jsem dal TP190, upravil knoflíky a drží to už spousty let. Především proto, že jsou mechanicky odolné a prachotěsné. To platí i pro nabíječky/zdroje.
Dneska už nestojí raketu, jako kdysi.
Mezi bastlíři je cermetových TP195, ale i menšího TP052 či TP100 mraky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17811
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po únor 08 2021, 18:18    Předmět: Citovat

Ty poťáky jsem dal dohromady celkem slušně. Dokonce jsem je i testnul. Na dráhu jsem připojil AA baterku 1,5V a jeden konec a běžec na vstup zesáčku.
Kupodivu po připojení kostry poťáku na zem zesáku chrastění žádný, dráha a běžec mazanej zbytkem Kontoxu 10 po čištění.
Nabíječka jde nastavit jak I tak U jak zamlada. Smile

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po únor 08 2021, 18:28    Předmět: Citovat

Též se mi podařilo mnoho a nejen z řady TP280 zachránit veleopatrným nýtováním postříbřených nýtků. Nejlíp to šlo nástavcem do ručního lisu, co se tady v PV používal na "zalisovávání" nových diod KYZ do alternátorových bloků. Spíš takové "zasouvání, než lisování nějakými velkými tlaky.
Výhoda byla, že byl ruční a v ruce je obvykle cit, takže se dá ucítit, kdy nově tvořená hlavička na straně té packy "už sedla nadoraz".
Abych to nepřehnal se zdvihem a tlakem, vkládal jsem si do toho mosazného posříbřeného nýtku 1,6x2,5, přesně na míru ubroušený, namodralý ocelový hřebíček, hlavičkou k už hotové hlavě nýtu /dráze/ a mám pod lis udělanou na tento účel spodní podložku s vybráním pro nýtované místo.
Odhadem - z několika stovek opravovaných drah mi prasklo jen několik málo kusů. Byly to převážně ty bakelitový černý dráhy ze starších poťáků WN.
Tím kladívkem je to asi opatrně možný taky. Ale je to prostě zestárlý pertinax a ten už má svoje mouchy..Ovšem - k bakelitu bych se kladívkem ani nepřibližoval, mohlo by to prasknout už jen tím, že to tělísko kladívko uvidí Very Happy
A nesmí prasknout ani maličko, protože kontakt na napařenou dráhu /její konce/ je pak nespolehlivý.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po únor 08 2021, 18:32    Předmět: Citovat

Ložisko si namaž Lukosanem M20.
Když to nepřeženeš, tak se nerozlejzá na dráhu. Je potřeba namazat jen hřídelku a ložisko na hřídelku "natočit" otáčivým pohybem, ať ložisko vazelínu z hřídelky neshrne k dráze.
Lehučko namazat, je dobré i ten zápich na hřídelce, co zaskakuje do "klíčové dírky" v dráze.
Pak i TP280, s viklající se hřídelkou v nepřesně struženém ložisku, s tímto nejhustším Lukosanem, chytne ten příjemný a plynulý "japonský chod".
Dávám ho i do zvedáčků gramošasi a tlumičů kazetových dvířek, ovšem při teplotách pod asi 10°C je třeba čekat úměrně déle Very Happy
Ale při takových teplotách HiFi strojky asi nikdo neprovozuje, žeáno Very Happy

Pokud poťák nechrastí ani při cíleném přivedení ss napětí na dráhu, tak je vyčištěný i nakonzervování dokonalé.
Dobré je, když má dotyčný TP280 tu fóliovou prachovku, je to pak mnohem prachuvzdornější a na nakonzervovanou dráhu se pak nemá co lepit.
Nejhorší prasárna je, nechat po vyčištění, zpravidla nějakým silným odmašťovadlem, dráhu i sběrač suché.
Jednak to ooohavně skřípe a vydává všelijaké pazvuky, jednak suchý uhlík dráhu brzo poškodí, už po několika desítkách protočení to udělá zmatněnou stopu za uhlíkem, která pak odskakováním uhlíku prská.
Řešením je jezdec s uhlíkem mírně přihnout, aby šel po nové cestě a samozřejmě namazat.
Dělám to už léta letoucí červenou Diavou 1985, ale červený Kontox je taky dobrý, nevysychá úplně.


Naposledy upravil sinclair dne po únor 08 2021, 18:45, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po únor 08 2021, 18:43    Předmět: Citovat

Po delším šmudláním dráhy ti tam žádná nezbyde . A zvláště tam , kde je od jezdce již narušená .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po únor 08 2021, 19:00    Předmět: Citovat

Neboj, zbyde. Ta dráha v TP280 je vpalovaná do pertinaxu, ne stříkaný vypalovací odporový lak, jako to bylo u předválečných, válečných a poválečných levných typů Always.
I uhlíkové Rosenthaly měly dráhy vpalované.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po únor 08 2021, 19:06    Předmět: Citovat

Nemůže být do ale jen na a jestli má poťáky bez uhlíku , může být dráha dost vymletá . Je prd platný , že vedle je již dobrá . Jinak poťák je dobré vyzkoušet alespoň druhý či další den .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17811
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po únor 08 2021, 19:21    Předmět: Citovat

TP280 byly bez uhlíku? Takový jsem nikdy neviděl.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.24 sekund