Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Talisman 308U
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Koloman



Založen: Apr 20, 2019
Příspěvky: 93
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st leden 27 2021, 12:26    Předmět: Citovat

Ender::::: náhradne elektronky máš???? po rokoch hrania je dobré mať neaké v zásobe.73 Beer
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vofo



Založen: Oct 24, 2010
Příspěvky: 265
Bydliště: Morava , SPZ M-ko,OL

PříspěvekZaslal: st leden 27 2021, 12:53    Předmět: Citovat

Talismany se při renovačkch potýkají s problémy , že nové napájecí napětí v síti 230V a více, nechutná jak srážecím odporům tak elkám se sériovým žhavením, zvlášť usměrňovačka je na to dost citlivá.
UY1T od Polamu je často na pokraji své emisní schopnosti, UBL 21 jakbysmet.
Pozor na izolační podložku pod elytem ! Při výměně na ni nezapomenout.
Ten elektrolyt nešel naformátovat?

První zapojení provést se žárovkou 100W v sérii, je to ideální ochranný prvek, který zachrání to co se při renovaci nepodařilo odhalit. Very Happy

_________________
V této republice je hodně věcí na zlepšení i ta Nutella není to co má být.


Naposledy upravil vofo dne st leden 27 2021, 13:10, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Koloman



Založen: Apr 20, 2019
Příspěvky: 93
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st leden 27 2021, 13:06    Předmět: Citovat

Vofo:: presne na to som chcel upozorniť,tak dakujem!!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12057
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st leden 27 2021, 13:34    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
Ender napsal(a):

Co se pak týká toho "nebezpečí" u šasi rádia, tak o tom vím... Proto mám na konci klasickou 3 pin zásuvku aby byl nulák na "kostře".

Nevím jestli problematiku ochrany před nebezpečným dotykovým napětím správně chápeš.

Ender napsal(a):
Crifodo: ano chápu. Je to psáno ve zjednodušené formě...

Ender napsal(a):
Proto mám na konci klasickou 3 pin zásuvku aby byl nulák na "kostře".

to by mě teda zajímalo, kterou "kostru" vlastně myslíš . . .
. . . abys nakonec neměl fázi na své "kostře", dost to totiž bolí.
a někteří to ani nerozchodí . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ender



Založen: Jan 26, 2021
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: st leden 27 2021, 14:28    Předmět: Citovat

Koloman: Ano mám k náhradě od každé jednu.
Vofo: To mě taky dost vadí, že jde zapnout jen 220/120V jiní "veteráni" mají i možnost 240V co jsem sledoval. Nicméně by mělo stačit přidat pár Ohmů tomu srážecímu vstupnímu odporu ne?
ok1hga: tou kostrou myslím šasi rádia. Nicméně vím, že i když tam bude nulák a rádio bude ve vypnutém stavu, tak kopat nebude, Pokud se zapne, tak už je to "živý" stroj a kopat bude (zjednodušeně řečeno). Dřívějších 220V mě koplo již několikrát (naposled když jsem před 14 dny opravoval svářečku a nechal ji omylem zapnutou v síti, když jsem dával kryty. VN na obrazovkách TV (klasické vakuovky), mě kopli taky nejednou, když jsem je nenechal pořádně vybít. Nejvíc mě koplo cca 35KV s nízkým proudem a nejvíc cca 200A s nízkým napětím... Tohle mě moc nerozhází...
Chci jen prostě to rádio uvést do lepšího stavu než je... Nebude hrát každý den (možná vůbec). Bude spíš jako dekorace, ale funkční...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19516
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st leden 27 2021, 16:42    Předmět: Citovat

Nechápeš.
Zařízení řady "U" nemá nikdy ochranný kolík spojený s kostrou, proto je celé rádio izolované (tzv. izolované provedení sdělovací techniky, které bylo předchůdcem zařízení s dvojitou izolací), i šroubky v knoflíkách se zalévaly tvrdým voskem. A zdířky pro anténu a uzemnění jsou od zapojení oddělené každá ochrannou impedancí (C16, C45), která omezí proud do země způsobený síťovým napětím o kmitočtu 50 Hz na neškodnou hodnotu. Pro cf proudy však nepředstavují nijak významnou překážku.
Žádná třípólová vidlice ti bezpečí nezaručí, protože fáze vlevo není pravidlem ani v pevných rozvodech, při použití některých rozdvojek či prodlužovaček je fáze jednou vlevo, jednou vpravo a není to proti žádnému předpisu.
Takže značná dávka opatrnosti na místě je vždycky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: st leden 27 2021, 17:48    Předmět: Citovat

Když připojíš kostru talismana na uzemnění, tak v případě "nuláku na kostře" zkratuješ předpěťový odpor 120 ohm a rádio bude bez předpětí, tj. bude jen silně bručet a brzo se nadproudem něco zničí. V případě "fáze na kostře" dojde ke zkratu, vyražení jističe, zničení žárovek stupnice a toho odporu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Ender



Založen: Jan 26, 2021
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: st leden 27 2021, 18:38    Předmět: Citovat

Hill a Lukas-Peca: proto píšu nulák a ne zem. Zemnící kolík se dá využít jako zemění, doporučené na rádiu jako připojení k vodovodu. Jinak je to teda asi jedno, protože se vypínají oba dráty (230V), takže jestli je fáze nebo nulák na kostře rádia je jedno, protože po zapnutí bude tak i tak kopat...

A co teda provést s tím vstupním napětím? Přidat do série nějaký odpor na obě vinutí? Nebo to nechat jak je. Rádio bude spíš jen jako dekorace jak jsem psal, ale chci aby bylo funkční...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5159
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: st leden 27 2021, 18:43    Předmět: Citovat

Za 500p dát 4700p... Rolling Eyes Laughing
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: st leden 27 2021, 18:56    Předmět: Citovat

Ender napsal(a):
Vofo: To mě taky dost vadí, že jde zapnout jen 220/120V jiní "veteráni" mají i možnost 240V co jsem sledoval. Nicméně by mělo stačit přidat pár Ohmů tomu srážecímu vstupnímu odporu ne?
...

Ano, ale tito "vetráni" mají všichni síťové trafo (a k němu "síťový volič)!
Nikoliv jako tento "univerzál". A univerzál typu "Talisman" (anebo třeba i "Trio") je lépe provozovat jen na 120V (pro tento účel byly vlastně i vyvinuty-zkonstruovány), kdy bude podstatně nižší výkonová ztráta (a tudíž i vývin tepla!).
Na Talismanu (i při "jen" 220V!) můžeš totiž spolehlivě usmažit vajíčko na jeho bakelitovém krytu. A každý Volt navíc tuto výkonovou ztrátu neúměrně navyšuje!

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
vofo



Založen: Oct 24, 2010
Příspěvky: 265
Bydliště: Morava , SPZ M-ko,OL

PříspěvekZaslal: st leden 27 2021, 19:08    Předmět: Citovat

Je to marný, marný, marný,

kostra na Talismanu a vodič PEN,PE, N, tak to je konečná.. To šasi neuzemňovat!!! Zkratuješ tak předpětí pro koncovou elku. A pokud neznáš rozdíl v dvouvodičové či třívodičové síti, vodiči PEN, PE, N, tak to je elektrikářskej konec všech nadějí....

To si vzpomínám, že se tu řešil kdysi i vstup AUX a Talisman....
Talisman na 230 hrát bude, o to víc topit a při déledobém provozu odejdou přežhavené elky.
Zkus autotrafo .....cca 100W, s odbočkou 240-230-220V,srážet to odporem je cesta k topícímu zázraku v již tak teplotně namáhané škatuli....

_________________
V této republice je hodně věcí na zlepšení i ta Nutella není to co má být.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ender



Založen: Jan 26, 2021
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: st leden 27 2021, 19:33    Předmět: Citovat

Čte někdo co píšu o tom nuláku? Nikde sem nepsal, že budu dávat na šasi rádia ZEM Někdo to možná přeložil, že chci šasi ukostřit, když jsem napsal že dám na "kostru" rádia nulák - ta kostra je to šasi. A pak už se toho chytili všichni. Vím co je PE PEN a N dokonce i TN-S a TN-C (vtip pro ty nedůvěřivce)... Tu ZEM (PE) jsem psal, že by šla využít jako ukostření rádia místo kabelu k radiátoru nebo vodovodu. Pro upřesnění - vstup kondenzátoru C45...
No nic tedy. Základní info mám a o tom vstupním trafu popřemýšlím... A jak jsem už psal - bude to z 99.9% dekorace ale chci ji funkční... S veteránem se taky nejezdí každý den...
Takže všem co poradili díky...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: st leden 27 2021, 19:44    Předmět: Citovat

Jj - to je tak, když tu vpadne nováček a předtím nic na fóru nehledá (což je mj. i proti Pravidlům!) Surprised

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=search&mode=results - Zde zadej hledat: Talisman a odklikni: Témata. "Bylo nalezeno 82 výsledků hledání."
Např.: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=92734

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15514
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st leden 27 2021, 19:53    Předmět: Citovat

Určitě bych ti doporučil nelaborovat s PEN,PE,N,L,A,B,C,D a sehnat si nějaké oddělovací trafo 230V/120 V. Bude lepší to provozovat na těch 120 V jak ti tady už radil kokun.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
patrikvarga



Založen: Apr 24, 2007
Příspěvky: 1123

PříspěvekZaslal: st leden 27 2021, 19:55    Předmět: Citovat

kokun napsal(a):
Ender napsal(a):
Vofo: To mě taky dost vadí, že jde zapnout jen 220/120V jiní "veteráni" mají i možnost 240V co jsem sledoval. Nicméně by mělo stačit přidat pár Ohmů tomu srážecímu vstupnímu odporu ne?
...

Ano, ale tito "vetráni" mají všichni síťové trafo (a k němu "síťový volič)!

Všetci nemali.



4xyU.png
 Komentář:
 Velikost:  217.76 kB
 Zobrazeno:  118 krát

4xyU.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund