Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

DVB-S2 dotaz pro odborníky (jen pro odborníky)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
wlezley



Založen: Mar 05, 2006
Příspěvky: 672
Bydliště: Strachotín

PříspěvekZaslal: pá leden 22 2021, 14:24    Předmět: Citovat

Na sedláka: Chceš chcát z metru na LNB a předpokládáš, že bude kolem naprskáno stejně, jako chcát na parabolu nebo kus plechu? Chápu dobře nebo je ta teorie hlubší?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
nonius



Založen: Nov 27, 2019
Příspěvky: 149

PříspěvekZaslal: pá leden 22 2021, 20:29    Předmět: Citovat

Mira_A:
V několika příspěvcích tvrdíte, že se zvětšující velikostí paraboly zisk paraboly klesá. Ale to je naopak, čím větší parabola, tím větší plocha a zisk (při stejné frekvenci). Větší parabola má ale menší vyzařovací úhel než menší parabola a je tím směrovější.
Stačí se podívat do odborné literatury na výpočty nebo do katalogů výrobců.

Zisk běžné paraboly o velikosti 80cm v pásmu 10.7-12.75 GHz není 33dB, výrobci běžně udávají 37dBi při 11GHz a 38dBi při 12.5GHz. U té ploché antény SELFSAT H50M je udáván zisk 33,7 dBi při 12,7 GHz.

O plochých anténách se v české odborné literatuře psalo už v 90.létech 20.století, takže žádná novinka. Když se podíváte na stránky www.parabola.cz, tak zjistí, že se i u nás používá.
Právě nevýhodou té ploché antény je to, že má větší sklon vůči kolmému stožáru než běžná ofsetová parabola (plochá má asi 30°, ofsetová asi 10°) a mnohem více jí vadí sníh nebo déšť (podle lidí, kteří s ní mají zkušenost). Já jsem nikdy neměl se sněhem nebo deštěm u paraboly větší problémy, pouze když zůstane sníh na víčku ozařovače, tak se zhorší příjem nebo když přijde bouřka, tak to přestane fungovat úplně, ale to je lepší stejně všechno vypnout.

Celkový zisk soustavy antény s LNB není tak důležitý. Důležitá je velikost signálu na vstupu zesilovače LNB a to záleží zejména na zisku antény. Každý zesilovač přidává šum, takže pokud není na jeho vstupu dostatečný signál, bude na jeho výstupu sice silný ale nepoužitelný signál se šumem.
Velký zisk LNB pokrývá také ztráty ve vedení (koaxiální kabel při frekvenci 950-2150MHz má už docela velký útlum). Samozřejmě na vstupu přijímače musí být dostatečný signál, jinak nic neuvidíte.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nonius



Založen: Nov 27, 2019
Příspěvky: 149

PříspěvekZaslal: pá leden 22 2021, 20:37    Předmět: Citovat

samec napsal(a):
Potrebuješ 32 LNB, aby mali spolu vo výsledku +30dB a to by museli byť všetky dokonale nasmerované a signály zlučené dokonale vo fáze. V porovnaní s jedným LNB a kusom plechu je to ekonomický nezmysel.



Může se zeptat, jak jste na ten počet LNB přišel. Nějaký výpočet, odhad nebo zkušenost? Jenom mě to zajímá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1281
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: pá leden 22 2021, 20:57    Předmět: Citovat

Argumentace zakladatele tématu je stejně směšná, jako když mi v roce 2014 (klíčové příspěvky zazněly 9.7. až cca 4.8.) v mém dlohodobém poptávkovém tématu tvrdil, že karty 3COM nikdy neměly štítek s ethernet adresou a výrobním číslem, ale pouze nápisy na deskách. Ani důkazní fota a příspěvky ostatních, neměly na jeho případnou změnu názoru ten nejmenší vliv. Confused

Jako když mele ekonomiše vocas, technický diletant, při argumentaci na podporu elektrovozidlového omylu - odbornost veškerá žádná, však kolovrátek se točí. Melu a melu o placatosti Země a kdo se mnou nesouhlasí, jest nemožný, jelikož mi "bere právo na vlastní názor". Very Happy

Já těch videoklipů o volné energii viděl tolik, že mě nezajímají vaše řeči, že to nejde, ale jak si to vyrobit taky (když to tomu maníkovi ve videu "funguje").

Poslední dva odstavce jsou hyperbolou, ale to snad důvtipným členům fóra netřeba uvádět.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: pá leden 22 2021, 21:04    Předmět: Citovat

Nonius. Nebylo myšleno, klesá celkový zisk, ale už
tolik nepřirůstá.

35 cm zisk 29 80cm zisk 33 120 zisk 40
Takže zvětšující rozměry zmenšující se přírustek zisku.


Naposledy upravil Mira_A dne pá leden 22 2021, 21:35, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12060
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: pá leden 22 2021, 21:04    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12060
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: pá leden 22 2021, 21:17    Předmět: Citovat

Mira_A napsal(a):
Nonius. Nebylo myšleno, klesá celkový zisk, ale už nepřirůstá.

. . . a proč teda ARECIBO mělo 300 metrů v průměru ???
myslíš, že to stavěli nějací diletanti ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: pá leden 22 2021, 21:23    Předmět: Citovat

A máš tam jeho zisk? Pokud mělo dozářit mimo sluneční soustavu, tak nic jiného nezbylo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nonius



Založen: Nov 27, 2019
Příspěvky: 149

PříspěvekZaslal: pá leden 22 2021, 21:39    Předmět: Citovat

Mira_A:

Aha, bylo to na začátku diskuze, tak jsem si to špatně zapamatoval, než jsem došel na konec.

Ale stejně ten zisk vyjádření v dB vzrůstá rovnoměrně, když zvětšíte průměr paraboly na dvojnásobek, tak se plocha zvětší na čtyřnásobek a zisk se zvětší přibližně o 6dB. Je to logaritmická míra.

G=10*log(A2/A1); G-zisk [dB], A1-zesílení první antény, A2-zesílení druhé antény

Například zisk paraboly o průměru 30cm je 28dBi (zesílení 630), o průměru 60cm je 34dBi (zesílení 2511) a průměru 120cm je 40dBi (zesílení 10000).



ok1hga:
Díky za stránku o trychtýřích.


Naposledy upravil nonius dne pá leden 22 2021, 21:43, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: pá leden 22 2021, 21:43    Předmět: Citovat

judeware napsal(a):
Argumentace zakladatele tématu je stejně směšná, jako když mi v roce 2014 (klíčové příspěvky zazněly 9.7. až cca 4.8.) v mém dlohodobém poptávkovém tématu tvrdil, že karty 3COM nikdy neměly štítek s ethernet adresou a výrobním číslem, ale pouze nápisy na deskách. Ani důkazní fota a příspěvky ostatních, neměly na jeho případnou změnu názoru ten nejmenší vliv. Confused

Jako když mele ekonomiše vocas, technický diletant, při argumentaci na podporu elektrovozidlového omylu - odbornost veškerá žádná, však kolovrátek se točí. Melu a melu o placatosti Země a kdo se mnou nesouhlasí, jest nemožný, jelikož mi "bere právo na vlastní názor". Very Happy

Já těch videoklipů o volné energii viděl tolik, že mě nezajímají vaše řeči, že to nejde, ale jak si to vyrobit taky (když to tomu maníkovi ve videu "funguje").

Poslední dva odstavce jsou hyperbolou, ale to snad důvtipným členům fóra netřeba uvádět.


Ty jsi trotl já tvrdil že u mých 3COM byly na deskách ty MAC vyznačeny do PCB a nikdy jsem neviděl s nálepkou.


Naposledy upravil Mira_A dne so leden 23 2021, 13:16, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá leden 22 2021, 22:01    Předmět: Citovat

Zisk parabolické antény se dá spočítat např. podle kalkulačky: http://spektrum.ctu.cz/vypocty/parabolicka-antena

Je evidentní, že přírůstek zisku neklesá s průměrem paraboly.
Dále je vidět, že parabola má účinnost kolem 0,55 (přednastavená hodnota). Hodnota 0,55 se dobře shoduje, porovnáme-li zisky náhodných vzorků komerčních antén. Ale není to tím, že by se signál zaryl do hliníkového plechu paraboly a byl jím pohlcen, ale tím, že ozařovač (např. ústí trychtýře) má taky svou vyzařovací charakteristiku. Ta se bohužel nedá vyrobit tak dokonale, aby tam, co parabola končí, vyzařovák taky ostře skončil. Takže část signálu se ztratí mimo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: pá leden 22 2021, 22:06    Předmět: Citovat

ok1hga napsal(a):
Mira_A napsal(a):
A další věc. To jsem nepsal já, že chci spojit 32ks LNB.
Kdyby to šlo tak můj limit by byl 8 max.9 ks.

. . . a jak se s 8 kusy dostaneš na potřebný zisk cca 33dB ?
stále jsi to nepochopil . . .
. . . nehledě na správné sloučení a sfázování.
to co jsi postnul výše je tady nepoužitelné
a navíc si myslím, že to tady máš blbě namalované.
Mira_A napsal(a):
Propojení výstupů? Přece jak u UHF.
https://i.iinfo.cz/urs/anteny5-115979353063125.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31844
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá leden 22 2021, 22:37    Předmět: Citovat

Mira_A napsal(a):
A máš tam jeho zisk? Pokud mělo dozářit mimo sluneční soustavu, tak nic jiného nezbylo.
Arecibo nikdy primárně nebylo koncipovaný jako vysílací, naopak, bylo vyprojektovaný jako pozorovací rádioteleskop a to, že se na něm občas něco odvysílalo (nouzový relace k dálkovým sondám, když normální ovládací anténa výkonově nestačila k tomu, aby se řídící středisko "dovolalo" sondě, která vinou ztráty orientace ztratila zaměření na Zem resp. proslulá "Relace ke hvězdám" vyslaná na účet organizace SETI/CETI) byla spíš výjimka než pravidelná práce ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: pá leden 22 2021, 22:40    Předmět: Citovat

Spojovat sfázované antény na vstupu zesilovače je jiná písnička než spojovat výstupy (třeba sfázovaných) LNB zesilovačů. Spojením na vstupu se dosáhne většího odstupu signál/šum, a to je ten hlavní cíl. Spojením výstupů zesilovačů se odstup signál/šum nezlepší a snaha o sfázování je zmařena odchylkami frekvencí jednotlivých lokálních oscilátorů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4136

PříspěvekZaslal: pá leden 22 2021, 23:48    Předmět: Citovat

nonius napsal(a):
samec napsal(a):
Potrebuješ 32 LNB, aby mali spolu vo výsledku +30dB a to by museli byť všetky dokonale nasmerované a signály zlučené dokonale vo fáze. V porovnaní s jedným LNB a kusom plechu je to ekonomický nezmysel.

Může se zeptat, jak jste na ten počet LNB přišel. Nějaký výpočet, odhad nebo zkušenost? Jenom mě to zajímá.
dB je logaritmicka mierka. To, čo sa v normálnom počte násobí, to sa v logaritmoch sčítava. Takže ak je niečo x2, tak v dB je to +6. Ak je niečo x2x2=x4, tak v dB je to +6+6=+12, atď... až vyššie uvedené 2x2x2x2x2=32 je v dB 6+6+6+6+6=30.
Pre úplnosť ešte dodám, že x1 je v dB +0. A opačným smerom, /2 je -6dB, /4 je -12dB, /8 je -18dB...

A ako tak teraz na to pozerám, je možné že to rátam zle, lebo výkon sa ráta trochu inak a teda by tých LNB potreboval nie 32, ale 64.

OPRAVA:
Tak ani takto nie. Správne to v ďalších príspevkoch napísal do tabuľky LADER.
Ja som chybne rátal s napäťovými 6dB, pri anténach sa však rátajú výkonové 3cB. A nakoniec som chbný výsledok v rýchlosti ešte chybne opravil vynásobením. Takže správne je 1024, nie 64.


Naposledy upravil samec dne ne leden 24 2021, 18:30, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 4 z 8

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund