Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zdvojení výstupu step up UC3843N
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
microlan



Založen: May 09, 2017
Příspěvky: 1647
Bydliště: Kósek vod Brna

PříspěvekZaslal: po leden 18 2021, 21:05    Předmět: Citovat

OK. Budeme počítat 1,5A, frekvenci 100 kHz, střída 1:1

To znamená proud cívkou musí jít lineárně od 0 do 3A v každém půlcyklu (5 us) aby vyšel střední proud 1,5A. Ve druhém půlcyklu toho 1,5A při stejném napětí (12 V) z toho zas vytáhneme a to se přičte k napájecímu napětí 12V, dohromady 24V.

Podle vzorce proudu cívkou dosadíme

I = U x t ÷ L = 12 V x 0,000005 s ÷ 0,00002 H = 3A

Takže cívka může mít maximálně 20 uH

Pohledám vhodné jádro a spočítáme jeho sycení, ale až zítra

//Koukám, že pavel mě nejen předběhl, ale i nabídl sofistikovanější nástroj
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: po leden 18 2021, 22:40    Předmět: Citovat

Pánové díky za snahu, ale asi to vzdám Sad
Namotal jsem na ten toroid dvojmo drátem 0,7mm 23 závitů, impedance cca 28uH.
Kondenzátory zkoušel od 100pF po 10nF a nic. Sice jsem to rozchodil pokaždé, ale proud ze zdroje se mi nikdy tím odporem R2 nepodařilo dostat pod 2,4A, takže cívka topila jako při předešlých pokusech nad 60st. C.
Odmotal jsem i pár závitů abych se dostal pod 20uH a chová se to stejně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 4993
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po leden 18 2021, 23:05    Předmět: Citovat

Bez osciloskopu je to úplná loterie.
Co tak zkusit zakoupit něco hotového z Číny. Když zvolíš něco asi tak 3x silnějšího(papírově) než potřebuješ, tak by ti to na jednu pásku mohlo vydržet. Koupit dva měniče.

Zadej třeba: "5A DC-DC step up power module boost volt converter 3.3V-35V`to 5V 6V 9V 12V 24V"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: po leden 18 2021, 23:59    Předmět: Citovat

Tak přesně tímhle jsem začínal: https://www.ebay.com/itm/XL6009-DC-Adjustable-Step-up-boost-Power-Converter-Module-Replace-LM2577/293045485807?epid=9008641224&hash=item443adf40ef:g:69wAAOSwf0pfQ6s3 při 12V to ještě jeden pásek zvládne, 9V už to bez přídavného chlazení nezvládá. Další nevýhodou pro mě je, že při nižším napětí už mi to zlikviduje akumulátor, takže tam budu muset dávat ochranu aku, nějak řešit to dvojité řízení napětí .... Ta UC3843N při cca 9V vypne a je to. Ale máš pravdu v tom, že ta „čína“, i když taky topí, má lepší účinnost, než jsem zatím dosáhl já. Confused
Osciloskop mám, ale moc tam nevidím. Při nastaveném minimálním proudu je tam obdélník, když to začne mít vetší odběr a cívka nebo tranzistor více topit, tak je tam vidět jak to na sestupné hraně začne zakmitávat, nebo se objeví jehlové impulzy. Ale jak jsem psal, to samé poznám z toho odběru na zdroji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 4993
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út leden 19 2021, 0:18    Předmět: Citovat

Měl by ses podívat na tvar nárůstu proudu cívkou. Vidět bys ho měl na R7. Jestli roste lineárně nebo ne, jestli padá až k nule. Tak poznáš jestli se cívka nepřesycuje a tak vůbec. Nesmíš to mít zadrátované na nějaké veliké pokusné desce s dlouhými přívody. Dej sem fotku. Když se podíváš na ty čínské výrobky, nevypadá to jako velká věda, že? Ale mají všechno úplně nakrátko.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
microlan



Založen: May 09, 2017
Příspěvky: 1647
Bydliště: Kósek vod Brna

PříspěvekZaslal: út leden 19 2021, 6:16    Předmět: Citovat

Seš moc hrrrr. Na tom jádru to nepůjde. Tím, že jsi snížil počet závitů, tak jsi ještě víc přidal na sycení. Potřebujeme jádro s menší permeabilitou aby tam šlo víc závitů při stejné indukčnosti. Většinou se používají jiná jádra než toroidy, kde se to řeší vzduchovou mezerou.


step-up.jpg
 Komentář:
 Velikost:  47.3 kB
 Zobrazeno:  41 krát

step-up.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
microlan



Založen: May 09, 2017
Příspěvky: 1647
Bydliště: Kósek vod Brna

PříspěvekZaslal: út leden 19 2021, 6:33    Předmět: Citovat

Z toho železoprachu co máš, tak to chce toroid skoro palcový (vnější průměr)


ring.jpg
 Komentář:
 Velikost:  63.92 kB
 Zobrazeno:  67 krát

ring.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
microlan



Založen: May 09, 2017
Příspěvky: 1647
Bydliště: Kósek vod Brna

PříspěvekZaslal: út leden 19 2021, 7:13    Předmět: Citovat

Ještě test tohoto modulu

ebay

83% účinnost

//Pokud chceš ale jít vlastním vývojem, doporučil bych toto

https://www.tme.eu/cz/details/pcs127mt220/vykonne-tlumivky-smd/viking/



test22.jpg
 Komentář:
 Velikost:  74.7 kB
 Zobrazeno:  44 krát

test22.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1252
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út leden 19 2021, 10:02    Předmět: Citovat

To jádro s 30 závity a na 100 kHz bude tak akorát na jeden výstup 24V/0,7A - viz příloha. A zvýšení teploty o 25°C je OK.
Dost taky záleží na uspořádání a součástkách kolem - např. ESR kondenzátorů... Víc by ukázal osciloskop, nestačí jen měřit co jak topí.



24V-0,7A.png
 Komentář:
 Velikost:  65.44 kB
 Zobrazeno:  49 krát

24V-0,7A.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: út leden 19 2021, 11:23    Předmět: Citovat

Počitadlo ±, do záťaže tečie prúd z indukčnosti iba v T2
Strieda meniča nie je 1:1, keďže Uin_min je 9V a v špičke je na indukčnosti O Ur_senze menej-t.j. 1V.
Výstup na indukčnosti musí byť vyšší o Uf diódy a straty na sériovej impedamcili vinutia.
kód:

//-------------------------------------------------------------------
Ak je daná toroidná cievka so závitmi koľko sa zmestí(častá realita),
špičkový prúd spínačom Imax je daný maximálnym odberom záťaže Izmax:
Imax=2*Izmax*Uout/Uin=9,4A, pre Izmax=1,5A

Skontroluje sa neprekročenie sýtenia jadra:
Nmax=B*S/Al/Imax=51z ------// pre Bmx=1T, Al=0,050uH, Imax=9,4A
N!=<Nmax ----------------------//

L=N^2*Al
T1=L*Imax/Uin_min
T2=L*Imax/(Uout-Uin_min)
vypočítať prekvenciu fosc
f=(Uout-Uin)*Uin/(Al*N^2*Imax*Uout)

 //zkúška pre N=17z napríklad//
f=(25V-8V)*8V/(0,050uH*17^2*9,4A*25V=136V^2/3395,7uH A V=0,04005MHz=40kHz
vstup-výstup
Uin_min=9V
Uz=24V
poznamky...indukované napätia
Uout= Uz+Uf+??dačo=25V
Uin=Uin_min-1V ----// 1V na R sense

Dúfam, že som sa niekde nesekol Very Happy pri úpravách vzorčekov.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: út leden 19 2021, 14:20    Předmět: Citovat

Děkuji vám všem za rady. Pravdou je, že je to momentálně uspořádané na cvičné destičce a tak to nemusí pracovat v optimálních podmínkách. Říkal jsem si, 100kHz není zase až tak vysoký kmitočet, aby se musel kvůli tomu navrhovat speciální tišťák, na ověření a doladění to bude stačit. Evidentně nestačí a tak se budu muset nyní rozhodnout, zda tomu věnovat ještě trochu času, udělat tišťák a dotáhnout to s koupenou cívkou do nejistého finále, nebo tam dát ty čínské obvody, "nafrézovat" na ně chladiče, vymyslet dvojitou regulaci a doplnit to celé ochranou baterie...
Ještě se optám, změnit to železoprachové jádro, třeba za feritový transformátor (C, E), by pomohlo?
Těch mám dost, třeba z odrušovacích tlumivek. Jak to pak provést? Namotat tam těch cca 20 - 50uH a zase testovat?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
microlan



Založen: May 09, 2017
Příspěvky: 1647
Bydliště: Kósek vod Brna

PříspěvekZaslal: út leden 19 2021, 14:46    Předmět: Citovat

A těch 9 korun za hotovou cívku je moc? K tomu tišťáku se podívej do datasheetu, bývá tam i doporučený dizajn spojů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nokijec



Založen: Feb 01, 2011
Příspěvky: 293

PříspěvekZaslal: út leden 19 2021, 19:15    Předmět: Citovat

Danyk doporučuje pouze žlutá a bílá jádra. Zelená z odrušovacích cívek nedoporučuje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3327

PříspěvekZaslal: út leden 19 2021, 20:24    Předmět: Citovat

Zelená jádra z odrušovacích kompenzovaných tlumivek jsou feritová. Ale ta světlezelená jádra z modrým jedním čelem jsou železoprach materiál 52, ta jsou ještě lepší než žlutá s bílým čelem - železoprach materiál 26. Uzavřená feritová jádra (toroidy, EI) se nehodí, protože mají malé max. sycení a velikou permeabilitu (velké Al).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: út leden 19 2021, 20:46    Předmět: Citovat

microlan napsal(a):
A těch 9 korun za hotovou cívku je moc? K tomu tišťáku se podívej do datasheetu, bývá tam i doporučený dizajn spojů.

Devět korun bych klidně obětoval, ale zřejmě by to bylo zbytečné. Vzal jsem stejný typ cívky z 3A měniče step down (33uH) a chová se to v podstatě stejně. Při 12V to vcelku jde, při 9V už se jádro přehřívá (výstup 24V a 0,7A).
Ten obvod UC3843N není podle mě výkonový typ a tak výrobce na něj ani žádný doporučený spoj nenavrhuje, ale třeba se mýlím.

nokijec napsal(a):
Danyk doporučuje pouze žlutá a bílá jádra. Zelená z odrušovacích cívek nedoporučuje.

Z jeho zapojení http://danyk.cz/noteb.html jsem vycházel, použil jsem i danou tlumivku, ale zdá se, že ten požadavek postavit měnič z 9V na 24V s výstupním proudem 1,3A v dané velikosti je pro mě nereálné. Musel bych tam dát zřejmě mnohem větší tlumivku než jsem ochotný akceptovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.24 sekund