Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

DVB-S2 dotaz pro odborníky (jen pro odborníky)
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: čt leden 21 2021, 3:11    Předmět: DVB-S2 dotaz pro odborníky (jen pro odborníky) Citovat

Tak v čem je problém. Mám TV s DVB-S2 tunerem a chtěl bych zprovoznit satelitní příjem.
Nechci klasickou parabolu je nepraktická a má spoustu nevýhod.
K těm nevýhodám patří nepraktický rozměr, lomcování větru s parabolou, levná např. reziví, v zimě zamrzání zasněžení pokud nemá stříšku a tak dále mnoho nevýhod.
Co se týče plochých parabol, je tu cenový problém H50M např. stojí 6 tisíc.
https://www.olmi.tv/d/selfsat-h50-m-single-plocha-antena-1001131/

Takže mě napadla myšlenka LNB bez paraboly. LNB je vlastně trychtýřová anténa a konvertor signálu z cca 11GHz na necelé 2GHz.
Prostě LNB otočit a namířit jeho trychtýř přímo na satelit místo do ohniska paraboly. Samozřejmě je mi jasné, že by to tak nešlo.
Jako důvod shledávám to, že by tu chyběl jednoznačně zisk, který parabola přidává.
Pokud by někdo namítal, že satelit je vzdálený xxx km a parabola je nezbytná, tak ať vysvětlí proč. Parabola pouze odráží vlny do trychtýře umístěného v LNB tedy do ozařovače. Ozařovač je tu název nesprávný jelikož nejde o obousměrný přenos.
Co by mohl být snad problém je tvar trychtýře v LNB. Snad by se dal i v domácích podmínkách upravit, kdyby to problém byl.
Předpokládám, že zisky se sčítají. Našel jsem, ale to může být hodně zavádějící, že zisk LNB se pohybuje někde okolo 50 až 70 dB a zisk paraboly ve velikosti např. 80cm je nějakých 33dB a menší 35cm na kterou by chytl max. Astru je 29dB. Se zvětšující velikostí paraboly ještě k tomu přírůstek zisku klesá. Z výše uvedeného vyplývá, že celkový zisk paraboly a LNB by se měl pohybovat někde mezi 80 až max. 100dB. Z toho se dá usuzovat, že by stačily dva LNB. Nebyl by problém sloučit třeba čtyři kousky. Tak velké ty konvertory nejsou a byly by menší jak parabola.

Dle mě by to možné bylo realizovat tak, že se sloučí více LNB. Něco jako slučovač stejných signálů pro satelity jsem však nenašel. Jediné, co se dělá je diseqc přepínač.
Možná by místo slučovače šel použít LNB se dvěma a více výstupy pokud ovšem je to děláno rozbočení pasivně např. feritová trafíčka, jak třeba v případě UHF nebo WiFi a ne formou přepínání. Pak by stačilo teoreticky propojit třeba jednoduchý LNB s dvojitým a druhý vývod dvojitého zapojit do satelitního příjmače.
Předpokládám, že LNB jsou z principu všechny dělány jako průchozí pro napájení.
Přinejhorším si vyrobit svůj pasivní slučovač.

Tak co vy na to odborníci přes satelity. Napadá Vás něco, co by tomu výše uvedenému bránilo?

Hold nebydlím v rodinném domku, abych si vytlačil anténu na zahradě do betonu a vytřel vodivou barvou nebo vylepil vodivou fólií (třeba alobal). To údajně spolehlivě funguje a ometání sněhu jen z LNB Laughing Vítr s tím nelomcuje a snadná přístupnost.


Naposledy upravil Mira_A dne pá leden 22 2021, 21:09, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31645
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt leden 21 2021, 3:44    Předmět: Citovat

Zopakuj si základní fyziku. Osvětlení plochy kolmo k šíření paprsku klesá úměrně se čtvercem vzdálenosti. Ta osvětlená plocha je parabola - která to svoje osvětlení zkoncentruje do ohniska a tam tak naroste síla pole úměrně poměru plochy paraboly k ploše ústí ozařovače. Tím zvedneš poměr signál/šum na ústí vlnovodu LNB natolik, že ti k příjmu stačí GaAs FET a ne vstup chlazenej héliem. Už chápeš PROČ musíš mít parabolu???
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1701
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: čt leden 21 2021, 4:42    Předmět: Citovat

Rodí sa nám nový teoretik Very Happy



Mira_A napsal(a):
Napadá Vás něco, co by tomu výše uvedenému bránilo?
FYZIKA
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Harry.pa



Založen: Apr 26, 2006
Příspěvky: 372
Bydliště: Znojmo

PříspěvekZaslal: čt leden 21 2021, 6:17    Předmět: Citovat

Zdravím,
pár bodů z praxe:

Cokoli menšího, než 80cm Ti nebude dobře fungovat, bude hodně výpadků, pokud je v cestě mračno nebo prší - předtím jsem měl 60cm parabolu, je to málo

Offsetová parabola mně za 15 let ještě nenamrzla, nikdy jsem neometal sníh (její plocha je téměř svisle)

Pokud je dobře ukotvený držák ve zdi (u mě je to cca 1. patro), ani se nehne - za výše uvedenou dobu jsem ji směroval jen jednou po velmi silném větru, při kterém to odnesla nejedna plechová střecha

Je nutno parabolu velmi precizně nasměrovat (azimut i elevaci), a zároveň natočit LNB podle svojí osy na nejvyšší signál (skew)

Za stejnou dobu zatím parabola nezrezla, stála cca. 600kč


Závěrem jedna rada: Nevymýšlej blbosti, pokud chceš satelit, kup offsetovou (středovou stejně neseženeš) parabolu 80cm, pevně ji upevni a nasměruj. Při směrování musíš mít přímý pohled na obrazovku a vidět okamžitý stav signálu. Nelze to nastavit jen ručkovým Satfinderem, musíš vidět sílu i kvalitu signálu. Pro amatéra se nejlíp hodí nějaký levný sat. přijímač (já používám OPENBOX S2, ukazuje sílu, poměr signál/šum, kvalitu), ukazatele na TV jsou divné a pomalé. Parabola musí mít dvoutřmenový držák, občas lze lalézt na trhu i paraboly s jednotřmenovým uchycením, ty jsou pak nestabilní.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12024
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt leden 21 2021, 6:28    Předmět: Citovat

Mira_A napsal(a):
Předpokládám, že zisky se sčítají. . . . zisk paraboly ve velikosti např. 80cm je nějakých 33dB a menší 35cm na kterou by chytl max. Astru je 29dB.

pleteš dohromady několik věcí, ale hlavně zisky antén se nesčítají !
při sfázování a sloučení dvou zdrojů signálu se jejich zisk nesčítá !!!
pouze se celkový zisk zvětší o cca 3 dB !!!!
tedy se výkon soustavy zvětší 2x !!!!
už to chápeš proč to nejde tak jednoduše, jak si myslíš ?
Mira_A napsal(a):
Se zvětšující velikostí paraboly ještě k tomu zisk klesá.

tohle jsi už napsal úplný nesmysl.
každý LNB má ozařovač přizpůsobený na konkrétní velikost paraboly,
když samotnou plochu paraboly zvětšíš, ale LNB ji neozáří, nevyužije její celý potenciál . . . tudíž se celkový zisk zvětší jen málo . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: čt leden 21 2021, 8:27    Předmět: Citovat

Tak dotaz jen pro odborníky, ale úplně amatérský. Laughing
Myslím, že ti už odpověděli jak z praktického, tak i z teoretického hlediska. Je rozdíl, jestliže se použije parabola 80 cm nebo jen 60 cm, kde je ten rozdíl už vidět skoro při každém mráčku. Já osobně ti mohu jen potvrdit, že bez paraboly nechytneš žádný satelit. Je problém nasměřovat parabolu a to ti má co přijímat. Zaměřovat jen na LNB? Myslím, že nezaměříš ani směr natož aby jsi zaměřoval něco přesně. Laughing
Mimochodem, mám motor na parabole a chytám 14 satelitů. Naštelovat jen stacionárně na jednu Astru je balada, ale jen LNB je utopie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: čt leden 21 2021, 10:48    Předmět: Citovat

Jasně čeští fyzici, paráda, tak popíráte funkci ploché antény , která funguje prodává se má menší rozměr. Plochá (nesprávně nazváno parabola) anténa 50cm se plně vyrovná parabole 80cm a funguje to. Hold do Česka se to ještě moc nedostalo jelikož to vyrábí jedna ještě k tomu zahraniční firma, která si tají způsob výroby. Kdyby to dělal kdekdo máme tuhle anténu za hubičku.

Plochá satelitní anténa má jedu velkou výhodu proti parabole. Nedochází zde k odrazu signálu a signál zachytává přímo. Parabola je jen zrcadlo, co odráží vlny tedy reflektor antény. Díky odrazu vlny se část zisku ztrácí.

O ploché satelitní anténě toho moc k nalezení není, ale co se alespoň dostalo ven tak je to ve skutečnosti mnoho quad antének s plnou výplní plochy (i 2500) sloučených v jednu. Samozřejmě tohle řešení pak nepotřebuje tolik signál dále zesilovat.
(jak se říká anténa je nejlepší zesilovač). Na druhou stranu na slučování signálu se jim taky nějaký ten výkon ztrácí.
https://d3i71xaburhd42.cloudfront.net/88f3d0223574bc1929f25b52c35bc7f35b1b1b17/2-Figure4-1.png
Něco podobného se dělá taky pro pásmo 2,4GHz na tišťáku cca 30x30 a má to při 16 sloučených anténkách zisk asi 25dB.
Sám jsem to odzkoušel s jednou vyškrábanou na oboustranném tišťáku cca 5,5x5,5 a funguje to stejně jako omni anténa od TPlinku a má to o něco větší dosah.

Nikde jsem teda neviděl, že by výrobci udávali jestli je LBN určen na parabolu 80 nebo 85 cm. když na tom teda tak záleží. To by mělo být přece uvedeno.

Pro toho odborníka na zisk paraboly. Možná jsem to napsal blbě sčítá mělo být spíš posiluje, ale i tak ten zisk nijak katastroficky neroste. A že trochu klesá růst zisku s velikostí paraboly jsem vyvodil zde http://spektrum.ctu.cz/vypocty/parabolicka-antena.
Jasně bylo myšleno růst zisku to tam uvedeno nemám, omlouvám se.


Naposledy upravil Mira_A dne čt leden 21 2021, 11:27, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Eleman



Založen: Feb 21, 2011
Příspěvky: 3496
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

PříspěvekZaslal: čt leden 21 2021, 11:00    Předmět: Citovat

Není důležité pro jaký průměr paraboly je LNB (feedhorn)určen, ale pro jaký poměr f/D (f ohnisková vzdálenost, D průměr paraboly) je určen. A tento poměr je u většiny sat parabol běžně provávaných stejný. Proto i prodávané LNB lze použít k (téměř) jakékoliv této parabole.
Plochá anténa 50 x50 cm se ziskem se nevyrovná ani 60 cm klasické parabole, spíše tak 50 cm, natož 85 cm.
Prostě fyzika a teorie elmag pole se oje..at nedá.

_________________
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: čt leden 21 2021, 11:12    Předmět: Citovat

Eleman napsal(a):
Není důležité pro jaký průměr paraboly je LNB (feedhorn)určen, ale pro jaký poměr f/D (f ohnisková vzdálenost, D průměr paraboly) je určen. A tento poměr je u většiny sat parabol běžně provávaných stejný. Proto i prodávané LNB lze použít k (téměř) jakékoliv této parabole.


Takže čím větší koncové rošíření hrdla, tím lépe pro větší parabolu jestli to dobře chápu. To by pak mělo směrovat všechny odrazy z jakékoli paraboly. LBN má v podstatě podobnou vstupní anténku podobnou anténce z plechovky pro 2,4GHz akorát s menšími rozměry odpovídajícimi vlnové délce a není tam jak dělají amatéři kousek drátku, ale nějaký quad a vše musí být z vyskofrekvenčních materiálů třeba teflonový plošný spoj. Anténa z plechovky je typ trychtýřové antény a LNB má trychtýřovou anténu nebo snad né?

Co vím tak v dávných dobách to je 80 létech si hodně pokročilí zahraniční amatéři vyráběli home made satelitní LNB. Tehdy to bylo nedostatkové zboží za astronomický peníz,
takže se to vyplatilo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Eleman



Založen: Feb 21, 2011
Příspěvky: 3496
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

PříspěvekZaslal: čt leden 21 2021, 11:19    Předmět: Citovat

Tak jednoduché to není. Zadej si do gůglu ozařovač, nebo feedhorn a něco si o tom přečti.
A věř starým satelitním harcovníkům, kteří byli u začátků satelitního vysílání, něco jseme se nalaborovali. A nevymýšlej blbosti, které nelze splnit.
A vyrobit na koleně v 80. letech LNC (tenkrát ještě LNB běžně nebyly) pro pásmo 11GHz, to byl jen vlhký sen asi každého z nás. Kdo si tím prošel, tak ví.
Jediné co se v té době dalo na koleně vyrobit byla laminátová parabola, ozařovač a mechanický polarizátor (později i magnetický).

_________________
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: čt leden 21 2021, 11:30    Předmět: Citovat

Eleman napsal(a):
Tak jednoduché to není. Zadej si do gůglu ozařovač, nebo feedhorn a něco si o tom přečti.
A věř starým satelitním harcovníkům, kteří byli u začátků satelitního vysílání, něco jseme se nalaborovali. A nevymýšlej blbosti, které nelze splnit.
A vyrobit na koleně v 80. letech LNC (tenkrát ještě LNB běžně nebyly) pro pásmo 11GHz, to byl jen vlhký sen asi každého z nás. Kdo si tím prošel, tak ví.
Jediné co se v té době dalo na koleně vyrobit byla laminátová parabola, ozařovač a mechanický polarizátor (později i magnetický).


To samozřejmě u nás v Česku. Nebyly zde dostupné materiály.a nikde jsi nekoupil ani tranzistory BFR91A. Ale já měl v té době návod na výrobu LNB. Samozřejmě bych ho nebyl schopen u nás vyrobit, ale v zahraničí to týpci dělali.

Jinak jsem se díval tedy ne ten feedhorn. Dobrý typ jelikož na ozařovač to rozhodně tyhle informace nenajde.

Takže tu jde o to aby to třeba mohlo fungovat musela by se upravit anténa LNB.
Současná anténa v LNB má tvar pro příjem kruhově lineárního signálu, tedy kombinovaného. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e6/DualPolarityAntennaFeedHorn.jpg/1280px-DualPolarityAntennaFeedHorn.jpg

Vlny přicházející ze satelitu jsou však asi lineární. Domnívám se tak proto, že právě výrobce těch plochých satelitních antén tam má vyfocené anténky čtvercového tvaru (quad). https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4e/Antenne_plate_guide.jpg


Naposledy upravil Mira_A dne čt leden 21 2021, 12:13, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Eleman



Založen: Feb 21, 2011
Příspěvky: 3496
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

PříspěvekZaslal: čt leden 21 2021, 11:34    Předmět: Citovat

Jenže BFR91A je ti na na 11GHz k ničemu. Opravdu, něco si o tom něco přečti. Hledáš rady "odborníků", ale sám si trochu mimo.
A mimochodem, tranzistory BFR, BFT a další se sehnat daly, ikdyž ne jednoduše.

_________________
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: čt leden 21 2021, 12:19    Předmět: Citovat

Eleman napsal(a):
Jenže BFR91A je ti na na 11GHz k ničemu. Opravdu, něco si o tom něco přečti. Hledáš rady "odborníků", ale sám si trochu mimo.
A mimochodem, tranzistory BFR, BFT a další se sehnat daly, ikdyž ne jednoduše.


Nejsem sic odborník co létal po střechách a natáčel anténama, ale vycházím selským rozumem z toho, že lze upravit LNB a udělat tak lepší a menší anténu. Jde jen o to, že se musí prodat již vyrobené a to na co je výroba připravená bez možnosti nějakého pokroku.
Takže vlastně ploché vysokofrekvenční antény jsou u nás předražené a nedostupné, ale v zahraničí je situace jiná viz. níže odkaz ukazuje, že to jde i jinak.

https://www.satellitetoday.com/innovation/2013/10/18/phasor-solutions-demonstrate-ku-band-flat-satellite-antenna-system/
Je pravdou, že takovou anténu jak je vyfocená v článku výše si tímhle součastným tempem koupím u nás tak za dvacet let.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Eleman



Založen: Feb 21, 2011
Příspěvky: 3496
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

PříspěvekZaslal: čt leden 21 2021, 12:27    Předmět: Citovat

Tak si klidně vycházej dál se svým selským rozumem.
Ale moje reakce na úvodní příspěvek je, že je to nesmysl.

_________________
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4081

PříspěvekZaslal: čt leden 21 2021, 15:30    Předmět: Citovat

Potrebuješ 32 LNB, aby mali spolu vo výsledku +30dB a to by museli byť všetky dokonale nasmerované a signály zlučené dokonale vo fáze. V porovnaní s jedným LNB a kusom plechu je to ekonomický nezmysel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 1 z 8

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund