Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pomoc se seřízením autorádia Blaupunkt
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Autorádia
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Mikras



Založen: Sep 04, 2019
Příspěvky: 542
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st únor 03 2021, 11:56    Předmět: Citovat

Ahoj, kompaktní přístroje nejsou vůbec levné. Svůj boom měly v 90-tých letech. Sice se dají ještě coby bazarové, ale udržované přístroje sehnat, ale za pěti až šestimístné částky. Sem bych zařadil např. radiotestery Stabilock 4015 (Schlumberger), R&S CMT54, CMS50 až 54 a pod. Možná by se dala sehnat i polská ZPFM-3 za rozumný peníz. Ale to asi jen v případě, že by měly další využití.
Co se používá, nebo používalo v servisech spotřební elektroniky bohužel nevím. Ale dost často se používaly samostatné přístroje.
Ono se to nezdá, ale takových přístrojů pro kompletní seřízení je potřeba celkem dost.
Když jen zkusím vyjmenovat zařízení pro vf podle důležitosti:

Signální generátor s AM/FM, int (a ext.) modulátorem a proměnnou výstupní úrovní od 0µV do řádově jednotek až stovek mV a to v rozsahu 100kHz až řádově stovky MHz
VF milivoltmetr nebo alespoň sonda k osciloskopu
Osciloskop
Čítač
Spektrální analyzátor (s rozmítačem)
Vf wattmetr pro seřizování vysílaček


Pro nf měření:

Nf generátor (ideální dvojitý výstup)
Osciloskop
Nf milivoltmetr (a odvozené měření výkonu...)
Měřič zkreslení (S/N SINAD meter...)


Možná jsem i na něco zapoměl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
ada_cz



Založen: Feb 10, 2011
Příspěvky: 59

PříspěvekZaslal: st únor 03 2021, 15:41    Předmět: Citovat

Smile
tak mašiny to jsou krásné , ale opravdu se mi nejeví šťastné koupit mašinu za 60 tisíc.. Kor, když analog rádiím pomalu odzvoní, achjo.

Díky za otevření oči, aspoň tu Polskou mašinu bych mohl někdé nasát, kdyby se objevila.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ada_cz



Založen: Feb 10, 2011
Příspěvky: 59

PříspěvekZaslal: st únor 03 2021, 20:34    Předmět: Citovat

Mohu ještě dotaz?

Co může vysvětlovat následující jev:

Tuner zastavuje i mezi stanicemi, chytá vysílání s dost špatným signálem. Paradoxně u těchto stanic i poblikává symbol sterea.
Na kontrolním bodě pro pro nastavení mezifrekvence u těchto "stanic" kolísá napětí v rámci cca jedné desetiny (ale je poměrně nízké 0,15 V - 0,25 V)

Pokud se tuner zastaví na správné stanici, tak je na kontrolním bodě napětí stabilní.

Znamená to, že je tuner moc citlivý?

Opakovaně se mi stává, že po tom seřízení co jsem provedl dříve je rádio chvíli ok, a chytá jen "správné" stanice, ale po půl hoďce je zas citlivější.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31801
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st únor 03 2021, 22:20    Předmět: Citovat

Časová konstanta "zachycení" automatickýho ladění. Za šumovou bránou je napětí odvozený od S-křivky, když se tomu tuneru povede naladit na správnej signál, napětí klesne k nule - a to by mělo to ladění zastavit. Když je časová konstanta detektoru správnýho naladění příliš dlouhá, nezachycuje to žádný stanice (doba strvání toho signálu indikujícího správný naladění v oblasti kolem 0V je pro zachycení příliš krátká neboli (do)ladění jede "moc rychle" na to, aby detektor správnýho naladění stačil zareagovat, naopak když je reakční doba krátká (bejvá to určený kondíkem, kterej se má nabít nebo vybít za určitou dobu na nějaký předem definovaný napětí - záleží to na přesným zapojení toho tuneru), stihne to zareagovat i na kratičký přeskočení přes střed S-křivky při kolísavým nebo nepravidelně se měnícím signálu - a protože to rozsvěcení indikátoru STEREO je většinou odvozený od přítomnosti pilotního tónu 19kHz, kterej se taky při prolaďování může objevit, tak i ta indikace přitom bliká.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mikras



Založen: Sep 04, 2019
Příspěvky: 542
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt únor 04 2021, 21:09    Předmět: Citovat

Ono to napětí bez signálu taky bude blízké nule. Ta "S" křivka je vlastně jen takový překmit. Většina rádií při automatice naladí a zastaví na nějakém paskvilu. Může to být zrcadlový příjem. Pásmo je široké cca 20MHz a mf je jen 10,7. Některá rádia mají přepínač pro snížení citlivosti, zpravidla označený jako Loc (lokální příjem), plná citlivost pak jako DX. Pomoct by se tomu mohlo trochu dát tím trimrem R126, ale až poté, co vyřešíš to nenaskakující stereo.
Taky to může být tzv. fantomový příjem, vzniklý směšováním silných signálů s kmitočty uvnitř rádia. Např. ten oscilátor 4,5MHz - jeho násobek se s něčím sečte a výsledkem je zkreslená stanice tam, kde být nemá. Někdy rádio zastaví ladění i bez antény. Tomu se říká vlastní příjem a v angličtině je pro to výraz birds. Řeší se to buď vícenásobnou konverzí kmitočtu, případně jiným kmitočtovým plánem a nebo malou změnou kmitočtu řídícího procesoru. Ale tu už jsme u přehledových širokopásmových přijímačů atd.

Edit. To Ekarem zmiňované napětí se pak dalo využít pro AFC - Automatic Frequency Control, tedy pro automatické správné naladění stanice. Používalo se to u analogových rádií, které nebyly řízeny fázovým závěsem PLL
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
ada_cz



Založen: Feb 10, 2011
Příspěvky: 59

PříspěvekZaslal: pá únor 05 2021, 12:29    Předmět: Citovat

zkusím nějak vypozorovat, kdy dochází k tomu jevu.

teď jsem naopak rádio zapnul po pár dnech a Tuner zastavuje tam, kde má. Protože chytám na drát, je možné, že za určitých okolností dojde k popisovaným jevům vlastního příjmu.

Ale kontrola / výměna kondenzátorů kolem Demodulátoru bylo vlastně asi jediné, co mohu vyzkoušet a změny chování v závislosti na "zahřátí" by tomu přihrávaly.

Bohužel mě nenapadá co víc bych mohl zkusit. Už jsem zkoušel pohnout i s R126 (se zaznačením a zaměřením výchozí polohy), podobně R322. Ale nemělo to vliv na stereo indikátor.

Zaráží mě, že je schopný "poblikat", když jsem naladěn úplně mimo. Ale na žádné stanici s dobrým příjmem ani naznák - jakoby byl na mimo zvolenou frekvenci. Ale to je čistě selský pohled:)

Nemám představu, kolik by takové seřízení stálo v servise, ale cena té práce má pro mě spíše smysl, kdybych mohl nahlédnout na ten postup, než v opravě tohoto rádia, které mám "na pokusy"

Nemáte tip na něco v Brně, nebo okolí? Klidně do SZ
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Autorádia Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund