Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Výstražník (výběr relé)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Neniu



Založen: May 01, 2015
Příspěvky: 1166
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

PříspěvekZaslal: st leden 20 2021, 21:08    Předmět: Citovat

Kontakty těch zabezpečovacích relé:

1 - střed
2 - spínací dotek
3 - rozpínací dotek

Čili v základu, bez napětí, jsou spojené doteky 1 - 3, po přítahu relé se sepnou 1 - 2 a 1 - 3 se rozpojí.
Pokud je u doteku šipka, znamená to, že je relé vybuzené, čili přitažené.

Relé má většinou 8 sad doteků:

11 - 12 - 13
21 - 22 - 23
31 - 32 - 33
---
81 - 82 - 83

_________________
Jsem na cestě k šípku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Neniu



Založen: May 01, 2015
Příspěvky: 1166
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

PříspěvekZaslal: st leden 20 2021, 21:13    Předmět: Citovat

Lukas-Peca napsal(a):
Jasně, to je jen jeden výkres,:


Very Happy

Mimochodem, v tom výkresu jsou chyby:

- doteky SRka (desítkové) jsou kreslené správně, ale chybí tam šipka
- chybí označení PRka
- je vykrácená výlukovka druhé koleje, ale to je asi schválně.

Jinak to vypadá v pořádku Wink

_________________
Jsem na cestě k šípku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4050
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: st leden 20 2021, 21:15    Předmět: Citovat

Jo, taky jsem si všiml, že jsem nevybral moc reprezentativní příklad. Ty vykrácené doteky úsekových relé a výlukové zástrčky pro druhou kolej jsou schválně, přejezd je připravený na dvě koleje, ale ve skutečnosti je tam jen jedna.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Neniu



Založen: May 01, 2015
Příspěvky: 1166
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

PříspěvekZaslal: st leden 20 2021, 21:19    Předmět: Citovat

Lukas-Peca napsal(a):
doteky úsekových relé


Relé úseková nebo spíše relé úseků... Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Znám lidi, co by se ti snažili vysvětlit, že úseková relé jsou v reléovce a ne na přejezdu Very Happy Ale je to už minulost.

Lukas-Peca napsal(a):
přejezd je připravený na dvě koleje, ale ve skutečnosti je tam jen jedna.


Tak třeba se jednou dočkáte i druhé koleje Very Happy

_________________
Jsem na cestě k šípku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4050
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: st leden 20 2021, 21:24    Předmět: Citovat

Já tomu zase tak nerozumím, já to jen školím. Lidi, co tomu rozumí, potřebujeme mít v provozu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: st leden 20 2021, 21:56    Předmět: Citovat

Ta cena těch relátek se mu líbit nebude,za nový by dal 2000-5000 podle typu(s krytem do soklu(NMŠ,NMŠM,NMPŠ...) nebo vestavný letovací(NM,OM,NMM,NMP...) a různý typy podle cívek a kontaktů),tyhle se normálně servisujou,justujou a proměřujou(včetně protokolů),zatímco běžný relé se vyhodí,když se slepí/spálí/rozbije.Používaj se někde i kusy 40-50let starý,každý má svůj protokol a štítek(včetně "měřil:","opravil:" atd.)Jejich nevýhoda je závislost na poloze(vždy kontaktama nahoru,cívky dole),protože kotva má závaží,aby odpadla vlastní vahou(požadavek na relé 1.bezp.třídy) a zvládla bezpečně urvat slepený kontakty(ale ty NO jsou nelepivý(uhlík/stříbro) a "klidový"(rozpínací/NC) jsou stříbro/stříbro).
BTW.Ty žárovky jsou dvouvláknový,takže když se 1 spálí,samočinně svítí druhym vláknem(místo světelnýho relé příslušnýho sloupu sepne to vedlejší,namísto Sx natáhne SxN,třeba SCN místo SC pro sloup za kolejema a na straně boudy) a to už rozsvítí diodu na hradle v přilehlý stanici.Proto je v kabelu 5n drátů jen na světla(n=1 nebo 2,vzácně i 3,podle vzdálenosti sloup-bouda,napětí vláken se zkouší a píše do protokolu,smí bejt asi 11.4-12.1V na červený a asi 10.5-11.8V na bílý,měřeno na patici a oba okruhy,obě(všecky 3) světla.Ve stejnym rozsahu se zkouší i přepálení vlákna(vyndáním žárovky nebo vytažením drátu).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
houmr



Založen: Nov 01, 2016
Příspěvky: 976
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

PříspěvekZaslal: čt leden 21 2021, 12:02    Předmět: Citovat

Neniu napsal(a):

No jasně, proč to dělat jednoduše, když to jde složitě, případně ještě složitěji. Kam ten svět spěje...


Přesně, jako malý kluk byl blikající multivibrátor to první co jsme stavěli v elektrotechnickém kroužku - dvě žárovky, 2x KC508 nebo jakékoliv jiné, 2x 1000µ, 2x 1K2 rezistor. A dneska Arudino...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bdn



Založen: Jan 16, 2020
Příspěvky: 468

PříspěvekZaslal: čt leden 21 2021, 18:15    Předmět: Citovat

Šetřit ano, ale na správném místě. Doba už trochu jinde, než před 30 lety.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: čt leden 21 2021, 18:56    Předmět: Citovat

A to "šetření" je co, arduino, nebo dva trandy? Smile
Ale doba je opravdu jiná. Dneska astabil už nikoho nezaujme, dneska bliká kde co.
Já si s astabilem ještě vyhrál. Zjistil jsem třeba, že tranzistory s Ic max 20 mA není dobré budit 300mA žárovičky. Ale došlo mi to teprve až jsem odpravil dvě sady. Pak mi to přišlo divné a uřezal jsem jim klobouky. Přepálené drátky mi to pak objasnily dostatečně Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Vojta749



Založen: Jan 20, 2021
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: pá leden 22 2021, 12:45    Předmět: Citovat

Zdravím,díky za rady...
Jen doplním, že se jedná o výstražník VÚD.
A jak zde bylo zmíněno,hodinu to opravdu zvonit nebude, to by ze mě měli sousedi radost Smile
A navíc se přiznám,v elektronice moc sběhlý nejsem, proto jsem chtěl zkusit starý systém přes relé.
Každopádně díky Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bdn



Založen: Jan 16, 2020
Příspěvky: 468

PříspěvekZaslal: pá leden 22 2021, 14:01    Předmět: Citovat

Pokud potřebuji cyklicky spínat 3 diskrétní výstupy v čase, potom klidně použiju arduino s 32kB flash, poněvadž jde o odzkoušení 1 ks zařízení.
Důvod je úspora času. Jestli mám takových zařízení např. 10ks nebo 100ks a tlačí mě cena, potom dává smysl optimalizovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: pá leden 22 2021, 22:16    Předmět: Citovat

Tak jestli to je skutečně VÚD,tak jsou tam žárovky na 24V.V AŽD 71 a novějších jsou 12V/20+20W s paticí BA20d.Jdou dost blbě sehnat a jedna stojí asi 200,-,teda ta 12V.Ta 24V už se shání totálně blbě.Pokud se spálí,tak jedině sklo vybourat z patice a naletovat do ní odpory s LED.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4050
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: so leden 23 2021, 9:12    Předmět: Citovat

Ty 25V/25W "železniční" žárovky do VÚD se normálně prodávají, jen ty původní mají bajonet se třemi kolíky a ty dnes prodávané se dvěma. Ale jde to přepájet do původní patice.

https://www.svetzarovek.eu/signalizacni-zarovka-24v-25w-b22/

Jinak na ten kmitač by opravdu stačilo jedno relé se dvěma přepínacími kontakty, jeden kondík a jeden odpor. Arduino opravdu netřeba.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: so leden 23 2021, 10:55    Předmět: Citovat

Tak na kmitač stačí i 7400(4011) nebo 2 tranzistory a vhodný darlingtony na spínání žárovek.S těma relátkama asi jedině kdyby byl "drážní srdcař" a chtěl to mít originál.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vojta749



Založen: Jan 20, 2021
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: st duben 28 2021, 21:42    Předmět: Citovat

Zdravím,
opožděně, díky všem za odpověď. Nakonec se mi dostaly do ruk relé B 100, takže k zapojení využiji právě jich.
Jen bych se chtěl prosím ještě poradit.
Jelikož nejsem schopen zapojení udělat přesně dle reálu, mám v plánu následující:

Použité součástky:
Napájecí zdroj 24V/20A/480W (pro žárovky a zvon)
Relé B 100 (3ks- červená sv., bílé sv., zvon)

Plán je následující... Po zapnutí zdroje nechci aby začaly relé hned kmitat, tudíž před jednotlivá relé umístit vypínač, kterým budu ovládat jednotlivé relé a tím spouštět zvlášť např. bílé sv., nebo č. světlo + zvon.
Jenže těmito vypínači se řeší pouze kmitání (tudíž silová část 230V AC)
Zajímá mě hlavně, jakým způsobem vyřešit část ovládací (24V DC) -jaké použít vypínače, aby šly umístit do rozvaděčové bedny.
Činnost je bude stejná jako u 230V, tudíž aby hned po zapnutí zdroje nešlo 24V hned na ,,spotřebiče,, tak je oddělit vypínači.
Děkuji moc
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund