Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vlhkoměr pro ovládání odvětrání garáže
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3358
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: st leden 27 2021, 22:02    Předmět: Vlhkoměr pro ovládání odvětrání garáže Citovat

Sehnal jsem si garáž v řadě, ale první zaparkování mírně zasněženého auta ukazuje, že se tam poměrně dost bude držet vlhkost. Je to cca 22m² Aktuálně jsou tam 4 průduchy v protilehlých rozích se železnou žaluzií.

Zvažuji okopání letitých omítek a natažení nějaké sanační. Budu tam stejně cpát EZS a předělávat elektro, tak bych možná přidal i nějaký řízený ventoš, který by mohl pomoct vyvětrat po zaparkování a hlídat vlhkost. SSR pro samotnou aktivaci ventoše je jednoduché. Čím ale hlídat vlhkost - ideálně komparovat s venkovní, ať neběží naprázdno nebo netahá vlhkost dovnitř?
Jednoduchý ventoš se single čidlem existuje a není zase taková raketa

V garáži bude i nějaký drobný ponk a motorka. Tomu by vlhkost škodila celkem dost.Řešil někdo z vás něco podobného, nebo je to naprostá zbytečnost?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9743
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st leden 27 2021, 22:25    Předmět: Citovat

Odvlhčovač kompresorový má vždy hygrostat ( spínač, co reaguje na předem nastavenou hodnotu vlhkosti). Jinak to chce víc topit a větrat.
Samostatný hygrostat se dá taky sehnat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3358
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: st leden 27 2021, 22:36    Předmět: Citovat

No asi jak tak sjíždím nabídku by bylo dobry vzít dva hygrostaty a nastavit si nějaké okno pomocí NO a NC kontaktů. Pak by ventilátor mohl být jakýkoliv. Jeden hygrostat by byl uvnitř a druhý venku.
Ideálně mechanický, aby to nežralo po většinu času (nečinnosti) elektriku. Pamatuji na střední krásný vlasový s kontaktem na druhé rafice Smile
Tohle se už asi nedělá.. Ale základní model nabízí i GME
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9743
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st leden 27 2021, 23:32    Předmět: Citovat

Jakousi takous hysterezi mají všechny. Ty NO-NC kontakty mají jen z toho důvodu, že u něčeho je potřeba po dosažení vlhkosti obvod sepnout a u něčeho jinýho vypnout, a podle toho si vybereš kontakty u toho samýho modelu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sr71



Založen: Apr 10, 2004
Příspěvky: 2474
Bydliště: severovýchodní čechy

PříspěvekZaslal: čt leden 28 2021, 6:41    Předmět: Citovat

co něco takového https://1url.cz/VznSY
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: čt leden 28 2021, 9:06    Předmět: Citovat

Asi bych to takhle neřešil. Pokud totiž dáš nějaký ventilátor na odsávání vlhkosti ven, tak to znamená, že odněkudy musíš ten vzduch brát. A pokud jsou na protější straně průduchy, tak tam dostaneš dovnitř zase tu vlhkost ve vzduchu zvenku. Asi bych to řešil spíše tak, že bych vše utěsnil a potom použil něco, co v uzavřené místnosti váže vlhkost ze vzduchu do nádoby s vodou a případným odtokem do kanálu.
Jak to děláš v autě, když venku prší a vevnitř je takové "vlhko", že se zamlží okna? Já je tedy utřu a potom spustím klimu bez chlazení, co tu vlhkost zevnitř auta vysaje. Přechodné otevření okna nic neřeší, protože se dovnitř dostane opět ta vlhkost a až ho zavřeš, tak se zase mlží. Po odsátí vlhkosti klimou samozřejmě pomáhá topení, které v tu dobu už funguje.
Jezdit do garáže s autem, kde je na střeše sníh, tak to řeší po rozmrznutí jen vyjetí toho auta ven a vytření vody a vjezd zpět. Párkrát jsem si to vyzkoušel a je lepší auto nechat odstát ať to venku okape a očistit než ho strčíš do garáže.
V garáži jsem si dal na vrata polystyren a je to krásně tepelně izolované i na tu práci uvnitř. V létě proti horku z rozpálených vrat od slunka od jedné do osmi odpoledne a v zimě zase proti chladnu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
piCZus



Založen: Dec 05, 2018
Příspěvky: 800

PříspěvekZaslal: čt leden 28 2021, 10:50    Předmět: Citovat

Pod tohle od p32 bych se podepsal.
Parkuji v nevytápěné řadovce hromadu let a taková blbost s řízeným odvětráním, když mám dva průduchy a nezateplenou střechu, by mě nikdy nenapadla. A když už z auta něco steče, tak na to stačí druhý den smeták Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3358
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: čt leden 28 2021, 13:03    Předmět: Citovat

Jo, s vysoušečkou to je samozřejmě ještě lepší varianta.
Vrata jsou taky zatepleny polystyrenem. Pokud to bude v mých silách, auto před najetím do garáže zbavím zbytečného sněhu a vody.

Proto sem taky chtěl komparovat venkovní vlhkost proti vnitřní, abych nenechal zbytečně tahat vodu dovnitř. Bude to problém hlavně zimních měsíců, kdy venku ten vzduch je suchý dost. V létě to bude spíš vyjímečně, že by auto bylo tak mokry.
Nejezdím denně, takže se jedná spíš o vyjetí několikrát do měsíce...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
piCZus



Založen: Dec 05, 2018
Příspěvky: 800

PříspěvekZaslal: čt leden 28 2021, 14:03    Předmět: Citovat

Jestli vyjedeš 1x týdně, tak ti garantuji, že do příště tam bude sucho i v zimě. Nemám krajní garáž a nikdy uvnitř neklesla teplota pod 0°C, takže to vždy uschne. Nenapsal jsi, jestli máš zateplenou střechu s paro-propustnou fólií. Pokud ne, což by byl u řadové garáže bez vytápění nesmysl, tak opravdu řešíš blbosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3358
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: čt leden 28 2021, 19:16    Předmět: Citovat

Nepochybuju, že by to nevyschlo. Jen z toho nechci dělat saunu a nechat zbytečně vlhko po dobu delší než je nezbytné. Ať už skrze auto, vercajk, motorku, kompresor...

Střecha je tam asi prkna, zevnitř nataženo omítkou a nahoře nějaký šindel. Bude to min 25-30 let staré. Teď je tam nějaké lino, super na údržbu a vymetení bordela / vody.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sr71



Založen: Apr 10, 2004
Příspěvky: 2474
Bydliště: severovýchodní čechy

PříspěvekZaslal: čt leden 28 2021, 21:18    Předmět: Citovat

piCZus napsal(a):
Nemám krajní garáž a nikdy uvnitř neklesla teplota pod 0°C, takže to vždy uschne

to je zajímavé, taky nemám krajní garáž a i když se venku teploty pohybují lehce pod nulou, tak pokud tam dám auto na kterém je umrzlý sníh tak to ani po několika dnech neroztaje
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
piCZus



Založen: Dec 05, 2018
Příspěvky: 800

PříspěvekZaslal: čt leden 28 2021, 21:42    Předmět: Citovat

Někdy před 12-13 lety bylo v únoru 14 dní vkuse přes den -16 °C a v noci -25 °C, ani tehdy jsem neměl v garáži pod nulu, protože voda na podlaze nezamrzla.
Vrata mám s 2 cm polystyrenem a střecha je pouze prkenná s IPOu a vlnitým plechem, ale mám tam tzv. 60 cm půdu, zbylé 3 stěny sousedí s dalšími garážemi. Podlaha je litý beton a jediné co bylo za 50 let vyměněno jsou vrata, ale ty nejsou absolutně těsné, takže vlhkost uvnitř bude stejná jako venku.
V garáži mám klasické potřeby, akorát tam nenechávám žádný aku vercajk, ten mám doma. Takže stojanová vrtačka, kotoučová bruska, kompresor, nabíječka, rádio atd. jsou tam hromadu let stále a nikdy nic vlhkem neselhalo ani v mrazech. Baterku nabíjím přímo v autě hlavně v zimě (zrovna předevčírem), protože do práce to mám pouze 5 km.
Chci naznačit, že pokud není garáž úplně těsná a vytápěná, tak vlhkost bude stejná s okolím. A jak už napsal p32, tak to nevyřeší žádný ventilátor, protože odněkud musí nasávat, žádný podtlak v garáži nevznikne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá leden 29 2021, 0:54    Předmět: Citovat

To já jsem všechny díry v garáži ve zdi opravil, hezky vymaloval, na beton na zemi nalepil kachle, zateplil vrata a to by bylo, aby ti pavouci nebyli v teple. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
microlan



Založen: May 09, 2017
Příspěvky: 1647
Bydliště: Kósek vod Brna

PříspěvekZaslal: pá leden 29 2021, 7:06    Předmět: Citovat

To kvicala:

Není to špatný nápad, ale má to několik úskalí. Musel by jsi to řídit něčím chytřejším, co by hlídalo rosný bod. Např běžná letní teplota 25° a 50% RH, když takový vzduch foukneš do zastíněné garáže kde máš třeba jen 17° tak už ti to začne kondenzovat. V zimě by to fungovalo lépe z hlediska vlhkosti, ale zase si to budeš zbytečně ochlazovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá leden 29 2021, 11:30    Předmět: Citovat

Já tyhle problémy s loužema v garáži vyřešil při rekonstrukci tím, že je beton směrem k vratům malinko (na půl bubliny, možná trochu víc Stabily vodováhy) do spádu. Voda vyteče a zbytek do rána vyschne. Beton ale musí být nalakovanej šedivým podlahovým epoxydem. Auto má automatickou brzdu, takže se mi ještě nestalo, že po tom spádu vyjelo ven.
Ale stala se mi jedna mrzutost, když byl velkej mráz, tak mi přimrzly sklopný vrata (co vyjíždí vodorovně ke stropu) k podlaze. Ta vytékající voda začala postupně dělat pod vratama takovou ledovou hráz až to přimrzlo. Vrata jsme malinko podložili, s mezerou 5 mm to už nikdy znova neudělalo.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund