Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

DVB-S2 dotaz pro odborníky (jen pro odborníky)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: so leden 23 2021, 0:47    Předmět: Citovat

Antena H30 má 72 trychtýřů. A kolik dBi má tedy
ten LNB pro paraboly? 5dBi??? Proč si myslím, že trychtýř v LNB má max. 5dBi?
Když se tedy zisky sčítají tak 5+5+5+5+5+5 je 30dBi a cca 6x znásobeno (2na6 což 64) mi to dává těch 60 až 70 trychtýřů. No rozumím tomu logaritmování jak koza perželi, tak odborníci jak to vlastně je?

Prodejci si tam píšou zisk 50 i 70dB.
Nikde však neuvádí, že ten zisk je včetně minimálně metrové paraboly.

pro inspiraci jsem našel
https://www.microwavejournal.com/articles/print/31458-fujitsu-demonstrates-28-ghz-4-beam-128-element-phased-array-antenna


Naposledy upravil Mira_A dne so leden 23 2021, 12:41, celkově upraveno 3 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: so leden 23 2021, 8:07    Předmět: Citovat

Když jsem ráno viděl pátý díl (stránku) románu o satelitech, tak jsem si vzpomněl na písničku "Raketou na Mars". Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: so leden 23 2021, 12:06    Předmět: Citovat

p32 napsal(a):
Když jsem ráno viděl pátý díl (stránku) románu o satelitech, tak jsem si vzpomněl na písničku "Raketou na Mars". Laughing


No ty jseš chytrolín já ti to neberu inženýre a právě proto tahám rozumy abych mohl být taky chytrý. Sad No bohužel mě nechceš učit. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: so leden 23 2021, 12:12    Předmět: Citovat

Já tě nemám co učit. Snad jen to, že by sis opravdu mohl přečíst pravidla fóra a neopakovat (necitovat) příspěvky přímo před tebou. A vypadá to taky blbě. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
LADER



Založen: Apr 01, 2013
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: so leden 23 2021, 12:35    Předmět: Citovat

Výkonový zisk zvyšování počtu LNB:


Zisk LNB.png
 Komentář:
 Velikost:  18.93 kB
 Zobrazeno:  64 krát

Zisk LNB.png



_________________
Ubuntu 22.04.4 LTS, LibreOffice Verze: 7.6.6.3, wxMaxima 20.12.1, Maxima 5.47.0 (SBCL)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: so leden 23 2021, 12:52    Předmět: Citovat

Ta tabulka nemůže při jednom začínat od +0dBi a a při dvou najednou 3dBi.
Vždy i jeden LNB musí mít nějaký kladný zisk i když miniaturní (třeba 1,5dBi) jinak by jsme jejich sloučením dostali prdlajs. Výrobci ploché antény dostanou ze 72 trychtýřů (H30D1) 33.7dBi (to bude maximální) a asi dle rozměru dvojnásobným početem H50D1 zisk: 60 dB Zosilnenie signálu: max. 36,1 dBi @ 12,7 GHz.

Ty zisky jsou velkou neznámou, ale ty ploché antény údajně fungují a někomu docela dobře. Dokonce je údajně jejich výhoda, že je můžete dát za sklo balkónu přimo do lodžie.
To jsem jenom četl. Laughing


Naposledy upravil Mira_A dne so leden 23 2021, 12:55, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5126
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: so leden 23 2021, 12:55    Předmět: Citovat

Nenech se odradit, nakup LNB a chutě do výzkumu Wink
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: so leden 23 2021, 12:59    Předmět: Citovat

workhard napsal(a):
Nenech se odradit, nakup LNB a chutě do výzkumu Wink


Teď vidím, že spíš koupit jeden za 100Kč na výzkum a zkusit mu vyrobit ty anténky na plošný spoj (červený vysokofrekvenční hold asi bez zlacení).
Vzít návrh WiFi PCB s 25 anténkama přimo s přizpůsobením na plošném spoji a zmenšit cca 5x.
Trychtýřky z pozink plechu nebo upravených plechovek od piva Laughing No asi bych tak přesný nebyl Laughing

Plechovka od piva funguje bezprobémů na 2,4GHz. Tak by to třeba mohlo vyjít s nějakýma hliníkovýma tubičkama menších rozměrů.

Nic jiného prostě nezbývá, když se anténa koupit nedá viz. nebyl nalezen žádný obchod.
https://satelitni-anteny.heureka.cz/selfsat-h50-d1/specifikace/#text
nebo zde vyprodáno Evil or Very Mad
https://www.conrad.cz/p/selfsat-h50d4-satelit-bez-prijimace-teilnehmer-anzahl-4-1231602?&vat=true
Tu H50M bych nechtěl radši H50D(X). H50M není o nic lepší jak H30D.


Naposledy upravil Mira_A dne so leden 23 2021, 16:57, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3367
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: so leden 23 2021, 13:25    Předmět: Citovat

Další kapitola románu bude následovat. Mám anténu, kde je vše super, ale signál většinu času není.
Tajemstvím je rezerva spoje na počasí.
Věř, že kdyby to bylo tak snadné, aby do toho kafral každý, kdo nikdy anténu nepočítal/nesimuloval, určitě by ty nevzhledné plecháče svoje místo neměly.
Já tu čest pod pokličku nahlédnout během studíi měl a jsem rád, že v tom spektru jsem ve svém oboru výrazně níž (pokud pominu okrajově EMC).

Chtělo by ta začít studiem třeba těch jednotek dB a ne rovnou od konce návrhem antén...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: so leden 23 2021, 13:42    Předmět: Citovat

Kdyz uz nerozumis elektronice, pouzij aspon selsky rozum. Kdyby to slo bez paraboly, uz by to davno tak cinani delali.

A mrkni se na vyznam slov hold a holt Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12061
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so leden 23 2021, 14:21    Předmět: Citovat

Mira_A napsal(a):
Ta tabulka nemůže při jednom začínat od +0dBi a a při dvou najednou 3dBi.
Vždy i jeden LNB musí mít nějaký kladný zisk i když miniaturní (třeba 1,5dBi) jinak by jsme jejich sloučením dostali prdlajs.

ta tabulka je naprosto přesná.
už v předchozích příspěvcích jsem se ti i já snažil vysvětlit jak se to počítá, ale stále jsi to nepochopil !!!
a jen pro přesnost, ta tabulka nezačíná na "+0dBi" jak jsi napsal,
ale začíná na "0 dB" výkonového zisku
a to je sakra rozdíl !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4961
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: so leden 23 2021, 14:27    Předmět: Citovat

Kto píše že niekto nepochopil tabuľku, tak ju nepochopil on sám. Jasne je tam napísane "vůči 1 LNB". Takže keď jeden má zisk x, tak jeden voči sám sebe má x+0, to je logické. Keď pridám druhý, tak je x+3, atď. To len na vysvetlenie tabuľky, čísla obhajovať nemienim, neručím za ne.
_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Maskot



Založen: Nov 19, 2004
Příspěvky: 1772
Bydliště: Wien

PříspěvekZaslal: so leden 23 2021, 14:34    Předmět: Citovat

Vytrvej, po objevu synchronizace oscilátorů zapnutím jistě přijdou další. Staromilci a teoretikové Ti budou házet klacky pod nohy pořád. Uvidíš, že zase budou plkat o tom, že kuprextit, cca 5x zmenšit a mikrovlny dohromady nejde. V případě nějakého záseku se raději obrať na skutečného odborníka. Tady jeden určitě je, stavěl doma satelity v době dávno minulé. Jen je třeba vyčkat až bude mít chvilku času, většinou totiž děla sto věcí najednou. A na dB a dBi také nekoukej, to i je tam jen malé to svědčí o jeho významu dost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: so leden 23 2021, 16:28    Předmět: Citovat

No sorry LNB není jen anténa tak asi dB. U antén se má správně udávat dBi.

Jo vy chytráci odborníci tady to máte
citace:

Další "lahůdkou" jsou zisky antén udávané prodejci, či výrobci. Zde se můžeme setkat se dvěma různými hodnotami, a to dBi a dBd. Vždy jde o hodnoty zisku vztažené vůči nějaké referenční anténě. U hodnity dBd se jedná o zisk vztažený k půlvlnnému dipólu, jehož zisk je vždy 0 dBd. Pokud je zisk udáván v dBi, je vztažen k neexistujícímu "izotropnímu" zářiči, jímž je nekonečně malý bod, vyzařující všemi směry (kulová vyzařovací charakteristika). Zisk v dBi je VŽDY o 2,14 dB vyšší, než zisk udávaný v dBd, nebo-li 2,14 dBi = 0 dBd. Toho často mnozí výrobci, či prodejci zneužívají a zisk udávají v dBi, protože toto zisk je vyšší, než zisk udávaný v dBd a neznalí se takto nechají nalákat vyšším číslem. Nás však v praxi bude vždy zajímat zisk vůči půlvlnnému dipólu, nebo-li dBd, který má, jak jsme si již řekli, zisk 0 dB.


A kdo psal cosi o oscilátorech. Já rozhodně né. Bylo již snad vysvětleno,že na nesouladu oscilátorů by byla velká ztráta. A nějaký magor se tu opakuje jako by se chtěl zviditelnit.
Teď jsem snad napsal koupit jeden LNB a vyrobit mu desítky trychtýřků. Tak jak je sestavena plochá anténa.

A k té tabulce. Dobře nepřečetl jsem si, že je to vůči jednomu LNB. Proč nepostne tabulku kde X LNB má takový a takový zisk. Nic jiného mě jako lajka vidláka na traktoru nezajímá. Laughing
Takové chytáky si soudruh může strčit. A teď už tu jde o zisk jednoho trychtýře. Jelikož dávno bylo namítnuto, že zfázování není možné.


Ale jako vidláka lajka mě zajímá ještě jedna věc. Rozevření trychtýře. Zda by se dal udělat dost velký a dostatečně dlouhý, aby vzrostl zisk a bylo by to vhodné pro příjem satelitní TV nebo je lepší mít více menších trychtýřů jak to řeší výrobci plochých antén? Samozřejmě by se hodila nejoptimálnější kombinace, kdy by byl nejvyšší zisk při kolika trychtýřích a jejich prodloužené délce, proti délce vyráběné výrobcem.


Mě jde obecně jen o funkční anténu, kterou si třeba ani nemůžu koupit kvalitní,
protože ji ti inženýři navrhli a ona nefunguje, jak psalo již mnoho uživatelů.

Jsem konzument ne zdegenerovaný mozek, proto čekám rady a informace.
Zatím z Vás toho moc odborného nevylezlo. Jen že by se nesladily oscilátory,
ale nikdo předtím nezpochybnil, když se tu psalo výkon antény v dB místo dBi nebo dBd.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: so leden 23 2021, 17:39    Předmět: Citovat

Nikdo nic nezpochybnuje, protoze vsem je jasne ze tohle vlakno je jen slohove cviceni a ty nikdy nic takoveho stejne nepostavis, takze v prehrsli tech nesmyslu co tu uvadis je dB nebo dBi naprosto nepodstatne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 5 z 8

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund