Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pájecí stanice
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
killboot



Založen: Jan 31, 2021
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: ne leden 31 2021, 12:01    Předmět: Pájecí stanice Citovat

Zdravím lidi. Rád bych pořídil nějakou pájecí stanici. Můj záměr práce s ní je měnit konektory na telefonech/tabletech. Nějáké zkušenosti s pájením mám. Ať pájení drátů nebo výměna nějakého microspínače apod. V notebooku sem měnil i čip s BIOSem. Ale rád bych se to naučil víc..jsem samouk tak snad nedostanu bídu Very Happy mam nějakou obyč pájku z GME s regulací ale má obrovský hrot a nepřijde mi moc dobrá..stála asi 500.

Nevím jestlí mít stanici i s horkovzduchem nebo stačí jen "pero". Mám na to rozpočet okolo 7tis.(Když ho neuvyužiju celý tak tim líp) Mohli by jste mě nasměrovat? Popřípadě doporučit co na pájední takovýchto věcí potřebuji? Nějakou kapalinu nebo pájecí gel atd?

Líbí se mi tahle:
https://www.tme.eu/cz/details/wel.we1010set/pajeci-stanice/weller/t0053298699/

a nebo tahle že má všechno v jednom.
https://www.tme.eu/cz/details/sp-1011dlr/horkovzdusne-stanice/solder-peak/

Je mi jedno jestli se hrot ohřeje za vteřinu nebo za minutu Smile
Koukal jsem i na aukro ale to mi přijde taková nějáká číná a nebudí to ve mě důvěru.
Kdyby byl někdo z okolí liberce a dal mi klidně nějáký kurz za nějaký příspěvek tak budu jen pro. Děkuji za rady
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7815
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne leden 31 2021, 12:33    Předmět: Citovat

Obojí máme v práci.
Weller funguje dobře, ale přeci jen má trochu větší hroty, na pájení SMD ve velikosti 0402 už je to trochu velké, stejně jako pro IO s roztečemi vývodů pod 0,5 mm.
Těch horkovzduchů máme povíc, pájka na nich stojí za prd, veskrze je dobrá jen na to pájení drátů.
Horkovzduch funguje tak nějak adekvátně k ceně - neurazí, ale ani nenadchne.
Pro občasné pájení stačí.
Ale když jsem jej v práci potrápil delší dobu (asi 20 minut), tak se mi kovová část s výstupní tryskou zatavila do plastové rukojeti Smile

Ono u těch věcí na pájení ani tak nezáleží na ceně, ta je rozhodující až ve chvíli, kdy s tím chceš dělat hodně věcí - ty čínské věci za chvilku odejdou.
Já osobně dost BGA obvodů odpájel i zapájel pomocí horkovzdušné pistole - chce to jen cvik.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TomasX



Založen: Aug 12, 2005
Příspěvky: 636

PříspěvekZaslal: ne leden 31 2021, 16:19    Předmět: Citovat

Sám používám jako hobby stanici od P.R.C. kterou jsem koupil od poláka na eshopu asi za 1250 Kč. Označení je W.E.R 852+, má horkovzduch (tři trysky) a mikropájku ke které jsem si dokoupil 10 ks hrotů různých rozměrů. Chipy 0,5 mm pájím "kopytem" tj. hrot široký 4 mm. Na netu jsem četl různé kritiky na nesouhlas teplot na displejích, ale stejně si teplotu nastavuji podle zkušenosti a výsledků.

P.S. mám ji pět let a ještě funguje i když to je P.R.C. Laughing

_________________
Machr jsme každý, ovšem vždy v oboru někoho druhého ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
killboot



Založen: Jan 31, 2021
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: ne leden 31 2021, 16:26    Předmět: Citovat

Diky za odpovědi.. Ale stale jsem zmaten Very Happy kdyz jsem zkousel pajet horkovzduchem MicroUSB (neboli horkovzduskou) tak se mi uvnitr roztekl cely konektor.. A jestli to chápu správně tak horkovzduch by měl slouzit k odpajeni a micropajka pak k napajeni zpet ne?

A ono asi vse je cina ale ne kazda je kvalitní Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
passion



Založen: Jul 22, 2005
Příspěvky: 900
Bydliště: Žilina

PříspěvekZaslal: ne leden 31 2021, 16:56    Předmět: Citovat

Ideálne je mať obe.
Za mňa - mikropájku na hroty hakko T12. Mám KSGER z aliexpressu z odkazu nižšie a krochkám blahom. PaceST45 som nevytiahol ani nepamätám a nie som jediný, čo po vyskúšaní T12 odložil niekoľkonásobne drahšiu pájkovaciu stanicu do skrine:
https://www.aliexpress.com/item/4000008060128.html
Na bangoodu je aj v cz sklade:
https://www.banggood.com/KSGER-T12-STM32-V3_1S-Welding-Soldering-Iron-Station-OLED-DIY-Plastic-Handle-Electric-Tools-Quick-Heating-T12-Iron-Tips-8s-Tins-907-9501-Handle-with-3Pcs-T12-Tips-p-1695566.html
K tomu som si dokúpil hliníkovú rúčku a nejaké hroty navyše.

Ako horkovzduch som začínal s týmto:
https://www.aliexpress.com/item/32629603875.html
Nejak to fungovalo a poslúžilo. Lenže to nereguluje teplotu, ale výkon nezávisle na ničom, len na otočení kolieska. Takže stabilizácia teploty žiadna.
Teraz na jeseň som objednal ešte z cz skladu z bagoodu túto hotair tiež od KSGER:
https://www.banggood.com/KSGER-700W-STM32-OLED-SMD-Rework-Station-Desoldering-Station-Mobile-Soldeirng-Repair-Tools-Kit-p-1563387.html
Zatiaľ som s ňou veľa nerobil, ale funguje podľa predstáv. Akurát potrebujem nakalibrovať teplotu a neviem ako. Trimer na plošáku to už nemá a v menu som to nijako neobjavil. Nastavím 300, a fúka 350. Teplotu to drží pekne, stabilne. Od objednania prišla za 3-4 dni. Momentálne som ju v CZ sklade nenašiel.

Na YT sú nejaké videá o obidvoch aj o ich úpravách. Obe pájkovačky sa dajú kúpiť v jednej škatuľke. Napr:
https://www.aliexpress.com/item/32843211322.html

A či mirkoUSB robiť mirkopájkou, alebo hotair? Treba skúsiť oboje, dá sa aj tak aj tak. Tiež nájdeš na YT videá, ako si pomôcť s mikropájkou. Určite si nájdeš svoj spôsob, ktorý sa ti zaľúbi. Ak sa ti roztiekol konektor, chce to nižšiu teplotu a viac trpezlivosti. A hlavne na obe kvalitný flux.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7888
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: ne leden 31 2021, 18:08    Předmět: Citovat

Doporučuji nějakou páječku s minivlnovým hrotem.
Doma mám klasickou ERS50 a přijde mi už trapná. Ale furt slouží.
Ve firmě používám drahou stanici JBC AM. Je asi tak z roku 2009, má ještě staromódní dvouřádkový displej. https://www.tme.eu/cz/details/jbc-am-2a/horkovzdusne-stanice/jbc-tools/am-2a/ Je to s perem T245 a s hroty řady C245. https://www.jbctools.com/c245-long-life-cartridge-range-product-19-design-iron.html
Má to topnej příkon asi 80 až 100W a pájí to bezvadně.
Dále se ve firmě vyskytují PACE ST50 a vylepšená verze PACE ADS200 https://paceworldwide.com/ads200-soldering-station-td-200-tip-heater-cartridge-iron
https://cz.farnell.com/pace/8007-0581/soldering-station-with-isb-tool/dp/2893441
Výhodou je nekompromisní duralová skříňka, něco úplně jinýho, než trapnej plastovej Weller.
PACE ST50 používám a je celkem dobrý, i když JBC je samozřejmě lepší.
Zkuste různě pogooglovat.
EDIT: Né, JBC ani PACE není indukční, akorát odporové topné tělísko tvoří jeden celek s pájecím hrotem.

_________________
01 02 03


Naposledy upravil Hydrawerk dne čt říjen 14 2021, 23:00, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7888
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: ne leden 31 2021, 18:25    Předmět: Citovat

Na pájení různých velkých kontaktů máme ve firmě nějakej indukční BAKON s výkonem asi 120W. Asi je to model BK2000. https://www.hotair.cz/detail/pajeni/stolni/mikropajka-bakon-bk2000-120w.html
Výběr hrotů není tak dobrý a nevyměňují se tak rychle jako u PACE nebo JBC.
Štve mě tam deb1lní nastavování teploty. Pro nastavení teploty je nutno podržet zmáčknutá tři tlačítka a až potom zapnout stanici hlavním vypínačem. Je to proto, aby si dělníci nemohli sami regulovat teplotu. Asi to tak výrobce zamýšlel...
Možná je nějaký jiný model od BAKONu, kterej to takhle nemá. Za ty peníze je to zajímavá indukční páječka.
Nějakej staromódní Weller bych už nechtěl. Ve firmě se taky žádnej nepoužívá. Cartridge je o dost lepší.

_________________
01 02 03


Naposledy upravil Hydrawerk dne čt říjen 14 2021, 23:01, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7815
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne leden 31 2021, 18:27    Předmět: Citovat

No jo, JBC je úplně jiná liga, sám jsme je průběžně používal v různých konfiguracích několik let.
A teď mám celou sestavu objednanou do práce.
Ale to jsme už na cenách v řádu desítek tisíc.

Na domácí šudlání tyhle čínský věci stačí.

Obecně se u horkovzduchu nejlíp reguluje vzdáleností trysky od místa pájení (okolí si můžeš zakrýt třeba odpájenými stínícími plechy ze starých telefonů, případně kaptonovou páskou).

A pokud ještě nemáš cit, tak ty MicroUSB konektory opravdu horkovzduchem jen odpájej, na připájení použij hrotovou pájku.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7888
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: ne leden 31 2021, 18:35    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7815
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne leden 31 2021, 18:59    Předmět: Citovat

Mě na tom Welleru hlavně nebaví výměna hrotu - člověk si musí dávat bacha, aby se nepopálil.
U JBC je to v klidu.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6290
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: ne leden 31 2021, 20:57    Předmět: Citovat

Já jsem si koupil pod stromeček toto:
https://pajenicko.cz/pajeci-stanice-jcd-8898-horky-vzduch-750w-100-480c-mikropajka-80w-180-500c?search=p%C3%A1jec%C3%AD%20stanice
Hrot celkem výkonný, horkovzduch stačí (pod 150l/min bych nešel), nicméně jsem toho ještě moc nezapájel, abych mohl bez výhrad doporučit.
Nicméně, pokud potřebuji osadit tišák, tak raději klasickou horkovzdušnou pistoli.
A v podstatě se neobejdu bez odsávačky.
Mám toto a až na častější ucpávání a špatné měření skutečné teploty spokojenost: https://www.gme.cz/kombinovana-pajeci-odpajeci-stanice-zd-917
(budu muset udělat zásah do zapojení, aby měření teploty nelítalo)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7888
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: ne leden 31 2021, 21:52    Předmět: Citovat

Mně se dost líbí PACE ADS200. Někdy si ji asi koupím. 9000 Kč není málo, ale lidi tolik běžně dávají za novej telefon... https://cz.farnell.com/pace/8007-0581/soldering-station-with-isb-tool/dp/2893441
Cartridgové páječky jsou návykové.

_________________
01 02 03


Naposledy upravil Hydrawerk dne čt říjen 14 2021, 23:02, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7815
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne leden 31 2021, 21:57    Předmět: Citovat

Já mám na domácí šudlení ještě původní Metcal, ze kterého asi tyhle Pace vycházejí:
Metcal

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: ne leden 31 2021, 22:07    Předmět: Citovat

Jakym zpusobem se ty inducni stanice vlastne reguluji? Ja kdysi delal s vyrobni metcal stanici kde teplota byla dana materialem hrotu a tedy nesla menit. Pokud ji hrot dosahl, z principu prestal ohrev fungovat. Reakce na zatizeni byly bleskove, nebyl problem se zdrzenim pri prenosu tepla do termoclanku (protoze tam zadny nebyl), s nevyladenou PIDkou pri regulaci apod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33860
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne leden 31 2021, 22:17    Předmět: Citovat

Kolko tych konektorov na mobile sa musi vymenit, aby sa oplatili kupovat nejake drahe stanice?

Vymenit SO8 flash nie je problem za 2 minuty asi s lubovolnou spajkovackou. Ked sa pouzije tavidlo, tak to aj vyzera ako z tovarne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund