Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Mikrofona MK 204
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
MAHO



Založen: Nov 07, 2007
Příspěvky: 155
Bydliště: Dobřichovie

PříspěvekZaslal: pá leden 29 2021, 17:58    Předmět: Mikrofona MK 204 Citovat

Vážení kolegové,
získal jsem na venek pěkně vypadající Mikrofonu MK 204, ale po rozebrání jsem zjistil, že jde o totální vrak, Někdo vyměnil síťové trafo za podobné, dále je přerušeno budící vinutí reproduktoru, zničeno nf vazební trafo a otočný kondenzátor u anténního odlaďovače je také zničen. Místo koncové pentody C 443 je tam TRIOTRON P 225. Tato pentoda má žhavení pouze 2 V místo
4 V, což asi není nejlepší.
Mám na Vás prosbu, nemáte někdo vrak MK 204 na náhradní díly? Nebo alespoň radu , čím nahradit vazební trafo? Nebo čím nejlépe nahradit C443, což použít RES 164.
Také se mně nechce dávat nový dynamický reproduktor s trvalým magnetem, to pak by nebylo to staré historické radio.
Děkuji za rady.
Díky Martin
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1835
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: pá leden 29 2021, 20:08    Předmět: Citovat

Tú pentodu a repro hádam niekde na aukru odlovíš a trafo by som normálne previnul. Sieťové ak má 4V žhavenie by som neriešil. I takáto prekopávka však nesie ducha doby so všetkým čo k tomu patrí. Mám tiež niekoľko kúskov, ktoré niesú ako z fabriky a nechal som ich tak. Ak sa objaví diel ktorý tam patrí tak sa až príde čas servisu vymení.
U MK204 bacha na celuloidové koleso stupnice, nemá rado teplo a popisky pri čistení nedržia.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MAHO



Založen: Nov 07, 2007
Příspěvky: 155
Bydliště: Dobřichovie

PříspěvekZaslal: so leden 30 2021, 12:57    Předmět: Citovat

Díky za rady. Nevím, ale jaké jsou parametry toho vazebního trafa?
Kolik mám dát závitů na primár a kolik na sekundár. Jaký má být poměr?
Nepamatuii si, že bych ve své praxi někdy počítal transformátorovou vazbu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: so leden 30 2021, 14:07    Předmět: Citovat

Převod bývá tak 1:3. Závitů kolik se vejde a drát co nejtenčí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
MAHO



Založen: Nov 07, 2007
Příspěvky: 155
Bydliště: Dobřichovie

PříspěvekZaslal: so leden 30 2021, 17:26    Předmět: Citovat

Ještě takový hloupý dotaz. Trafo má signál zvyšovat ? Je to tak?
Jak je to se vzduchovou mezerou? Protéká jím přece ss anodové napětí předchozího stupně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: ne leden 31 2021, 10:11    Předmět: Citovat

Mělo by zvyšovat. To jádro nemá mezeru?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
MAHO



Založen: Nov 07, 2007
Příspěvky: 155
Bydliště: Dobřichovie

PříspěvekZaslal: st únor 03 2021, 13:23    Předmět: Citovat

Ještě jsem narazil na jeden problém. Mám doma několik výstupních traf a v popisu MK je uvedeno na výstupní pentodě Ua=200 V a Ia = 18 mA.
Tedy zatěžovací odpor cca 10 - 15 kOhmů.
Jak zjistím, které výstupní trafo má vhodnou impedanci primáru k tomuto požadavku.
Mám měřit impedanci primáru, když jej nechám protékat proudem o definované frekvenci? Nebo to spočítat z odporu a indukčnosti primární cívky?
Díky za rady
Martin
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: st únor 03 2021, 16:50    Předmět: Citovat

Zatěžovací impedance pro C443 je uváděna 15 kohm. Převod výstupáku změříš stejně jako u běžného trafa, můžeš použít kmitočet třeba 400 Hz. Impedance se převádí podle druhé mocniny napěťového převodu, tj. primární impedance výstupáku závisí na impedanci připojeného repráku. Nebo můžeš impedanci výstupáku s reprákem změřit střídavým ohmmetrem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
MAHO



Založen: Nov 07, 2007
Příspěvky: 155
Bydliště: Dobřichovie

PříspěvekZaslal: po únor 08 2021, 18:14    Předmět: Citovat

Děkuji za rady a mám ještě jednu prosbu. Sháním vazební trafo, které bylo v radiu spálené. Sehnal jsem dvě a obě byly také spálené.
Nemáte někdo nějaké podobné na prodej nebo na výměnu. Netroufám si navíjet cívku z tak tenkého drátku.
Díky
Martin
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po únor 08 2021, 19:22    Předmět: Citovat

Za vyzkoušení by možná stálo zvonkové trafo Jesan typu 0156. Primár tam má tuším 8.000z Ø0,08. Druhou komůrku 3-5-8V odvinout a navinout cca třetinu drátem 0,1. Drát 0,1 je ještě doma zvládnutelný. Je to lepší, než nic, nebo to přebastlovat jinak.

Nebo - dvě cívky ze zvonků tel. přístrojů As10-Bs10 až 20.
Ta cívka má 10.000z, nebo dokonce 12.000z drátu 0,05 a má dutinu asi 8x8mm.
Dvě stejné cívky, jedna z nich patřičně odvinutá, obě cívky propojené mag. obvodem z vhodně ostříhaných E-plechů, či vhodných L-plechů tl. 0,35. Nepřenáší to vůbec žádný výkon a půjde tam při přesné práci vytvořit i vzduchová mezera.
Myslím, že konstrukci tohoto vazebního trafa, z těchto zvonkových cívek, jsem viděl někde na netu, ale do jiného přístroje. Bylo to uzavřené v nějaké půlené plechové škatulce a vypadalo to velmi věrně.

Několik těch zvonkových cívek mám schovaných, právě kvůli tomu drátu 0,05. Jestli si opatříš šikovný plechy a ostrý nůžky, klidně Ti dvě cívky pošlu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: po únor 08 2021, 20:29    Předmět: Citovat

Vinout drát doma rúčo tisíce závitů pod průměrem cca 0,15 mm je horor. Osobně bych se podíval po starých jazýčkových relé řady HU120... , 140.. apod., některá mají i dvě vinutí drátem třeba 0,056 mm a mnoho tisíc závitů . Jazýček vyjmout a dovnitř nějaké jádro , třeba v nouzi měkký železný drát . Vzduchová mezera se ti při výrobě nějaká utvoří "sama" , při tom proudu to nebude kritické. Samozřejmě nf charakteristika bude všelijaká vzhledem k menší indukčnosti , ale určitě lepší než náhrada trafa prostým odporem a kapacitní vazbou na další stupeň . Dost druhů těch relé je na netu občas nabízeno. Já jsem kdysi řešil náhradu nf tlumivky u nějakého Telefunkenu , měla mít indukčnost cca 250H drát nulanulanic - to se navinout nedá, a to i proto , že způsob vinutí je speciální za účelem snížení vlastní kapacity cívky. Nakonec v zoufalství jsem tam zařadil odporovou vazbu a jeden zesilovací stupeň zesilovač s tranzistorem navíc maskovaný jako tlumivka. Náhrada té tlumivky jen odporem přináší slabý nf signál, protože jeho velikost je omezena anodovým napětím a typem elektronky , více než pár desítek kilohmů tam dát nejde a to je málo, potřeba by byla nejméně stovky kiloohmů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MAHO



Založen: Nov 07, 2007
Příspěvky: 155
Bydliště: Dobřichovie

PříspěvekZaslal: út únor 09 2021, 13:57    Předmět: Citovat

Děkuji za dobré rady. Také se zabývám telefonií a tak se podívám po těch zvoncích a relátkách. Z jakého typu telefonu je ten konkrétní zvonek? Mám doma různé vraky, ale většinou na těch cívkách zvonků není žádné označení.
Díky Martin
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MAHO



Založen: Nov 07, 2007
Příspěvky: 155
Bydliště: Dobřichovie

PříspěvekZaslal: út únor 09 2021, 19:55    Předmět: Citovat

Ještě zajímavost. Objevil jsem v hlubinách zásob malá trafíčka - EI plechy sloupek 20 x 15 mm
Domníval jsem se, že jde o VT, ale asi ne.
První má ss odpor 200 na 8000 Ohmů a druhé 200 na 700 ohmů.
Nemohou to být nějaká vazební či budící trafa?
Počty závitů a průměr neznám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: st únor 10 2021, 18:56    Předmět: Citovat

Změř si převodní poměr těch traf - nemáš-li nf generátor,pusť do toho vinutí
s menším počtem závitů napětí třeba 6V/50Hz z nějakého nespínaného adaptéru apod. a změř si multimetrem napětí na druhém vinutí ,poměr napětí na druhém a prvním vinutí bude přibližně převodní poměr. Pro 204 (3) potřebuješ převod asi 1:5 nahoru .
Ještě jde o indukčnost toho "primáru" , tj. prvního vinutí. Tu obvyklé měřáky
dobře nezměří , použij metodu tří voltmetrů /stačí jeden a vhodný odpor/, měří se ve 3 místech , a výpočet , třeba na Jeníčkových stránkách . Pro slušný přednes potřebuješ asi 25H, ale i 15 by asi stačilo.
Průřez jádra bohatě stačí, vzduchovou mezeru event. dovytvoříš vytažením pár I částí plechů popř. u M plechů opatrným rozšklebením svazku na čelech, pokud mezeru nemá .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st únor 10 2021, 21:06    Předmět: Citovat

Sloupek "20x15mm", spíše bych řekl, že to bude EI16x20, nebo EI20x16, to je už trafo, které pravděpodobně přenášelo nějaký výkon. Při velmi nízkém sycení a takovém převodu asi malý, ale přece.
Mezistupňové, vazební trafo žádný "výkon" ve smyslu nějakých "miliwattů" nepřenáší. Pokud se ten následující stupeň nebudí až do nástupu mřížkového proudu, což je u třídy A pitomost, tak se z něj ani žádný výkon neodebírá.
Bude tam důležitá ta vzduchová mezera. Primárním vinutím prochází anodový proud předchozího zesilovacího stupně.
Aby nebylo železo syceno až příliš, což by i přes kvalitní plech způsobilo zkreslení, které notabene nemůže omezit žádná další zpětná vazba, tak takový transformátor vzduchovou mezeru prostě mít musí - stejně jako každý jednočinný výstupák, jehož primárem prochází celý anodový proud koncové elektronky.
Proto jsem ve svém předchozím příspěvku zmiňoval, že šikovným a přesným střihem plechů do těch dvou zvonkových cívek, by šlo mezeru pohodlně vytvořit.
Může se jednat o pár miliampérů, ale při daném počtu závitů a anodovém napětí nad 100V, už to i při vazebním účelu může způsobit nepěkné zkreslení.

Ty zvonkové cívky jsou z typizovaných zvonků s permanentním feritovým magnetem na boku cívky. Používaly se už od modelu T65S a T65H, tedy od prvních TP, které byly konstruovány na plošných spojích. Používaly se až po velmi rozšířené, šedo-černé modely s ostrými hranami As10-As20 a Bs10-Bs20. Kulatější řada Bs už byla později vyráběna i v pastelových barvách a dokonce i s elektronickou tlačítkovou číselnicí, založenou na obvodech řady MHB9x00.
Stejná cívka, ale mírně jinak uspořádaný mg. obvod klasického zvonku s miskami, pokračoval až do známého, ostře oranžového modelu, přezdívku si už nepamatuju.
Prostě ta cívka zvonku s mnoha tisíci závitů drátem 0,05 až 0,08 se používala ve všech TP na plošných spojích, ale s klasickou číselnicí a bez elektroniky.

Takto např. původně šeredně zkreslovaly vstupní mikrofonní transformátorky, v počátcích polovodičové techniky. To tehdy, když konstruktér byl nucen šetřit součástkami a jejich sekundárem nechal téci např. celý proud tvrdého, předpěťového děliče báze vstupního Ge tranzistoru. Přišlo se na to velmi brzy a už počátkem 60.let se vstupní mikrofonní trafa oddělovala od báze velkým kondenzátorem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund