Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pomoc se seřízením autorádia Blaupunkt
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Autorádia
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ada_cz



Založen: Feb 10, 2011
Příspěvky: 59

PříspěvekZaslal: ne leden 31 2021, 20:41    Předmět: Pomoc se seřízením autorádia Blaupunkt Citovat

Ahoj,

Poradí mi prosím někdo se starším autorádiem Blaupunkt SQM26?

V obvodu použito:
AN7254 FM FRONT-END CIRCUIT FOR CAR RADIO
http://pdf.datasheetcatalog.com/datasheet/panasonic/AN7254.pdf

LA3430 PLL FM MPX Stereo Demodulator with Pilot Canceler for Car Stereo Use http://pdf.datasheetcatalog.com/datasheet/sanyo/ds_pdf_e/LA3430.pdf

Prvotní problém byl, že rádio ladilo pouze frekvence do 100Mhz, ve vyšších frekvencích se sice vyhledávání zastavilo, ale signál zůstal Muted. Toto vyřešil kontox61 do IF Oscilátoru u FM Tuneru.

Rádio nyní chytá stanice v celém rozsahu, ale nepřepne do STEREO. Zřejmě potřebuje seřídit, ale sám tomu postupu nerozumím a opravdu rád bych se to naučil. Byl by někdo ochotný mi pomoct porozumět postupům ze Servisního manuálu? Mám i schéma osazení a rozložení "ovládacích" prvků, tedy kompletní SM, který nasdílím. Uvádím pouze ilustrativně některé jeho části.

Napadá mě, že dost možná není přesně nastaveno IF a proto signál není dostatečný, ale ani zde si nejsem jist, jak to změřit, zkontrolovat.

Mé vybavení je Multimetr a USB Osciloskop DDS140 40Mhz, mám i primitivní signál generátor.



FM-align.JPG
 Komentář:
 Velikost:  63.34 kB
 Zobrazeno:  204 krát

FM-align.JPG



ControlAdj.JPG
 Komentář:
 Velikost:  47.98 kB
 Zobrazeno:  184 krát

ControlAdj.JPG



IF alignment.JPG
 Komentář:
 Velikost:  49.16 kB
 Zobrazeno:  191 krát

IF alignment.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2791
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: ne leden 31 2021, 20:51    Předmět: Citovat

Pokud se přijímač nepřepíná na Stereo ani při silném signálu, je dobré začít kontrolou dekodéru, tam by se měl nějaký obvod "zavěsit" na frekvenci 38kHz, což je 2. harmonická frekvence 19kHz, která je ve vysílaném signálu

A třeba u Rádia Impuls bych se o stereo nesnažil, když to ve stereu nevysílá, tak to dekodér nemůže zpracovat
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mikras



Založen: Sep 04, 2019
Příspěvky: 524
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne leden 31 2021, 23:24    Předmět: Citovat

Ahoj, než začneš něčím kroutit... Ten V30 AN7254 je zesilovač 1.mf a směšovač na 10,7MHz (2.mf).
Problém může být v nastavení obvodů 2.mf. Pár základních otázek:

1. Je citlivost tuneru "odpovídající"?
2. Ladí automatika správně? Zastaví na správné frekvenci?

Pokud ano, zkus prozatím zkontrolovat napětí mezi vývody 16 a 17 V125 AN7273 (2.mf + demodulátor). Musí tam být při správně naladěné stanici 0V (je to střed "S" křivky FM detektoru - diskriminátoru). Pokud není, nebo pokud automatika zastavuje ladění na jiné frekvenci, nastav kmitočet známé stanice ručně a 0V nastav opatrně pomocí jádra cívky F130. Pokud by to nešlo, podívej se sem.

Dále bude mít vliv na nasazení STEREO trimr R126 (a taky na celkovou hlasitost FM rádia). Výstup z mf AN7273 do stereo dekodéru je z vývodu 13.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Mikras



Založen: Sep 04, 2019
Příspěvky: 524
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po únor 01 2021, 0:36    Předmět: Citovat

Jinak Ti v tom návodu říkají asi to, že všechny hodnoty napětí, které se vztahují k signálnímu (vf) generátoru, jsou hodnoty přiváděné na anténní vstup. V případě použítí kabelu (nebo útlumového článku) s útlumem 20dB, máš hodnoty zobrazené na signálním generátoru zvýšit 10x
Tím se nezabývej...

R126 šum
Nalaď přijímač na 95MHz a přiveď na anténní vstup signál 95MHz o úrovni 100µV (odpovídá 46dBµV). Modulační kmitočet 1kHz a zdvih 22,5kHz (tj. o kolik se mění na obě strany nosný kmitočet, těch 95MHz).
Na nf výstupu - konektoru pro repro, nastav 1W, tj. 2V při 4 Ohmech. Vem tuto hodnotu jako 0dB, vypni nebo odpoj signální generátor a trimrem R126 nastav nf úroveň na -26dB

R322 mono-stereo přepínač
Měř střídavým voltmetrem na měřícím bodu 15, což je pin 8 obvodu V310 (podle schéma je to ale báze V320). Signální generátor jako v předchozím případě a pomocí trimru R322 nastav 0,45V. (Při měření osciloskopem nezapomeň, že jde o efektivní hodnotu, ne špičkovou. Ale pokud se v rádiu nikdo nevrtal, asi to bude nastaveno z fabriky, jak má).

R313 přepínací frekvence stereo dekodéru.
(nemodulovaný vf vstupní signál)
Připoj čítač do měřícího bodu 19 přes sondu (nebo rezistor 50 až 100kOhmů). (Signální generátor je připojený, ale bez modulace, tedy jen nosná).
Trimrem R313 nastav 76kHz (tady si taky myslím, že to spíš bude sedět)

C808... tady bych to přeložil jako průchod nulou <> stop
Připojte signální generátor jako v předchozích případech, tedy i s modulací, ale úroveň vf jen 22µV.
Měřte ss voltmetrem na měřícím bodu 09, což je na pinech 16 a 17 obvodu V125
Nastavit (frekvenci 95MHz) pomocí <>
Nastavte nulovou hodnotu nebo co nejblíže nule pomocí C808

Tady bych byl opatrný, protože C808 je korekce kmitočtu oscilátoru 4,5MHz pro řídící procesor a zároveň PLL a tedy z přesnosti nastavení vychází celý kmitočtový plán rádia.
V servisáku je jasně řečeno, že průchod nulou diskriminátoru, jak jsem psal v minulém příspěvku, se má nastavit pomocí cívky F130.

Pokud nemáš možnost změřit přesně kmitočet toho oscilátoru pro procesor, zkontroluj to nulové napětí při správném naladění nejen na těch 95MHz, ale i na začátku a na konci pásma. Odchylka by měla být ideálně vždy stejná (za předpokladu, že je generátor přesný, ale v Tvém případě se asi budeš muset spolehnout na nějaké stanice a věřit, že FM vysílače mají správný kmitočet).
Společnou odchylku od nuly nastavíš tou cívkou F130 a pokud by se hodnoty lišily, tak "souběh" bys dotáhnul tím C808. Rozdíl okolo 0,1V bych ani neřešil.

Co vlastně ta cívka nastavuje? Střední frekvenci detektoru (diskriminátoru), který má v oblasti detekce tvar křivky podobný písmenu "S". Střed této křivky musí být na 10,7MHz, což je frekvence 2.mf a hlavně mf keramických filtrů. Pokud by byl diskriminátor rozladěný, stanice by vycházely mimo střed filtru. Hrálo by slaběji a zkresleně a tvářilo by se to jako málo citlivé.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
ada_cz



Založen: Feb 10, 2011
Příspěvky: 59

PříspěvekZaslal: po únor 01 2021, 9:40    Předmět: Citovat

Ahoj,
hrozně moc díky za postřehy a rady a překlad.

Zatím budu postupovat takto

1) Kontrolu "diskriminátoru mf" provedu dle Tvého návodu, to myslím zvládnu. Displej zobrazuje jen desetiny MHz, ale myslím že jsou tam dva kroky (takže jde ladit nejspíše po 50 kHz). Vyhodnotím přesnost tuneru, vyberu referenční stanice, změřím kontrolní bod a uvidím)

2) Oscilátor Procesoru jsem schopen změřit. Dám vědět změřenou hodnotu.

3) R322 jsem jako s jediným zkoušel pohnout. Změřil jsem DC napětí na nožkách R322 pak jsem to vrátil na stejnou hodnotu napětí s přesností na setinu voltu, tato hodnota se neměnila se změnou frekvence. Snad jsem to nerozdrbal, uvidíme.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7919
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: po únor 01 2021, 9:45    Předmět: Citovat

Jen blbá poznámka, nehoníš stereo na Impulzu?
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ada_cz



Založen: Feb 10, 2011
Příspěvky: 59

PříspěvekZaslal: po únor 01 2021, 10:35    Předmět: Citovat

Nene,
Toto radio má funkci přepnutí do MONO módu.

Směšovač má indikační LED, pokud jede v Stereo módu. Funkční rádio vesměs stále indikuje "STEREO" možná i pro stanice, které reálně stereo nevysílají, to nevím. Ale tento kus ani neblikne stereo mód a není problém v indikaci.

na Pinu 10 LA3430 vidím 5V, "LED" nesvití, protože se ten obvod neuzavře.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po únor 01 2021, 16:49    Předmět: Citovat

Bojím se, že tě tady někdo dost podstatně mystifikuje, tohle rádio například nemá 10,7MHz jako DRUHOU mezifrekvenci, protože jako přijímač pracuje jen s jedním směšováním. Oba použitý filtry 10,7MHz jsou zařazený přímo v cestě signálu, první je hned za směšovačem v AN7254 mezi vývodama 1 a 4, kde vývod 1 je výstup směšovače a vývod 4 je vstup oddělovacího stupně mezifrekvence 10,7MHz - po zesílení je mf kmitočet vyvedenej na vývod č.9, za kterým následuje druhej mezifrekvenční filtr SFE10,7, za kterým už je vstup do FM demodulátoru AN278 - z něj vystupuje kompletní multiplexovanej nf signál se součtovou složkou i složkama M+S/M-S, kterej se pak musí rozkódovat tím stereodekodérem LA3430 na L a P kanály. Koukej pořádně na datasheety, i když jsou kolikrát psaný rozsypaným čajem, obrázky jsou výmluvný dost.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mikras



Založen: Sep 04, 2019
Příspěvky: 524
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po únor 01 2021, 17:47    Předmět: Citovat

To EKKAR

Dík za upozornění. Psal jsem to v noci a už mi to moc nemyslelo. Kouknul jsem rychle do servisáku a neporovnal jsem si označení součástek podle blokového schéma a schéma zapojení.

Hlavní VKV přijímač je skutečně s přímou konverzí na 10,7MHz. Autorádio má ale funkci ARI a pro ten je tam ještě jeden VKV přijímač s dvojí konverzí a to mě popletlo. Tam je první mf 43,5MHz, druhá 10,7MHz.

Takže se omlouvám a tam, kde jsem psal o 2.mf má být 1.mf. Jinak platí to, co jsem už psal. A FM demodulátor je AN7273, ne AN278. To ses asi překlepl...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
ada_cz



Založen: Feb 10, 2011
Příspěvky: 59

PříspěvekZaslal: po únor 01 2021, 20:47    Předmět: Citovat

EKKARovi taky děkuji za revizi.

Příspěvek jsem postnul večer a ráno jsem se nestačil divit nad vyčerpávajícími odpověďmi, takže Mikrasovi díky.

Informačně bylo toto vlákno opraveno, převážně pro ostatní čtenáře. Ale i pro mě se jedná o podněty k pochopení souvislostí.

Dnes jsem nestihl dokončit své "úkoly", zítra, počítám, určitě podám zprávu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po únor 01 2021, 20:58    Předmět: Citovat

Mikras napsal(a):
To EKKAR
....
Takže se omlouvám a tam, kde jsem psal o 2.mf má být 1.mf. Jinak platí to, co jsem už psal. A FM demodulátor je AN7273, ne AN278. To ses asi překlepl...
Já opsal typ FM demodulátoru z odkázanýho datašítu toho front-endu. Tam je základní zapojovací schéma a FM demodulátor je AN278 - jenže jako FM demo jde použít v podstatě cokoliv, klidně třeba i západoevropský TBA120 stejně jako TAA661, prostě cokoliv co umí frekvenčně demodulovat tu zesílenou mefku 10,7MHz.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mikras



Založen: Sep 04, 2019
Příspěvky: 524
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po únor 01 2021, 22:28    Předmět: Citovat

Kdyžtak na táně je servisák.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
ada_cz



Založen: Feb 10, 2011
Příspěvky: 59

PříspěvekZaslal: út únor 02 2021, 17:42    Předmět: Citovat

Ahoj,

Oscilátor na procesoru kmitá na 4490 Hz (c808 jsem nechal být). Tuner skutečně zastavoval o 50kHz vedle, tedy: stanici Radio Čas (95,50Mhz) tuner naladil na 95,55Mhz, kdy kontrolní napětí na V125 AN7273 mezi piny 16 a 17 bylo 0,32V

Nastavil jsem frekvenci na 95,50 Mhz a F130 nastavil tak, aby kontrolní bod měl napětí 0V.

Tuner se nyní zastavuje správně a kontrola napříč pásmem:
Radio Kiss (JihM) 88,3 MHz 0,03V
ČRo Vltava 90,40 MHz 0,02V
ČRo Brno 93,10 MHz 0,04V
Radio Čas 95,50 MHz 0V
Hey Radio 97,6 MHz 0V
Radio Krokodýl 103,0 MHz 0V
Free Rádio 107,00 MHz 0,03V
Radio Proglas 107,50 MHz 0V

Jedna závada je odstraněna, to je posun:) Ale symbol sterea se stále neukazuje. Poslechově se mi zdá tuner vpohodě.

Poradíte na co bych se mohl dál zaměřit? Můj china-Signal generátor má max 62Mhz, tak s tím se asi nemohu o nic pokoušet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út únor 02 2021, 20:27    Předmět: Citovat

ada_cz napsal(a):
...Jedna závada je odstraněna, to je posun:) Ale symbol sterea se stále neukazuje. Poslechově se mi zdá tuner vpohodě.....
Záleží na tom, jak ten tuner jako celkový zapojení detekuje vysílání stereo. Běžně to dělají dekodéry z mono na stereo, že pokud zachytí v demodulovaným signálu přítomnost pomocný nosný 19kHz (polovička přepínacího kmitočtu 38kHz resp. u některejch typů dekodérů čtvrtina jejich vnitřního oscilátoru 76kHz) s úrovní dostatečnou pro zasynchronizování vnitřního oscilátoru dekodéru, tak sepnou indikační výstup = rozsvítí LEDku nebo žárovičku. Některý zapojení to rozsvícení ještě podmiňujou dostatečně silným vstupním signálem (porovnávají úroveň AGC a pokud je signál na vstupu slabší, blokujou zapnutí sterea kvůli zvýšenýmu šumu při slabších signálech). Bohužel, taky jsem se setkal se spoustou přijímačů, který rozsvítily signálku STEREO i když žádnej stereofonní signál na výstupu nebyl - a to nejenom při vysílání "keců mezi hudbou", ale hlavně při tý muzice, kvůli který si většina lidí stereorádio pořizovala a pořizuje ... Prostě pilotní signál 19kHz byl přítomnej, ale buď byla modulace už na vysílači mono, nebo já nevím co se dělo - skutečnej indikátor stereofonie zapojenej na principu indikace rozdílu mezi L a P kanálem jsem do těch přijímačů zapojenej nikdy neměl.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ada_cz



Založen: Feb 10, 2011
Příspěvky: 59

PříspěvekZaslal: st únor 03 2021, 10:25    Předmět: Citovat

Souhlasím, že z praktického hlediska toto už nemá tolik význam řešit.. Možnost lazení dle přesné frekvence, byl daleko větší problém, kterému jsem ani zprvu nevěnoval takovou pozornost.

Rád bych si však vyzkoušel ještě další, ladění Smile
A: nemáte nápad na nějaký podobný workaround pro postupy níže, bez signál generátoru? Zřejmě bych musel sledovat změny jen od ucha s možností vrátit ovladací prvky do původního stavu.

B: Je reálné, abych za malé peníze pořídil generátor signálu pro tyto účely s možností nastavní frekvence a výkonu a bude to zároveň kompaktní přístroj? Smile

citace:

R126 šum
Nalaď přijímač na 95MHz a přiveď na anténní vstup signál 95MHz o úrovni 100µV (odpovídá 46dBµV). Modulační kmitočet 1kHz a zdvih 22,5kHz (tj. o kolik se mění na obě strany nosný kmitočet, těch 95MHz).
Na nf výstupu - konektoru pro repro, nastav 1W, tj. 2V při 4 Ohmech. Vem tuto hodnotu jako 0dB, vypni nebo odpoj signální generátor a trimrem R126 nastav nf úroveň na -26dB

R322 mono-stereo přepínač
Měř střídavým voltmetrem na měřícím bodu 15, což je pin 8 obvodu V310 (podle schéma je to ale báze V320). Signální generátor jako v předchozím případě a pomocí trimru R322 nastav 0,45V. (Při měření osciloskopem nezapomeň, že jde o efektivní hodnotu, ne špičkovou. Ale pokud se v rádiu nikdo nevrtal, asi to bude nastaveno z fabriky, jak má).

R313 přepínací frekvence stereo dekodéru.
(nemodulovaný vf vstupní signál)
Připoj čítač do měřícího bodu 19 přes sondu (nebo rezistor 50 až 100kOhmů). (Signální generátor je připojený, ale bez modulace, tedy jen nosná).
Trimrem R313 nastav 76kHz (tady si taky myslím, že to spíš bude sedět)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Autorádia Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.24 sekund