Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

DVB-S2 dotaz pro odborníky (jen pro odborníky)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
kovka



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 564
Bydliště: Brumovice

PříspěvekZaslal: čt leden 21 2021, 20:41    Předmět: Citovat

Dej sem, prosím odkaz na tu plochou anténu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Maskot



Založen: Nov 19, 2004
Příspěvky: 1772
Bydliště: Wien

PříspěvekZaslal: čt leden 21 2021, 20:50    Předmět: Citovat

Mira_A napsal(a):
To myslíte, že soused se satelitem tři metry od Vás chytá signál se spožnděním? To je kravina. Když ty LNB budou vedle sebe neměl by být problém. Alespoň můj názor.

Pokus se zamyslet třeba takhle . Satelit vysílá sinusový signál. Ty máš jak píšeš 32 LNB vedle sebe. A tady máš hned problém jak to vedle sebe uděláš. Budeš umět zajistit, aby každý z těch 32 byl od zdroje tak daleko, aby tu vysílanou sinusovku dostal ke zpracování v přesně stejný moment. Zkus to třeba vypočítat a pochlub se tady s výsledkem. Pak pro zajímavost prozraď jak to provedeš s těmi oscilátory. No a na závěr, jako třešničku na dortu sem postni Tvůj návrh propojení jejich výstupů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jirkati



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 1413
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

PříspěvekZaslal: čt leden 21 2021, 21:52    Předmět: Citovat

O těch placatých anténách jsem četl zajímavý postřeh, který je dobře známý z UKW. Má to souvislost s délkou vlny. Pokud plochá anténa není natočená dostatečně přesně kolmo vůči přicházejícímu signálu, tak na různá místa v rovině přichází signál fázově posunutý. To je značný problém.
Experimentoval jsem s tzv. křížovou anténou ve snaze dosáhnout kruhové polarizace jak pravo, tak levotočivé. V pásmu 2 m znamenalo posunutí horizontální nebo vertikální struktury o 20 mm mimo správný bod tak výraznou ztrátu signálu, že jsem často signál EME i ztratil.
Proto jsem vůči těm placatkám dost nedůvěřivý.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: pá leden 22 2021, 0:43    Předmět: Citovat

kovka napsal(a):
Dej sem, prosím odkaz na tu plochou anténu.


To se ptáš na tu selfsat H30 D1 za 2000?

Ta má poloviční výšku. Takže bude dobře fungovat jen pro jednu polarizaci. Při programu vysílaném v druhé by se musela vytočit. Je to samozřejmě single.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Eleman



Založen: Feb 21, 2011
Příspěvky: 3502
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

PříspěvekZaslal: pá leden 22 2021, 7:26    Předmět: Citovat

Chlapče, chlapče, nezlob se na mne, ale děláš tady ze sebe čím dál většího hlupáka, nebo si provokatér. Rozdílná výška a šířka té ploché antény (ofsetová parabola také bývá šišatá) nemá s polarizací nic společného, to si jako myslíš, že běžný uživatel po přepnutí programu poleze na žebřík a bude otáčet anténu? Nebo, že ten zdatnější bude mít antény dvě a k nim přepínač?
A single znamená výstup pro jeden přijímač.
Je to marný, je to marný, je to...
Už jsem nechtěl reagovat, ale musel jsem

_________________
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4246
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: pá leden 22 2021, 8:03    Předmět: Citovat

takhle vypadá plochá anténa pro karavanisty.


K1024_026.JPG
 Komentář:
 Velikost:  75.17 kB
 Zobrazeno:  40 krát

K1024_026.JPG



K1024_027.JPG
 Komentář:
 Velikost:  78.63 kB
 Zobrazeno:  41 krát

K1024_027.JPG



K1024_028.JPG
 Komentář:
 Velikost:  76.44 kB
 Zobrazeno:  47 krát

K1024_028.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: pá leden 22 2021, 11:53    Předmět: Citovat

Eleman napsal(a):
Chlapče, chlapče, nezlob se na mne, ale děláš tady ze sebe čím dál většího hlupáka, nebo si provokatér. Rozdílná výška a šířka té ploché antény (ofsetová parabola také bývá šišatá) nemá s polarizací nic společného, to si jako myslíš, že běžný uživatel po přepnutí programu poleze na žebřík a bude otáčet anténu? Nebo, že ten zdatnější bude mít antény dvě a k nim přepínač?
A single znamená výstup pro jeden přijímač.
Je to marný, je to marný, je to...
Už jsem nechtěl reagovat, ale musel jsem


Hlupáka děláš ty. Tahle anténa i když má čtvercové trychtýře má uspořádání 12 x 6
tedy v horizontální rovině má 12 trychtýřů a ve vertikální pouze 6 trychtýřů.
Chceš mi teda říct, že se to neprojeví na příjmu? Vertikální příjem bude stejně kvalitní jako horizontální ? Určitě ne.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Eleman



Založen: Feb 21, 2011
Příspěvky: 3502
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

PříspěvekZaslal: pá leden 22 2021, 11:58    Předmět: Citovat

Ještě mi vysvětli jak počet tvých trychtýřů souvisí s polarizací elektromagnetických vln.
To kdybys psal o vlivu na směrovu charakteristiku té antény (vyzařovací úhel ve svislé a vodorovné rovině), tak to by byla jiná.

_________________
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: pá leden 22 2021, 12:36    Předmět: Citovat

Maskot napsal(a):
Mira_A napsal(a):
To myslíte, že soused se satelitem tři metry od Vás chytá signál se spožnděním? To je kravina. Když ty LNB budou vedle sebe neměl by být problém. Alespoň můj názor.

Pokus se zamyslet třeba takhle . Satelit vysílá sinusový signál. Ty máš jak píšeš 32 LNB vedle sebe. A tady máš hned problém jak to vedle sebe uděláš. Budeš umět zajistit, aby každý z těch 32 byl od zdroje tak daleko, aby tu vysílanou sinusovku dostal ke zpracování v přesně stejný moment. Zkus to třeba vypočítat a pochlub se tady s výsledkem. Pak pro zajímavost prozraď jak to provedeš s těmi oscilátory. No a na závěr, jako třešničku na dortu sem postni Tvůj návrh propojení jejich výstupů.


Sorry jeslti jsem napsal vedle sebe myslel jsem tím u sebe ve čtvercové nebo obdélníkové matici.

Co s těmi oscilátory. Teoreticky by měly oscilovat stejně, když budou na stejném napájení, nebo né? Oscilátor začne oscilovat pokud je přpojen na energii a tu by přece všechny oscilátory dostaly ve stejnou chvíli. A modulace všech oscilátorů je stejná nebo né?

Propojení vstupů? Přece jak u UHF.
https://i.iinfo.cz/urs/anteny5-115979353063125.jpg

A další věc. To jsem nepsal já, že chci spojit 32ks LNB.
Kdyby to šlo tak můj limit by byl 8 max.9 ks.

Ty LNB mají širší hrdlo než jsou hrdla u těch antének ploché antény. To znamená, že mají větší zisk. Alespoň jsem čerpal se zdrojů na internetu, kde se píše čím větší je velikost a hrdlo trychtýřové antény tím má větší zisk.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: pá leden 22 2021, 12:49    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Mira_A napsal(a):
Bernard napsal(a):
Pokiaľ je parabola priemeru 100 cm, to je plocha ∏r², čiže 7854 cm².
To jo plocha je velká, ale odrazem se vlny utlumí tak, že né všechny jsou schopny vůbec do ohniska k vlnovodu dorazit.
...
Co to meleš za blbosti? Jakej útlum odrazem? Víš ty vůbec, jak takovej útlum při odrazu vzniká a jak by musela parabola satelitního kompletu vypadat, aby měla vůbec nějakej pro přijímačem detekovatelnou změnu síly signálu zaznamenatelnej útlum? Než začneš plácat takový blbosti, naštuduj si nejdřív základní fyziku - hlavně základy optiky, protože tenhle druh rádiovejch vln (centimetrový až mikrovlny) se svým chováním blíží světlu citelně nejvíc ... A až potom začni mlet něco o útlumu při odrazu od paraboly. Nejseš s tím úplně vedle, jseš s tím doslova trapnej - a nejvíc tím, že to opakuješ. Uvědom, si, že na kvalitě příjmu běžnýho satelitního pásma máš šanci poznat až to, že místo plnýho plechu paraboly použiješ na její výrobu síť s velikostí ok 0,5cm nebo větších. Parabola udělaná "z menších děr" se pro vlnovou dýlku kolem 3cm chová jako plná plocha a daleko větší negativní vliv než vada paraboly na příjem má třeba sníh na vstupním ozařovači LNB. Jo, jasně, když bude na místě paraboly kus plechu přejetýho traktorem, tak chytíš při nastavování leda tak rýmu, ale pokud bude mít tvar odchylku od ideální paraboly menší jak 1/10 vlnový dýlky, nepoznáš na výsledku nic, ty útlume při odrazu ...


Ty mi chceš tvrdit, že kovová (musí být kovová Exclamation ) parabola nepohltí žádný signál?
Hliníková anténa je horší než plechová jelikož hliník je vodivější.

Dále proč se musí dělat průhledné paraboly minimálně 90 cm?

Popíráš funkci antény. Anténa přece pohlcuje signál (energii).
A čím vodivější je tak tím více.
Měděná má lepší příjmové vlastnosti jak hliníková to se snad píše všude.

Parabola nebude pro signál nikdy dokonalé odrazové zrcadlo. Taková parabola by musela být ze spešl materiálů za nesmyslné peníze. Třeba leštěný křemík.

Když tak operuješ optikou. Proč se ti zahřívají zdi, když na ně dopadá slunce? Přec tvrdíš, že energii nepohlcují a paprsky se odrazí. Máš auto? Můžeš ho mít sebevíc naleštěné tak se ti plechy nahřejí v létě tak, že na něm i neudržíš ruku. To je snad jasná známka toho, že plechy pohlcují energii nebo se pletu?

Já nejsem samozřejmě Nikola Tesla, ale obyčejný rolník Laughing , ale tak blbej zas nejsem abych nevěděl, že anténa musí pohltit nějakou tu energii, fungovala.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: pá leden 22 2021, 13:00    Předmět: Citovat

Eleman napsal(a):
Ještě mi vysvětli jak počet tvých trychtýřů souvisí s polarizací elektromagnetických vln.
To kdybys psal o vlivu na směrovu charakteristiku té antény (vyzařovací úhel ve svislé a vodorovné rovině), tak to by byla jiná.


A co kdyby byly ty trychtýře obdélníkové pro jednu polarizaci?
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ11Xf_H64T2BMze0WYnySRcgIcrSwxkIHfyQ&usqp=CAU
Neexistují snad takové?
Co je WiFi anténa z plechovky od ananasu s ocáskem uvnitř, jakou má polarizaci?

A já nejdřív myslel, že tam mají ty trychtýře obdélníkové až pak jsem se díval, že jsou čtvercové. I tak bude mít taková anténa lepší vlastnosti v jedné polarizaci na úkor druhé.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31844
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá leden 22 2021, 13:19    Předmět: Citovat

Mira_A napsal(a):
EKKAR napsal(a):
Mira_A napsal(a):
Bernard napsal(a):
Pokiaľ je parabola priemeru 100 cm, to je plocha ∏r², čiže 7854 cm².
To jo plocha je velká, ale odrazem se vlny utlumí tak, že né všechny jsou schopny vůbec do ohniska k vlnovodu dorazit.
...
Co to meleš za blbosti? Jakej útlum odrazem? Víš ty vůbec, jak takovej útlum při odrazu vzniká a jak by musela parabola satelitního kompletu vypadat, aby měla vůbec nějakej pro přijímačem detekovatelnou změnu síly signálu zaznamenatelnej útlum? Než začneš plácat takový blbosti, naštuduj si nejdřív základní fyziku - hlavně základy optiky, protože tenhle druh rádiovejch vln (centimetrový až mikrovlny) se svým chováním blíží světlu citelně nejvíc ... A až potom začni mlet něco o útlumu při odrazu od paraboly. Nejseš s tím úplně vedle, jseš s tím doslova trapnej - a nejvíc tím, že to opakuješ. Uvědom, si, že na kvalitě příjmu běžnýho satelitního pásma máš šanci poznat až to, že místo plnýho plechu paraboly použiješ na její výrobu síť s velikostí ok 0,5cm nebo větších. Parabola udělaná "z menších děr" se pro vlnovou dýlku kolem 3cm chová jako plná plocha a daleko větší negativní vliv než vada paraboly na příjem má třeba sníh na vstupním ozařovači LNB. Jo, jasně, když bude na místě paraboly kus plechu přejetýho traktorem, tak chytíš při nastavování leda tak rýmu, ale pokud bude mít tvar odchylku od ideální paraboly menší jak 1/10 vlnový dýlky, nepoznáš na výsledku nic, ty útlume při odrazu ...


Ty mi chceš tvrdit, že kovová (musí být kovová Exclamation ) parabola nepohltí žádný signál?
Hliníková anténa je horší než plechová jelikož hliník je vodivější.
Dále proč se musí dělat průhledné paraboly minimálně 90 cm?
Popíráš funkci antény. Anténa přece pohlcuje signál (energii).
A čím vodivější je tak tím více.
Měděná má lepší příjmové vlastnosti jak hliníková to se snad píše všude.
Parabola nebude pro signál nikdy dokonalé odrazové zrcadlo. Taková parabola by musela být ze spešl materiálů za nesmyslné peníze. Třeba leštěný křemík.
Když tak operuješ optikou. Proč se ti zahřívají zdi, když na ně dopadá slunce? Přec tvrdíš, že energii nepohlcují a paprsky se odrazí. Máš auto? Můžeš ho mít sebevíc naleštěné tak se ti plechy nahřejí v létě tak, že na něm i neudržíš ruku. To je snad jasná známka toho, že plechy pohlcují energii nebo se pletu?
Já nejsem samozřejmě Nikola Tesla, ale obyčejný rolník Laughing , ale tak blbej zas nejsem abych nevěděl, že anténa musí pohltit nějakou tu energii, fungovala.
Shrnu to - vrať se na traktor a satelitařinu nech povolanějším. Absolutně nechápeš, co u satelitu dělá parabola a co je anténa - a nenecháš si to vysvětlit. Chybí ti základní vědomosti o šíření elektromagnetickejch vln, o polarizaci, fázovým posunu a jeho vlivu na příjem - prostě všecko co se šíření a používání frekvencí vyšších jak nf tejče. Až si doplníš vědomosti, můžem se bavit dál - jenže to ty mezitím (možná) pochopíš, že špekulovat o příjmu centimetrovejch vln není stejná třída, jako mudrovat v hospodě nad zrzkou o žraní nudlí.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12060
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: pá leden 22 2021, 13:31    Předmět: Citovat

Mira_A napsal(a):
A další věc. To jsem nepsal já, že chci spojit 32ks LNB.
Kdyby to šlo tak můj limit by byl 8 max.9 ks.

. . . a jak se s 8 kusy dostaneš na potřebný zisk cca 33dB ?
stále jsi to nepochopil . . .
. . . nehledě na správné sloučení a sfázování.
to co jsi postnul výše je tady nepoužitelné
a navíc si myslím, že to tady máš blbě namalované.
Mira_A napsal(a):
Propojení vstupů? Přece jak u UHF.
https://i.iinfo.cz/urs/anteny5-115979353063125.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31844
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá leden 22 2021, 13:55    Předmět: Citovat

ok1hga napsal(a):
...stále jsi to nepochopil ...
Nepochopil ani to, jakou funkci má parabola pro příjem, tzn. ani to, že parabola sama vůbec není od toho, aby pohlcovala nějakou energii a už vůbec nechápe rozdíl mezi viditelným světlem, IR a mikrovlnama co se odrazovejch podmínek týká. Řeč s ním je prostě jak s kozou na ledě - ty mu řekneš NE! a on odpoví MÉÉÉ! MÉÉÉÉ! MÉÉÉÉ! ... a dokud ho neuvážeš na řetěz a nevyprášíš mu o hřbet nějakou tu násadu, tak se nehne ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá leden 22 2021, 14:01    Předmět: Citovat

Že vás to ještě baví. Laughing
On ty odborníky myslel asi z psychiatrického hlediska.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 3 z 8

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund